Προς το περιεχόμενο

Budget καρτες ηχου, προενισχυσεις και DAC - 2024


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμάζομαι κ γω με τη σειρά μου να πάρω μία κάρτα ήχου. Θα γράφω με ένα rode NT1 , και στο line input θα γραφω τα εξωτερικά synths , χρειάζομαι  2 εξόδους ακουστικών γιατι τις θεωρώ απαραίτητες για ηχογράφηση σε περιβαλλον home studio . Είχα την maudio profire 610 την οποία θεωρώ αξιοπρεπέστατη, με πολύ καλό dac,αλλά η ασυμβατότητα των drivers με αναγκάζουν να παω σε κάτι καινούριο. Σκεφτόμουν πως την πιο προσιτή στα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι,  την NI komplete 6 mk2 . Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάνω τελικά downgrade ? Εχει κανείς γνωμη απο την κάρτα; Επίσης , τι γίνεται με την ΝΙ και την υποστήριξη σε drivers? Έχει πέσει πολύ η τιμή της ,  ίσως πανε σε καινούριο μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Σκεφτόμουν πως την πιο προσιτή στα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι,  την NI komplete 6 mk2 . Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάνω τελικά downgrade ? Εχει κανείς γνωμη απο την κάρτα; Επίσης , τι γίνεται με την ΝΙ και την υποστήριξη σε drivers?

 

Downgrade, σε σχέση με την ProFire΄; Όχι, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Η υποστήριξη σε drivers είναι αυτό που πρέπει. Άλλωστε η κάρτα είναι class-compliant (=βασικά, λειτουργεί και χωρίς drivers, απλά τους βάζεις γιατί αλλιώς τα Windows - μόνο αυτά - δεν παίρνουν χαμπάρι από χαμηλό latency). Έχω δύο τέτοιες για ανάγκες multimedia υλικού.

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

Ετοιμάζομαι κ γω με τη σειρά μου να πάρω μία κάρτα ήχου. Θα γράφω με ένα rode NT1 , και στο line input θα γραφω τα εξωτερικά synths , χρειάζομαι  2 εξόδους ακουστικών γιατι τις θεωρώ απαραίτητες για ηχογράφηση σε περιβαλλον home studio . Είχα την maudio profire 610 την οποία θεωρώ αξιοπρεπέστατη, με πολύ καλό dac,αλλά η ασυμβατότητα των drivers με αναγκάζουν να παω σε κάτι καινούριο. Σκεφτόμουν πως την πιο προσιτή στα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι,  την NI komplete 6 mk2 . Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάνω τελικά downgrade ? Εχει κανείς γνωμη απο την κάρτα; Επίσης , τι γίνεται με την ΝΙ και την υποστήριξη σε drivers? Έχει πέσει πολύ η τιμή της ,  ίσως πανε σε καινούριο μοντέλο 

H κάρτα αυτή είναι η επικρατέστερη υποψήφια για το home studio μου διότι και ποιοτική είναι σε μετατροπείς, και έχει ενδείξεις, πληθώρα εισόδων, ακόμα και coaxial που μου είναι χρήσιμη, ενδείξεις ακόμα και για τη midi δραστηριότητα, καλούς drivers και υποστήριξη σίγουρα αφού εμπιστεύομαι τη NI, βγάζει δύο ακουστικά και έχει και DC coupled outputs σε αυτή την τιμή. Και στην τωρινή τιμή................... Μην την πάρω κιόλας. Αλλά η άτιμη η LEXICON LAMBDA μου δεν λέει να ψοφήσει😀 και δουλεύει απροβλημάτιστα.

 Επίσης επιχείρημα που έχω διαβάσει για την komplete audio και το χαίρομαι και στη δική μου την lambda είναι το ότι το virtual control panel της είναι απλό, δεν έχει πολλά σορόπια😀 να παρεμβάλλονται στην διασύνδεση με τα DAW και έτσι αυτό τουλάχιστο υποδεικνύει πως θα είναι συμβατή για πολύ καιρό, όπως και η lambda μου και απροβλημάτιστη στο θέμα των drivers και τις λειτουργίας αφού η δρομολόγηση είναι απλή και direct.

 

 Εγώ θα την έπαιρνα σίγουρα, με κλειστά μάτια και να με γοητεύει και αντίστοιχη της steinberg και της presonus που αρχίζω να συμπαθώ 😀, πάντα για τις ανάγκες του απλού VST powered  home studio μου και για να συνδέσω ένα δυο synthesizer, ένα μικρόφωνο, την κιθάρα και τα ακουστικά. Πιστεύω πως είναι αξιοπρεπέστατη επιλογή και θα αποδίδει πολύ καλά.

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2024 στις 1:13 ΜΜ, odis13 είπε

Αντιθέτως για την Audient σαν να υπάρχει όντως ενα consensus ως προς τις προενισχύσεις της, σαν να ξεχωρίζουν λίγο απο το average της κατηγορίας.

 

ειναι πολυ ωραιες, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ προενισχυσεις ,αυτο δηλαδη που χρειαζεται καποιος σαν βαση σε ενα home studio ,μην περιμενεις καποιον "χαρακτηρα" απο αυτες..αλλα δεν τον χρειάζεσαι κι ολας....οπως ελεγε και ο   παππους μου "first fix the HEADROOM issues and than your quest for character can begin through plug ins" 🤣

18 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

Σκεφτόμουν πως την πιο προσιτή στα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι,  την NI komplete 6 mk2 . Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάνω τελικά downgrade ?

 

και αυτη ειναι εξαιρετικο μηχανιΖμα, σιγουρα οχι downgrade

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου