Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς. Και το "χωρίς να δουλεύουμε" μπορεί κάλλιστα να είναι "χωρίς να ελέγχουμε τα συστήματα πυρόσβεσης", "χωρίς να εκπονούμε εκ των πρωτέρων πλάνο έκτακτης ανάγκης" κλπ κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Wow! :Στα περισσότερα απο τα μέρη που καίγονται δεν έχει μπει ποτέ στο παρελθόν φωτιά..

 

Αυτοί που τα κάνουν αυτά δεν έχουν ψυχή.Ποτέ δεν μισούσα πριν, αλλά τώρα μισώ.Αυτούς τους μπάσταρδους.

 

Εάν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει την ιστορία που άκουσα ότι έλαβε χώρα σε τοπικό κανάλι της Καλαμάτας,ας το αναφέρει..Τύπος,λέει, βγήκε ανώνυμα και είπε πως καποιος Ελληνοαμερικάνος έταξε σε αυτόν και άλλα 5 παλληκάρια απο 300.000 ευρώ έκαστος,προκειμένου να βάλουν τις φωτιές..

Μάλιστα,του ζήτησε δημοσίως, 700.000 ,αλλιώς απείλησε να τον εκθέσει δημόσια.

 

Σε λίγα χρόνια μάλλον θα ανασαίνουμε λεφτά..

Αν είναι ποτέ δυνατόν...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει την ιστορία που άκουσα ότι έλαβε χώρα σε τοπικό κανάλι της Καλαμάτας' date='ας το αναφέρει..Τύπος,λέει, βγήκε ανώνυμα και είπε πως καποιος Ελληνοαμερικάνος έταξε σε αυτόν και άλλα 5 παλληκάρια απο 300.000 ευρώ έκαστος,προκειμένου να βάλουν τις φωτιές..

Μάλιστα,του ζήτησε δημοσίως, 700.000 ,αλλιώς απείλησε να τον εκθέσει δημόσια.[/quote']

Κι εγώ το άκουσα αυτό Μήτσο, όχι ακριβώς εγώ αλλά η μητέρα μου και με πληροφόρησε. Δεν θέλω να το πιστέψω όμως. Αν είναι αλήθεια, αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να βασανίζεται απάνθρωπα για όλη την υπόλοιπη ζωή του για το έγκλημά του αλλά και το θράσος του.

 

Αλλά μου φαίνεται λίγο "χου" να ισχύει. Πολύ επικίνδυνο και χαζό εκ μέρους αν έπαιρνε και εκβίαζε στεγνά στην τηλεόραση! Οπότε, θα συμφωνήσω με το Μενέλαο... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα ζωντανά το τηλεφώνημα το οποίο βιντεοσκόπησε το κανάλι....είναι έτσι ακριβώς αλλά δεν ξέρουμε αν είναι φάρσα......

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά τουλάχιστον έβαζαν φωτιές σε κανα δάσος τώρα βάλανε σε κατοικημένες περιοχές????(κοντά τουλάχιστον)

Γιατί να πεθάνουν τόσοι άνθρωποι ή να μείνουν χωρίς σπίτια?Ούτε πόλεμο να είχαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ επιμένω στην μούντζα που έλεγα, εφόσον είναι το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος μήπως και αλλάξει κάτι.

 

Φυσικά δεν υποτιμώ την ατομική πρωτοβουλία, αλλά μάλλον είμαστε πολύ παρτάκηδες για κάτι τέτοιο.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλη από την Νορβηγία με κάλεσε (βλέποντας και κλαίγοντας για όλα αυτά που έμαθε ότι συμβαίνουν εδώ) να πάω να μείνω σε ένα ξύλινο σπίτι που έχει σε ένα δάσος εκεί...

ε ναι ρε... εκεί θα χω τις ίδιες πιθανότητες να πάω από φωτιά με αυτές που έχω εδώ να πάω από ένα πιάνο που θα μου πέσει στο κεφάλι περπατώντας στη Μεσογείων...

 

και ξέρετε γιατί δεν θα πάω?

γιατί για καλή μου τύχη μένω δίπλα στον Δημόκριτο...και η φωτιά που έπιασε 200 μέτρα από το σπίτι μου έσβησε στα σβέλτα... (ρωτήστε και τον γείτονα Blue...)

και γιατί έσβησε? ο νοών νοεί το... οι μεταξωτοί κώλοι θα καιγόντουσαν σε μια στραβή...

στην Πάρνηθα δεν θα γινόταν... στην Πεντέλη το ίδιο... στον Υμητό παρακάτω το αυτόν... ε όσο για την "κάτω ραχούλα"....

 

α και για τους νεκρούς... προσωπικά "κλαίω" το ίδιο και περισσότερο για τους πολλαπλάσιους κάθε βδομάδα στις εθνικές οδούς και για τα δεκάδες φιλαράκια που πήγαν κατά καιρούς από drugs... και γεια... και γεια....

 

ε τα μόνα δάκρυα που μου περίσσεψαν τα ξοδεύω για τα ζωάκια όπως τα ελαφάκια στην Πάρνηθα... και για τα δεντράκια που είχαν την τύχη να φυτρώσουν σε μέρος που μοιράστηκαν με μένα που αρέσκομαι να ασχολούμαι μαζί τους σαν μοιρολογίστρα πάνω από τον τάφο τους... και μόνο τότε...

 

έτσι κι αλλιώς πριν και μετά έχω πιο σοβαρές δουλειές.. πήρα και καινούργια τηλεόραση... και μου καίει τα φωτεινά πλάνα στις φωτιές λόγω κακού contrast...

πρέπει να την πάω πίσω... στον επόμενο σεισμό που θα γίνει καμιά διάσωση που πάλι θα με ξημερώσει μπροστά της "συμπάσχοντας", δεν θα μου συγχωρήσω να την παρακολουθήσω με κακές διαβαθμίσεις του γκρίζου όταν κατεβαίνει η κάμερα στις στοές...

 

άντε και καλή μας τύχη μάγκες...

 

(για όσους βιαστούν να με πουν κυνικό, να το κάνουν αφού πρώτα σκεφτούν που ήταν το 2002 που ακούμπησα το θάνατο στα 37 μου και λόγω ανικανότητας των εδώ γιατρών... α ναι... δεν βγήκα στα κανάλια για να πουν το καημένο το παλικάρι... τόσο νέο... )

 

ΥΓ. ο μόνος μου σεβασμός στους ανθρώπους που έχασαν κάποιον δικό τους... και μόνο σ' αυτούς... όχι σε αυτούς που κινδύνεψαν.. αυτούς θα τους σεβαστώ αν πάρουν το μάθημα της ζωής σε όλα τα επίπεδα... και της ατομικής και της συλλογικής ευθύνης...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου