Προς το περιεχόμενο

Europa - Carlos Santana


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως σόλο είναι. Τώρα σκέφτομαι μήπως μπορέσω να προσπαθήσω να το παίξω στην κιθάρα που έχω μόνος μου με το αυτι να δω τι θα κάνω και θα το ποσταρω να με κρίνετε. Αν προλάβω θα το κάνω. 😂😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα το "παίζει πολύ καλά για 9 μήνες" μου θυμίζει το "ωραία ταινία......για  Ελληνική", ή το ότι εγώ εδώ μέσα είμαι  "ο καλλίτερος κιθαρίστας .....για Δικηγόρος". 😜

 

Αν έβλεπα το video χωρίς το 9μηνο disclaimer , δεν θα μου έλεγε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

 

Έχει ίσως την αξία του , ως διαφήμιση του "εκπαιδευτικού"  , εν προκειμένω του OP, αλλά μέχρι εκεί.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κυνηγι του να παιξεις κατι προχωρημενο μεσα σε συντομο διαστημα, ειναι ο σιγουρος δρομος για να γ@μησεις την τεχνικη σου. Πρωτα πρεπει να χτισεις ενα solid υποβαθρο, με κομματια προσανατολισμενα σε αυτο, φτιαγμενα ετσι δηλαδη που να σου βαλουν τις βασεις, και στην πορεια να προσθεσεις στη βαση τα υπολοιπα. Αν μπεις κατευθειαν στα βαρια, θα εχεις μια προσεγγγιση υπερβασης σε καθε τμημα της τεχνικης, κατι καταστροφικο. Το μεγαλυτερο μερος του παιξιματος πρεπει να ειναι τυπικο, με στιγμιαιες υπερβασεις, η μουσικη ειναι σαν τη μπαλα, δε σπρινταρεις 90 λεπτα, πρωτα μαθαινεις το κοντρολ 😆 Ενταξει, αν εχεις γεννηθει Μεσι, μπαινεις στα 15 στη Μπαρτσελονα, αλλα ολοι οι υπολοιποι χτιζουν σταδιακα, για να χτισουν σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε μια αγορά, ειδικά έτσι όπως έχουν ανοίξει τα σύνορα, η παρουσίαση μιας δουλειάς με αστερίσκους ("για 9 μήνες", ..."για δικηγόρος" .....για όλα τα "για" που προαναφέρθηκαν) είναι ανούσια.

Ειναι η λεγόμενη "captatio benevolentiae".... γνωστή εξ' αρχαιοτάτων ετών.

 

Συνεχίστε τη δουλειά.....και όταν έχει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά αξιόλογο, χωρίς αστερίσκους με συνέπεια και διάρκεια, τότε φρονώ ότι  θα είναι η καλλίτερη "διαφήμιση" ....... που λέει ας πούμε ο Σατριάνης ότι είχε μαθητή τον Βάι. π.χ.

 

Και το λέω αυτό, διότι δεν νομίζω ότι σκοπός του video είναι να πάρει κουράγιο η μαθήτρια, από τις καλές κριτικές,  να συνεχίσει.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LK είπε

Έχει ίσως την αξία του , ως διαφήμιση του "εκπαιδευτικού"  , εν προκειμένω του OP, αλλά μέχρι εκεί.

 

 

12 λεπτά πριν, LK είπε

Και το λέω αυτό, διότι δεν νομίζω ότι σκοπός του video είναι να πάρει κουράγιο η μαθήτρια, από τις καλές κριτικές,  να συνεχίσει.

👏

Γι'αυτο το λόγο δεν είπα τίποτε από την αρχή του ποστ για το παίξιμο της κοπέλας.

 

Εξ'αλλου ο δάσκαλος ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς τα των μαθημάτων του κ φαντάζομαι δε το ανέβασε εδώ για να πάρει γνώμες κ συμβουλές για το πώς κάνει τη δουλειά του για άλλο λόγο το ανέβασε. 

 

Οπότε κ πάλι δεν έχω να πω τίποτε αν τηρεί τους κανονισμούς του νοιζ.

 

Απλώς η όλη κουβέντα μου φαίνεται κάπως άκυρη.

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η παρτιτουρα που παρεθεσα ειναι φτιαγμενη κατα παραγγελια σε ξενο μουσουργο (δεν ξερω αν υπαρχουν Ελληνες που κανουν αυτη τη δουλεια) το smoke on the water για ορχηστρα πνευστων και μονο. Ειναι δε το μερος του alto saxofon. Την εβαλα για να καταλαβει ο Τραντος με τι ακριβως νομιζει οτι ασχολειται. Δεν ειχα αλλο λογο....

 

Η μουσικη αδερφια ειναι τεχνη και επιστημη η οποια διδασκεται μεχρι πανεπιστημιακου επιπεδου και ανω ακομα.
Τα του ειδους λοιπον Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται  δεν πρεπει να γραφονται ελαφρα τη καρδια και απο μοντερατορες μαλιστα γιατι δημιουργουν λαθος εντυπωσεις και στελνουν λανθασμενα μηνυματα.

Σαμη δεν παιζω τρομπετα αλλα σαξοφωνο και κλαρινο (οχι δημοτικο).
Σαμη σε παω εσενα και την μπουθαρα σου....αυτο το χρωμα το σιχαινομουν αλλα στην τελε και με μαυρο πικαρτ δεν παλευεται. Το δε τασακι απογειωνει την κατασταση.
Αν την ειχα τη μπουθαρα σου θα κοιμωμουν τουλαχιστον 10 μερες μαζι της 😁 και αν σκεφτεις ποτε να τη δωσεις (δεν στο προτεινω)  στειλε ενα πμ.

 

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Αφου εχει γινει χαμος στο θεμα, ας πω και εγω κατι. Εγω παιδι στον κυριο Κραβαριτη δεν εστελνα να μαθει κιθαρα.

 

 Διοτι ειναι εντυπωσιακο το τι παιζει η κοπελια για εννια μηνες. Και ειναι εντυπωσιακα το τι παιζουν και οι αλλοι μαθητες του στο καναλι του στο youtube. Αλλα το ακομα εντυπωσιακοτερο ειναι οτι ανοιξα να δω τα αλλα βιντεο των μαθητων, και οτι βιντεο ειδα ηταν καλο απο ηχητικο- μουσικο αποτελεσμα αλλα ΧΑΛΙΑ απο ΤΕΧΝΙΚΗΣ αποψης. Δακτυλα να πετανε, αντιχειρες να μη στηριζουν, δεξια μαγκωμενα απο την ενταση του σφιξιματος, καρποι με αμβλειες γωνιες ετοιμοι για τη μελοντικη τενοντιτιδα, κλπ κλπ κλπ.

 

 Το σημαντικο τα πρωτα χρονια ΔΕΝ ειναι το τι παιζεις αλλα το ΠΩΣ το παιζεις, και σε αυτον τον τομεα η δουλεια που εχει γινει ειναι εντελως αποτυχημενη. Το αν παιζει καποιος Σαντανα στη βδομαδα πανω να το χεσω, αν ειναι να παθει στην πορεια προβλημα, δουλεια του δασκαλου ειναι να δωσει τη σωστη τεχνικη, οχι να σε κανει εκθεμα στο ιντερνετ για φιγουρα.

 

 

Μιας κ πάντα θεωρούσα ότι κάτι το κρίνεις εκ του αποτελέσματος να πω πως διδάσκω ήδη 18 χρόνια κ έχω διδάξει όλα αυτά τα χρόνια εκατοντάδες μαθητές.

Αρκετοί μαθητές ήταν/είναι επί σειρά ετών μαθητές μου.

 

Ευτυχώς κανένας απο τους μαθητές μου που είδατε στο κανάλι μου στο YouTube κ κρίνατε, γράφωντας το παραπάνω μήνυμά σας, δεν έπαθε κανένα απολύτως τραυματισμό στα χέρια του για όλη την διάρκεια που κάναμε μαθήματα κ όπως ανέφερα κ προηγουμένως με αρκετούς μαθητές η διάρκεια ήταν επί σειρά ετών, ενώ κάποιοι συνεχίζουν ακόμα!

 

Επομένως δεν νομίζω ότι απλά έτυχε γιατί το δείγμα των μαθητών είναι μεγάλο κ τα χρόνια πολλά.

Αντιθέτως έχουμε προλάβει ζημιές που πήγαν να εμφανιστούν σε μαθητές που έπαιζαν ήδη κιθάρα πριν ξεκινήσουμε μαθήματα. 

 

Το ότι δεν θα στέλνατε το παιδί σας σε εμένα για μαθήματα είναι προφανώς δικαίωμα σας, οπως κ όλα τα λεγόμενα σας στο παραπάνω μήνυμα τα οποία εκφράζουν την προσωπική σας άποψη. 

 

Επεξεργασμένο από Aggelos Kravaritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Η μουσικη αδερφια ειναι τεχνη και επιστημη η οποια διδασκεται μεχρι πανεπιστημιακου επιπεδου και ανω ακομα.

Τα του ειδους λοιπον Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται  δεν πρεπει να γραφονται ελαφρα τη καρδια και απο μοντερατορες μαλιστα γιατι δημιουργουν λαθος εντυπωσεις και στελνουν λανθασμενα μηνυματα.


 

Με όλη την καλή διάθεση κ χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ξέρω περιπτώσεις που τελείωσαν την αρμονία σε λίγο παραπάνω από ένα χρόνο κ άλλοι σίγουρα σε κάτω από δύο. Με ίσως έναν από τους καλύτερους καθηγητές στην Ελλάδα. Κ αυτό γιατί δεν είχαν χρόνο να το πάνε πιο γρήγορα. Το αρμονία= τουλάχιστον 3 χρόνια που λέμε είναι ο μέσος όρος, ο μπουσουλας. Τώρα για το χαρτί, ε τελείωσε την εσύ οπότε μπορείς κ δώσε όποτε σου επιτρέπουν τα διαδικαστικά.

 

Όσο για τα online  courses (είτε με παρακολούθηση, είτε μόνος σου) θεωρώ άκυρο το 2023 να πιστεύουμε πως δεν έχουν λόγο ύπαρξης ή πως δε μαθαίνεις κάτι έτσι. Μπορεί να μην είναι τα πιο καταλληλα αν θες να γραφεις κοραλ Μπαχ αλλά το τι θα μάθεις εξαρτάται  από την επιλογή του course, τη μουσικότητα κ το επίπεδο σου, αλλα κ από την αντίληψη σου κ το ποσο έχεις μάθει να διδάσκεσαι "μόνος" σου το υλικό  αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Κ στην περίπτωση του Μπιλ δε τον ρώτησες τίποτε για όλα αυτα ή για το τι θέλει να πάρει από τα courses ή για το ποιο είναι το παιχτικο κ μουσικό του υπόβαθρο. Μπορεί να εκπλαγείς σε ολα

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, LK είπε

Σε μια αγορά, ειδικά έτσι όπως έχουν ανοίξει τα σύνορα, η παρουσίαση μιας δουλειάς με αστερίσκους ("για 9 μήνες", ..."για δικηγόρος" .....για όλα τα "για" που προαναφέρθηκαν) είναι ανούσια.

Ειναι η λεγόμενη "captatio benevolentiae".... γνωστή εξ' αρχαιοτάτων ετών.

 

Συνεχίστε τη δουλειά.....και όταν έχει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά αξιόλογο, χωρίς αστερίσκους με συνέπεια και διάρκεια, τότε φρονώ ότι  θα είναι η καλλίτερη "διαφήμιση" ....... που λέει ας πούμε ο Σατριάνης ότι είχε μαθητή τον Βάι. π.χ.

 

Και το λέω αυτό, διότι δεν νομίζω ότι σκοπός του video είναι να πάρει κουράγιο η μαθήτρια, από τις καλές κριτικές,  να συνεχίσει.

 

Ο σκοπός του video ειναι το μοίρασμα ενός κιθαριστικού cover σε ένα σχετικό forum.

Αν σας ενόχλησε ο αστερίσκος κ ο όποιος αστερίσκος, σας διαβεβαιώνω πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου