Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

άμα δεν βγαίνει ψυχή στα δάχτυλα  

 

τι να την κάνω την θεωρεια;

Πιστευεις οτι το να μαθει καποιος θεωρια, θα τον κανει να χασει την ψυχη στα δαχτυλα, ή αν δεν την εχει θα τον εμποδισει να την αποκτησει?

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για καποιους, γραφτηκε η θεωρια πανω τους.

 

Θυμάμαι μια συνέντευξη του vai να αναφέρει τον beck ως παράδειγμα ότι παρόλο που γνωρίζει ελάχιστα από θεωρία, έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει.

 

Δεν ξέρω εάν όντως αληθεύει αλλά δεν θα μου έκανε και εντύπωση εάν ίσχυε.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

άμα δεν βγαίνει ψυχή στα δάχτυλα  

 

τι να την κάνω την θεωρεια;

 

Άμα σου παίξω εγώ με ψυχή στον γάμο του καραγκιόζη πώς θα σου φανεί?

Αν δεν παίζω στον γάμο του καραγκιόζη, κάποια θεωρία την ξέρω.

Θέλεις με το αυτί (ακούω τους άλλους), θέλεις με την συναναστροφή, μπορεί να μην είναι επίσημη η γνώση (με χαρτί ωδείου) αλλά την ξέρω.

Αλλιώς τι στο διάολα, πόσο κωλόφαρδος θα πρέπει να είμαι, άμα παίζω στην τύχη και δεν χτυπάω μια στις πέντε νότες λάθος?

 

Κυρ πρώην-Βαρτάνη μου, αυτό το θεωρεία με έχει τυφλώσει βρε. :classic_biggrin:

Καλύτερα πλατείες ασούμε. :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι πολλοι στο ποπ και στο ροκ που ειχαν μεγαλη καταρτιση, ακομα περισσοτεροι που ειχαν μια μικρη καταρτιση, και ολοι ανεξαιρετως οι μεγαλοι του ειδους ειχαν φοβερο μελωδικο ενστικτο.

 

Αν στον υπνο σας σας ερχονται τραγουδια οπως το yesterday ηρθε στον υπνο του του McCartney, βασικου υποψηφιου μεταξυ αλλων για best songwriter ever, τοτε δε χρειαζεστε θεωρια. Αν παλι πατε να γραψετε ενα τραγουδι, και βγαινει η μελωδια σα κορακισιος τσιγαροβηχας, τοτε χρειαζεστε. Τι να κανουμε η ζωη ειναι αδικη, ειναι οπως τα λεφτα, αλλοι τους τρεχουν απο τη τσεπη και αλλοι δουλευουν σαν τρελοι, τι να κανουμε.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Θυμάμαι μια συνέντευξη του vai να αναφέρει τον beck ως παράδειγμα ότι παρόλο που γνωρίζει ελάχιστα από θεωρία, έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει.

 

Δεν ξέρω εάν όντως αληθεύει αλλά δεν θα μου έκανε και εντύπωση εάν ίσχυε.

Δεν αποκλειεται.
Η θεωρια ετσι κι αλλιως ειναι η καταγραφη και αναλυση πραγματων που εκανε πρωτα καποιος  στην πραξη.
Αυτη η καταγραφη βοηθαει αλλους να αναπτυχθουν πιο ευκολα.

Ολοι οι αυτοδιδακτοι θα σου πουν οτι αν ειχαν δασκαλο θα ειχαν αναπτυχθει πιο γρηγορα.
Υπαρχουν ομως αυτοδιδακτοι και αυτοδιδακτοι. Δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη.

Υπαρχουν αυτοδιδακτοι που προχωρανε πιο γρηγορα και απο αυτους που εχουν δασκαλο.

Η αντιληψη ειναι το παν. (Αλλοι την αντιληψη, τη λενε ταλεντο)

  • Συμφωνώ 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Δεν αποκλειεται.
Η θεωρια ετσι κι αλλιως ειναι η καταγραφη και αναλυση πραγματων που εκανε πρωτα καποιος  στην πραξη.
Αυτη η καταγραφη βοηθαει αλλους να αναπτυχθουν πιο ευκολα.

 

Α γεια σου κυρ κοντομάνικε.:classic_smile:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παντως πιστευω οτι ολοι οσοι θελουν πραγματικα να φτιαξουν μουσικη δικη τους, την ψαχνουν. Αλλοι πανε στο WDEIO, αλλοι παιρνουν δισκους και τους λιωνουν να παιζουν απο πανω, αλλοι παιρνουν το λεωφορειο να πανε σε αλλη πολη να τους δειξουν μια συγχορδια, αλλοι πλησιαζουν καποιο καλλιτεχνη και μαθητευουν διπλα του, ο καθενας το παλευει οπως ξερει και μπορει. Αλλα να καθονται με καφεδακι, τσιγαρακι, και ελα μωρε γιατι να κουραζομαστε, και ο beck δεν ξερει το ΛΑ, αυτο το σεναριο να σε βγαλει καπου δυσκολα, ουτε ΠΑΝΚΣ δε θα γινεις. 😆

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

ελα μωρε γιατι να κουραζομαστε, και ο beck δεν ξερει το ΛΑ ...

 

Υπάρχει και συνέχεια σ' αυτό.

"Και τότε ρε φίλε, εσύ γιατί δεν είσαι Beck?" ρωτάς εσύ ο βλάκας.

Η απάντηση είναι έτοιμη ...

"Δεν έχω τον εξοπλισμό του ρε, φέρε μου εμένα την κιθαράκλα, και τους ενισχυτάρες που έχει και τα λέμε".

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Υπάρχει και συνέχεια σ' αυτό.

"Και τότε ρε φίλε, εσύ γιατί δεν είσαι Beck?" ρωτάς εσύ ο βλάκας.

Η απάντηση είναι έτοιμη ...

"Δεν έχω τον εξοπλισμό του ρε, φέρε μου εμένα τους μπαφους που πινει και τα λέμε".

corrected

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Όσοι λένε α δε θέλω θεωρία. Το όργανο πώς το παίζουν; Ποια είναι η γνώση του οργάνου και ποια η γνώση η θεωρητική;

 

Π.χ. παίζεις τέταρτα; Μπορείς; Οκ. Παίζεις όγδοα; Μπορείς; Οκ.

Το δεύτερο δέκατο έκτο κάθε χτύπου μπορείς να το παίζεις κάθε φορά καρφί; Το τέταρτο δέκατο έκτο; Αν ναι, δεν μπορείς αυτό να το κάνεις και με το στόμα; Αν ναι, και σου δώσουνε έναν πυροσβεστήρα και σου πουν παίζεις πυροσβεστήρα σήμερα, πάλι εκεί δεν μπορείς να το κάνεις; Μπορείς. Η γνώση αυτή δηλαδή δεν είναι θεωρητική;

 

Δηλαδή, υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι μόνο του οργάνου; Και υπάρχουν και πράγματα της θεωρίας που δεν έχουν εφαρμογή σε κανένα όργανο;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου