Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Έχεις καλή εμπειρία από το lab; Θες να μου στείλεις πμ με λεπτομέρειες;

 

Ναι αμέ, θα σου στείλω σε λιγάκι!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε ένα δοκιμαστικό τις προάλλες. Κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό. Επαγγελματικός εξοπλισμός, παίξιμο μαζί με τον δάσκαλο, τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Κατάλαβα ότι έχω πολλά κενά γιατί ο δάσκαλος με ρώταγε πράγματα πάνω στην ταστιέρα που δεν ήξερα να απαντήσω.

Έφυγα με θετική εντύπωση αλλά μου την έσπασε μετά ο δάσκαλος γιατί ενώ του είπα "θέλω να το σκεφτώ" με πήρε την μεθεπόμενη να με πιέσει του στυλ με ψευτοδικαιολογίες του στυλ "δεν ξερω αν μετα θα έχω ώρα διαθέσιμη και πρέπει να μου πεις τώρα" και κάτι τέτοια.

Έφαγε άκυρο με συνοπτικές μόνο από αυτό...

Το Σάββατο έχω άλλο δοκιμαστικό... Άντε να δούμε. Πάντως σίγουρα δεν την ξαναπατάω όπως την έπαθα στην αρχή που πήγα στην κοντινότερη και φθηνότερη σχολή που βρήκα 1η χωρίς δοκιμή.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Επαγγελματικός εξοπλισμός ....

 

Αυτό να το έχεις πάντα τελευταίο κριτήριο.

Μην σου πω δηλαδή να μην το έχεις καθόλου στα κριτήριά σου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

ψευτοδικαιολογίες του στυλ "δεν ξερω αν μετα θα έχω ώρα διαθέσιμη και πρέπει να μου πεις τώρα" και κάτι τέτοια.

Δεν ξερω αν σε πειραξε ο τροπος που το ειπε, αλλα ψευτοδικαιολογια δεν ειναι απαραιτητα.

Ιδιως αν βαλεις συνισταμενες τις περιπτωσεις να ειναι καλος δασκαλος και να εχει αρκετες ωρες κλεισμενες  και απο την αλλη ο μαθητης να ζηταει συγκεκριμενη ωρα την εβδομαδα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι οποιος προλαβει. Δεν υπαρχουν ... "κρατησεις".
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επισης οτι  απο τα σχολια σου στο νημα, μου φαινεσαι λιγο εγωκεντρικός.
Μαλλον κανω λαθος αλλα γενικοτερα χαλαρωσε λιγο.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Spyros Delta said:

Να πω επισης οτι  απο τα σχολια σου στο νημα, μου φαινεσαι λιγο εγωκεντρικός.
Μαλλον κανω λαθος αλλα γενικοτερα χαλαρωσε λιγο.

 

 

.

Ε; Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Spyros Delta said:

Δεν ξερω αν σε πειραξε ο τροπος που το ειπε, αλλα ψευτοδικαιολογια δεν ειναι απαραιτητα.

Ιδιως αν βαλεις συνισταμενες τις περιπτωσεις να ειναι καλος δασκαλος και να εχει αρκετες ωρες κλεισμενες  και απο την αλλη ο μαθητης να ζηταει συγκεκριμενη ωρα την εβδομαδα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι οποιος προλαβει. Δεν υπαρχουν ... "κρατησεις".
 

1. Δεν ζητησα κρατηση

2. Εκεινος ορισε την ωρα των μαθηματων αν συνεργαζομασταν και συμφωνησα γιατι ετυχε να με εξυπηρετει. Ειχα διαθεσιμες ωρες ολη την εβδομαδα

3. Οταν καεις απο τον χυλο φυσας και το γιαουρτι. Επελεξα βιαστηκα εναν δασκαλο και την πατησα στην αρχη. Δεν θελω να επαναλαβω το ιδιο λαθος με την καμία .

Δεν το παιζω ντίβα. Θελω να κανω σωστη και προσεκτικη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

Ε; Τι εννοείς;

Να κοιτάμε και την άλλη πλευρά εννοώ. (Του δασκάλου).

Τις προϋποθέσεις που θέτει κι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Spyros Delta said:

Να κοιτάμε και την άλλη πλευρά εννοώ. (Του δασκάλου).

Τις προϋποθέσεις που θέτει κι αυτός.

Απόλυτα σεβαστό! Εννοείται, αν δεν ικανοποιούνται και οι 2 πλευρές τότε δεν θα γίνει σωστή δουλειά γιατί κανένας δεν θα είναι ικανοποιημένος!

Ζήτησα να το σκεφτώ. Δεν πάω να πάρω σουβλάκι και έχω να αποφασίσω ανάμεσα σε πίτα γύρο και καλαμάκι κοτόπουλο. Πόσο μάλλον όταν έχω "καεί" από προηγούμενη λάθος απόφαση.

Η ώρα και η μέρα που προτάθηκε, το τονίζω, την πρότεινε ο δάσκαλος και συμφώνησα γιατί έτυχε να με εξυπηρετεί και εμένα. Εναλλακτικά μπορούσα τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας να διαθέσω 1 ώρα για το μάθημα.

Το να με παίρνει τηλέφωνο και να μου λέει "ξέρεις πρέπει να μου απαντήσεις τώρα, γιατί δε ξέρω αν θα μπορώ μετά και πες μου τώρα γιατί μετά δεν υπόσχομαι τίποτα" εγώ προσωπικά το βρίσκω ανήθικο και αντιεπαγγελματικό να με πιέζει πλάγια για να δεχθώ.

Δεν ζήτησα να μου κρατήσει την ώρα μέχρι να το σκεφτώ. Ελεύθερη αγορά έχουμε. Αν βρεθεί κάποιος άλλος ενδιαφερόμενος μαθητής αποφασισμένος και έτοιμος, φυσικά και θα εξυπηρετηθεί πριν από εμένα και πολύ καλά θα κάνει.

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω και διαφορετικά; Αν αποφάσιζα να συνεργαστώ με αυτον τον δάσκαλο και τον έπαιρνα τηλέφωνο μετά από μια εβδομάδα και μου έλεγε "Ξέρεις κάτι, σόρι αδερφέ την έκλεισα την ώρα που είχαμε πει τότε γιατί έσκασε μαθητής έτοιμος που ήθελε να ξεκινήσουμε άμεσα. Θες να βρούμε μια άλλη ώρα;" ούτε θα νευρίαζα, ούτε θα τον κατηγορούσα και ούτε θα του έριχνα άκυρο. Θα έψαχνα να βρούμε μια άλλη ώρα. Και αν ήταν full και δε μπορούσε καν να με αναλάβει τότε "what a bummer! πάμε να βρούμε άλλον"

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου