Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μονο μην το βαλεις διπλα διπλα στο βινυλιο...

 

Και όχι οποιοδήποτε βινύλιο... μόνο αυτό που έχει ο dim στη δισκοθήκη του, οι υπόλοιποι έχουν(με) μάλλον σκουπίδια.

 

Πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι τα μυστικά του DSOTM έχουν αποκαλυφθεί μόνο σε όσους έχουν τις επιστολές του Χριστού τα γνήσια βινύλια των αρχών της δεκαετίας του '70, από την Polydor  Harvest Ελληνιστάν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ οσον δεν μπαινει κανεις στον κοπο να κανει τη συγκριση δεν υπάρχει θεμα συζητησης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια χαρα την κανει τη συγκριση ο τυπος στο βιντεο, και με βινυλιο του 70, και με master tape, και παραθετει και αρχεια για κατεβασμα.

 

 Σε σχεση με αυτα λεω οτι ακουγεται μια χαρα το SACD.

 

 Myth Busted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το sacd είναι ΑΛΛΟ remix.

Apples and oranges. Σε καποια κομματια ακουγονται αλλα οργανα και σε αλλα λιγοτερα. Αυτη τη στιγμή δεν θυμαμαι ποια, πού και τι ακριβως. Τοτε (2003) το ειχα ψαξει και διαπιστωσει. Συνολικα το ακουσμα εντυπωσιάζει μεν αλλα δεν συγκινει. Μαλιστα τοτε ο Alan Parsons ειχε δωσει συνεντεύξεις γιατι δεν ενέκρινε ο ιδιος το remix.

2. Ο τυπος στο βιντεο δεν αναφερει πλατω κεφαλη βραχιονα phono stage. Λεει οτι εχει καλα.....αυτο δεν υπόσχεται πολλα πραγματα σχετικα με την βελτιστη δυνατη αναπαραγωγη του βινυλιου.

3. Προσωπικα διαφωνω με την ψηφιοποιηση των αναλογικων μεσων. Θα προτιμουσα αμεση συγκριση.

Παντως και ιδιος εκπλησσεται ποσο καλα ακουγεται το βινυλιο ενω λεει οτι το sacd του φανηκε ετσι κι ετσι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

όπως οι Amon duul

Το snare που είχα βάλει αγαπητέ Νpap,Keith Forsey παραγωγή.Θα παραβλέψω οτι ηταν κάπως για τα γούστα σου και θα σε αγΚαπάω ακόμη πιό πολύ που σου αρέσουν!  

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Ας γίνει επιτέλους κατανοητό, ότι το βινύλιο του 72 είναι ανώτερο από το master tape.

Του 72...μαλλον αδύνατον 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, MGs είπε

Το snare που είχα βάλει αγαπητέ Νpap,Keith Forsey παραγωγή.Θα παραβλέψω οτι ηταν κάπως για τα γούστα σου και θα σε αγΚαπάω ακόμη πιό πολύ που σου αρέσουν!  

 

δεν μου είχες βάλει snare βρε... ένα υβρίδιο με το hi hat του μου έβαλες...😛 δεν αμφιβάλω ότι μπορεί στο mix το bleed να μην εμπόδισε τον Forsey να βγάλει ένα συνολικό αποτέλεσμα που όντως να μου άρεσε, αλλά δεν μου έβαλες όμως αυτό... έτσι μίλησα μόνο γι αυτό που άκουσα... όποιος και να ήταν πίσω από την παραγωγή το ίδιο θα έλεγα...

 

κοίτα μην το μπερδεύουμε... δεν υπάρχει άνθρωπος που να σέβεται την "κολοκυθόπιτα" του καθενός περισσότερο από μένα (όσοι με ξέρουν μπορούν να στο διαβεβαιώσουν καθώς κάποιοι με ψέγουν και ως αδικαιολόγητα soft) ... το μόνο μου πρόβλημα έρχεται όταν αυτή σερβίρεται ως καμωμένη από νέκταρ και αμβροσία από αυτοανακυρηγμένες "αυθεντίες" που δεν διαθέτουν το τεχνικό υπόβαθρο για τεκμηριώσεις...

 

είναι θέμα ανθρώπινης συμπεριφοράς... άλλο το "εμένα μ αρέσει και καλά κάνω και δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν" κι άλλο το να κοινωνώ την υποκειμενική μου άποψη ως θέσφατο "γιατί έτσι"... οι audio μύθοι είναι πληγή... τις λίγες φορές που  έχω κέφια και διδάσκω επαγγελματικά (το χειρότερό μου), το μεγαλύτερο πρόβλημα που συναντώ  είναι το να επανορθώσω μια ενδεχόμενη λάθος άποψη που έχει παγιώσει ο μαθητής κι όχι το να του επικοινωνήσω εξ αρχής μια σωστή... ρε εδώ ακόμα οι περισσότεροι "ψωνίζουν" αναπαραγωγικά συστήματα "με το watt" τι να λέμε...

 

τες πα εσένα κι εγώ σ αγκαπάω, γιατί (παρότι προσπαθώ παιδιόθεν να μην δικάζω προθέσεις) θέλω να πιστεύω ότι οι ψιλοτρολιές και τα κατά καιρούς τσουβαλιάσματα σου έχουν ως πηγή την αγάπη σου στην ψυχή της μουσικής κι όχι στα ρούχα της (καθότι ως γνωστόν και η βασίλισσα ουκ ολίγες φορές είναι "γυμνή")...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimsonic είπε

1. Το sacd είναι ΑΛΛΟ remix.

Apples and oranges. Σε καποια κομματια ακουγονται αλλα οργανα και σε αλλα λιγοτερα. Αυτη τη στιγμή δεν θυμαμαι ποια, πού και τι ακριβως. Τοτε (2003) το ειχα ψαξει και διαπιστωσει. Συνολικα το ακουσμα εντυπωσιάζει μεν αλλα δεν συγκινει. Μαλιστα τοτε ο Alan Parsons ειχε δωσει συνεντεύξεις γιατι δεν ενέκρινε ο ιδιος το remix.

2. Ο τυπος στο βιντεο δεν αναφερει πλατω κεφαλη βραχιονα phono stage. Λεει οτι εχει καλα.....αυτο δεν υπόσχεται πολλα πραγματα σχετικα με την βελτιστη δυνατη αναπαραγωγη του βινυλιου.

3. Προσωπικα διαφωνω με την ψηφιοποιηση των αναλογικων μεσων. Θα προτιμουσα αμεση συγκριση.

Παντως και ιδιος εκπλησσεται ποσο καλα ακουγεται το βινυλιο ενω λεει οτι το sacd του φανηκε ετσι κι ετσι

 

 

 1) Εσυ ελεγες οτι το SACD υστερει δραματικα, τωρα λες οτι εντυπωσιαζει; Οπως και να εχει,  το remix εχει να κανει με την 5.1 μιξη. Εδω οι επιμαχες συνεντευξεις, οπου ειναι ξεκαθαρο οτι η ολη φαση αφορα τη surround μιξη και οχι τη στερεο.

 

https://www.pinkfloydz.com/interviews/james-guthrie-alan-parsons-dark-side-interviews-2003/

 

 2) Ο τυπος εχει κανει καμποσα  βιντεο με το τι εχει, να εδω ενα προσφατο με τα φτωχικα ηχεια που πηρε

 

 

 

 

 Σε αυτο το βιντεο φαινεται και το πικαπ του, ενα technics sl1200g

 

 

 

 

 Απο οτι βλεπω πανω απο 5 χιλιαρικακια κανει, ελπιζω να σε καλυπτει

 

https://www.amazon.com/Technics-SL-1200G-Direct-Turntable-Silver/dp/B01MTST3VT?ref_=ast_sto_dp

 

 3) Δεν μπορουμε να ειμαστε στο δωματιο του, οποτε καλη και η ψηφιοποιηση, οχι ιδανικη αλλα καλη.

 

 Τελος, δε μας αφορα η αποψη του, διοτι εχουμε τα αρχεια για να βγαλουμε ενα απλο συμπερασμα: Δεν ειναι για πεταμα το SACD.

 

 Τωρα, και αυτος και ο καθε audiophile, πιστευει οτι ειναι αξιος και ικανος να κρινει σε οποιοδηποτε επιπεδο περα απο του υποκειμενικου γουστου του, το οποιο υποκειμενικο γουστο του ειναι ερμαιο των ψυχολογικων παιχνιδιων του μυαλου του, τη δουλεια των mastering engineers, και μαλιστα ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ mastering engineers του κοσμου. Και οχι για κατι που βγαζει ματια, π.χ. να χει γινει η κυμματομορφη τουβλο, αλλα να διυλιζει τον κωνωπα, ωστε να μπορει να μας διαφωτιζει για τις λεπτες αστοχιες που υπεπεσε ο κακομοιρης ο mastering engineer.

 

 Ε λοιπον, του εχω νεα: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. Ουτε αυτος, ουτε εσυ, ουτε κανενας αλλος απλος audiophile δεν ειναι αξιος και ικανος να κανει κατι τετοιο.

 

 Και επειδη και προφανως δεν εκτιματε τις γνωσεις που χρειαζονται για  κατι τετοιο, θα σας το πω στη γλωσσα που καταλαβαινετε, αυτη των μηχανηματων: Πως κρινεις εσυ και ο αλλος, με τα μηχανηματα του σπιτιου σου, το αποτελεσμα απο ενα  mastering studio; Διοτι κλασσικα  η συστηματαρα σου επιτρεπει να διακρινεις τα λαθη που εγιναν στο mastering, και αναρωτιεσαι αν τα μηχανηματα που εχει ο τυπος στο βιντεο αρκουν, για να ακουσουμε τη διαφορα που ακους. Οποτε το ερωτημα δουλευει και αντιστροφα: Εισαι σιγουρος λοιπον οτι στεκεται τα συστηματα σου και ο χωρος σας μπροστα σε ενα καλο mastering studiο, και κρινεις το τι αποτελεσμα καταφερε;

 

 Οταν βρεθεις σε ενα τετοιο, και ειδικα αν ερθεις σε διεξοδικη επαφη με τους ανθρωπους του,  θα καταλαβεις αυτο το ερωτημα μου, και θα βρεθεις πιο κοντα στο να καταλαβεις το και το λαθος της μηχανηματολαγνας και αναλογικομπομπινοακριβοναναικαιοτιναναι νοοτροπιας, και του ακομα μεγαλυτερου λαθους του να μπερδευουμε την υποκειμενικη θεωρηση και προτιμηση με την εννοια του θεσφατου.

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Σε αυτο το βιντεο φαινεται και το πικαπ του, ενα technics sl1200g

Απο οτι βλεπω πανω απο 5 χιλιαρικακια κανει, ελπιζω να σε καλυπτει

Κάποιος που έδωσε $5,9Κ για να αγοράσει μια βελτιωμένη κόπια του Μκ2, μόνο πολλαπλές σφαλιάρες απ'τον Hulk αξίζει (Btw, πότε πήγε αυτή η παπαριά σχεδόν $6Κ? Στα $4Κ το θυμάμαι όταν πρωτοβγήκε και γέλαγε όλος ο ντουνιάς😆).

 

image.gif.b447426c28b726e4b91793d08f2014cc.gif

 

Τώρα, σχετικά με την Ελληνική πρώτη έκδοση βινυλίου του DSOTM και την ηχητική ανωτερότητα του σε σχέση με τις μεταγενέστερες remastered κόπιες βινυλίων, CD, SACD κλπ, ένα έχω να πω: Τρίχες.image.gif.5a5fde81c59f66ed573995c553866554.gif

Όποιος δεν έχει ακούσει αυτό το άλμπουμ σε Ελληνικής κόπιας φωνογραφικό κύλινδρο του 1973 από Panivar Records, δεν έχει ακούσει ΤΙΠΟΤΑ!

Στην παρακάτω φωτό ο φωνόγραφος μου, μια ακριβής ρέπλικα ενός μοντέλου του 1915 που κυκλοφόρησε το 2015 στην εκπληκτική τιμή των €14,6Κ. Παίζει κυλίνδρους κατασκευασμένους από κερί πχιότητας ΑΑΑ που παράγεται σε ειδικές φάρμες μελισσών της οικογενείας Caucasia Bee.☝️ Οι συγκεκριμένες μέλισσες τρέφονται αποκλειστικά με βιολογικές υπερτροφές.

Ο κλασικός ζεστός-γλυκός-αναλογικός ήχος του φωνογραφικού κυλίνδρου. Απλά αξεπέραστος...image.gif.ade230e2cd63032f62ab47dd3c2ab1e9.gif

 

image.thumb.png.e9334f63f56a3b8c06b7809595b29a46.png

  • Χαχα 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου