Προς το περιεχόμενο

Budget καρτες ηχου, προενισχυσεις και DAC - 2024


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ ψάχνομαι για νέα κάρτα και έχω βάλει στο μάτι αντίστοιχες με τις δικές σου αλλά τις πιο μεγάλες εκδόσεις.

SSL 12, Universal Audio Volt 476P, MOTU M6 και Focusrite Clarett+ 4Pre. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα περι preamp και σχετικών διαφορών. Ξέρω μόνο ότι θέλω 4 κανάλια με τουλάχιστον 2 Combo/XLR, και 2 υποδοχές ακουστικών. Τα υπόλοιπα είναι έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Κι εγώ ψάχνομαι για νέα κάρτα και έχω βάλει στο μάτι αντίστοιχες με τις δικές σου αλλά τις πιο μεγάλες εκδόσεις.

SSL 12, Universal Audio Volt 476P, MOTU M6 και Focusrite Clarett+ 4Pre. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα περι preamp και σχετικών διαφορών. Ξέρω μόνο ότι θέλω 4 κανάλια με τουλάχιστον 2 Combo/XLR, και 2 υποδοχές ακουστικών. Τα υπόλοιπα είναι έξτρα.

Οι MOTU M6 και Focusrite Clarett είναι μια κατηγορία επάνω απ' τις SSL και UA. Ουσιαστικά αυτές σαν preamps/converters μπορούν να συγκριθούν με τις Focusrite Scarlett. 

 

Αν έχεις παλιότερο/πιο αδύναμο PC, οι MOTU μάλλον θα είναι πιο γρήγορες. Σε ταχύτητα οι drivers τους μόνο με τους RME μπορούν να συγκριθούν, με τη διαφορά ότι στις RME είναι και πάρα πολύ πολύ σταθεροί oi drivers, ενώ στις MOTU μου έκαναν λίγα νεράκια. Πάντως είναι ουδέτερες σαν ήχος και έχουν και απίστευτη υποστήριξη στα μοντέλα στους, ακόμη βγάζουν drivers για κάρτες 15ετίας.

 

Οι Focusrite έχουν πιο χρωματισμένο ζεστό ήχο, που εμένα μου αρέσει. Δένει πολύ καλά αν τα μικρόφωνα είναι φθηνότερα και έχει την τάση να κάνει το recording chain να ακούγεται πιο "ακριβό" απ' ότι πολλές φορές είναι. Είναι και πιο plug and play από τις MOTU. Δε μου κόλλησε ποτέ. Η υποστήριξη σταμάτησε στη 10ετία για τη Forte μου αλλά έπαιζε με 11άρια Windows κανονικά και το σκυλομετάνοιωσα που την πούλησα, φοβούμενος μην απαξιωθεί τελείως και μου μείνει για doorstopper.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! Μου τα έκανες όλα αρκετά ξεκάθαρα. Βέβαια με το να μου συγκρίνεις τις MOTU με τις RME με μπερδεύει λίγο γιατί η μία κάνει 500 και η άλλη 1500. Τώρα έχω Focusrite Scarlet 2i2 Gen2 και προς το παρόν δεν είχα κανένα θέμα, πέραν του κάποιες μικρο-περιέργιες που μάλλον φταίνε τα Windows και όχι η κάρτα. Παρ'όλα αυτά είναι όντως αρκετά plug-n-play, το πανελάκι είναι εύκολο και γρήγορο, και δεν είχα ποτέ θέμα με drivers. Με MOTU δεν έχω ιδέα τι παίζει - αυτό που λες πχ για τα νεράκια στα drivers. Μου τις σύστησε ένας φίλος σαν όνομα αλλά δεν ξέρει ούτε αυτός λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Η υποστήριξη σταμάτησε στη 10ετία για τη Forte μου αλλά έπαιζε με 11άρια Windows κανονικά και το σκυλομετάνοιωσα που την πούλησα, φοβούμενος μην απαξιωθεί τελείως και μου μείνει για doorstopper.

Α κατσε, αυτο ειναι ενδιαφερον. Αν εχεις εμπειρια απο την Forte σε 11αρια και ηταν οκ, ισως ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω. Βρισκομαι και Αγγλια, οποτε η αγορα μεταχειρισμενων ειναι πιο μεγαλη εδω, και βλεπω ηδη μερικες για 100-150 ευρω - ειδικα μια στο ebay σε open bid που παιζει να ληξει χαμηλα, με λιγη τυχη κατω απο 100ρικο. Αν μπορει να βρεθει τοσο φτηνα και δεν ειναι ηδη bricked λογω Windows 11 αξιζει το "ρισκο" και ας κανει νερα που και που, μπορω να την συνδεω μονο οταν γραφω και να παραμεινω με το παρων μου συστημα για καθημερινη ακροαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Α κατσε, αυτο ειναι ενδιαφερον. Αν εχεις εμπειρια απο την Forte σε 11αρια και ηταν οκ, ισως ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω. Βρισκομαι και Αγγλια, οποτε η αγορα μεταχειρισμενων ειναι πιο μεγαλη εδω, και βλεπω ηδη μερικες για 100-150 ευρω - ειδικα μια στο ebay σε open bid που παιζει να ληξει χαμηλα, με λιγη τυχη κατω απο 100ρικο. Αν μπορει να βρεθει τοσο φτηνα και δεν ειναι ηδη bricked λογω Windows 11 αξιζει το "ρισκο" και ας κανει νερα που και που, μπορω να την συνδεω μονο οταν γραφω και να παραμεινω με το παρων μου συστημα για καθημερινη ακροαση. 

Ναι αλλά έχω σχεδόν ένα χρόνο που την έδωσα. Μπορεί κάτι να έχει γίνει στο μεταξύ με ενημερώσεις κλπ στα Windows ή να γίνει στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@kpeyos με MOTU δεν έχω ιδέα τι παίζει - αυτό που λες πχ για τα νεράκια στα drivers. Μου τις σύστησε ένας φίλος σαν όνομα αλλά δεν ξέρει ούτε αυτός λεπτομέρειες.

@Alex Raptakis Εμένα πχ κάποιες λίγες φορές τη MOTU δεν την έβλεπε το PC στην εκκίνηση και έπρεπε να της κάνω restart. Κάποιες ακόμη λιγότερες φορές άρχιζε τα κρατσα κρουστά σε κάποιο session. Επίσης έκανα restart κι έστρωνε.

 

Η RME σαν ήχος, preamps, converters δεν ήταν ποτέ κάτι ιδιαίτερο για την κατηγορία τιμής της. Απλά έχει τους κορυφαίους pc drivers. Μπορεί να τις βάλεις και σε ένα παλιό pc laptop και να εκπλαγείς από τις επιδόσεις σε σχέση με αυτές που είχε με μια focusrite. Οπότε καταλαβαίνεις τι σήμαινε αυτό κάποτε που τα PC ήταν πιο αδύναμα.

 

H Motu πάντως είχε επίσης τόσο γρήγορους drivers που άνετα θα την πρότεινα σαν πιο budget λύση που ψάχνουν κάτι τέτοιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

 

Δεν είχα ποτέ Audient. Όλοι λένε ότι έχει πολύ καλούς προενισχυτές για την τιμή της αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά παράπονα στο ίντερνετ ότι βγάζoyn μεγάλα προβλήματα σαν hardware. Γενικά μου έχει μείνει η αίσθηση ότι πάσχει λίγο από αξιοπιστία. 

 

Σκυλια κανονικα και οι ΔΥΟ που εχω, εντελως απροβληματιστες 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από ένα βραδυνό session διαβάζωντας reviews κλπ, έφυγε παραγγελία για την Audient ID14 MkII. 

 

Η ιδέα της Focusrite Forte με έβαλε σε σκέψεις, αλλά με λίγο πιο ενδελεχές ψάξιμο είδα οτι στις μεταχειρισμένες που βρήκα (φτηνές, και με δελεάσαν) η μια δεν είχε το breakout cable της (και αντε βρες το), η άλλη είχε θεματάκια με την οθόνη της και πάει λέγωντας. Η μονη που ήταν του κουτιου ήταν στα 250 και δεν ψήθηκα, δεδομένου και του ρίσκου με τα Windows 11.

 

Για την SSL2 και την UA Volt επισης δεν διαβασα κάτι που να μου φάνηκε ιδιαίτερα έγκριτο (περαν marketing blurb για legendary SSL sound και classic designs) ως προς τις προενισχύσεις τους. Αντιθέτως για την Audient σαν να υπάρχει όντως ενα consensus ως προς τις προενισχύσεις της, σαν να ξεχωρίζουν λίγο απο το average της κατηγορίας. Την τσιμπησα λοιπον, να δουμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

 

Το feature εν τω μεταξύ που με έκανε να πατήσω το κουμπί με ενθουσιασμό είναι λίγο αστείο - μου τη δίνει απίστευτα να πρέπει να ανεβοκατεβάσω την ένταση στο PC μέσω του mouse/taskbar control ή μεσω keyboard shortcuts. Οπότε έχω ενα usb volume control, αυτά τα κλασσικά free rotary knobs που τα πατάς και κάνουν mute, τα καλυτερα 10 ευρώ που ξόδεψα ποτέ μου. Διαβάζωντας το maual είδα οτι τo vol control της Audient δεν ειναι τυπικο ποτενσιομετρο, είναι ενα τέτοιο κοντρολ (έχει και mute function) και ενθουσιάστηκα λέμε 🤣.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο να σου έρθει και καλορίζικη!

1 ώρα πριν, odis13 είπε

Το feature εν τω μεταξύ που με έκανε να πατήσω το κουμπί με ενθουσιασμό είναι λίγο αστείο

Οτιδήποτε βολεύει στο workflow είναι απολύτως σοβαρό. Πολλες φορές μικρα πραγματάκια μας σπάνε τα νεύρα και επηρεάζουν το workflow και κάποιες φορές δεν τα καταλαβαίνουμε καν. Για παράδειγμα κάποιοι βολεύονται όταν πατούν το "0" ο κέρσορας του sequencer να γυρίζει στην αρχή μονομιάς, χωρίς να το πατήσουν δευτερη φορά. 

Αλλα δεν κατάλαβα, όλα τα master volume knobs δεν ελέγχουν την ένταση του pc? Έχει κάτι διαφορετικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Στάθης Π. είπε

Αλλα δεν κατάλαβα, όλα τα master volume knobs δεν ελέγχουν την ένταση του pc? Έχει κάτι διαφορετικό αυτό?

Ναι φυσικα, ολα την ιδια δουλεια κανουν - απλα στις καρτες που κοιτουσα ηταν ενα νορμαλ ποτενσιομετρο που παει απο 0 στο 10, κομπλε μια χαρα. Στη συγκεκριμενη ειναι απο αυτα knob που γυριζει free (δεν εχει αρχη/τελος) και αν το πατησεις σαν κουμπι κανει mute, ακριβως δηλαδη οπως αυτο το φτηνο usb volume control που χρησιμοποιω χροοοοοοονια τωρα στο pc, σαν αυτο στη φωτο.

 

51FGzGAklYL._AC_SL1005_.jpg

 

Μιλάμε είναι τραγικά ασήμαντη λεπτομέρεια αλλα μου άρεσε. 😂

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου