Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παράθεση

Κάποιος που έδωσε $5,9Κ για να αγοράσει μια βελτιωμένη κόπια του Μκ2, μόνο πολλαπλές σφαλιάρες απ'τον Hulk αξίζει

 

 

  Ναι, ενω καποιος αλλος που εδωσε 5 χιλιαρικα για να παρει ενα αλλο πιο σουπερντουπεργουαουξερωγω πικαπ, ειναι τερας ορθολογισμου και συνεσης. 😆 Αγαλμα πρεπει να του κανουμε 😆

 

 Αφου τα παληκαρια πανε και σκανε ΓΕΝΙΚΑ λεφτα για βινυλια και πικαπ τι περιμενεις, λογικη; 😆

 

 Απλα πιστευω οτι ενταξει, τρωγεται το πικαπακι, μια συγκρισουλα μπορει να την κανει κανεις 😆

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω οτι κανεις έρευνα.

Αλλα...

1. Αλλο εντυπωσιαζει αλλο στην τελικη υστερεί έναντι του βινυλιου

2. Τα ηχεια του ενδιαφέροντα οπως και τα δικα μου που ειναι ιδιοκατασκευη με ιδιαιτερα προσεγμενες προδιαγραφές. Αν και ως συνήθως τις κρισιμες ακροάσεις τις κανω παντα με ακουστικα. Για το 1200....δεν θα σχολιάσω. Το θεωρω και οχι μονο εγω ενα απο τα πιο υπερεκτιμημενα μπραντς του πλανήτη και φυσικα δεν το εχω σε καμια μα καμια υποληψη. Ουτε καπου αναφερεται το phono stage που για μενα ειναι επισης πολυ σημαντικό. Ας αναφερω μια και θιχτηκε το θεμα τιμης πχ οτι η κεφαλη που χρησιμοποιω ειναι η dynavector karat 17d3. 

3. Δεν ειμαστε στο δωματιο του. Οκ. Εγω ειμαι στο δικο μου και μετεφερα τα δικα μου συμπερασματα. Εσυ μπορει να εισαι ευχαριστημενος με την δικη του διαδικασία. Δεν μπορεις να κανεις αλλιως αν θες να μπεις στη συγκριση αυτη χωρις πρωτογενες υλικο. Εγω προφανως οχι.

 

 

Προφανως δεν ειμαι master engineer  και τα δεχομαι αυτα που λες. Εγω μετα φερω τις δικες μου εμπειριες.

Η βασικη μου αρχη ειναι οτι η πρωτη ή οι πρωτες εκτυπωσεις ειναι μια καταγραφη ενος γεγονότος στο χρονο που δεν μπορει να προσεγγιστει ηχητικα μετά απο 30 χρονια λογω διαρκους και σταδιακής υποβαθμισης του αρχικου μεσου. Αυτο λεω και αυτο διαπιστωσα πολλες φορες κάνοντας αναλογο τεστ με τα δικα μου αυτια και συστημα.

 

Επαναλαμβάνω χαιρομαι που το ψαχνεις ξερεις οτι εχεις την εκτίμηση μου γενικα εδω στον καφενε αλλα... διαφωνω.

 

Αν ποτε βρεθει κανεις στα μερη μου ευχαριστως να επαναλαβουμε το τεστ.

 

(Αν μεχρι τοτε δεν τα εχω ξηλώσει ολα και ακουω απο κανα τρανζιστορακι ή μονο βραχεα)

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ έχω να πω το εξής:

Πικάπ θέλει κάποιος, μια χαρά μαζί του.

Σι-ντι θέλει κάποιος άλλος, και με αυτόν μέσα είμαι.

Αλλά να συζητάμε σε τί ακούγονται καλλίτερα (σε πικαπ ή σιντι) οι Πινκγ Φλουντ με ξεπερνά.😆

Σε ό,τι και να τους ακούσεις χάλια είναι.....ήμαρτον με τα ροκ αγγλάκια του περασμένου αιώνα....τζηζας δηλαδή. 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βλεπω σκάσανε μυτη κι αλλοι αντι θιασωτες της σχολης

Πικαπ=1200

1 λεπτό πριν, LK είπε

Εγώ έχω να πω το εξής:

Πικάπ θέλει κάποιος, μια χαρά μαζί του.

Σι-ντι θέλει κάποιος άλλος, και με αυτόν μέσα είμαι.

Αλλά να συζητάμε σε τί ακούγονται καλλίτερα (σε πικαπ ή σιντι) οι Πινκγ Φλουντ με ξεπερνά.😆

Σε ό,τι και να τους ακούσεις χάλια είναι.....ήμαρτον με τα ροκ αγγλάκια του περασμένου αιώνα....τζηζας δηλαδή. 🤪

 

Ρε συ Λακη

30 βαθμους εχει διπλα στο νερό.

Ασε μας να πουμε κσμια βλακεια

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, να ψαξω, με την εννοια του να ψαξω τωρα αν υστερει το cd εναντι του βινυλιου οχι, δε χρειαζεται. Μου αρκουν οι κωλοτουμπες που εκανα οταν πρωτοακουγα κλασσικη απο cd, πανω απο 30 χρονια πριν. Ειχα την τυχη να ακουω κλασσικη απο μικρος, και να εχω ακουσματα απο κορυφαιες εκδοσεις και βινυλια σε καλα συστηματα, αλλα και παλι τις κωλοτουμπες δεν τις γλυτωσα.

 

 

 Και κατα καιρους κανω παλι καμια ακροαση σε φιλους που εχουν την πετρια σου, και τα συμπερασματα ιδια παραμενουν.

 

 Αλλα φυσικα και σας σεβομαι τους βινυλιοφαγους 😆 , διοτι πρωτα απο ολα εκτιματε τη μουσικη ωστε να βγειτε απο τη βολη σας, και να χωσετε και φραγκα. Και καταλαβαινω καποιον να απολαμβανει περισσοτερο το βινυλιο, και εμενα αλλωστε μου θυμιζει πραγματα απο το παρελθον, και δε λεω οχι να παιξει κανας δισκος στο ετσι. Δεχομαι ακομα οτι υπο ορισμενες προυποθεσεις, μπορει καποιες εκδοσεις να εχουν και καλυτερο ηχο.

 

 Αλλα να ειναι κανονας ο καλυτερος ηχος, καπως δυσκολο. Υπαρχει απωλεια στη μεταφορα απο το master στο βινυλιο, απωλεια που θεωρω απιθανο να ισοσκελιζεται σε ολες ανεξαιρετως τις περιπτωσεις απο τη φθορα του χρονου στο master. Ειδικα για σημαντικα αλμπουμ, που διατηρουνται με μεγαλη προσοχη, και η ψηφιοποιηση τους λογω ακριβως της σημαντικοτητας τους εγινε με μεγαλη προσοχη και σε χρονικη προτεραιοτητα, χωρις δηλαδη να μεσολαβησουν πολλες δεκαετιες, το βρισκω απιθανο. Και αν ακομα εχει γινει κατι τετοιο, θα ειναι εντελως οριακο, και δε θα αποτελει ουσιαστικα εμποδιο για την πληρη κατα το δυνατον αποδοση του αλμπουμ.

 

 Τωρα σε περιπτωσεις του τυπου εχουν χαθει τα master κλπ, εκει μαζι σου

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

Βλεπω σκάσανε μυτη κι αλλοι αντι θιασωτες της σχολης

Πικαπ=1200

 

Ρε συ Λακη

30 βαθμους εχει διπλα στο νερό.

Ασε μας να πουμε κσμια βλακεια

Βρε πείτε, δεν κρίνω 😆

Τώρα ,το sl-1200 mk2 ........ στην εποχή του ήταν ένα καλό πικάπ, που έγινε "διάσημο" από τους ντι τζέις.

Hi end δεν ήταν, εύκολο (νταιρεκτ ντράιβ, όχι μπέλτ) ήταν....άντεχε στις κακουχίες και αν το έριχνες κατά λάθος και κάνα ρόσσο αντίκο ή κάνα μαλιμπού με ανανά στο τσακίρ κέφι.....μάλλον θα ζούσε.

Οκ, καλό - στιβαρό πικάπ και μέχρι εκεί.

Από αυτό το σημείο , μέχρι το ποσό που ζητάν για την επανέκδοση του ή αυτοί που το πουλάνε μεταχειρισμένο νομίζοντας ότι έχουν κάνα θησαυρό .....ξέρω γω, καλλίτερα να φάω καλαμαράκια στην ψαρρού στην Μύκονο....λιγότερο απάτη είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κοιτα, να ψαξω, με την εννοια του να ψαξω τωρα αν υστερει το cd εναντι του βινυλιου οχι, δε χρειαζεται. Μου αρκουν οι κωλοτουμπες που εκανα οταν πρωτοακουγα κλασσικη απο cd, πανω απο 30 χρονια πριν. Ειχα την τυχη να ακουω κλασσικη απο μικρος, και να εχω ακουσματα απο κορυφαιες εκδοσεις και βινυλια σε καλα συστηματα, αλλα και παλι τις κωλοτουμπες δεν τις γλυτωσα.

 

 

 Και κατα καιρους κανω παλι καμια ακροαση σε φιλους που εχουν την πετρια σου, και τα συμπερασματα ιδια παραμενουν.

 

 Αλλα φυσικα και σας σεβομαι τους βινυλιοφαγους 😆 , διοτι πρωτα απο ολα εκτιματε τη μουσικη ωστε να βγειτε απο τη βολη σας, και να χωσετε και φραγκα. Και καταλαβαινω καποιον να απολαμβανει περισσοτερο το βινυλιο, και εμενα αλλωστε μου θυμιζει πραγματα απο το παρελθον, και δε λεω οχι να παιξει κανας δισκος στο ετσι. Δεχομαι ακομα οτι υπο ορισμενες προυποθεσεις, μπορει καποιες εκδοσεις να εχουν και καλυτερο ηχο.

 

 Αλλα να ειναι κανονας ο καλυτερος ηχος, καπως δυσκολο. Υπαρχει απωλεια στη μεταφορα απο το master στο βινυλιο, απωλεια που θεωρω απιθανο να ισοσκελιζεται σε ολες ανεξαιρετως τις περιπτωσεις απο τη φθορα του χρονου στο master. Ειδικα για σημαντικα αλμπουμ, που διατηρουνται με μεγαλη προσοχη, και η ψηφιοποιηση τους λογω ακριβως της σημαντικοτητας τους εγινε με μεγαλη προσοχη και σε χρονικη προτεραιοτητα, χωρις δηλαδη να μεσολαβησουν πολλες δεκαετιες, το βρισκω απιθανο. Και αν ακομα εχει γινει κατι τετοιο, θα ειναι εντελως οριακο, και δε θα αποτελει ουσιαστικα εμποδιο για την πληρη κατα το δυνατον αποδοση του αλμπουμ.

 

 Τωρα σε περιπτωσεις του τυπου εχουν χαθει τα master κλπ, εκει μαζι σου

Δεν υστερεί το cd έναντι του βινυλιου.

Μη μου βαζεις λογια.

Αν γραψουμε τωρα ενα cd και ενα βινυλιο απο το cubase το cd θα ειναι καλυτερο.

 

Μιλαω για καποιες κραυγαλεες περιπτώσεις ατυχων μεταφορων σε νεα σύγχρονα μεσα, που καλως ή κακώς λογω ηλικιας μου ετυχαν. Δηλαδή πηγα για μαλλι και βγήκα κουρεμενος.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

 .....ξέρω γω, καλλίτερα να φάω καλαμαράκια στην ψαρού στην Μύκονο....λιγότερο απάτη είναι.

 

 

 Εισαι σιγουρος; Εδω για να πιεις εναν καφε θελεις 150 ευρω, και παλι θεωρεισαι τοσο μπας κλας που δινεις 150 ευρω για εναν καφε, που δε σου βαζουν καν καφε μεσα αλλα τα κακακια απο γατα

 

 https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7447604/mykonos-kafes-apo-perittomata-gatas-me-timi-150-evro-kai-gevma-sto-kostos-diamerismatos

 

 

 Και εσυ θελεις να φας καλαμαρακια; Στην Ψαρου; Πιο φθηνα θα σου ερθει να παρεις το techincs, αλλο ενα για ανταλλακτικα, την πληρη δισκογραφια των floyd στο χρυσο αντιτυπο που τους εδωσαν για τις πωλησεις, και τον roger waters μπατλερ να σου εξηγει τους στιχους προσωπικα.

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Εισαι σιγουρος; Εδω για να πιεις εναν καφε θελεις 150 ευρω, και παλι θεωρεισαι τοσο μπας κλας που δινεις 150 ευρω για εναν καφε, που δε σου βαζουν καν καφε μεσα αλλα τα κακακια απο γατα

 

 https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7447604/mykonos-kafes-apo-perittomata-gatas-me-timi-150-evro-kai-gevma-sto-kostos-diamerismatos

 

 

 Και εσυ θελεις να φας καλαμαρακια; Στην Ψαρου; Πιο φθηνα θα σου ερθει να παρεις το techincs, αλλο ενα για ανταλλακτικα, την πληρη δισκογραφια των floyd στο χρυσο αντιτυπο που τους εδωσαν για τις πωλησεις, και τον roger waters μπατλερ να σου εξηγει τους στιχους προσωπικα.

 

ΜΥΚΟΝΟSSSSSSSSSS

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Στην παρακάτω φωτό ο φωνόγραφος μου,

Πω.... έχεις και το Atom Heart Mother βλέπω... τι τυχεράκιας.....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου