Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Ο αριστερός ό,τι θα του ζήταγε να μάθει τάππινγκ.

το ξέχασε αμέσως όμως

μαλλον τώρα δείχνει το bashing

  • Χαχα 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

 Έχω και τύψεις που θα αφήσω τον τωρινό δάσκαλο και πως θα το ανακοινώσω χωρίς να παρεξηγηθούμε.

 

Λοιπόν να σου πω μια ιστορία.

Είχα κάποτε ένα φιλαράκι που ζήλευε πολύ την κοπέλα του.

Κάθε φορά που μαζευόταν η παρέα, μας έλεγε ότι κάτι ανακάλυπτε που του έβαζε ψύλλους στα αυτιά.

Μια κάτι περίεργα τηλέφωνα, μια έφευγε η κοπέλα για δουλειά παραπάνω περιποιημένη από το συνηθισμένο, κλπ.

Εμείς του λέγαμε να πάει να της μιλήσει για τις ανησυχίες του, όμορφα κι ωραία και πολιτισμένα, αλλά αυτός προτιμούσε να αγχώνεται μόνος του.

 

Κάποια φορά λοιπόν είχε έρθει ένας τύπος στην παρέα, που έδωσε μεγαλύτερο βάρος στα λόγια του από ότι δίναμε εμείς.

Και του έλεγε ότι έχει δίκιο να ανησυχεί, κάτι περίεργο συμβαίνει σίγουρα.

Του έλεγε ότι και η δική του κοπέλα έκανε τέτοια, και τελικά του τα φόρεσε.

 

Τρελάθηκε ο άλλος λοιπόν, γιατί από την μια βρήκε κάποιον που θεωρούσε ότι τον καταλαβαίνει, από την άλλη άκουσε από αυτόν τους φόβους του πραγματοποιημένους.

 

"Βρε μίλα της, ρώτησέ την" του λέγαμε εμείς, στα π@π@ρια του μας έγραφε εμάς.

Είχε κολλήσει με αυτά που του έλεγε ο άλλος, "αν δεν σε έχει ήδη κερατώσει, είναι έτοιμη να το κάνει" του έλεγε.

 

Έχουμε πάει λοιπόν για καφέ μια μέρα, και μας έρχεται περιποιημένος και παρφουμαρισμένος ο τύπος, και όλο έπαιζε το μάτι του.

Και "κοίτα αυτήν τι ωραία είναι" και "πω πω τι παιδί είναι αυτό" και άλλα τέτοια.

 

"Ρε συ" του λέμε, τι έγινε, με την άλλη χωρίσατε? Πώς και ξενοκοιτάς ξαφνικά?"

 

"Όχι ρε γμτ" μας λέει, "αλλά αφού με έχει κερατώσει ή θα το κάνει σύντομα, θα της πω να χωρίσουμε. Σκέφτομαι μόνο πώς θα της το πω, γιατί είμαστε πολλά χρόνια μαζί".

"Ρε της μίλησες? Πώς το ξέρεις?" ρωτάγαμε εμείς.

"Ε, φως φανάρι είναι η δουλειά" μας έλεγε.

 

Και χώρισε.

Έτσι, χωρίς να μάθει ποτέ τι συνέβη.

Και η κοπέλα έπεσε απ' τα σύννεφα, δεν κατάλαβε από που της ήρθε.

Κι μ' έπιανε εμένα και με ρωτούσε τι έγινε και χωρίσανε, και όταν της είπα τα καθέκαστα έγινε έξαλλη, γιατί τον γούσταρε πολύ.

Και φυσικά, καμιά άλλη σχέση δεν είχε, ούτε ήθελε να κάνει.

 

Αλλά όταν κατάλαβε πόσο μλκας ήταν αυτός στεναχωρήθηκε διπλά.

Που ήταν τόσο καιρό με κάποιον τόσο στόκο δηλαδή.

 

Γι' αυτό σου λέω παλικάρι μου.

Μίλησε με τον δάσκαλό σου, κάντε μια κουβέντα, πες του τις ανησυχίες σου, δώσε του και λίγο χρόνο.

Και αν δεις ότι δεν αλλάζει τίποτα, και συνεχίζεται το πρόβλημα, προχώρα παραπέρα.

Αλλά όχι έτσι, χωρίς να κάνεις μια μικρή προσπάθεια πρώτα.

Που ξέρεις?

Μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα μετά.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κι μ' έπιανε εμένα και με ρωτούσε τι έγινε και χωρίσανε, και όταν της είπα τα καθέκαστα έγινε έξαλλη, γιατί τον γούσταρε πολύ.

Το κάνατε τελικά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manosx είπε

Δασκαλε ασε τις παρτιτουρες και τις αηδιες, και τις ασκησεις και την τεχνικη, εμενα μου αρεσει ο σαντανα και θελω να μαθω εκεινο το σηκωμα που ειδα και δασκαλε, δασκαλε, ΔΑΣΚΑΛΕ!

 

 spacer.png

 

Γουί ντο νι νο ετζουκέσιο

 

Αυτό θέλω να με μάθεις Δάσκαλε!

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

Το κάνατε τελικά;

 

Ποιο?

 

4 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Γουί ντο νι νο ετζουκέσιο

 

Αυτό θέλω να με μάθεις Δάσκαλε!

 

Εσύ πρέπει να διαβάζεις και τους στίχους ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τι ο κήπος είναι ανθηρός και πράσινα άλογα κύριε καθηγητά!

 

Ο Τέλης ο Σταλόνε?

 

Okoskathgitis.JPG

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

Έχω και τύψεις που θα αφήσω τον τωρινό δάσκαλο και πως θα το ανακοινώσω χωρίς να παρεξηγηθούμε.

 

Το ίδιο συμβαίνει με τον δικό μου όταν ξεκίνησα μαθήματα drums εδώ και κάτι μήνες για να φτιάξω την τεχνική μου. Είναι φοβερός τύπος, κάνουμε καλή παρέα, μιλάμε για διάφορα, από μηχανές μέχρι τα προσωπικά μας και γνωριζόμαστε πολύ λίγο. Έχει ωραία αύρα και ξέρει να παίζει, έχει την τεχνική που ψάχνω εγώ.

 

Από την άλλη, ειδικά στην αρχή, δεν ήμουν τόσο ευχαριστημένος με το μάθημα. Πέραν του ότι τρώγαμε πολύ χρόνο σε chit-chat, έβλεπα κάποιες λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν. Με τον καιρό όμως έχουμε προσαρμοστεί ο ένας με τον άλλο. Έχει μάθει τι χρειάζομαι, του λέω αυτά που με απασχολούν, και με καθοδηγεί σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.

 

Για να πάρω κάποιο αναγνωρισμένο πτυχίο (γελάνε και οι κότες), θα πρέπει να πάω κανονικά σε ωδείο και να αλλάξω δάσκαλο. Εκεί δε ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα. Μπορεί να ναι καλύτερα, μπορεί και χειρότερα. Προς το παρόν, βλέπω ότι η επικοινωνία είναι το παν - και να ο δάσκαλος δεν είναι διατεθημένος να επικοινωνήσει και να προσαρμοστεί με τον μαθητή, τότε δεν είναι καλός δάσκαλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παίδες νομίζω ότι τουλάχιστον στη μοντέρνα μουσική που δεν υπάρχει στάνταρ ύλη (σαν την κλασική πχ), πρέπει να είμαστε και λίγο ανοιχτοί. Οκ καλό το "απλά θέλω να μάθω να τζαμάρω", αλλά λεφτά πληρώνεις. Είναι σαν τους μαθητές μου που έρχονται και θέλουν "ένα οποίο να ναι λόουερ να τελειώνουν". Ε μη σου πω τι Αγγλικά μαθαίνουν αυτοί. Επενδύει κανείς σε χρήμα, ας επενδύσει και σε ώρα να γίνει καλά η δουλειά. Γνώμη μου πάντα 

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μιλαμε θεωρητικα, και μπαχ, παλεστρινα, miles davis και δεν ξερω γω τι.

 

 Να πω κατι πρακτικο, old school βεβαια, τωρα με τα youtube και αυτα δεν παιζει φαινεται, γιαυτο παμε στα σηκωματα, εισαι νινι ακομα.

 

 Λοιπον, τον καιρο εκεινο, που αν φοραγες λαθος ραφτο στο φλαι ετρωγες πεταλουδα στο νεφρι, λοιπον τον καιρο εκεινο, επαιζες κιθαρα ετσι; Και ερχοσουν στις ματωμενες αρκουδες να παιξεις κιθαρα ετσι; Φιλε αν δεν επαιζες καλη ΡΥΘΜΙΚΗ, αμα κλοτσουσες οταν εκανε η μπαντα το κομματι της, φιλε δε μπα να επαιζες στο σολο σου το σαντριανι τον ιδιο και τον μαλμστην απεξω, ΣΤΑ @ΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΚΛΟΤΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ, θα χαλας εσυ το γκρουπ σε ολο το κομματι για να κανεις τη φιγουρα σου για 10 μετρα, ΡΕ ΕΞΩ ΡΕΕΕΕ, ΕΞΩ ΡΕΕΕΕ

 

 

 

 Λοιπον, αν τα εφερνε η καταρα να μαθω κιθαρα ηλεκτρικη απο την αρχη, σολο μετα τον εναμιση χρονο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, και να πω καια το αλλο, ενταξει, δε θα εβαζα στον τοιχο τωρα τον mille και τον scott Ian, θα εβαζα ομως τον edge και τον johny marr, πορτραιτα αυτους τους δυο πρωτα, προσκυνημα κανα εναμιση χρονο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, και μετα βαζουμε στον τοιχο και τον bb king και παμε. Αυτο θα εκανα.

 

 Ομως σας τα ειχα πει, το μεσο καθοριζει τα ΠΑΝΤΑ, τι να κανουν και τα καημενα τα ακκορντακια στο youtube, νινι ξενινι αμα δε γραψεις στο youtube Ο ΣΟΛΙΣΤΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΤΙΕ΅Σ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΛΟ, τι να την κανεις την κιθαρα χωρις φωτιες απο τον κωλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου