Προς το περιεχόμενο

Πού έχετε τα τύμπανά σας για να μην ενοχλείτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβληματισμένος με την ενόχληση που έχει η γιαγιά από τον 3ο ενώ εγώ είμαι στο ισόγειο, παίζοντας ηλεκτρονικό mesh kit, πάνω σε αντικραδασιμική πλατφόρμα και 3 χαλιά, μου έχει μπει η ιδέα να πάρω ακουστικό κιτ και να ενοικιάσω δωμάτιο να το βάλω μέσα για πηγαίνω να παίζω όποτε θέλω. Φυσικά το μηνιαίο κόστος είναι μεγάλο βάρος αλλά... υπάρχει δεύτερη επιλογή άραγε;

 

Εσείς πού τα έχετε και παίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σπίτι.

Μονοκατοικία.

Κέντρο.

Στον δεύτερο όροφο αν έχει σημασία. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Προβληματισμένος με την ενόχληση που έχει η γιαγιά από τον 3ο ενώ εγώ είμαι στο ισόγειο, παίζοντας ηλεκτρονικό mesh kit, πάνω σε αντικραδασιμική πλατφόρμα και 3 χαλιά, μου έχει μπει η ιδέα να πάρω ακουστικό κιτ και να ενοικιάσω δωμάτιο να το βάλω μέσα για πηγαίνω να παίζω όποτε θέλω. Φυσικά το μηνιαίο κόστος είναι μεγάλο βάρος αλλά... υπάρχει δεύτερη επιλογή άραγε;

 

Εσείς πού τα έχετε και παίζετε;

Που μένεις? 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι.

Μονοκατοικία.

Σχεδόν κέντρο.

Στον πρώτο όροφο, room-in-room.

(δεν είναι δικά μου, του αδερφού μου είναι, εγώ μένω στον δεύτερο)

image.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Προβληματισμένος με την ενόχληση που έχει η γιαγιά από τον 3ο ενώ εγώ είμαι στο ισόγειο, παίζοντας ηλεκτρονικό mesh kit, πάνω σε αντικραδασιμική πλατφόρμα και 3 χαλιά

Μισό γιατί, μπορεί να μην κατάλαβα καλά... Εννοείς με αυτό το σετ και έτσι "μαφλαρισμένο", η κυρία του τρίτου (και) σε ακούει (και) ενοχλείται;

Η ακοή της είναι ιατρικό φαινόμενο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
53 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

...παίζοντας ηλεκτρονικό mesh kit, πάνω σε αντικραδασιμική πλατφόρμα και 3 χαλιά.

Αν λειτουργεί η πλατφόρμα τότε ήχο ακούει η γιαγιά. Αλλιώς διόρθωσε την.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να πω λίγο τον πόνο μου με τα τύμπανα;

Κάθομαι συνήθως απέναντι τους να παίξω κιθάρα. 

Κάνω ήχο...συνδέσεις...όλα έτοιμα...και με το που βαράω την πρώτη νότα.....φτου σου...ξεχνάω πάντα να βγάλω τη σούστα από το snare....και να σου το σρρρρρρρρρρσττττ😁....και ποιος σηκώνεται μετά να την βγάλει.

Καρδούλα  απο οποίον knows what i mean 😆

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, noe13 είπε

Που μένεις? 

 

Μένω Αθήνα, Νέο Κόσμο για την ακρίβεια.

 

34 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μισό γιατί, μπορεί να μην κατάλαβα καλά... Εννοείς με αυτό το σετ και έτσι "μαφλαρισμένο", η κυρία του τρίτου (και) σε ακούει (και) ενοχλείται;

Η ακοή της είναι ιατρικό φαινόμενο...

 

Ακριβώς. Η κυρία υποστηρίζει ότι ακούγεται υπερβολικά πολύ σε όλο το σπίτι, ακόμα και όταν μαγειρεύει με απορροφητήρα. Η υπόθεσή μου είναι ότι η πολυκατοικία είναι τόσο παλιά (του '50) που ο παραμικρός κραδασμός μεταφέρεται πάνω.

 

Της λέω, μήπως ακούτε κάτι από την πόρτα, ή όταν περνάτε απ'έξω? Μου λέει όχι, απ'έξω δεν ακούγεται τίποτα. Μόνο μέσα στο σπίτι ακούγεται.

 

20 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αν λειτουργεί η πλατφόρμα τότε ήχο ακούει η γιαγιά. Αλλιώς διόρθωσε την.

 

Η πλατφόρμα είναι αυτή του Thomann. Δε βρίσκω λόγο να μη δουλεύει. Επάνω της έχει ένα χαλί, και από κάτω της έχει ένα playmat (αυτό το μαλακό για μωρά) και τέρμα κάτω έδαφος-puzzle, αυτό που έχουν οι παιδότοποι ή οι σχολές πολεμικών τεχνών. Τι μπορεί να πάει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μόνο μέσα στο σπίτι ακούγεται.

Από την εμπειρία μου σε στούντιο, οι μοναδική περίπτωση που θυμάμαι κάτι "σχετικό"- βέβαια με recording booth για ακουστικά τύμπανα- ήταν μεταφορά του ήχου από τα δοκάρια του σκελετού του κτίσματος (όπως μου είχαν πει τότε) σε πάνω όροφο, το οποίο λύθηκε με φύλα μολύβι για έξτρα μόνωση κλπ... Σε στούντιο ηχογράφησης. 

 

Εσύ με τα ηλεκτρονικά να εμπίπτεις σε  αυτή την "κατηγορία" δεν το θεωρώ ούτε καν απίθανο... Βέβαια με τρεις ορόφους διαφορά, η μεταφορά του ήχου από κάποιο δομικό στοιχείο είναι το μόνο που στέκει όπως το περιγράφει η κυρία,, αλλά θα επιμείνω ότι δεν το θεωρώ ρεαλιστικό στην περίπτωσή σου.

Μια κάποια "λύση" θα ήταν (αν είχες τον χώρο και το χρήμα, το room in a room (που είπε και ο Waterfall), για να γλυτώσεις τα νοίκια και τον έξτρα χώρο.

 

ΥΓ: Όταν παίζεις, είναι με ακουστικά ή με ενισχυτή;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μια κάποια "λύση" θα ήταν (αν είχες τον χώρο και το χρήμα, το room in a room (που είπε και ο Waterfall), για να γλυτώσεις τα νοίκια και τον έξτρα χώρο.

 

ΥΓ: Όταν παίζεις, είναι με ακουστικά ή με ενισχυτή;

 

Room in a room σε ενοίκιο, και σε πολυκατοικία του '50 δε θα έκανα ποτέ. Επίσης ποιός κάνει room in a room για... ηλεκτρονικό κιτ? Αν είχα δικό μου σπίτι εννοείται θα ήταν η τέλεια επιλογή και θα έβαζα κανονικό σετ.

 

Εννοείται ότι παίζω με ακουστικά. Την πρώτη φορά που μου χτύπησε κουδούνι δεν την είχα συνδέσει καν. Απλά χτυπούσα και τσέκαρα τη θέση του setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου