Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Εδώ κομπλάρω να παίζω μπροστά στη γυναίκα μου... Όταν θέλω να ηχογραφήσω για να με ακούσω, όταν πατάω το record, γαμ$&@ι ο Δίας, παίζω λες και έχω Πάρκινσον... Βίντεο με cover θα κάνω;;; Με δουλέβς???

 

Και εγώ κομπλαρω να παίζω μπροστά στη γυναίκα, αλλά για άλλους λόγους, Γιαυτό όταν είμαι σπίτι πιάνω πάντα κιθάρα με χρώμα sunburst, και αποφεύγω κίτρινα, πρασινα, μπλε κλπ 😁

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Πρέπει να μάθεις τα συστατικά που φτιάχνουν ένα κομμάτι.

 

Εγώ θα το πω αλλιώς.

Πρέπει να καταλάβεις την λογική πίσω από το πώς φτιάχνονται τα κομμάτια, και πίσω από το πώς παίζουν κιθάρα οι κιθαρίστες στα κομμάτια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

ταμπλατούρα.

 

Μπορεί να είναι "εύκολη" για κιθάρα, αλλά θα πρέπει να πας σε πεντάγραμμο κάποια στιγμή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

ταμπλατούρα.

 

 

 Ε, να μελετησεις σοβαρα θεωρια στην... ταμπλατουρα, δε γινεται. Με τιποτα.

 

 Αν θελεις λοιπον να μαθεις θεωρια σαν ανθρωπος, ζητα για αρχη απο το δασκαλο σου να βγαλεις καποια κομματια με παρτιτουρα. Οχι Σαντανα και Μαντανα, ξεκινα με το Frere Jaque. Οταν θα καταλαβεις τι ειναι αυτα τα κυκλακια και τα μπαστουνακια, θα εχεις βαλει τις πρωτες απλες αλλα σωστες βασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ θα το πω αλλιώς.

Πρέπει να καταλάβεις την λογική πίσω από το πώς φτιάχνονται τα κομμάτια, και πίσω από το πώς παίζουν κιθάρα οι κιθαρίστες στα κομμάτια.

περίπου αυτό λεω.

Δεν εννοώ τις νότες.

Πολλές φορές μέσα σε ένα κομμάτι που ακούμε, μας κλικάρει ένα γύρισμα, μια αλλαγή κλπ.

Θυμάμαι μικρός οι μετατροπίες ήταν κάτι που πάντα με εντυπωσίαζε.

Ή μια αλλαγή τόνου, ή μια αναίρεση.

Δεν καταλάβαινα τι ήταν.

Όμως έπρεπε να ψάξω να το βρώ. Δάσκαλο δεν είχα. Μπορεί να περνούσαν και 3 χρόνια μέχρι να το μάθω.

Επίσης ακόρντα.

Όταν ήμουν 9 χρονών ήξερα ματζόρε, μινόρε και 7η ήταν novelty.

Πέρασε πολύς καιρός να πάω παρακάτω και ευτυχώς υπήρχε το The beatles complete

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, manosx said:

 

 Ε, να μελετησεις σοβαρα θεωρια στην... ταμπλατουρα, δε γινεται. Με τιποτα.

 

 Αν θελεις λοιπον να μαθεις θεωρια σαν ανθρωπος, ζητα για αρχη απο το δασκαλο σου να βγαλεις καποια κομματια με παρτιτουρα. Οχι Σαντανα και Μαντανα, ξεκινα με το Frere Jaque. Οταν θα καταλαβεις τι ειναι αυτα τα κυκλακια και τα μπαστουνακια, θα εχεις βαλει τις πρωτες απλες αλλα σωστες βασεις.

Ξέρω αξίες, παύσεις κλπ... οι ταμπλατούρες έχουν από πάνω την παρτιτούρα. Νότες στην παρτιτούρα δεν ξέρω να διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix2022 είπε

Ξέρω αξίες, παύσεις κλπ... οι ταμπλατούρες έχουν από πάνω την παρτιτούρα. Νότες στην παρτιτούρα δεν ξέρω να διαβάζω

 

αυτό σου λέει.

Με το φρερ-ε ζακ-ε

που είναι συλλαβισμός θα μάθεις.

Με το εβρόπα....δεν

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Μπορεί να είναι "εύκολη" για κιθάρα, αλλά θα πρέπει να πας σε πεντάγραμμο κάποια στιγμή

 

Γιατί να το κάνει αυτό? ΟΚ, είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για να κατανοήσει την έννοια του μετρου και του ρυθμού, αλλά εάν θέλει να μάθει σύντομα να παίζει κιθάρα, δεν θα τον ωφελήσει. Θα του τρώει χρόνο, και θα προχωρά με ρυθμούς χελώνας, κατι που δεν είναι στόχος του. Το έχω δοκιμάσει πρόσφατα, και απλά δεν ήταν για μένα.

 

Το πεντάγραμμο είναι ο γραπτός λόγος την μουσικής γλώσσας. Όταν τον γνωρίζεις, μπορείς να γράψεις και δοκίμιο. Αλλά εάν έχεις στόχο να πάς ένα ταξίδι να βρεις την Ιταλίδα που γνώρισες το καλοκαίρι, και θες να μάθεις Ιταλικά, δεν πας σε φροντιστήριο ξεκινώντας από το Α junior. 😁

 

Δεν λέω οτι δεν είναι το σωστό να μαθει πεντάγραμμο. Προφανώς, έτσι θα μάθει σωστά τη μουσική, σε βάθος χρόνου. Έχει όμως αυτόν τον χρόνο να διαθέσει? Θα τον ικανοποιεί να διαβάζει στο πεντάγραμμο και να παίζει ένα απλό κομμάτι? Ή θα θέλει να κάνει περισσότερα με τα χέρια του, και όλη αυτή η "καθυστέρηση" θα τον αποθαρρύνει?

  • Συμφωνώ 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια, εχεις ηδη λοιπον ενα σημαντικο κομματι, τη ρυθμικη αγωγη, πολυ ωραια.

 

 Επειδη ομως εκτος απο τη ρυθμικη αγωγη υπαρχουν και οι κλιμακες , τα διαστηματα και ολα τα καλουδια, και εκει ειναι η παρτιτουρα ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ, γιατι βλεπεις ΝΟΤΕΣ και οχι ταστα, η μουσικη ειναι ΝΟΤΕΣ, δεν ειναι πιασιματα, το ντο στην παρτιτουρα ειναι ντο ειτε παιζεις κιθαρα, ειτε βιολι, ειτε τραγουδας, ενω το πρωτο ταστο της σι χορδης δε λεει τιποτα ουτε στο βιολιστη, ουτε στον τραγουδιστη. Η θεωρια λοιπον ειναι αυτο που ενωνει τους μουσικους, ειναι το κοινο πεδιο ολων των φωνων και των οργανων, και οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να εκφραστει οικουμενικα με ενα καθαρα κιθαριστικο εργαλειο, οποτε με λιγα λογια frere jaque

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Ξέρω αξίες, παύσεις κλπ... οι ταμπλατούρες έχουν από πάνω την παρτιτούρα. Νότες στην παρτιτούρα δεν ξέρω να διαβάζω

 

Ούτε εγω ξέρω και δεν έχω σκοπό να μάθω τώρα στα γεράματα. Μακάρι να τις είχα μαθει όταν έπρεπε. Τώρα έχω με σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθώ (με το παίξιμο δλδ).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου