Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, trolley είπε

Για ποιο λόγο οι μουσικοί στην Ελλάδα (οι ροκάδες) θεωρούν ότι κοινό τους είναι οι άλλοι μουσικοί; Πάντα με απασχολούσε αυτό το ερώτημα.

Σωστο αυτο και πολλες φορες και εμενα μου δημιουργει μια καποια αποστροφη καθως υποκρυπτει συνηθως μια αισθηση ανωτεροτητας και μια αυτοαναφορικοτητα. ΠΙστευω συμβαινει επειδη εχουν την αισθηση οτι θα επρεπε να τυγχανουν μεγαλυτερης προσοχης από αυτην που στην πραγματικοτητα λαμβανουν στην ελληνικη μουσικη σκηνη.  Απο την αλλη ομως δεν ειναι και παραλογο, κατα τον ιδιο τροπο που δυο οφθαλμιατροι,  οταν βρεθουν σε ενα τραπεζι που κανεις αλλος δεν τους δινει σημασια, να συζητησουν για τις επεμβατικες τους μεθοδους.... 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, ο Σταρόβας παρότι μου είναι κάπως "συμπαθής", μου μοιάζει σκυλοροκ και ψιλοαπάτη γενικότερα. Χωρίς να μπορώ να το βασίσω κάπου, κάτι δε μου κολλάει. Σίγουρα είναι περισσότερο δημοσιογράφος παρά μουσικός και για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση πως είναι μέρος της ψευτοροκ κλίκας της θεσ/νικης που απεχθάνομαι.

"Συμπαθής" γενικότερα και χωρίς να έχω κάτι ουσιαστικό να του "προσάψω", με κάνει να μαι κάπως guarded.

Ουσιαστικά προσπαθεί να "κάνει" τηλεόραση μέσω utube.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Απο την αλλη ομως δεν ειναι και παραλογο, κατα τον ιδιο τροπο που δυο οφθαλμιατροι,  οταν βρεθουν σε ενα τραπεζι που κανεις αλλος δεν τους δινει σημασια, να συζητησουν για τις επεμβατικες τους μεθοδους.... 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δε συμβαίνει αυτό - εκτός αν η συνάντηση γίνει στα πλαίσια κάποιου συνεδρίου ή επαγγελματικών ραντεβού. Εμένα μου θυμίζει περισσότερο αντράκια που λένε ιστορίες από το Στρατό, αδιαφορώντας για το πόσο γελοίοι φαίνονται στις γυναίκες της παρέας.

 

Όμως, το πρόβλημα είναι ότι όντως θεωρούν ως "κοινό" τους άλλους μουσικούς, όχι τους κανονικούς ανθρώπους (sic).  Άλλο "συνοδοιπόρος" και "τι ωραίες που είναι οι κιθάρες μας" και άλλο "να ένα νέο τραγούδι, το παρουσιάζω σε άλλους μουσικούς μέσω του Σταρόβα".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Ο Gus G τι είναι τότε?

Θεσσαλονικός?

Shredder?

Μεταλλάς?

 

Αυτά και πολλά άλλα.

 

Αλλά προς τι η σύγκριση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΚ παρότι μου είναι κάπως "συμπαθής", μου μοιάζει σκυλοροκ και ψιλοαπάτη γενικότερα.

  FIFY

 

 Δεν μπορει να υπαρξει ελληνικη ροκ, οπως δεν μπορει να υπαρξει και βρετανικο τσιφτετελι. Αναφερθηκε ο GusG, ομως το μεταλ ειναι περισσοτερο "διεθνιστικο", διοτι και η ιδεολογια του και η μουσικη του ειναι πολυ πιο "στενη", και αφορα μια underground προσεγγιση που μπορει να λειτουργησει σε οποιαδηποτε χωρα. Αντιθετα το ροκ ειναι εξορισμου mainstream ιδιωμα, η εννοια του ροκ σταρ αντιστοιχει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σταρ με τις πισινες του και τα χαβιαρια του, που μπορει και τα χωνει οποτε γουσταρει γιατι δεν τον νοιαζει τιποτα. Η ελληνικη εκδοση, σε στυλ καλο παιδι ειναι, λατερνα φτωχια και φιλοτιμο, ταπεινος και καταφρονεμενος κλπ, καταληγει να βγαινει ο αλλος και να ξυριζεται online, και να τον δικαιολογει ο συναδελφος του youtuber οτι δε βγαινει το παιδι. Αυτο δεν ειναι ροκ, ειναι κροκ.

 

 spacer.png

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

  FIFY

 

 Δεν μπορει να υπαρξει ελληνικη ροκ

 

 


Δεν θα συμφωνουσα. Βεβαια ειναι και θεμα βιωματων κουλτουρας και ιδιοσυγκρασιας το τι πιστευει ο καθ ενας μας.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο το βιντεο το εβαλες για να με κανεις να αλλαξω γνωμη; Γιατι στα ματια μου και στα αυτια μου ειναι η πληρης επιβεβαιωση των λεγομενων μου, αν μαλιστα δεν ψειριζαν και τον Παυλο και αρχιζαν τα δικα τους για γατους τουρκους κλπ, θα ηταν σχεδον ειρωνικο το ποστ σου.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sharpshooter είπε

είναι μέρος της ψευτοροκ κλίκας της θεσ/νικης που απεχθάνομαι

Έχει και πολύ χειρότερους εδώ πάνω dude...

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, manosx είπε

Τωρα αυτο το βιντεο το εβαλες για να με κανεις να αλλαξω γνωμη; Γιατι στα ματια μου και στα αυτια μου ειναι η πληρης επιβεβαιωση των λεγομενων μου, αν μαλιστα δεν ψειριζαν και τον Παυλο και αρχιζαν τα δικα τους για γατους τουρκους κλπ, θα ηταν σχεδον ειρωνικο το ποστ σου.

Το ηξερες το κομματι? Εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να μην ειναι ροκ ενω εχει το ροκεντρολ στον τιτλο του. Αλλο το ροκ αλλο το ροκεντρολ? Ολοι αυτοι οι κριτες που εμφανιζονται στα ριαλιτιζ κ λενε εισαι πολυ ροκ, εχεις ροκ ντυσιμο, εχεις τη ροκια μεσα σου κλπ δεν ξερουν? Δεν ειναι ειδικοι? Εσυ εισαι ειδικος?😆

 

Αν δε μου απαντησεις σε ολες μου τις ερωτησεις δε θα περασεις στον επομενο γυρω

 

Τωρα περα απο την πλακα ολα αυτα τα ακουσματα που πλασαρονται ως ελληνικη ροκ μονο ροκ δεν ειναι(εξαιρουνται αι τρυπαι,τα ξυλινα σπαθια κ μπορει κ να ξεχναω τιποτα ακομη). Μπορει να εχουν λιγο ροκ ηχο ή λιγο ροκ παιξιμο αλλα ροκ δεν . Οπως ροκ δεν ειναι κ τα ξενα ποπ, καουντρυ κ ο,τιδηποτε που απλα μπορει να εχει ροκ ινστραμεντεησιο ή παιξιμο. Αυτο επ'ουδενι δεν ειναι κακο. Απλα να ξερει το καθε κομματι τι ειναι κ να μην πλασαρεται ως κατι που δεν ειναι. Γιατι σε αυτη την περιπτωση παλι δε χαλασε ο κοσμος απλα υπαρχει προβλημα αποψης κ φαγωνομεθα με τις ωρες. Απο την αλλη καθε φορα που ακουμε τον ορο ελληνικη ροκ ολοι καταλαβαινουμε τι εννοουμε, οποτε η ταμπελα κανει καλα τη δουλεια της... Τι να πω😀

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου