Προς το περιεχόμενο

Άλλος ένας διαγωνισμός από την Adam


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Οι 2 ρυθμικές που είναι hard panned έχουν ελάχιστο tremolo, ίσως βάλω λίγο παραπάνω.

 

Σκεφτόμουν να γράψω 1-2 μελωδίες ακόμα αλλά φοβήθηκα μην το παραμπουκώσω μετά. Θα το δω αυτό αφού έχω βάλει ρυθμικό section.

 

Ευχαριστώ για το feedback!

Υποτιθεται πως μιλαμε για soundtrack που θα εμπαινε σε μια ταινια.

Το hard panning στην αρχη του track, δεν στεκει σε κινηματογραφικη μουσικη (χωρις σκηνοθετικο λογο τουλαχιστον)
Σκεψου τον εαυτο σου σε μια αιθουσα να βλεπει την ταινια και να ακουσει ηχο (μουσικη εστω μοναχα) μονο αριστερα. Κατι θα περιμενεις απο αριστερα μετα απο αυτο.

Εκτος κι αν μετα γυρισει το πλανο αριστερα και δειξει οτι αυτο που κοιτανε ειναι καποιος busker.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταλαβαίνω τι εννοείς Σπύρο, αλλά δεν το σκέφτηκα έτσι. Η σκηνή με έφερε σε ατμόσφαιρα Fight Club, όπου τα soundtracks της ταινίας δεν ήταν τόσο μέρος του σκηνικού, αλλά έπεφταν πάνω από τις σκηνές, δίνοντας έτσι πιο έντονη δυναμική στο τι νιώθεις βλέποντας τα πλάνα. πχ το "Where is my mind" των Pixies θεωρώ ότι ταιριάζει καταπληκτικά στα πλάνα που παίζει και δεν είναι panned ειδικά για τις ανάγκες μιας ταινίας.

 

Πιστεύω με το tremolo θα έρθει λίγο περισσότερο στην αισθητική που περιγράφεις, διατηρώντας παράλληλα και τον χαρακτήρα που ήθελα να έχει εξαρχής. Θα προσθέσω και 1-2 ήχους με πολύ εφέ για να πάρει περισσότερη ambience και θα το ανεβάσω κανονικά μόλις δω τι θα κάνω με το ρυθμικό section.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγραψα για το hard panning δυο κιθαρων, αλλα για μιας κιθαρας μονο, οπως ξεκιναει το track σου.

Η μουσικη στις ταινιες δεν πρεπει να σου αποσπα την προσοχη απο την ιδια την ταινια.
Στους Pixies στο fight club το hard panning γινεται σε δυο κιθαρες και ακους στερεο και γενικοτερα οπου παιζει η μια κιθαρα hard panned, ακουγεται η υπολοιπη μπαντα.

Το προβλημα ειναι το οτι  "γερνει" (οπως λεγεται) παρα πολυ η μιξη στην εισαγωγη του track σου.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν εγραψα για το hard panning δυο κιθαρων, αλλα για μιας κιθαρας μονο, οπως ξεκιναει το track σου.

Η μουσικη στις ταινιες δεν πρεπει να σου αποσπα την προσοχη απο την ιδια την ταινια.
Στους Pixies στο fight club το hard panning γινεται σε δυο κιθαρες και ακους στερεο και γενικοτερα οπου παιζει η μια κιθαρα hard panned, ακουγεται η υπολοιπη μπαντα.

Το προβλημα ειναι το οτι  "γερνει" (οπως λεγεται) παρα πολυ η μιξη στην εισαγωγη του track σου.

Μισό λεπτάκι. 2 κιθάρες θα έπρεπε να ακούς στην αρχή του track. 2 κιθάρες έχω γράψει, hard panned left-right. Αν αυτό δεν περνάει στο ηχοσύστημά σου έχω κάνει κάποιο σοβαρό λάθος.

 

Edit: Έχω κάνει σοβαρό λάθος! :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh: Άλλες εντάσεις τελείως στα 2 guitar tracks.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Sorry για το διπλοποστάρισμα, απλά το έφτιαξα και έκανα re-upload.

 

 
Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε όλοι ταλεντάρες. Είμαι περήφανος που συναναστρέφομαι μαζι σας.

 Το εννοώ.

 Τώρα όμως έρχεται το νικητήριο

 Είμαι ο Μωχάμεντ Αλί των Σαουντρακ

 

 Και αμα δεν της αρέσει.......

 καμια αγ@#$τη θα ναι

 χαχαχαχαχαχαχΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

The Opening 2 test ψοσ_δρ.wav

  • Like 5

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ καλό cos_dr , πραγματικό soundtrack! Φτιάξε λίγο τις εντάσεις μόνο, μου χτυπάνε κάπως περίεργα κάποια πράγματα, ενώ άλλα είναι κάπως θολά στη μίξη.

 

Σπύρο το έφτιαξα το link, είχε φάει κόλλημα το soundcloud.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πολύ καλό cos_dr , πραγματικό soundtrack! Φτιάξε λίγο τις εντάσεις μόνο, μου χτυπάνε κάπως περίεργα κάποια πράγματα, ενώ άλλα είναι κάπως θολά στη μίξη.

 

Σπύρο το έφτιαξα το link, είχε φάει κόλλημα το soundcloud.

Είναι τέστ.

 Τώρα δεν εχω όρεξη.

 Με το ζόρι το έκανα. 

 Θα τα στρώσω και τα δυο και θα το ριξω νομισμα ποιο θα δώσω

 Πάρε να χεις μωρη σάουντρακ θα της γράψω.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου