Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με κάθε σεβασμό στον Kwstas79 και του λάγνου βλέμματος μετά μπανάνας στο άβατάρ του.

 

Με μπόλικη αδιαφορία για το master plan του Bill Gates για την ολοκληρωτική κατάκτηση του κόσμου μέσω του νέου Vista Service Pack1.

 

 

 

Παρακαλώ ΜΗΝ πηδάτε άλλο αυτό το thread.

 

 

 

Οι απόψεις όλων έχουν καταγραφεί εξαντλητικά. Το μαμήσαμε και ψόφησε. Από δω και πέρα ας κρατήσουμε το χώρο καθαρό να μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να βρουν το υλικό που θα τους βοηθήσει χωρίς να πρέπει να φιλτράρουν 10 σελίδες με άσχετα σχόλια.

 

Σας μερσώ εκ βάθους καρδιάς....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι διαλέγουμε τελικά αυτό που μας "βολεύει" ή αυτό που μας "πλασάρουν"?

 

Κάνεις λάθος.

 

Το θέμα του thread είναι αυτό:

 

Με την ελπίδα ότι θα χρησιμεύσει τους επόμενους μήνες σε όποιον θελήσει να εντρυφήσει στο νέο λειτουργικό της Microsoft, θα περιγράφω σε αυτό το thread τις όποιες πρόσφατες εμπειρίες μου καθώς προσπαθώ να τρέξω τα audio και βίντεο προγράμματά μου (με τους drivers κλπ).

 

Ξεκινάω λοιπόν ενημερώνοντάς σας ότι αυτή τη στιγμή (1η Φεβρουαρίου 2007) οι περισσότερες από τις εταιρείες που υπολογίζουμε σαν "καλές" στο χώρο του επαγγελματικού audio, όχι απλώς δεν υποστηρίζουν τα Vista (κάτι αναμενόμενο) αλλά δεν έχουν καν κάποια ανακοινωμένη πολιτική σε σχέση με τα Vista (κάτι το απαράδεκτο).

 

Κορυφαία αναισθησία επιδεικνύεται από την M-Audio και την Native Instruments, με τις οποίες επικοινώνησα και τηλεφωνικά (σαν κάτοχος αρκετών προϊόντων τους) όπου το μόνο που δεν μου είπανε (ανάμεσα σε πολλά "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ") ήταν "τι τα θες-τι τα γυρεύεις;".

 

Αν αυτό σας φαίνεται φυσιολογικό, ακούστε τώρα ποιες εταιρείες ασχολούνται πραγματικά με το θέμα:

 

- H syncrosoft (που βγάζει το λογισμικό προστασίας για διάφορα μουσικά προγράμματα) υποστηρίζει πλήρως τα Vista.

 

- Κατ' επέκταση, η Steinberg έχει ένα δοκιμαστικό installer ώστε κάποιος να βάλει το Cubase 4 σε Vista, αλλά όχι και για το (πολύ ακριβότερο) Nuendo 3, και ούτε λέξη για πράγματα όπως το Halion, The Grand κλπ.

 

- H Propellerheads ανακοίνωσε πλήρη συμβατότητα του Reason με τα Vista.

 

- H Motu και (λιγότερο) η RME είναι η μόνες εταιρείες που κατασκευάζουν κάρτες ήχου και συναφές hardware που έχουν drivers για Vista, μαζί με την Creative που έχει μόνο beta drivers. Ειδικά για τη Motu είναι κάτι το εντυπωσιακό διότι όλοι μας τη θεωρούμε Mac-ιντοσική εταιρεία.

 

- Η Cakewalk κυκλοφόρησε μόλις χθες το Sonar 6.2 σαν δωρεάν (ασφαλώς) αναβάθμιση για το Sonar 6, το οποίο και είναι συμβατό πλήρως με Vista ΚΑΙ έχει καμιά δεκαριά ενδιαφέροντα νέα χαρακτηριστικά.

 

Έτσι, προς το παρόν, ο μόνος ήχος που ακούω από τα Vista μου είναι εκείνος της ενσωματωμένης κάρτας ήχου του motherboard.

 

Αναμείνατε στο ακουστικό σας.

 

Σε παρακαλώ μην αρχίσουμε να αναλύουμε τα αυτονόητα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν παίρνει Vista οπότε είσαι off-topic. -1 karma.

 

έχεις δίκιο είμαι off topic και στεναγχωριέμαι γιατι τα VISTA είναι ένα θέμα που αποσχολεί πολλούς

 

Λοιπό επειδή δεν γουστάρω τις φιλοσοφικές κουβέντες σας αποζημιώνω με δύο πολύ σπουδαία λινκς

 

http://createdigitalmusic.com/2007/04/05/how-to-kill-windows-vista-bottlenecks-pt-i-aero-and-display-issues/#more-2001

 

http://createdigitalmusic.com/2007/04/05/how-to-kill-windows-vista-bottlenecks-pt-ii-stop-the-disk-churning/#more-2002

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Nα και σημερινά νέα για μείωση τιμών στα Vista. Σας παραπέμπω εδώ γιατί ξεφευγει από το "αποστειρωμένο" στυλ ειδήσεων του in.gr και περιέχει σπαρταριστές ατάκες!!  ;D

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=877944&lngDtrID=252

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έμαθε τις λεπτομέρειες, παραδέχτηκε σε εσωτερικό e-mail της εταιρείας: «Τα κάναμε πραγματικά θάλασσα».

 

Να χαρώ εγώ δημοσιογραφία . Έχουν εισχωρήσει μέχρι και στα email της εταιρείας . Ουάου!!! Βάζω στοίχημα ότι ξέρουν και τι χρώμα μποξεράκι φωράει ο μπίλ όταν κοιμάται.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ότι τα Vista εξακολουθούν να είναι ΜΠΟΥΡΟΥΧΕΣ.

Και του χρόνου φουντούνια.

 

http://forum.cakewalk.com/tm.asp?m=1319165

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω πώς να σας το πω... στενοχωριέμαι. Δεν θυμώνω πια με τα καμώματα του Βασιλάκη. Περίεργο, ε; Είναι κρίμα να κολλάει ένα ωραίο λειτουργικό σε προβλήματα. Ποτέ δεν είπαμε ότι τα λειτουργικά θα ήταν bug free "right out of the box", oύτε ότι δεν θα είχαν καμιά security hole. Αλλά έχω κουραστεί να βρίζω την Μάικροσοφτ εδώ και 13 χρόνια περίπου, και σκέφτομαι ότι πραγματικά θα ήθελα να πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα με τα Vista.

 

Πάντως, με την κατάσταση με το SP1 των Vista ίσως να είναι νωρίς για εξαγωγή συμπερασμάτων γιατί προσωπικά θα το χαρακτήριζα ως RC1 (release candidate 1) ή Alpha. Aφού η εταιρία δεν τα παρέδωσε στα επίσημα σάιτ της σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμα. Έτσι δεν είναι; Διορθώστε με αν χάνω κάτι...  :-\

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου