Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

αν και ο αρχηγός της μεγαλύτερης σημορΙας του Βερολίνου που έχει μανία με τα αιλουροειδή είπε ότι θα μαμησει οποίον το σκοτώσει

Και βέβαια θα τον μαμήσω, αφορμές ψάχνω.

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Και βέβαια θα τον μαμήσω, αφορμές ψάχνω.

Εμείς είμαστε φίλοι εντάξει;

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manosx είπε

 

 Βεβαια εμας μας εριξε η τυχη και η ατυχια να εξελισσοταν το thrash, αλλοι οταν ηταν νεοι παρακολουθησαν την εξελιξη των BEATLES, τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη, αδικη, δεν πειραζει, βλεπουμε τους σημερινους νεους που παρακολουθουν την εξελιξη της TRAP και παρηγοριομαστε, δοξα τω θεω λεμε.

 

 

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, Superfunk είπε

Με τα CD τώρα πες μου τι να κάνω...έχω 1200 κομμάτια που δεν ακούω ποτεΣ....τα έχω στο Σπετζοφαι...

 

Νίκο μου άλλα τόσα είχα κι εγώ και αρχικά τα δινα στην Σοφία για τα περιστέρια στο μπαλκόνι (χρήσιμο πουλί αλλά πολύ κουτσουλιά αδερφέ μου) κι επειδή κι αυτά είναι έξυπνα και γρήγορα τα γράψανε στα φτερά τους, τα δίνω εδώ και καιρό λίγα λίγα σε μαγαζί bazaar που έχουν ανοίξει κοπέλες από κέντρα απεξάρτησης μήπως και πιάσουν τόπο γιατί εμένα πια μόνο χώρο μου πιάνουν...

 

13 ώρες πριν, dimsonic είπε

Πολλοι απο σας δεν γνωριζετε οτι εκδοσεις ελληνικων δισκων των αρχων 70ς ή και πιο πριν ακουγονται καλυτερα απο επανεκδοσεις τους 30 χρονια μετα.

 

δεν ξέρω για τους πολλούς αλλά για μένα οι Ελληνικές εκδόσεις βινυλίου των αρχών του 70 με τις μεταγενέστερες έχουν μια σχέση σκ@τ@ με απόσκ@τ@ (με το συμπάθιο πάντα)... μια και ο κόσμος είναι μικρός, μια ανάλογα μικρή ιστοριούλα από τα νιάτα μου προς επίρρωσιν της ανωτέρω εκτίμησής μου...

 

το 81 (ναι Κωστή το "σωτήριον" σε προλαβαίνω😀) ήρθε στην γειτονιά μου στο Περιστέρι ο (κατόπιν) φίλος μου Αιμίλιος με την μητέρα του και τον μικρότερο αδερφό του από την Γερμανία... ο μπαμπάς του (ηλεκτρονικός της siemens κατ επάγγελμα) έμεινε εκεί και ερχόταν 3-4 φορές τον χρόνο...  μαζί του είχε φέρει και στήσει στο δωμάτιο των παιδιών ένα dual 505 έναν λαμπάτο ολοκληρωμένο ιδιοκατασκευής του και ένα εκπληκτικό για την εποχή ζευγάρι παράξενα  πολύεδρα ηχεία βάσης της Siemens με ομοαξονικά μεγάφωνα  που δεν ξαναματαείδα στην ζωή μου... επίσης και ένα μεγάλο μάτσο δίσκους γερμανικής παραγωγής που για καλή μου τύχη μια και ο μικρός ήταν ροκάς κατά πλειοψηφία ήταν και του γούστου μου (και μάλιστα και με μπάντες που δεν γνώριζα τότε ακόμα όπως οι Amon duul ή οι Ekseption που στην συνέχεια λάτρεψα)... 

 

μην τα πολυλογώ ως μικρός camelofloydάς το πρώτο άλμπουμ που τράβηξα από τον σωρό δεν μπορούσε παρά να ήταν το Dark side of the moon... ε  στα ψιλοπαρθένα χαιεντικά ακόμα αυτιά μου έγινε η αποκάλυψις του Ιωάννη του Αudioβαπτιστή... αν και το σύστημα που είχα εκείνη την πρώιμη hi end εποχή μου δεν ήταν κακό  (Benytone πικάπ, προ - τελικός και Kef 104 ΑΒ ηχεία), η διαφορά ήταν εντυπωσιακή και με ταρακούνησε...

 

όμως μετά από καιρό που ήρθαν τα παιδιά στο σπίτι μου μαζί με κάποια LP παραμάσχαλα, μπήκαν και τα πράγματα στην θέση τους όταν έβαλα και στο δικό μου πικάπ το DSOTM και έπαιξε επίσης υπέροχα (διαφορετικά αλλά υπέροχα)... η δική μου έκδοση ήταν η Ελληνική αρχών των 70ς (73, 74 θα σας γελάσω) της Harvest (στο αποκρουστικό μου κιτρινοπράσινο της logo)... δεν ξαναάκουσα Ελληνική έκδοσή του αργότερα αλλά έτσι κι αλλιώς κάνοντας και άλλες συγκρίσεις σε κοινά άλμπουμ που είχαμε, η απόφαση είχε παρθεί άμεσα... κράτησα το Φλου και ελάχιστες παραγωγές και τα αγαπημένα 45άρια από τις καθ ημάς και όλα τα άλλα έφυγαν ανταλλάχτηκαν χαρίστηκαν κακήν κακώς και σε ελάχιστο χρόνο αντικαταστάθηκαν εν πολλοίς από εισαγωγής εκδόσεις  (κατά κύριο λόγω αγγλικές και γερμανικές)...

 

είχε πλάκα γιατί ότι θεία, θείο, γνωστό, φίλη, φίλο είχα στα ξένα τους είχα επιστρατεύσει με δραματικά γράμματα ικεσίας να μου στέλνουν - φέρνουν άλμπουμ συν τα ακριβοπληρωμένα που έβρισκα ενταύθα... (μέχρι και "γκόμενες" γνώριζα στον Αιμίλιο - ντροπή μου ξέρω- για να μου χαρίζει από τα δικά του)... κι όλα αυτά βέβαια για να μου κατάσχουν λίγο αργότερα τα περισσότερα οι ΕΡΤιανοί ραδιογωνιομετράδες και να τα πετάνε στους τενεκέδες του ραδιομεγάρου (anyway άλλη πονεμένη ιστορία αυτή)...

 

να επαναλάβω λοιπόν άλλη μια φορά... όσοι για τον οποιοδήποτε λόγο έμειναν στα Ελληνικά βινύλια πλανήθηκαν οικτρά... αδίκησαν τα μηχανάκια που χρυσοπλήρωναν αν μη τι άλλο όσοι επένδυσαν σε αυτά μονόπλευρα... κι είναι κρίμας κι άδικον γι αυτούς και τους κατανοώ μεν, αλλά και χαίρομαι που πρόλαβα και ανέκρουσα πρύμναν...

 

ευτυχώς το ψηφίον δεν επιτρέπει ανάλογες ιστορίες... αν μη τι άλλο αντιγράφεται στο ακέραιον... τώρα ελάχιστοι εν τω πλήθος "συμψηφισμοί" για να ωραιοποιήσουμε την πικραμένη νεοελληνική ιστορία και σε αυτόν τον τομέα με τις υπολειπόμενες υπηρεσίες για εμάς τους άντε μη πω σε σχέση με αυτές που απολάμβαναν παράλληλα οι "κουτόφραγκοι ανεβασμένοι στα δέντρα τους", με βάζουν στον πειρασμό να κάνω πολιτικές αναφορές και θα τρίβει τα χέρια του ο συνονόματος...αλλά μπα... με τη χαρά θα μείνει...😛

 

 

ΥΓ. τα "εγκλήματα" στον ψηφιακό κόσμο (loundness war κλπ) οφείλονται στην ανθρώπινη μ@λ@κεί@ και όχι σε αδυναμίες του μέσου... γιατί ακόμα και το κόστος αντιγραφής του αναλογικού μάστερ ή το κόστος και η ποιότητα του βινυλίου αδυναμία είναι...

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελληνικο πρωτης γενιας dsotm μπορει να ηταν υποδεεστερο κατα τα λεγομενα σου του γερμανικου αλλα ειναι μακράν καλυτερο του remix 30ετιας dsd super audio cd.

 Αυτο ειπα.

 

Περαν τουτου δεν θα με πεισεις κσι απο οσο φαινεται ουτε θα σε πεισω.

 

Ολοι οι δισκοι που εχω 10ετιας 70  παιζουν καλυτερα απο τις επανεκδοσεις τους σε cd ειτε του 87 ειτε του 97.

Αυτά σε ποσοστο 80 90%. Διοτι εξαιρεσεις υπηρχαν.

Και ναι αντικατεστησα με cd σχεδον τα μισα μου βινυλια και σχεδον παντα δεν εμεινα ικανοποιημενος

Εσυ τωρα θες να μου πεις οτι ενας δισκος εισαγωγης ήταν καλυτερος απο τον μέσο ελληνικο.

Ναι.

Αλλα εγω ΔΕΝ ειπα οτι δεν ισχυε αυτό 

. Αλλο ειπα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη η ελληνικη κοπια ειναι μακραν καλυτερη απο το SACD, η γερμανικη με τη σειρα της ειναι μακραν καλυτερη απο την ελληνικη, σε καθε περιπτωση και αυτη δε θα συγκρινεται με το αυθεντικο master tape, αρα με λιγα λογια η SACD εκδοση πρεπει να ακουγεται καπως ετσι

 

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να και ενα θαυμασιο βιντεακι

 

 

 

 

 

Κατεβασα και τα αρχεια. Μια χαρα ακουγεται το SACD, μια χαρα.

 

 Τωρα οι απωλειες στην ψηφιοποιηση, εκτος που ειναι κοινες για ολα, ολα περασαν απο ηχογραφηση, ετσι και αλλιως στην περιπτωση μου θα υπηρχαν. Σιγα μη και δεν εκανα και τον δισκο ψηφιακο, εδω τον καναμε κασετα τοτε για τη βολη μας 😆

 

 Μια χαρα το SACD, τον ακους το δισκο μπομπα, παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, manosx είπε

 Να και ενα θαυμασιο βιντεακι

 

 

 

 

 

Κατεβασα και τα αρχεια. Μια χαρα ακουγεται το SACD, μια χαρα.

 

 Τωρα οι απωλειες στην ψηφιοποιηση, εκτος που ειναι κοινες για ολα, ολα περασαν απο ηχογραφηση, ετσι και αλλιως στην περιπτωση μου θα υπηρχαν. Σιγα μη και δεν εκανα και τον δισκο ψηφιακο, εδω τον καναμε κασετα τοτε για τη βολη μας 😆

 

 Μια χαρα το SACD, τον ακους το δισκο μπομπα, παμε παρακατω.

Τραγουδα οσο θες.

Μια χαρα ειναι το sacd.

 

Μονο μην το βαλεις διπλα διπλα στο βινυλιο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου