Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

 

το ειχα ψαξει πολυ ενα καιρο με κλασικη λογω αισθηματος αλλα δεν προκανε.😋

 

Και εκει τελειωνει η συζητηση. Θα σου προτεινα αν εισαι σε στυλ progressivojazzoιστορια τη μοντερνα θεωρια, και αν γουσταρεις μπλουζοροκιες και δωσε και τα τοιαυτα να τα γραψεις ολα στα @@ σου και να πλακωθεις στα ουισκι και τις πεντατονικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

1. Οτι παιζεις στο γαμο του καραγκιοζη. Δεν θα αλλαξει αυτο.

 

2. Αυτο δεν το καταλαβα.

 

3. Εγραφα απο το κινητο χωρις τα γυαλια μου.Tragic

 

1. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν φτάνει η ψυχή? Πρέπει να παίζεις και κάτι της προκοπής.

 

2. Να το εξηγήσω λίγο. Θεωρία δεν είναι μόνο ότι είναι επίσημη εκπαίδευση και μαθαίνουμε στα ωδεία ή σε μαθήματα. Θεωρία είναι κάποια πράγματα συγκεντρωμένα που ένα μέρος τους μπορεί να το γνωρίζουμε πρακτικά, μέσω ακουσμάτων ή συναναστροφών (πχ μεταξύ φίλων "δείξε μου τι παίζεις εκεί, πώς το έβγαλες").

Αν δεν υπήρχε αυτή η μερική θεωρητική γνώση, δεν θα ήξερε πχ κανένας την πεντατονική αν δεν είχε κάνει μαθήματα.

Αν πάρεις πχ έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τίποτα από μουσική, και δεν ακούει κιόλας μουσική, και του δώσεις μια κιθάρα με ασκήσεις μόνο για τα δάχτυλα (έτσι ώστε να έχει την απαραίτητη τεχνική να παίξει κάτι), και του βάλεις μετά κάτι να παίξει από πάνω, θα παίζει τυχαίες νότες, με μεγάλη πιθανότητα οι περισσότερες να μην ταιριάζουν.

Η μερική έστω γνώση της θεωρίας (έστω και από φίλους, ή μέσω αυτιού/ακουσμάτων) είναι αυτή που θα τον κάνει να παίξει "σωστές" (με βάση τις γνώσεις του πάντα) νότες.

 

3. Το κατάλαβα βρε, απλά σε πείραζα. :classic_smile:

 

 

10 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

 

το ειχα ψαξει πολυ ενα καιρο με κλασικη λογω αισθηματος αλλα δεν προκανε.😋

 

Είχες αίσθημα με την κλασσική, ή είχες κλασσικό αίσθημα? :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manosx είπε

Αστο γιατι ειναι πιο χυμα και απο το χυμα, δεν ειναι να τα ακουει αθρωπας αυτα 😆

 

Κριμας που το κατεβασες😄. Καποια στιγμη εμενα μ'επιασε να δω πως θα ακουγοταν τα κοραλια του μπαχ καλυτερα με κιθαρα. Κ πηρα το πρωτο κ ηχογραφησα τα πρωτα μετρα. Στην αρχη με 2 κιθαρες. Η μια τις δυο πανω φωνες, η αλλη τις κατω. Μετα 4 κιθαρες. Μια καθε φωνη. Οι 4 κιθαρες σαφως ακουγονται καλυτερα. Αλλα δε μ'αρεσε κ συνειδητοποιησα πως πρεπει να μαθω πληκτροφορα για να ακουγεται σωστα κ απο ενα ατομο η δουλεια.... Κ δεν εμαθα ποτε 😢 

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

εχω δει μουσικαρες με πτυχια να παιζουν σε γαμους πολλων καραγκιοζηδων. Δυστυχως.

 

 

Τα πτυχία δεν κάνουν τον μουσικό, ούτε οι γνώσεις.

Να στο πω αλλιώς.

Όλα αυτά είναι εργαλεία, και τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα.

Έχει ο άλλος ένα σκασμό εργαλεία, και δεν μπορεί να αλλάξει μια λάμπα.

Αλλά μάστορας χωρίς εργαλεία δεν μπορεί να δουλέψει.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν φτάνει η ψυχή? Πρέπει να παίζεις και κάτι της προκοπής.

 

 

Παλι δεν καταλαβα.

 

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

2. Να το εξηγήσω λίγο. Θεωρία δεν είναι μόνο ότι είναι επίσημη εκπαίδευση και μαθαίνουμε στα ωδεία ή σε μαθήματα. Θεωρία είναι κάποια πράγματα συγκεντρωμένα που ένα μέρος τους μπορεί να το γνωρίζουμε πρακτικά, μέσω ακουσμάτων ή συναναστροφών (πχ μεταξύ φίλων "δείξε μου τι παίζεις εκεί, πώς το έβγαλες").

Αν δεν υπήρχε αυτή η μερική θεωρητική γνώση, δεν θα ήξερε πχ κανένας την πεντατονική αν δεν είχε κάνει μαθήματα.

Αν πάρεις πχ έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τίποτα από μουσική, και δεν ακούει κιόλας μουσική, και του δώσεις μια κιθάρα με ασκήσεις μόνο για τα δάχτυλα (έτσι ώστε να έχει την απαραίτητη τεχνική να παίξει κάτι), και του βάλεις μετά κάτι να παίξει από πάνω, θα παίζει τυχαίες νότες, με μεγάλη πιθανότητα οι περισσότερες να μην ταιριάζουν.

Η μερική έστω γνώση της θεωρίας (έστω και από φίλους, ή μέσω αυτιού/ακουσμάτων) είναι αυτή που θα τον κάνει να παίξει "σωστές" (με βάση τις γνώσεις του πάντα) νότες.

 

Αυτο που λες το θεωρω αυτονοητο. Δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε.

 

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

3. Το κατάλαβα βρε, απλά σε πείραζα. :classic_smile:

 

Καλα μου κανεις.😊

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Χάρης Ο είπε

 

Αυτο που λες το θεωρω αυτονοητο. Δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε.

 

Γιατί δείχνει το πόσο χρήσιμη είναι η θεωρητική γνώση.

Και σε ρωτάω λοιπόν.

Προτιμάς να την μαθαίνεις κομμάτι κομμάτι ξέμπαρκα από φιλαράκια (που μπορεί να λένε και παπαριές γιατί δεν ξέρουν κι αυτοί) ή να την μάθεις κυριλέ, και να την χρησιμοποιήσεις όπως γουστάρεις μετά?

Για την ίδια γνώση μιλάμε.

Γιατί φαίνεται δύσκολη ή και μη απαραίτητη όταν την μάθεις με κάποιο σύστημα, ενώ όταν την τσιμπολογάς από εδώ και από εκεί θεωρείται εύκολη και επιθυμητή?

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες θεωρητικη γνωση, εγω την εννοω σε πολυ πιο μεγαλο βαθος. Κατι σαν και αυτο που λεει ο Μανος.

 

Τα απλα που αναφερεσαι και εσυ και εγω, τα θεωρω αυτονοητα.

Το πως θα τα μαθεις ειναι αλλο κεφαλαιο και επηρεαζεται απο πολλους και διαφορετικους παραγοντες

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τα κοραλ του μπαχ, η πηγη της Αρμονιας

 

 

 

 

 Σημερα ζεις, λοιπον σημερα αλλαξε

 

 Γιατι το αυριο, δεν ξερεις τι θα φερει

 

 Ενας ανθρωπος ειναι σημερα ευτυχισμενος και υγιης

 

 αυριο αρρωσταινει, ή ακομα και πεθαινει

 

 και αν δεν μετανιωσεις πριν φυγεις απο εδω

 

 φλογες την ψυχη και το σωμα καραδοκουν.

 

 

 Θεε μου βοηθησε με

 

 σημερα να ερθω σε σενα

 

 σε μια στιγμη να μετανοησω

 

 πριν ο θανατος με προλαβει

 

 και ετσι απο σημερα αλλα και καθε μερα

 

 για την επιστροφη στο Σπιτι να ειμαι ετοιμος.

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Αυτο που λες θεωρητικη γνωση, εγω την εννοω σε πολυ πιο μεγαλο βαθος. Κατι σαν και αυτο που λεει ο Μανος.

 

Τι εννοείς δηλαδή?

Να πρέπει να έχεις σπουδάσει φούγκα για να γράψεις και να παίξεις σε ένα κομμάτι ροκ ή ποπ?

Η θεωρία πάντως δεν έχει ιδιαίτερο βάθος, είναι απλά η βάση.

 

Από εκεί και πέρα, όσο περισσότερες γνώσεις έχεις σε βάθος (γι' αυτό στο οποίο αναφέρεσαι μιλάω εδώ), τόσο περισσότερες επιλογές και δυνατότητες ανοίγονται μπροστά σου.

Ιδιαίτερα αν είσαι ταλαντούχος.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τι εννοείς δηλαδή?

Να πρέπει να έχεις σπουδάσει φούγκα για να γράψεις και να παίξεις σε ένα κομμάτι ροκ ή ποπ?

Η θεωρία πάντως δεν έχει ιδιαίτερο βάθος, είναι απλά η βάσ

 

Οχι βεβαια, απο που προέκυψε αυτο;

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Από εκεί και πέρα, όσο περισσότερες γνώσεις έχεις σε βάθος (γι' αυτό στο οποίο αναφέρεσαι μιλάω εδώ), τόσο περισσότερες επιλογές και δυνατότητες ανοίγονται μπροστά σου.

Ιδιαίτερα αν είσαι ταλαντούχος.

 

Οχι για το  ποπ/ροκ. Μονο το ταλαντουχος. Αποψη μου.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου