Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, manosx είπε

αν ειναι στοχος οι sabbath, θα ειναι κριμα να μελετας χρονια bach και fux, ελεος.

 

Ε αν είσαι μονοστοχικός (με έναν μόνο στόχο) ...

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω και παραδειγμα.

 

 

 Come thy faithfull απο αμπαλομεταλαδες

 

 

 

 

 Πολυ παραλληλο ρε παιδια, το σκοτωσατε το κομματακι

 

 

 Come ye faithfull απο πανκ δασκαλους

 

 

 

 

 Aaaaa, much better, εχει καποια σημειακια δε λεω που θελαν ετσι λιγο fux παραπανω, αλλα μπραβο στα παιδια, το κατεχουν το αθλημα, περνoυν στον επομενο γυρο, κυριε dee snider ειστε ο πιο αδυναμος κρικος λυπαμαι πολυ.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Όλη η ροκ, ποπ, ακόμα και το μεγαλύτερο μέρος της τζαζ, είναι καθαρά τονική μουσική.

Με τις βαθμίδες της, τις μετατροπίες της, τις πτώσεις της, και τα όλα της.

 

 

 Θελω να επεκταθω λιγο εδω, ετσι να ξεφυγω λιγο, ας μην τα δεσουμε κομπο αυτα που θα πω, για να τα πω, να μην κρατηθω.

 

 Λοιπον, ειδατε τοση ωρα που γραφω οποτε λεω θεωρια, γραφω οτι λεω θεωρια και εννοω την υλη πριν την αρμονια, διοτι αλλο η θεωρια πριν την αρμονια και αλλο η θεωρια ως συνολο, με αρμονιες φουγκες κλπ, σωστα;

 

 

 Λοιπον, υπαρχει και ενας αλλος ορος που κρυβει την ιδια παγιδα, ο ορος τονικη μουσικη. Ο ορος τονικη μουσικη εχει δυο εντελως διαφορετικες εννοιες. Η μια εννοια ειναι η μουσικη που εχει τονικο κεντρο και με αυτην την εννοια οντως, και το ροκ, και η ποπ, και το μεγαλυτερο μερος στη τζαζ ειναι τονικη μουσικη.

 

 Υπαρχει ομως και ενας αλλος ορος, η τονικη μουσικη σε αντιθεση με την τροπικη μουσικη. Εδω πλεον δεν ισχυει το οτι το μεγαλυτερο μερος της ποπ και της ροκ ειναι τονικη μουσικη, το μεγαλυτερο μερος ειναι τροπικη μουσικη, και για αυτο ειναι τιγκα στα παραλληλα, διοτι τα παραλληλα σε γαμανε ΣΤΟΝ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ ΤΟΝΙΚΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ, εκει σε γαμανε και κανουν τους twisted sister να ακουγονται πρωταριδες, που ειναι καλο και διασημο γκρουπ, αλλα εμπλεξαν με τονικο κομματι, που υποννοει συγκεκριμενες αρμονικες κινησεις.

 

 Η θεοι black sabbath απο την αλλη, ξεκαθαριζουν την κατασταση απευθειας, με μια πεντατονικη φραση, καθαρα τροπικη προσεγγιση, που υποννοει μια σταθερη βαση- ισοκρατη, ευκολα ακουγεται ο ισοκρατης στο smoke on the water που ειναι η ιδια περιπου φραση, οι πρωτες νοτες τουλαχιστον, εκει το μπασο μενει σταθερο, και κανει μπαμ ο ισοκρατης.

 

 Και στην τονικη μουσικη, οχι την τροπικη του παλεστρινα αλλα την τονικη που ειναι η μεγαλη συμβολη του μπαροκ Βιβαλντι- Περσελ και ολη η παλιοπαρεα, λοιπον και εκει οταν δεν εχουμε αρμονικη κινηση γινεται της π**τανας, δεν τους νοιαζει, βλεπεις κατι μαλακισμενες αναστροφες, κατι ευθειες κινησεις του θανατου και γενικα οτι ναναι, γιατι οταν υπαρχει στο αυτι η αρμονια δεν μπερδευεται, οταν παει να αλλαξει, εκει ειναι η παγιδα.

 

 Λοιπον, αν εχεις ακουσει στη ζωη σου το come ye faithful μονο απο twisted sister, και δεν εχεις και τα καταλληλα ακουσματα, ολα σου φαινονται μια χαρα. Αν τα εχεις, κατι δε σου παει καλα. Και δε σου παει καλα, γιατι τελικα η απαντηση στην αιωνια ερωτηση "γιατι δασκαλε οχι παραλληλα", η απαντηση ειναι, οσο και αν ακουγεται περιεργο, απλα οτι ακουγονται ΑΣΧΗΜΑ.

 

 Αλλα ειπαμε, σε τονικο περιβαλλον, με αρμονικη κινηση, με λειτουργικη αρμονια και γενικα οταν εχεις κανει establish στο κομματι το ΥΦΟΣ την ΤΟΝΙΚΗΣ, και οχι της ΤΡΟΠΙΚΗΣ μουσικης. Αν ομως θελεις το λεγομενο "αρχαιο ηχοχρωμα", που οι sabbath θελουν να βγαλουν εφιαλτες στη μουσικη τους και τι καλυτερη επιλογη απο αυτο, τοτε και παραλληλα θα κανεις, και τριτονα, και cluster, και την κονσερβα μπετοβεν θα ανοιξεις και οτι γουσταρεις.

 

 Η κατασταση περιπλεκεται βεβαια, διοτι οπως ειπα το voice leading ειναι το κλειδι, και η τροπικη προσεγγιση του παλεστρινα μεσα απο το voice leading οδηγησε τελικα στην τονικη μουσικη, τα παραλληλα δηλαδη εχουν και αλλα μειονεκτηματα, ανεξαρτησια φωνων και τετοια. Ηθελε δηλαδη να αποφυγει το αρχαιο ηχοχρωμα, τη μονοφωνια του μεσαιωνα, εμπλεξε με την πολυφωνια και καταληξαμε εκει που καταληξαμε. Ειναι τεραστιο το ζητημα, εγω τεινω σε μια σχετικα καινουργια προσεγγιση που καταριπτει εν τελη την προσεγγιση της θεωριας ως το κλειδι, και ισχυριζεται οτι οι κινησεις των φωνων στην εποχη ας πουμε του μπαχ ηταν τελειως πρακτικο ζητημα, οπως ας πουμε τα licks στην κιθαρα που μελετα ενας μπλουζιστας, και η δικη μας προσεγγιση χανει την ουσια γιατι το βλεπουμε ξυλινα, αλλη συζητηση αυτη, μην μπουμε εκει.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να πω και κατι αλλο, γιατι με τις μαλακιες που συμβαινουν, αν δε λεω οτι ναναι θα παρω πρεζα. Λοιπον.

 

 Θελω να πω γιατι λεω οτι η μοντερνα προσεγγιση ειναι λιγο μπλιαχ. Πρωτα απο ολα, εχω ηδη πει πολλες φορες οτι αν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, ακουσματα ζητουμενα κλπ, τοτε βουρ, ακκορντο ταδε, μελωδια ταδε, να κανουμε και μια τζουρα voice leading, μικρη τσουρα και στην πορεια, οχι γ@μησι απο την αρχη, αγαλι αγαλι και βλεπουμε.

 

 Ναι ειναι μια καταλληλη συντομευση, οτι πρεπει και για τζαζ, οτι πρεπει και για progressive, και μη λεω και ψεματα, ΛΑΤΡΕΥΩ τους μουσικους που την εχουν ακολουθησει, και δε μιλαω τωρα για τα θηρια που τους βλεπουμε στα βιντεο, με οσους μουσικους κατεχουν την μοντερνα και εχουμε παιξει μαζι, σε πλαισια παντα μπαντας ετσι, και τσακουμακια ητανε και γατονια, και δεν εχω να πω τιποτα.

 

 

 Δεν ειναι οτι δε σε κανει μουσικαρα. Σε κανει. Αλλα δε σε κανει ΜΟΥΣΙΚΟ, και δεν μπορει να σε κανει.

 

 Και τωρα τι εννοω, για να μην με παρουν με το πουκαμισο με τα χερακια πισω.

 

 Πριν πολλα χρονια, ακουσα μια ατακα, που μου πηρε ΠΟΛΛΑ χρονια να καταλαβω. "Τον μεγαλο μουσικο, τον καταλαβαινεις απο τη γραμμη της αλτο." What the hell, κεσκεσε αλτο, μελωδια θελουμε, μελωδια, μελωδια και καμια εξυπμη αρμονια, τι στο διαλα λεει ο ανθρωπας, να φυγετε κυριε, να πατε αλλου.

 

 Καπου εχω το μεσσια, καπου το εχω το βιβλιο, το cd που με εβλογησε η τυχη να ακουω απο πιτσιρικας δεν ξερω μπορει, αλλα το βιβλιο σιγουρα.

 

 Αυτο που θα σας βαλω, το ειδα οταν εβγαζα αυτο το χορικο, με κατι παλαβα πειραματα multitrack με την κιθαρα, αυτο το σημειο αναψε το λαμπακι και καταλαβα τι ελεγε ο ανθρωπας. Το σημειο ειναι στο 1.50 και κραταει 10 δευτερολεπτα.

 

 

 

 

 Τερμα. "Που πας παιδι μου" "Μανα θα παω ιταλια", "μη φευγεις μη" "κε κατσο, μον ντιο τι ειναι αυτο που μας ηρθς, ΚΑΡΟ ΣΑΣΟΝΕ μη φευγεις, μηηηη", "παω αγγλια" "ο γκοντ τι θελει ο ουνος εδω ντιαρ, α να παιξει μουσικη, ΜΑΙ ΓΚΟΝΤ , στο ουενσμινστερ θα σε βαλουμε οταν πεθανεις, να παιζεις στους βασιλιαδες απο τον αλλο κοσμο."

 

 Η αλτο λοιπον, η ενδιαμεση φωνη, what separates the man from the boys.

 

 Να επιλεξει ο καθενας οτι τραβαει η ψυχη του, μοντερνα, death, ΠΑΝΚΣ, καλα να ειμαστε παιδια, γιατι ενας μαλακας να βρεθει, χαιρετησαμε σε μια στιγμη και ουτε καταλαβαμε. Αλλωστε τα ειπαμε, ο αλλος κοιμοτανε και του ερχοντουσαν yesterday, αλλος επαιζε κιθαρα και μετα της εβαζε φωτια, και καλα εκανε γιατι κριμα να παιξει αλλος με αυτην την κιθαρα κλπ. Δε λεω, δε λεω.

 

 Αλλα μετα ακουω αυτο το σημειο, στο 1.50, και ενα μονο πραγμα εχω να  πω: Να ξερουμε τι αφηνουμε πισω με τις επιλογες μας, αυτο λεω, τιποτα αλλο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aκου το μεσα στο συνολο, ακουγοντας το κομματι απο την αρχη.

 

 

 

 

 Αν δε σε χτυπησει το συγκεκριμενο σημειο να γουσταρεις, δε σε χτυπησε, και ειναι μια πολυ σοβαρη ενδειξη οτι δε θα σε τραβηξει αυτη η φαση να μπλεχτεις, καλυτερα, που να τρεχεις τωρα.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2023 στις 10:32 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Πιστευεις οτι το να μαθει καποιος θεωρια, θα τον κανει να χασει την ψυχη στα δαχτυλα, ή αν δεν την εχει θα τον εμποδισει να την αποκτησει?

 

Πιστευω οτι το εχεις η δεν το εχεις, Τα αλλα..... ειναι ιστορια.

 

Στις 1/3/2023 στις 10:35 ΜΜ, fusiongtr είπε

Άμα σου παίξω εγώ με ψυχή στον γάμο του καραγκιόζη πώς θα σου φανεί?

 

Οτι παιζεις στο γαμο του καραγκιοζη. Δεν θα αλλαξει αυτο.

 

Στις 1/3/2023 στις 10:35 ΜΜ, fusiongtr είπε

Αν δεν παίζω στον γάμο του καραγκιόζη, κάποια θεωρία την ξέρω.

 

εχω δει μουσικαρες με πτυχια να παιζουν σε γαμους πολλων καραγκιοζηδων. Δυστυχως.

 

Στις 1/3/2023 στις 10:35 ΜΜ, fusiongtr είπε

Θέλεις με το αυτί (ακούω τους άλλους), θέλεις με την συναναστροφή, μπορεί να μην είναι επίσημη η γνώση (με χαρτί ωδείου) αλλά την ξέρω.

Αλλιώς τι στο διάολα, πόσο κωλόφαρδος θα πρέπει να είμαι, άμα παίζω στην τύχη και δεν χτυπάω μια στις πέντε νότες λάθος?

 

Αυτο δεν το καταλαβα.

 

Στις 1/3/2023 στις 10:35 ΜΜ, fusiongtr είπε

Κυρ πρώην-Βαρτάνη μου, αυτό το θεωρεία με έχει τυφλώσει βρε. :classic_biggrin:

Καλύτερα πλατείες ασούμε. :classic_tongue:

 

Εγραφα απο το κινητο χωρις τα γυαλια μου.Tragic

 

Επεξεργασμένο από Χάρης Ο

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι δεδομενο οτι δε γεννιουνται καθε μερα χεντελ, ουτε βγαζουν τα ωδεια χεντελ, γιατι θα ειχε γεμισει ο κοσμος χεντελ. Τον προσωπικο σου αγωνα δινεις για βελτιωση, εναν ματαιο κατα πασα πιθανοτητα αγωνα, και οπου βγει. Τα εργαλεια διαλεγεις και πορευεσαι, τιποτα παραπανω, καμια εγγυηση, καμια σιγουρια, οποιος σου πει οτι θα σε κανει μουσικαρα με τα μαθηματα σε κοροιδευει, η προσπαθεια σου θα σε κανει, η αισθητικη σου, και θα σε κανει το καλυτερο που μπορεις και που θα σε αφησει η ζωη, αλλα δεν πειραζει, υπηρξε ο χεντελ και η παρεα του, οι μπητλς, και τοσοι αλλοι, εχει η ανθρωποτητα μουσικη για 1000 ζωες και για ολα τα γουστα, δε θα της λειψουμε εμεις, το μονο σιγουρο.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

 Aκου το μεσα στο συνολο, ακουγοντας το κομματι απο την αρχη.

 Αν δε σε χτυπησει το συγκεκριμενο σημειο να γουσταρεις, δε σε χτυπησε, και ειναι μια πολυ σοβαρη ενδειξη οτι δε θα σε τραβηξει αυτη η φαση να μπλεχτεις, καλυτερα, που να τρεχεις τωρα.

 

το ειχα ψαξει πολυ ενα καιρο με κλασικη λογω αισθηματος αλλα δεν προκανε.😋

  • Χαχα 2

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου