Προς το περιεχόμενο

Η αξιολόγηση στο Music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Γρήγορα σχόλια:

 

Η σελίδα ανήκει στον ειδικό τύπο. Ως εκ τούτου

  • Θέλουμε τεχνικά, αντικειμενικά σχόλια που μέχρι τώρα έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο να γράφει καλύτερα.
  • Τα σχόλια τύπου "δεν μου αρέσει" είναι υποκειμενικά και δεν βοηθούν απαραίτητα. Εξυπηρετούν όμως στο να γνωρίζει ο δημιουργός τι νομίζει ένα ευρύ κοινό. Αυτό ας πάει στα σχόλια απλά.
  • Όταν ανεβάζετε ένα έτοιμο κομμάτι στο Music πέρα απο τον σχολιασμό των συνηθισμένων υπόπτων, τυγχάνουν και ακρόασης απο μη συμμετέχοντα στα σχόλια, κόσμο όσο κι αν κάποιοι νομίζουν πως γράφουμε και τα λέμε μεταξύ μας. Αυτή είναι και η αρρώστια των social media σήμερα. Όχι...  σε διαβάζει και ακούει κόσμος, οπότε κάνε το καλύτερο σου αν θες συνέχεια.
  • Όπως ειπώθηκε πριν, ποιος ο λόγος να ανεβάζεις κάτι και να το καταπίνει μια μαύρη τρύπα; Ανεβάζω = δημοσιεύω. Και η δημοσιότητα βοηθάει να ακουστεί η δουλειά σου. Αν δεν βοηθάς το σύστημα να αναδείξει τα αξιόλογα και μαζί με αυτά και το δικό σου, πως θα γίνει; Δια πληρωμής; Με συμφέρει.😄 Μην τα αφήνετε λοιπόν στην τύχη και την... αισχροκέρδεια των μεσαζόντων. 🤑

Σίγουρα χρειάζεται βοήθεια το σύστημα της σελίδας και δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει για την προβολή της μουσικής των μελών αλλά μπορούμε να το αναπτύξουμε. Π.χ. η κατηγοριοποίηση των αστερακίων (!) σε παραγωγή, εκτέλεση κ.α. θα βοηθήσει πιο συγκεκριμένα, (δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι τεχνικα) καθώς και μια ανανέωση του τρόπου εμφάνισης των κομματιών με μόνιμο player.

Χωρίς όμως συμμετοχή εκεί που πρέπει (στην "ψήφο") δεν προχωράει. Θα είναι αδρανές.

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Γρήγορα σχόλια:

 

Η σελίδα ανήκει στον ειδικό τύπο. Ως εκ τούτου

  • Θέλουμε τεχνικά, αντικειμενικά σχόλια που μέχρι τώρα έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο να γράφει καλύτερα.
  • Τα σχόλια τύπου "δεν μου αρέσει" είναι υποκειμενικά και δεν βοηθούν απαραίτητα. Εξυπηρετούν όμως στο να γνωρίζει ο δημιουργός τι νομίζει ένα ευρύ κοινό. Αυτό ας πάει στα σχόλια απλά.
  • Όταν ανεβάζετε ένα έτοιμο κομμάτι στο Music πέρα απο τον σχολιασμό των συνηθισμένων υπόπτων, τυγχάνουν και ακρόασης απο μη συμμετέχοντα στα σχόλια, κόσμο όσο κι αν κάποιοι νομίζουν πως γράφουμε και τα λέμε μεταξύ μας. Αυτή είναι και η αρρώστια των social media σήμερα. Όχι...  σε διαβάζει και ακούει κόσμος, οπότε κάνε το καλύτερο σου αν θες συνέχεια.
  • Όπως ειπώθηκε πριν, ποιος ο λόγος να ανεβάζεις κάτι και να το καταπίνει μια μαύρη τρύπα; Ανεβάζω = δημοσιεύω. Και η δημοσιότητα βοηθάει να ακουστεί η δουλειά σου. Αν δεν βοηθάς το σύστημα να αναδείξει τα αξιόλογα και μαζί με αυτά και το δικό σου, πως θα γίνει; Δια πληρωμής; Με συμφέρει.😄 Μην τα αφήνετε λοιπόν στην τύχη και την... αισχροκέρδεια των μεσαζόντων. 🤑

Σίγουρα χρειάζεται βοήθεια το σύστημα της σελίδας και δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει για την προβολή της μουσικής των μελών αλλά μπορούμε να το αναπτύξουμε. Π.χ. η κατηγοριοποίηση των αστερακίων (!) σε παραγωγή, εκτέλεση κ.α. θα βοηθήσει πιο συγκεκριμένα, (δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι τεχνικα) καθώς και μια ανανέωση του τρόπου εμφάνισης των κομματιών με μόνιμο player.

Χωρίς όμως συμμετοχή εκεί που πρέπει (στην "ψήφο") δεν προχωράει. Θα είναι αδρανές.

Αυτα μαλλον ειναι για εσωτερική καταναλωση. Υπαρχει και κοσμος που δεν ανηκει στο παρεακι μας (με την καλη εννοια το λεω). Αντε πες συμμορφωνομαστε εμεις οι 10 20 30 τακτικοι θαμωνες. Οι αλλοι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα αυτοί οι θαμώνες έχουν αναπτύξει κι ένα κριτήριο παραπάνω. Κι αν ασχολούνται αυτοί δίνουν και το ρυθμό για τους υπόλοιπους. 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Π.χ. η κατηγοριοποίηση των αστερακίων (!) σε παραγωγή, εκτέλεση κ.α.

Ενδιαφέρον...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυσκολεύομαι να βαθμολογήσω και να γράψω κριτική. Και για να λέμε την αλήθεια πιστεύω ότι δεν έχω τα φόντα να το κάνω.

 

Από την άλλη πολλές φορές νιώθω την ανάγκη να σχολιάσω και να επαινέσω το κομμάτι είτε λόγω σύνθεσης, παραγωγής, εκτέλεσης κλπ.

 

Όσον αφορά τα αστεράκια:

Τα 5 αστεράκια δεν προσφέρουν αρκετή διαβάθμιση. 

Κατά τη γνώμη μου η βαθμολογία θα έπρεπε να είναι στα 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Όσον αφορά τα αστεράκια:

Τα 5 αστεράκια δεν προσφέρουν αρκετή διαβάθμιση. 

Κατά τη γνώμη μου η βαθμολογία θα έπρεπε να είναι στα 10. 

Ενα δικιο το εχεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βρήκα άλλη μια λύση

(λίγο μπελαλίδικη, αλλά θα δώσει ένα γερό μπουστ και στο νοιζ)

όπως πριν λίγο καιρό όλοι ασχολήθηκαν και έβαλαν tags στα κομμάτια στο music, μια ωραία περίπτωση να αναβαθμίσουμε την database και να την φέρουμε και σε ελεγχόμενη και ιχνηλατεύσιμη κατάσταση είναι ο καθένας να κάνει ένα bump τα κομμάτια που ανέβασε και ο κόσμος να τα ρίξει ένα νεο αυτί, περνώντας φυσικά από την αξιολόγηση και τα άστρα. Ίσως πριν γίνει αυτό να γίνει και μια αναθεώρηση (αυτό θα τα κάνει ακόμα πιό πολύπλοκα τα πράγματα) των άστρων από 5 σε 10 και ενδεχομένως υποκατηγορίες με σύνθεση, εκτέλεση παραγωγή...

 

Ξέρω...ζητάω πολλά...🙄

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση στο πρόβλημα που σας απασχολεί είναι απλή: ανωνυμία, όχι των κριτών αλλά αυτών που αποζητούν να κριθούν. Π.χ. στέλνει κάποιος ένα clip σε 'μένα (κάποιον εντεταλμένο με αυτή την αρμοδιότητα) και εγώ το διαθέτω σε ένα νήμα, χωρίς να αποκαλύψω σε ποιον ανήκει. Το κρίνουμε όσοι θέλουμε, χωρίς παρεξηγήσεις κλπ. Όταν ο κρινόμενος χορτάσει, μπορεί πάντα να το "ανεβάσει" στα κανονικά clips και να εισπράξει και δεύτερο ημίχρονο κριτικής.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

Η λύση στο πρόβλημα που σας απασχολεί είναι απλή: ανωνυμία, όχι των κριτών αλλά αυτών που αποζητούν να κριθούν. Π.χ. στέλνει κάποιος ένα clip σε 'μένα (κάποιον εντεταλμένο με αυτή την αρμοδιότητα) και εγώ το διαθέτω σε ένα νήμα, χωρίς να αποκαλύψω σε ποιον ανήκει. Το κρίνουμε όσοι θέλουμε, χωρίς παρεξηγήσεις κλπ.

 

Σωστό, αλλά ....

Βρε trolley, πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίσει κάποιος ότι το κομμάτι είναι πχ του cigaret, ή του jazzjocker όταν το ακούσει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σωστό, αλλά ....

Βρε trolley, πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίσει κάποιος ότι το κομμάτι είναι πχ του cigaret, ή του jazzjocker όταν το ακούσει?

Παρ' ότι το στοιχείο της παρέας έχει υπερισχύσει, αφορά (νομίζω) την μειοψηφία των μελών. Εγώ π.χ., όχι δεν θα τα αναγνώριζα. Αλλά, μια και το θίγεις, πρέπει άραγε να πασχίζει ο cigaret (επειδή τον ανέφερες) να αναγνωρίζονται όλα τα κομάτια του, ή το αντίθετο; Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν (και πάντα θα υπάρχουν) καινούργιοι που δεν έχουν "φθαρεί" από αυτή τη διαδικασία.

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου