Προς το περιεχόμενο

Budget laptop για DAW?


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Προσωπικά χρησιμοποιώ Win10 32bit με 4gb RAM και κάρτα USB NI Komplete Audio 6, εξωτερική στον desktop.

Τρέχει Cubase 5 με Waves Plug-ins και το Native Instruments Komplete.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Απλά θα προτιμούσα Win10 64bit για περισσότερη RAM.

 

Στο laptop που είναι Win10 64bit, τα παραπάνω τρέχουν τουλάχιστον εξ' ίσου καλά +.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά χρησιμοποιώ Win10 32bit με 4gb RAM και κάρτα USB NI Komplete Audio 6, εξωτερική στον desktop.

Τρέχει Cubase 5 με Waves Plug-ins και το Native Instruments Komplete.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Απλά θα προτιμούσα Win10 64bit για περισσότερη RAM.

 

Στο laptop που είναι Win10 64bit, τα παραπάνω τρέχουν τουλάχιστον εξ' ίσου καλά +.

 

Θα ήθελα να πω οτι αντίστοιχα σε laptop  με core i3 2330, 4gb ram, ssd 480giga, (πριν είχε 120giga SSD) με windows 7 έχω δουλέψει αντίστοιχα και με τον τροπο που θέλει περίπου ο ΟP χωρίς κανένα πρόβλημα με lexicon lambda εδώ και 3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά τέλος 2012 το πηρα.

 

Με πιο συχρονους επεξεργαστές και σε επιπεδο home studio δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, είναι και στους στόχους μου να φτιάξω ενα laptop setup για μουσική, οι νέοι i7 και i5 πιστεύω οτι θα με υπερκαλύψουν γι αυτά που κάνω και σε εικόνα και σε ήχο.

 

Κυρίως μουσική δουλεύω σε desktop αλλά προτιμώ να στησω πλέον κατι πιο minimal και φορητό και για τη διαρρύθμιση του σπιτιου, κατι που θα μπορούσα να το κάνω και τώρα με το laptop που ήδη έχω, αλλά προτιμω ενα πιο δυνατό.

 

Τωρα τα πλεονεκτήματα desktop είναι γνωστά.

 

Για τα 10 τέλος που συμβιώνω έντονα εδώ και ενα μηνα στο τουμπανο desktop στο pc και πολυ καιρό στη δουλειά και τα έχω περάσει και στο laptop της τριετιας, έχω άποψη οτι το process /memory allocation (που είναι και τεκμηριωμένη αν καποιος διαβάσει σχετικά και ενημερωθεί) είναι ανώτερο απο τις προηγουμενες εκδόσεις των windows και ακόμα και οι ninja εργασιες δεν επηρεάζουν ενα καλό σύστημα και λάπτοπ ιδιαίτερα της τάξης πανω των 450-500 ευρώ  ελληνικών τιμών με αντιστοιχα specs.

 

Εχει τρομερή απόκριση σαν λειτουργικό και αυτό φαίνεται και ακόμα και στις πιο απαιτητικές εφαρμογες και τα παιχνίδια, ιδιαίτερα στα τελευταία updates γιατι στην αρχή της κυκλοφορίας υπήρχαν κατι λοξιγγες, εγώ τα "φορεσα" σε εποχή που τα updates τα εστρωσαν θεαματικα

 

Μεχρι και το layout εχω συνηθίσει και δουλεύω πλέον περισσότερο με το start menu ακόμα και στις συντομεύσεις έχοντας κάνει τις δικές μου καστομιές, παρά με τις συντομεύσεις της επιφάνειας εργασίας.

 

Θέλω να δοκιμασω την κάρτα μου την lexicon στο λαπτοπ με κάποια προγράμματα για να περάσω και σε λειτουργικό 10 στο desktop μου για μουσική, γιατι έχω δυο λειτουργικά, το ένα για μουσική και βίντεο επεξεργασία, ακόμα σε αυτά ειμαι στα 7.

 

Η lexicon lambda αναγνωρίζεται απο τα 10 με τους drivers των windows και δουλεύει.

Δεν έχω προλάβει να δοκιμασω τους παλιούς της lexicon αν και δεν έχουν βγάλει για 10 δεν ξέρω κάν αν εγκατασταθούν.

 

Αμα τα καταφέρω και δουλέψει, αν και έχω σκοπό να αλλάξω και κάρτα ήχου γιατί τη βαρέθηκα χαχαχαχαχαχαχαχα, μια χαρά είναι η κακομοίρα, αλλά πάλιωσε, μου τη βαραει να την βλέπω παρόλο που δουλέψαμε μαζί ατέλειωτες νύχτες και βγάλαμε ωραία κομματάκια, αλλά και ο μουσακάς ωραίος είναι αλλά καθε μέρα μουσακά........... :0

 

Τελος πάντως, εμπιστεύομαι τις σύχρονες υλοποιήσεις laptop για λειτουργικό μουσικής και αντίστοιχες συσκευές σε θέματα απόκρισης αλλά και αξιοπιστίας,  και εγώ και χιλιάδες άλλοι που χρησιμοποιουν αντιστοιχο setup home η professional (αρκεί να ξέρουν και να τα έχουν όλα σεταρισμένα και ενημερωμένα, γιατί σε πολλούς δεν δουλεύουν γιατι κάμουν κατι λάθος ή δεν ξέρουν και δεν φταίει το laptop χαχαχαχαχα)

 

Αυτα ήθελα να πώ.

 

 

Το δε λαπτοπ που έχω πρεπει να παρει παρασημο γιατι το εχω στιψει και ακόμα παει, και σε μαχιμα τεραίν εχει δουλεψεί, δουλειά, σπιτι, παιχνιδια, εχει γυρίσει τη μισή Ελλάδα και εχει ταξιδέψει και στην Ευρώπη το καημένο και σκύλος 3 χρονια. Αλλά του έχω καλή τσαντούλα. ενισχυμένη.

Μην το γρουσουζεψω. Μεχρι και απο τον γιό μου επιβίωσε. χαχαχαχαχαχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, για πες, εκτος απο αυτα τι αλλο πρεπει να τρεχει ο ΠιΣις?

Για ποιο daw μιλαμε?

 

Reaper και Ableton Live (παλιά έκδοση).

 

 

 

Trolley, LK και Μίλτο συμμερίζομαι τις απόψεις σας για το λαπτοπ vs ντεσκτοπ (από την εποχή που χρησιμοποιούσα λάπτοπ ως βασικό πισι - πριν δέκα χρόνια) αλλά θεωρώ ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα και έτσι κι αλλιώς θα ήθελα να δοκιμάσω να γυρίσω σε αυτά που περιγράφει ο Κώστας (φορητότητα, minimalότητα κτλ), ο οποίος μαζί με τον Yameth ισοφάρισαν τις γνώμες σας.

Back to square one λοιπόν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, LK και Μίλτο συμμερίζομαι τις απόψεις σας για το λαπτοπ vs ντεσκτοπ (από την εποχή που χρησιμοποιούσα λάπτοπ ως βασικό πισι - πριν δέκα χρόνια) αλλά θεωρώ ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα και έτσι κι αλλιώς θα ήθελα να δοκιμάσω να γυρίσω σε αυτά που περιγράφει ο Κώστας (φορητότητα, minimalότητα κτλ), ο οποίος μαζί με τον Yameth ισοφάρισαν τις γνώμες σας.

Back to square one λοιπόν...

 

Δε νομίζω... ο yameth δεν αναφέρει τίποτε για τις προδιαγραφές του φορητού του (απλά υποθέτεις ότι είναι παρόμοιο με αυτό που θέλεις να πάρεις) και ο cos_dr αισθάνεται βέβαιος πως το δικό του φορητό (για το οποίο αναφέρει ελλειπείς προδιαγραφές) είναι κατάλληλο γι' αυτό που θέλεις να κάνεις, πριν ακόμη μας πεις τι θέλεις να κάνεις (μας το είπες στο επόμενο ποστ σου).

 

Όπως και αν έχει, ισχύει ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά σε ποια κατηγορία ελάχιστης τιμής το εισπράττει αυτό ο αγοραστής; Εγώ, δεν ξέρω την απάντηση σε αυτή την ερώτηση και εσύ δεν θέλεις να την μάθεις στην ίδια σου την πλάτη (υποθέτω). Αν έδινες 1500 ευρώ για φορητό υπολογιστή, ασφαλώς θα αγόραζες κάτι που να υπερ-καλύπτει τις προδιαγραφές της χρήσης που κάνεις. Αλλά, στα 350 ισχύει; Αυτό είναι το ερώτημα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψιζουμε.

Θελουμε σωστη λειτουργια

δύο τριών VST ταυτόχρονα (Guitar Rig, Ampltibe, Steven Slate Drums) + άλλων effects
Reaper και Ableton Live (παλιά έκδοση).

Και ο ΠιΣις ειναι

Core Duo, 4 gb
ο οποιος πλεον
δουλεύει οριακά ή δεν δουλεύει

 

Και το γεγονος οτι ο Ray θελει ενα νεο παιχνιδακι  ;D (αυθαιρετη προσωπικη μου αποψη)

 

Ray, κανε τονωση στον ΠιΣι σου,

(Φορματ κι επανεγκατασταση, με φειδω των προγραμματων που απαιτουνται)

με προδιαγραφες μοοοονο μουσικου εργαλειου,

ξερεις, κομμενα services, oχι αντιβιοτικα, οχι δικτυο

και θα ξαναδουλεψει μια χαρα το Πισακι.

 

Εκτος εαν μου πεις οτι θες να ανοιγεις 2-3 amplitube και μερικα guitar rig, ενω παραλληλα,

τρολλαρεις στο νοιζ, παιζεις 1-2 παιχνιδακια στο facebook, κατεβαζεις ταινιουλες, (ουπς)

ανεβαζεις φωτογραφιες στο photobucket, 1-2 κομματακια στο soundcloud, ακριβως την στιγμη

που τελιωνει το σολο στο track 53 και πρεπει να κανεις cut με reverse track κι ενα κιλο βαθος... :P

 

Φτιαξε το μουσικο ΠιΣι σου, κι επειτα... (γκαγκαν, γκαγκαααν ;D ;D)

Πηγαινε παρε εκεινο το ασπρογαλαζοπορτοκαλοκοκκινογαλανο laptopακι που σε φτιαχνει

να σου κανει παρεα την πρωτοχρονια 8)

 

Εεεχοουμμμ τι καρτα ειπαμε οτι εχεις?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έδινες 1500 ευρώ για φορητό υπολογιστή, ασφαλώς θα αγόραζες κάτι που να υπερ-καλύπτει τις προδιαγραφές της χρήσης που κάνεις. Αλλά, στα 350 ισχύει; Αυτό είναι το ερώτημα.

 

Ε εντάξει το μπάτζετ είναι πιο πάνω. Αλλά ναι το ερώτημα είναι αυτό.

 

Και το γεγονος οτι ο Ray θελει ενα νεο παιχνιδακι  ;D (αυθαιρετη προσωπικη μου αποψη)

 

Ορθή η άποψη.

 

Ray, κανε τονωση στον ΠιΣι σου,

(Φορματ κι επανεγκατασταση, με φειδω των προγραμματων που απαιτουνται)

με προδιαγραφες μοοοονο μουσικου εργαλειου,

ξερεις, κομμενα services, oχι αντιβιοτικα, οχι δικτυο

και θα ξαναδουλεψει μια χαρα το Πισακι.

 

Εκτος εαν μου πεις οτι θες να ανοιγεις 2-3 amplitube και μερικα guitar rig, ενω παραλληλα,

τρολλαρεις στο νοιζ, παιζεις 1-2 παιχνιδακια στο facebook, κατεβαζεις ταινιουλες, (ουπς)

ανεβαζεις φωτογραφιες στο photobucket, 1-2 κομματακια στο soundcloud, ακριβως την στιγμη

που τελιωνει το σολο στο track 53 και πρεπει να κανεις cut με reverse track κι ενα κιλο βαθος... :P

 

Φτιαξε το μουσικο ΠιΣι σου, κι επειτα... (γκαγκαν, γκαγκαααν ;D ;D)

Πηγαινε παρε εκεινο το ασπρογαλαζοπορτοκαλοκοκκινογαλανο laptopακι που σε φτιαχνει

να σου κανει παρεα την πρωτοχρονια 8)

 

Εεεχοουμμμ τι καρτα ειπαμε οτι εχεις?

 

Α. Dedicated pc για recording δεν παίζει για πολλούς λόγους.

Πρώτον, δεν υπάρχει χώρος. Ακόμα και λάπτοπ να πάρω, κάπου θα πρέπει να αράζει, να έχει τα ηχεία, τους εξωτ. δίσκους κτλ.

Β. Θέλω το πισι στο οποίο θα ηχογραφώ να είναι όσο το δυνατόν πιο κανονικό πισι. Δεν παίζω παιχνίδια, δεν πηγαίνω σε "δύσκολα" (εχμ...) σάιτς, αλλά θέλω να ακούω μουσική εκεί, να παίζω παρέα με μπακιτράκια, να έχω soundcloud, youtube, να βλέπω netflix. Καταλαβαίνω ότι είναι λάθος τακτική, αλλά that's life.

Η κάρτα είναι firewire Desktop Konnekt 6. Η οποία φυσικά θα πάρει π...ο αν πάρω λάπτοπ. Αλλά δεν με χαλάει, ποτέ δεν τη συμπάθησα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τα λεφτά του laptop, συν τα λεφτά του SSD που προτάθηκε, συν τα λεφτά που γλιτώνεις από την αναγκαστική αγορά νέας κάρτας ήχου, συν κρατώντας ότι μετράει από το παλιό σύστημα (κουτί- οθόνη- ξερωγώ  ;D ), με όλα αυτά μαζί λοιπόν κάνεις μια ξεγυρισμένη αναβάθμιση με τα πάντα όλα  ;D  και το καινούργιο σου PC θα χοροπηδάει γύρω γύρω από τη φωτιά τραγουδώντας στους ρυθμούς της ζούγκλας, καθώς στη χύτρα θα έχει βάλει τα λάπτοπ του διχίλιαρου με πατάτες και καρότα να ροδίσουν    ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray,

 

...τελικώς (αφού ερευνήσει κανείς στη Google με τη φράση "lenovo ideapad 100-15ibd review") επιβεβαιώνεται η αρχική μου εκτίμηση.

 

Κάποιος γράφει το εξής : "This Lenovo laptop is poised to take on Chromebooks, so expect Chromebook-style performance.

 

If you're really on a budget, maybe the Lenovo IdeaPad 100 is right for you. Maybe. Maybe. Lenovo intends for the IdeaPad 100 to take on Chromebooks, and thus it's selling these laptops for as little as $300 with Windows. Not bad, Lenovo.

 

But—and this is a big but—that price is only possible by taking a significant performance hit. Don't expect to do much on this laptop besides type up documents and browse the web. ".

 

Έχω μπροστά μου ένα από τα καλύτερα Chromebook, και καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο άνθρωπος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Β. Θέλω το πισι στο οποίο θα ηχογραφώ να είναι όσο το δυνατόν πιο κανονικό πισι. Δεν παίζω παιχνίδια, δεν πηγαίνω σε "δύσκολα" (εχμ...) σάιτς, αλλά θέλω να ακούω μουσική εκεί, να παίζω παρέα με μπακιτράκια, να έχω soundcloud, youtube, να βλέπω netflix.

 

Συγνώμη που θα μπω τώρα στην κουβέντα, αλλά όλα αυτά τα κάνω εδώ και 3 χρόνια με ένα Compaq που αγόρασα 400 ευρώ, χωρίς να ιδρώνει. Άρα φαντάζομαι με σημερινή τεχνολογία, στα ίδια χρήματα, είναι ακόμα πιο άνετα τα πράγματα.

 

 

Δεν αρνούμαι τους περιορισμούς που είπε ο Trolley σε προηγούμενο post ότι ισχύουν (όντως, η οθόνη θα ήθελα να είναι καλύτερη, η μπαταρία τα έπαιξε στην αρχή της χρονιάς αλλά με 30 ευρώ του έβαλα καινούρια και πετάει, πάλι) αλλά, all things considered, με την φορητότητα και ευκολία αποθήκευσης που προσφέρει, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όσα λέει ο Τρόλεϋ περί ακριβής (και αν...,) αναβάθμισης και δυσκολία εύρεσης drivers, αλλά με κάτι σαν τα από κάτω δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Δεν είναι των 400€, αλλά ούτε και των 1500.

 

Laptops (Επεξεργαστής: Intel Core i7) | Skroutz.gr

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου