Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερική κάρτα ήχου για μουσική παραγωγή;


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάρεις την scarlet ή μια άλλη της ίδιας κατηγορίας, πχ audient, ssl, motu 4 και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Αν σε βολέυει η είσοδος midi και έχεις συνηθίσει πάρε μια ΚΑΙ με midi. Αλλά τη δουλειά θα την κάνεις με usb και τους οδηγούς asio της κάρτας.

Το 5.1, θα το συνδέσεις με κάποιο τρόπο με την ενσωματωμένη κάρτα του laptop εφ όσον αυτό έχει 5.1.

Εφ όδον δεν θα φτιάξεις 5.1 μουσική, μείνε με μια απλή κάρτα ήχου. Μελλοντικά όπως το είπες.

για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε ένα ένα από την αρχή γιατί μάλλον έχεις μπερδέψει και μπερδευτεί ο ίδιος.

- Το midi controller σου (M-audio keystation) δεν έχει midi jack, οπότε δεν μπορείς καν να το συνδέσεις στην κάρτα ήχου. Θα το συνδέσεις απευθείας στον υπολογιστή, με ένα καλώδιο, το οποίο θα είναι USB, και δίνει ρεύμα, καθώς και δυνατότητες midi in&out. Επίσης
τα VST δε τα φορτώνεις στο midi controller, αλλά στο DAW, και από το midi controller ελέγχεις το DAW.

- Κάρτα ήχου θες για 2 λόγους: Για να συνδέσεις ηχεία monitor, μικρόφωνο, ηλεκτρικό όργανο. Επιπλέον λόγος είναι να συνδέσεις midi controller που δεν έχει USB αλλά mono midi, που συνήθως είναι πολύ παλία, 10ετίας, αν όχι 20ετίας. Δες τι θύρες χρειάζεσαι, και τι έχει η κάρτα ήχου που θες να πάρεις. Για παράδειγμα, η διαφορά ανάμεσα στις Scarlett Solo, 2i2 και 4i4 είναι το πόσα μικρόφωνα, όργανα και ηχεία μπορείς να βάλεις. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει, μέχρι τώρα δε μπορείς να βάλεις κυριολεκτικά τίποτα πάνω της.

- Εφόσον κάνεις σύνθεση, θα πρέπει κάποια στιγμή να αφήσεις τα yamaha 2.1 που έχεις και να πάρεις ηχεία monitor, αυτοενισχυόμενα και τότε να τα βάλεις σε κάρτα ήχου με XLR ή TRS. Εκτός αν στέλνεις τα αρχεία σου για mixing και mastering σε άλλον επαγγελματία.


- Είδα ότι θα τα βάλεις όλα αυτά σε λάπτοπ. Στο σενάριο που παίρνεις κάρτα ήχου, δε θα μπορείς να συνδέσεις "αποτελεσματικά" τα ψευτοηχεία 2.1 (που συνδέονται με ένα 3.5mm jack), και υπάρχει περίπτωση να σου βγει σε κακό (στον ήχο σου). Το 5.1 ξέχνα το για την κάρτα ήχου, δε δουλεύει έτσι. Και εφόσον θα έχεις λάπτοπ, δε θα μπορείς να το βάλεις σε τέτοια επαγγελματική κάρτα ήχου, μιας και αυτά τα συστήματα 5.1 δεν είναι για παραγωγή, αλλά για budget ακρόαση στο (ηχητικά) χαοτικό δωμάτιο του σαλονιού/υπνοδωματίου.
 

- Το Nuendo ΔΕΝ κάνει για σύνθεση. Ναι είναι για ταινίες, αλλά για post-production, όχι για σύνθεση.  Ειναι για να κάνεις μείξη ήχου (sound effects, διάλογος, μουσική), καθώς και σετάρισμα surround/atmos, και τέτοια μπερδέματα. Δεν έχει τις λειτουργίες automation, midi, comping που έχουν τα DAW που είναι φτιαγμένα για σύνθεση. Αν το ψάξεις θα δεις ότι το 99% των film composers χρησιμοποιεί Cubase και Logic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Nuendo νομίζω ότι έχει ό,τι και το cubase, συν τα του post. Μόνο transparent events δεν έχει (που είχε κάποτε και τα βγάλανε μετά και τώρα τα έχει το cubase, και γκρινιάζουν μερικοί νουεντιάρηδες)

 

Οπότε στο λαπτοπ, 1 θύρα το κλαβιέ, 1 θύρα το elicenser, 1 θύρα η κάρτα ήχου. Και μένει άλλη μία, για εξωτερικό σκληρό ή ότι άλλο.

 

Desktop και πάλι desκtop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Desktop και πάλι desκtop.

 

Για βασικό μηχάνημα, να αγιάσει ο στόμας σου.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

 

Οπότε στο λαπτοπ, 1 θύρα το κλαβιέ, 1 θύρα το elicenser, 1 θύρα η κάρτα ήχου. Και μένει άλλη μία, για εξωτερικό σκληρό ή ότι άλλο.

 

Desktop και πάλι desκtop.

 

εντάξει μπορεί να βάλει ένα χαμπ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Desktop και πάλι desκtop.

Δυστυχώς είμαι στη γύρα συνέχεια, καθ'ότι αναπληρωτής, γι'αυτό καταφεύγω σε λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Δυστυχώς είμαι στη γύρα συνέχεια, καθ'ότι αναπληρωτής,

 

Ω, ρε παλικάρι, καλή τύχη σου εύχομαι.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

εντάξει μπορεί να βάλει ένα χαμπ

Μπορεί, πώς δεν μπορεί. Αλλά εγώ τα hub σε λαπτοπ τα έχω ξεγραμμένα. Ήδη τα λαπτοπ πολλές φορές κάνουν μια δική τους διαχείρηση πόρων τέτοια στους διαύλους, που ανοίγοντας π.χ. το wireless μπορεί να παρουσιάζεται DPC latency στο usbport.sys. Αν διαμοιράσεις περαιτέρω την μία usb θύρα με hub... ρίσκο! Βέβαια δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί το εν λόγω λάπτοπ της acer, μπορεί να την ακούσει, μπορεί να μην καταλάβει και τίποτα. Συν ότι θες και ρεύμα μαζί (αν είναι hub της προκοπής), και θυμάσαι τι σου είχα πει για τα καλώδια τότε με το babyface - τρελαίνομαι!

 

6 ώρες πριν, filmmusic είπε

Δυστυχώς είμαι στη γύρα συνέχεια, καθ'ότι αναπληρωτής, γι'αυτό καταφεύγω σε λαπτοπ.

Πωωω, και θα κουβαλάς μαζί και το 88άρι; Πίκρεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως γινεται και δεν γινεται.

Το ξερουμε ολοι και με desktop και με laptop. Αλλου δουλευει αλλου οχι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να ακούσω την δουλειά σου και εντυπωσιάστηκα.

Συγχαρητήρια, πολύ όμορφες συνθέσεις. Είναι απίστευτο οτι όλη η δουλειά σου βγήκε μόνο με αυτά τα μέσα παραγωγής και απόδειξη ότι τελικά το ταλέντο και η δουλειά είναι αυτά που μετράνε.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη αξίζει να επενδύσεις στον εαυτό σου κάποια χρήματα σε ένα καλό interface αλλά δεν έχεις λόγο να αγοράσεις κάτι με πολλές εισόδους αφού δεν ηχογραφείς, ακόμα και αυτή σου κάνει

 https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_solo_3rd_gen.htm

ή

https://www.thomann.de/gr/audient_id4_mkii.htm

 

Για 5.1 σύστημα, υπάρχουν σε καλές τιμές πολλές λύσεις usb ή wifi, μην τα μπερδέψεις θα έλεγα.

2 καλά monitors νομίζω θα σου είναι χρήσιμα.

Εύχομαι καλή συνέχεια και καλές δουλειές.

Κράτα μας ενήμερους για επόμενες δουλειές σου, δηλώνω φαν 🙂 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου