Προς το περιεχόμενο

Πού έχετε τα τύμπανά σας για να μην ενοχλείτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω πάντως με τον @LK. Προσπάθησε να την πιάσεις στο φιλότιμο και πάντα με καλή διάθεση γιατί αποκλείεται να είναι τόσο ενοχλητικός ο θόρυβος από αυτά που περιγράφεις.Τώρα αν δεν πιάσει ούτε αυτό...

Μερικοί άνθρωποι απλά δεν ισιώνουν με τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική μου εμπειρία οι δονήσεις μέσω του οπλισμού της πολυκατοικίας μπορεί να ταξιδέψουν πολύ μακριά. 

 

Πχ, στον 1ο όροφο της πολυκατοικίας που μένω έκαναν ανακαίνιση, γκρέμισαν το μπάνιο, άλλαξαν - διέλυσαν το σαλόνι και δεν άκουσα τίποτα, πείραξαν την κουζίνα που είναι ευθεία κάτω από τη κρεβατοκάμαρα μου (μένω στον 5ο) γινόταν κόλαση στο σπίτι, μιλάμε τους άκουγα σαν να ήταν δίπλα μου. Στο διάδρομο τις πολυκατοικίας δεν ακουγόταν τίποτα. 

 

Οπότε κρατάω μια πισινή ότι η κυρία μπορεί πράγματι να ακούει το θόρυβο.

Μήπως ακουμπάει η βάση των ντραμς σε κάποιο τοίχο;

Μήπως να άλλαζες θέση στα ντραμς μέσα στο δωμάτιο;

 

Αν έχεις την δυνατότητα προτείνω να βάλεις κάποιον να παίζει και να κατέβεις κάτω να δεις τι γίνεται.

 

Σίγουρα η ευγένεια θα σε βοηθήσει. 

 

 

Με την ευκαιρία να πω ένα άλλο καταπληκτικό περιστατικό θορύβου:

 

Στην απέναντι πολυκατοικία και δεξιά (45 μοίρες δεξιά) με δρόμο να μεσολαβεί με 2 λωρίδες αράζουν κάποιοι μουσικοί και παίζουν στο μπαλκόνι, δηλαδή σε ανοιχτό χώρο, με ακουστικές κιθάρες, καχόν, σαξόφωνο κλπ 

 

Παίζουν καλά αν και δεν με ενθουσιάζει η μουσική τους, με κουράζουν γιατί παίζουν τα ίδια αλλά κάνω και τον χαβάλε μου καμιά φορά και τους χρησιμοποιώ σαν backing track για να παίζω από πάνω (εκείνοι δεν με ακούνε :p )

 

Ποιο είναι το πρόβλημα; Αν κλείσω τις μπαλκονόπορτες ακούω την μουσική στο βάθος αλλά ταυτόχρονα ακούω ΞΕΚΑΘΑΡΑ ένα κρότο/χτύπημα από κάποιο όργανο (καχόν;) στο σαλόνι, τη κουζίνα και το μπάνιο. Πιστέψτε με, είναι 10/10 ενοχλητικό.

 

Όλο αυτό το έγραψα για να έχετε μια εικόνα ότι μπορεί να ενοχλούμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε ακόμα και με τον πιο απίθανο τρόπο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 

 

Όλο αυτό το έγραψα για να έχετε μια εικόνα ότι μπορεί να ενοχλούμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε ακόμα και με τον πιο απίθανο τρόπο.

Ισχύει. 

Υπάρχουν μερικοί που ενοχλούνται επειδή απλά....υπάρχουμε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Θεωρώ ότι η γιαγιά δεν λέει ψέμματα... σε ακούει

Επίσης θεωρώ ότι η πλατφόρμα αφήνει κάποιες συχνότητες (ίσως και ένα σημαντικό μέρος του φάσματος) να περνούν οι οποίες μεταδίδονται στερεόφερτα.

Η γιαγια μπορεί λόγω ηλικίας να έχει χάσει την ακοή της στις υψηλές αλλά αυτό ενδεχομένως να την κάνει πιο ευαίσθητη σε δονήσεις, "γδούπους" κλπ.

12 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Αυτή από ότι βλέπω αποτελείται από ένα φύλο MDF και 27 κωνικά ελαστικά πέλματα ύψους 8cm

Μπορείς με τη βοήθεια κάποιου να μετρήσεις με μια σχετική ακρίβεια την υποχώρηση της πλατφόρμας όταν είσαι κι εσύ πάνω;

(δηλαδή από 80mm πόσο έχει γίνει το διάκενο κάτω από την πλατφόρμα λόγω του συνολικού φορτίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω οτι είναι θέμα κραδασμών.Θέλω να πιστεύω οτί μέσο του αέρα φτάνει ο ήχος στα επάνω διαμερίσματα.

Και όπου περνάει αέρας περνάει και καπνός.

Εγώ θα δοκίμαζα με ένα αρωματικό στικ (π.χ σανδαλόξυλου) κοντά στον απορροφητήρα και σε άλλες πιθανές εξόδους του αέρα που μπορεί να επικοινωνούν με τα επάνω διαμερίσματα.

Σε ένα κτηριο του 50 είναι πιθανόν,να είναι κάτι που δέν το βάζει το μυαλό σου,(σιφώνια,ηλεκτρική εγκατάσταση, κ.τ.λ)

Ρώτησε αν μεταφέρεται μυρωδιά.

Αλλιώς το μόνο κοινό που έχεις με τα επάνω διαμερίσματα,είναι η κολόνα του χώρου που βρίσκεσαι.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχαμε κάνει τέτοια συζήτηση, αν θυμάμαι καλά στο παλιό φόρουμ.

Εννοείται και με τα ηλεκτρονικά τύμπανα.

Πρέπει να είναι εντελώς floating οι βάσεις των τυμπάνων για να γίνει σωστή δουλειά.

Και πάλι δεν θα κόψει το 100%. Θα κόψει από 50 με 70% των κραδασμών, διότι το πρόβλημα είναι κυρίως στους κραδασμούς, τους κραδασμούς από τις βάσεις και ειδικά από τα πεντάλ.

Ο ήχος από τα πιατίνια Crash - Ride (σε περίπτωση φυσικών) μπορεί να ταξιδέψει μέσω του αέρα.

Ο ήχος όμως από την κάσα και το hi hat, έστω και ηλεκτρονικά, λόγω των κραδασμών των πεντάλ, ταξιδεύει από το δάπεδο και μέσα από τα θεμέλια μπορεί να φτάσει αρκετούς ορόφους πιό πάνω.

Θέλει πολύ καλό floating σύστημα.

 

Ένα παράδειγμα (σχετικά αποτελεσματικό και φθηνό) είναι πιό κάτω.

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Κάντη "φίλη σου΄". Μια 2 εξυπηρετήσεις, καμία διευκόλυνση.....και πιστεύω θα στρώσει. 😆

Be a Gentleman.

 

Εγώ είμαι πάντα φουλ ευγενικός και προσπαθώ να της εξηγήσω τη δική μου φάση. Μου λέει ότι, είσαι καλό παιδί και φαίνεται αλλά αυτό που κάνεις ενοχλεί, και κάτι πρέπει να γίνει. Μια φορά την είχα βάλει μέσα στο σπίτι και της έδειξα ότι είναι ηλεκτρονικό, της έπαιξα λίγο να δει πώς ακούγεται, και όταν άκουσε το kick pedal είπε ότι μάλλον αυτό είναι - συνεπώς είναι οι κραδασμοί από τα πόδια, ο συνήθης ύποπτος.

 

1 ώρα πριν, methylene blue είπε

Μπορείς με τη βοήθεια κάποιου να μετρήσεις με μια σχετική ακρίβεια την υποχώρηση της πλατφόρμας όταν είσαι κι εσύ πάνω;

(δηλαδή από 80mm πόσο έχει γίνει το διάκενο κάτω από την πλατφόρμα λόγω του συνολικού φορτίου)

 

Λόγω χώρου έχω βάλει (κυριολεκτικά) τη μισή πλατφόρμα, και το σκαμπό είναι κάτω από την πλατφόρμα, οπότε εγώ δεν κάθομαι πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Λόγω χώρου έχω βάλει (κυριολεκτικά) τη μισή πλατφόρμα, και το σκαμπό είναι κάτω από την πλατφόρμα, οπότε εγώ δεν κάθομαι πάνω.

ΟΚ,  μέτρα την υποχώρηση στις 'συνθήκες λειτουργίας' χωρίς εσένα πάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πω ότι κάποια στιγμή γινόταν μια ανακαίνιση 3 διαμερίσματα δίπλα από το δικό μου, στο ισόγειο πάλι, και εγώ το άκουγα ακριβώς από πάνω μου, σαν να τρυπούσε κάποιος το κάνει έδαφος του πρώτου ορόφου. Οπότε κάτι συντονίζει σίγουρα.

 

Ομολογώ όμως ότι με έχει πιάσει μια φοβία ότι ακόμα και σε άλλο σπίτι να πάω θα είναι το ίδιο. Άσε που κοιτάω μόνο ισόγεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου