Προς το περιεχόμενο

Αγορά Studio Monitors (1.000-1.500/τεμάχιο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ως γνωστόν εχω κλείσει κι εγώ σαν άντρας με τα 1030Α, δεκαετίες τώρα.

Δύο όμως είναι τα ηχεία που μου προκάλεσαν εκ νέου το ενδιαφέρον.

H σειρά της Genelec, με τα ομοαξονικά The Ones και η νέα εταιρία που προσφέρει την καλύτερη σχέση τιμής - απόδοσης, Kali Audio με τα IN-5 & IN-8 V2 και τα IN-UNF που μάλλον θα αντικαταστήσουν τα του desktop μου. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Μεταξύ FOCAL Solo 6 (τα καινούρια) και NEUMANN 120A+750 (subwoofer), τι θα προτιμούσατε;

Αξίζει την διπλάσια τιμή του το νέο Solo 6?

 

Prices:

Neumann 120A: 666

Neumann 750 subwoofer: 1.500

 

Focal Solo 6: 1.320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, konstantinopolizois είπε

Αξίζει την διπλάσια τιμή του το νέο Solo 6?

Prices:

Neumann 120A: 666

Neumann 750 subwoofer: 1.500

 

Focal Solo 6: 1.320

 

Prices:*

Neumann 120A: 677 χ 2 = 1354

Neumann 750 subwoofer: 1399€ +

                             σύνολο:  2753

Focal Solo 6: 1.333 χ 2 =   2666€

 

έχεις μπερδευτεί μάλλον... περίπου στα ίδια λεφτά σου έρχονται...

 

*με αναφορά τον Thomann

 

10 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

και τα IN-UNF που μάλλον θα αντικαταστήσουν τα του desktop μου.

 

Γιάννη ψάχνω κι εγώ σοβαρή λύση για το γραφείο μου και μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα IK Multimedia iLoud MTM... επειδή τα IN-UNF δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι αυτά από έμπιστα σε μένα αυτιά στα οποία προστίθονται τώρα και τα δικά σου, μήπως έχεις άποψη και για τα δύο και ενδεχόμενες διαφορές τους;...

 

10 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

H σειρά της Genelec, με τα ομοαξονικά The Ones

 

είναι πολλά τα λεφτά Άρη...😁

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, npap είπε

 

Γιάννη ψάχνω κι εγώ σοβαρή λύση για το γραφείο μου και μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα IK Multimedia iLoud MTM... επειδή τα IN-UNF δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι αυτά από έμπιστα σε μένα αυτιά στα οποία προστίθονται τώρα και τα δικά σου, μήπως έχεις άποψη και για τα δύο και ενδεχόμενες διαφορές τους;...

 

δεν ρωτάς εμένα, αλλά θα θεωρώ πολύ ακριβή λύση. Στα ίδια λεφτά νομίζω ένα συμβατικό είναι καλύτερη λύση (συμβτικό = χωρις ισοστάθμιση χώρου)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, dimsonic είπε

αλλά θα θεωρώ πολύ ακριβή λύση. Στα ίδια λεφτά νομίζω ένα συμβατικό είναι καλύτερη λύση (συμβτικό = χωρις ισοστάθμιση χώρου)

 

είναι όντως ακριβή λύση Δημήτριε, αλλά δυστυχώς έχω δοκιμάσει πολλές συμβατικές λύσεις (και ακριβές) και δεν "έπαιζαν"... και γω στο γραφείο μου αφιερώνω τα 2/3 της ημέρας μου (σε αυτό τρώω κιόλας για να σου δώσω να καταλάβεις)...  και καλά τα πειραματάκια για κουβεντούλα αλλά απαιτητικές μίξεις (εγώ, άλλος ίσως ναι) δεν μπορώ να κάνω όταν μου ζητούνται και αναγκάζομαι να ξενιτεύομαι στα ξένα (στούντιο)...😀

 

τα IN-UNF (τουλάχιστον εργονομικά) δείχνουν σε πρώτη ματιά μια ενδεχόμενη εναλλακτική δυστυχώς όχι πολύ φθηνότερη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να μπω στη θεση σου γιατί για μενα ειναι απλως χομπυ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, npap είπε

 

Prices:*

Neumann 120A: 677 χ 2 = 1354

Neumann 750 subwoofer: 1399€ +

                             σύνολο:  2753

Focal Solo 6: 1.333 χ 2 =   2666€

 

έχεις μπερδευτεί μάλλον... περίπου στα ίδια λεφτά σου έρχονται...

 

*με αναφορά τον Thomann

 


Δεν έκανα κανένα λάθος. Θεώρησα αυτονόητες τις προσθέσεις και ότι βγαίνουν σχεδόν ίδιες τιμές.
Στο Νάκα τα Neumann κοστίζουν όσο έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, konstantinopolizois είπε

Δεν έκανα κανένα λάθος. Θεώρησα αυτονόητες τις προσθέσεις και ότι βγαίνουν σχεδόν ίδιες τιμές.
Στο Νάκα τα Neumann κοστίζουν όσο έγραψα. 

 

καλά δεν σου έβαλα και κακό βαθμό στην έκθεση...😀 είσαι κλασική περίπτωση που "μετανιώνω" που απάντησα σε ερώτηση και αισθάνομαι και λακαμας από πάνω... ντάξει ο γραπτός λόγος προσφέρεται για παρεξηγήσεις αλλά ειρήνη ημίν... καταντάει βαρετό...😎

 

επί της ουσίας τώρα... όπως έθεσες το ερώτημα μπλέκοντας μήλα με πορτοκάλια δεν υπάρχει αυτονόητο... με τα φτωχά μου ελληνικά λοιπόν, θεώρησα ότι μπορεί (όπως δεκάδες φορές έχει συμβεί από βιασύνη σε πολλούς και σε μένα) να μπέρδεψες σε ηχεία την τιμή της μονάδας με το pair ... δεν είναι κάτι μεμπτόν (δεν σε πρόσβαλε κανείς) απλά σύνηθες... γι αυτό και ανέφερα αναλυτικά τις τιμές για να μην γίνει παρανόηση...

 

 

9 ώρες πριν, konstantinopolizois είπε

Μεταξύ FOCAL Solo 6 (τα καινούρια) και NEUMANN 120A+750 (subwoofer), τι θα προτιμούσατε;

Αξίζει την διπλάσια τιμή του το νέο Solo 6?

 

εσύ δηλαδή τι καταλαβαίνεις ξαναδιαβάζοντας τι έγραψες συμπερασματικά, λαμβάνοντας υπόψιν όσα σου έχουν ειπωθεί ως τώρα στο θέμα που αρχικά έθεσες και μάλιστα για ένα ηχείο (νέο focal) που από ότι σου είπαμε όσοι συμμετείχαμε, δεν έχουμε άμεση επαφή και προσωπική γνώμη αλλά σχετική άποψη μέσω φημών όπως κι εσύ (χωρίς δηλαδή ιδιαίτερη βαρύτητα στην πράξη)...

 

τες πα... για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους αν παρανόησες κάτι από ότι είπα... δεν σου διορθώθηκε κάποια τιμή ως "λάθος"... απλά ο thomann χρησιμοποιείται ως κοινό σημείο αναφοράς ενδεικτικά (και στην πράξη λειτουργεί άψογα πολλά χρόνια τώρα εδώ) σε συγκρίσεις προϊόντων μουσικής τεχνολογίας... και ως τέτοιο τον χρησιμοποίησα για να βγάλω ενδεικτικά σύνολα αφού στα ερωτήματά σου ανάφερες τιμές μονάδων ενώ το διακύβευμα έχει να κάνει (όπως το θέτεις τελικά) με το αν "προτιμάμε" ζευγάρι vs ζευγάρι συν μονάδα sub...

 

 

 

ΥΓ. οι ασαφείς ερωτήσεις είναι βασικό "πρόβλημα" σε όλα τα φόρουμ όπου συμμετέχουν άτομα με καλή διάθεση να βοηθήσουν και το αναφέρουμε συχνά εδώ... όσο πιο σαφής είναι κάθε φορά η ερώτηση, τόσο πιο σαφείς και χρήσιμες θα είναι οι ενδεχόμενες απαντήσεις... ο εν δυνάμει "χαμένος" δυστυχώς είναι πάντα ο ερωτών...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

 

καλά δεν σου έβαλα και κακό βαθμό στην έκθεση...😀 είσαι κλασική περίπτωση που "μετανιώνω" που απάντησα σε ερώτηση και αισθάνομαι και λακαμας από πάνω... ντάξει ο γραπτός λόγος προσφέρεται για παρεξηγήσεις αλλά ειρήνη ημίν... καταντάει βαρετό...😎

 

επί της ουσίας τώρα... όπως έθεσες το ερώτημα μπλέκοντας μήλα με πορτοκάλια δεν υπάρχει αυτονόητο... με τα φτωχά μου ελληνικά λοιπόν, θεώρησα ότι μπορεί (όπως δεκάδες φορές έχει συμβεί από βιασύνη σε πολλούς και σε μένα) να μπέρδεψες σε ηχεία την τιμή της μονάδας με το pair ... δεν είναι κάτι μεμπτόν (δεν σε πρόσβαλε κανείς) απλά σύνηθες... γι αυτό και ανέφερα αναλυτικά τις τιμές για να μην γίνει παρανόηση...

 

 

 

εσύ δηλαδή τι καταλαβαίνεις ξαναδιαβάζοντας τι έγραψες συμπερασματικά, λαμβάνοντας υπόψιν όσα σου έχουν ειπωθεί ως τώρα στο θέμα που αρχικά έθεσες και μάλιστα για ένα ηχείο (νέο focal) που από ότι σου είπαμε όσοι συμμετείχαμε, δεν έχουμε άμεση επαφή και προσωπική γνώμη αλλά σχετική άποψη μέσω φημών όπως κι εσύ (χωρίς δηλαδή ιδιαίτερη βαρύτητα στην πράξη)...

 

τες πα... για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους αν παρανόησες κάτι από ότι είπα... δεν σου διορθώθηκε κάποια τιμή ως "λάθος"... απλά ο thomann χρησιμοποιείται ως κοινό σημείο αναφοράς ενδεικτικά (και στην πράξη λειτουργεί άψογα πολλά χρόνια τώρα εδώ) σε συγκρίσεις προϊόντων μουσικής τεχνολογίας... και ως τέτοιο τον χρησιμοποίησα για να βγάλω ενδεικτικά σύνολα αφού στα ερωτήματά σου ανάφερες τιμές μονάδων ενώ το διακύβευμα έχει να κάνει (όπως το θέτεις τελικά) με το αν "προτιμάμε" ζευγάρι vs ζευγάρι συν μονάδα sub...

 

 

 

ΥΓ. οι ασαφείς ερωτήσεις είναι βασικό "πρόβλημα" σε όλα τα φόρουμ όπου συμμετέχουν άτομα με καλή διάθεση να βοηθήσουν και το αναφέρουμε συχνά εδώ... όσο πιο σαφής είναι κάθε φορά η ερώτηση, τόσο πιο σαφείς και χρήσιμες θα είναι οι ενδεχόμενες απαντήσεις... ο εν δυνάμει "χαμένος" δυστυχώς είναι πάντα ο ερωτών...

 

 

 

 


Νίκο αλίμονο. Σε καμία περίπτωση δεν είχα ειρωνική διάθεση. Με συγχωρείς αν φάνηκε κάτι τέτοιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση. 
Σ’ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 
Όσον αφορά το Thomann θέλω να πω ότι σκόπιμα δεν το χρησιμοποιώ υπερβολικά. Προτιμώ την ανθρώπινη επαφή στα καταστήματα εδώ συνομιλώντας ζωντανά με τον εκάστοτε πωλητή. 
Όσον αφορά τις τιμές τα Neumann με τα Focal Solo 6 βγαίνουν περίπου το ίδιο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, konstantinopolizois είπε

Νίκο αλίμονο. Σε καμία περίπτωση δεν είχα ειρωνική διάθεση. Με συγχωρείς αν φάνηκε κάτι τέτοιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση. 

 

σόρυ κι από εμένα Κωνσταντίνε αν ήμουν υπερβολικά ευαίσθητος... κλιμακτήριος ξέρεις...😀

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου