Προς το περιεχόμενο

Πού έχετε τα τύμπανά σας για να μην ενοχλείτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

Ναι κάποια στιγμή ήταν να το κάνω αλλά δεν έχει τύχει να βρω άτομο να είναι στο σπίτι μου και να ανέβω εγώ πάνω.

Ωραία... Αν όντως ακουστούν τύμπανα και εντοπίσεις από που, πιθανώς να μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα στον δικό σου χώρο, μονώνοντας το σημείο που μεταφέρει τον ήχο. Long shot, αλλά δεν χάνεις κάτι. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ωραία... Αν όντως ακουστούν τύμπανα και εντοπίσεις από που, πιθανώς να μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα στον δικό σου χώρο, μονώνοντας το σημείο που μεταφέρει τον ήχο. Long shot, αλλά δεν χάνεις κάτι. 

 

Καλά δεν είναι ότι το αγαπώ το σπίτι και θέλω να μείνω εδώ, ούτε και θέλω να επενδύσω σε αυτό. Ίσα ίσα που το σπίτι "μπάζει" γενικά και θέλω να φύγω ΧΤΕΣ. Αλλά 1ον, έτσι που έχουν πάει τα ενοίκια είναι αδιανόητο να βρω κάτι καλό, και 2ον, δεν έχω χρόνο να κάθομαι να ψάχνω. Τα καλά πρέπει να τα τσιμπίσεις μέσα στο 1ο λεπτό που βγει αγγελία, αλλιώς μένουν πίσω αυτά σαν αυτό που μένω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Καλά δεν είναι ότι το αγαπώ το σπίτι και θέλω να μείνω εδώ, ούτε και θέλω να επενδύσω σε αυτό. Ίσα ίσα που το σπίτι "μπάζει" γενικά και θέλω να φύγω ΧΤΕΣ. Αλλά 1ον, έτσι που έχουν πάει τα ενοίκια είναι αδιανόητο να βρω κάτι καλό, και 2ον, δεν έχω χρόνο να κάθομαι να ψάχνω. Τα καλά πρέπει να τα τσιμπίσεις μέσα στο 1ο λεπτό που βγει αγγελία, αλλιώς μένουν πίσω αυτά σαν αυτό που μένω τώρα.

Πραγματικά από ότι ακούω Αθήνα και Θεσσαλονίκη γίνεται....χαμός. 

Υπομονή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Alex, πάντως ήθελα να στο πω και εγώ ότι ενοχλείς.

 

Ναι αλλά εγώ τώρα αισθάνομαι άσχημα...

 

  

8 λεπτά πριν, LK είπε

Πραγματικά από ότι ακούω Αθήνα και Θεσσαλονίκη γίνεται....χαμός. 

Υπομονή!

 

Ένα θα σου πω. Στο σπίτι που βρήκα τώρα ήθρα μετά από 1μιση χρόνο full-time ψαξίματος. Και όταν λέω full-time, εννοώ ήμουν κάθε 5 λεπτά στις αγγελίες και πατούσα ανανέωση.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Ένα θα σου πω. Στο σπίτι που βρήκα τώρα ήθρα μετά από 1μιση χρόνο full-time ψαξίματος. Και όταν λέω full-time, εννοώ ήμουν κάθε 5 λεπτά στις αγγελίες και πατούσα ανανέωση.

Κάτι τέτοια καθιστούν τις αγγελίες άχρηστες για τον απλό κόσμο, τον νορμάλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
30 λεπτά πριν, stavros-47 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω για το κόστος του room in room και για κατασκευαστές. Ευχαριστώ.

Ανάλογα τα υλικά, τα τετραγωνικά, τον τεχνίτη...

Αν θυμάμαι καλά του αδερφού μου είναι 12τμ και έσκασε περίπου €10Κ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

 και έσκασε περίπου €10Κ.

Τζάμπα το έκανε δηλαδή. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 4:04 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

...Ένα θα σου πω. Στο σπίτι που βρήκα τώρα ήθρα μετά από 1μιση χρόνο full-time ψαξίματος. Και όταν λέω full-time, εννοώ ήμουν κάθε 5 λεπτά στις αγγελίες και πατούσα ανανέωση.

 

Ξεκινάω από αυτό... Πολύ αγχωτική κατάσταση που ακόμα την περνάω αλλά όχι τόσο αγχωτικά όπως εσύ. Δηλαδή, όπως εσύ έχω κάπου να μείνω (νοίκι) και έχω αποθηκεύσει αναζητήσεις (στα γνωστά site αγγελιών) σύμφωνα με τις περιοχές, τετραγωνικά που θέλω και τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Όταν ανεβαίνουν αγγελίες μου έρχονται ειδοποιήσεις. Έτσι κι αλλιώς, και στο πρώτο λεπτό να δεις την αγγελία και να τηλεφωνήσεις, οι 9 στους 10 δίνουν τα σπίτια να τα δουλέψουν μεσίτες και γνωρίζεις τι σημαίνει μεσίτης στην Ελλάδα. Κρατούν τα στοιχεία σου και μπορεί να σου τηλεφωνήσουν δυο βδομάδες μετά, ένα μήνα μετά και κάποιοι ποτέ...αυτό δεν είναι υπερβολή. Οπότε, με ψυχραιμία ψάχνεις για να φύγεις να ζήσεις κάπου καλύτερα.

 

Η συμβουλή μου για όσους δεν έχουν οικογένεια, είναι μόνοι τους ή με σύντροφο με κατανόηση είναι να πάνε σε μονοκατοικία: Μουσική + πολυκατοικία δεν συνδυάζεται. Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Επίσης, στην πολυκατοικία μπορεί για χρόνια να είσαι μια χαρά και να μην ενοχλείται κανείς, αύριο να μετακομίσει ο Χ "ανώμαλος" και να ενοχλείται και απ' τη σκιά του. Δεν είσαι ποτέ εξασφαλισμένος, το λέω από εμπειρία που με έκανε να πουλήσω το διαμέρισμα μου και να αναζητώ μονοκατοικία. Όχι μόνο για το θέμα της μουσικής αλλά η μουσική (να παίζω και να ακούω) είναι σημαντική για μένα και θέλω να διασφαλίσω το δικαίωμα μου χωρίς παράλληλα να ενοχλώ τους άλλους.

 

Οι χαμηλές συχνότητες έχουν τον τρόπο τους να ακούγονται. Και στα δύο διαμερίσματα που έχω μείνει (κατασκευές του '99 και ΄67) όποιοι στο πάνω διαμέρισμα περπατάνε - τρέχουν ξυπόλητοι όχι μόνο ακούγονται αλλά ενοχλούν. Όσο μεγαλύτερο το βάρος τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος! Από την εμπειρία μου με αυτά τα δύο διαμερίσματα, η παλιά πολυκατοικία μπορεί να μην έχει μόνωση ή να έχει φθαρεί. Ακούω πεντακάθαρα τα πάντα, κάποιες φορές προσπαθώ να μαντέψω το μικροαντικείμενο που έπεσε στο δάπεδο του πάνω διαμερίσματος αν ήταν βίδα, καρφί ή κάτι αντίστοιχο αμελητέου βάρους! Ακούγεται περίεργο αλλά συμβαίνει.

 

Η πλατφόρμα είναι πανάκριβη και για μένα δεν κάνει ιδιαίτερη δουλειά, την φτιάχνεις στον ξυλουργό της γειτονιάς σου για κάτω του μισού της τιμής ή το κάνεις μόνος σου αν μπορείς. Το κάνεις όμως για τους από κάτω σου, για τα διαμερίσματα από πάνω δεν κάνει διαφορά.

 

Το room in room κοστίζει γιατί δουλεύει και αν θες να το κάνεις σωστά γίνεται βάση ακουστικής μελέτης. Αποδέχεσαι όμως ότι είσαι σε ένα κλειστό χώρο χωρίς παράθυρα (ιδανικά θες air condition) και θες μεγάλο δωμάτιο γιατί θα χάσεις ένα μέρος του χώρου. Για να κάνεις τέτοια επένδυση καλό είναι να σου ανήκει το σπίτι εκτός και δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα.

 

Τέλος, το κτίριο στον Πειραιά όντως υπάρχει. Το δωμάτιο που εγώ επισκέφθηκα μερικά χρόνια πριν ήταν αρκετά μεγάλο ώστε να χωράει τα όργανα ολόκληρης μπάντας και να μπορείς να είσαι άνετα στον χώρο. Πόσο κοστίζει το νοίκι και αν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια δεν γνωρίζω, πάντως εκεί όντως μπορείς να παίξεις όπως θες. Άκουσα τον plexi που είχα με τα volume στο 10 μέσα από full stack!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου