Προς το περιεχόμενο

To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ αφήνω αυτό εδώ:

 

Και εγώ αΦτο :)

 

https://www.soundbrenner.com/blog/best-daw-software-for-music-production/

 

Γνώμες είναι αυτές....

 

Ότι βολεύει τον καθένα  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Και εγώ αΦτο :)

 

https://www.soundbrenner.com/blog/best-daw-software-for-music-production/

 

Γνώμες είναι αυτές....

 

Ότι βολεύει τον καθένα  :)

 

Μόνο που λέει Best FREE DAW :P

 

Καλά ο άλλος έχει κάνει πολύ αναλυτική δουλειά, και δε δέχεται να κάνει καν review αν δεν έχει δώσει 100+ ώρες στο πρόγραμμα. Εννοείται γνώμες είναι αυτές, και σίγουρα υπάρχουν πραγματάκια που δεν είναι για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

το reaper στην καλή κοστίζει 225

Το reaper είναι δωρεάν εάν δεν το χρησιμοποιείς επαγγελματικά.

Κοστίζει 60 $ εάν είσαι επαγγελματίας και βγάζεις μέχρι 20.000$ το χρόνο (discounted license)

Κοστίζει 225$ εάν είσαι επαγγελματίας και βγάζεις περισσότερα από 20.000. (commercial license)

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των εκδόσεων εκτός της δωρεάν που περιμένεις 5 δευτερόλεπτα για να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....ισως το πιο "αγαπημένο" debate και συζήτηση ever στα μουσικοτεχνολογικά forum ανά την υφήλιο (και από τα πιο ανούσια και βαρετά επίσης).

 

Να αιτιολογήσω το "βαρετό και ανούσιο":

 

...δεν λαμβάνουμε σχεδόν καθόλου υπ'όψη το ότι οι ανάγκες του κάθε χρήστη διαφέρουν και οι εκάστοτε developers κινούνται ανάλογα... κάποια DAW είναι προσανατολισμένα στο all in one music production, κάποια στο live performing, κάποια στο mixing κλπ

...δεν λαμβάνουμε καθόλου υπ'όψη την υποκειμενικότητα της προσωπικής εμπειρίας, τόσο σε συνδυασμό με αυτό που έγραψα πιο πάνω όσο και σε σχέση με το setup του καθε χρήστη και ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται (από host υπολογιστή και λειτουργικό ως την υπόλοιπη διαθέσιμη επεξεργαστική αλυσίδα - software & hardware). Για να είμαι πιο σωστός και ακριβής την λαμβάνουμε αλλά για κάποιο λογο την μετατρέπουμε σε αντικειμενική αλήθεια...

 

...δεν έχει υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλάγή ή πρόοδος σε ότι αφορά τον ψηφιακό ήχο τα τελευταία δέκα χρόνια ώστε να έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά και στα DAW και την τεχνολογία τους (κάτι που θα έλεγα πως είναι πολύ θετικό καθώς οι περισσότεροι developers πήραν τον χρόνο τους για να στήσουν πιο σωστά τις προτάσεις τους)

 

πιστευω λοιπόν (και αυτό φυσικά είναι εντελώς υποκειμενική άποψη) πως μια αντίστοιχη κουβέντα με πιθανότατα πολύ περισσότερο ενδιαφέρον ειδικά για δυνητικούς νέους χρήστες που βρίσκονται στο στάδιο της επιλογής θα έπρεπε να περιλαμβάνει μία πιο συγκεκριμένη οριοθέτηση σε ότι αφορά τον αντικειμενικό σκοπό και στόχο που θα κληθεί να υπηρετήσει ένα DAW (πχ composing and arrangement ή mixing ή sound design ή οτιδήποτε άλλο).

 

 

...πέρα από αυτά μου προκαλει πολύ μεγάλη χαρά που δεν έχει εμφανιστεί κάποια ατάκα περί "ποιο daw ακούγεται καλύτερα"  και άλλα τέτοια ωραία, γεγονός που δείχνει πως μπορεί ο ψηφιακός ήχος να έχει μείνει κάπως στάσιμος οι χρήστες του όμως έχουν σίγουρα εξελιχθεί (ειδικά οι νεώτεροι) και αυτό είναι τρομερά όμορφο και ελπιδοφόρο!

ps. σε ένα debate για το πιο ολοκληρωμένο daw στη λογική all in one music production station, τα κάνω όλα και (δε) συμφέρω (και πολύ),  και παρά το ότι προσωπικά σχεδόν το μισώ (αν και μεγαλωσαμε παρέα) θα ΄δωσω ένα (υποκειμενικό) ψήφο εμπιστοσύνης στους κιουμπεησάδες στη λογική του πιο ολοκληρωμένου "πακέτου". Από την άλλη θα συμφωνήσω απόλυτα με τους σοναράδες πως η τιμή (ή η έλειψη της στη προκειμένη) δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την πργματική αξία του πακέτου

  • Like 4
  • Συμφωνώ 4

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

 

Και άντε, άχρηστο το chord track. Το listen bus? Το Control Room με τις πολλαπλές εξόδους μόνιτορ και switching με ένα πλήκτρο αναθέσιμο; Τα ξεχωριστά cue sends για μέχρι 4 διαφορετικές μίξεις monitoring χωρίς να τρώγονται sends από τα κανάλια; Ο Project Logical Editor που κάνεις μαζικές αλλαγές σε όλα τα tracks με συγκεκριμένα κριτήρια; Οι 3 κονσόλες που μπορούν να έχουν ανεξάρτητες ορατότητες και παραμετροποιήσεις; Όλα πια για πέταμα;

Γιατί δηλαδής. Δεν έχει flexibility στα buses το sonar? Τρεις κονσόλες? Εγώ δεν είπα πως είναι για πέταμα το cubase.

 Για εμένα είναι αλήθεια πως είναι περιττά, αλλά για τις μικρές ανάγκες μου το Sonar είναι μεγάλο. Και όλα αυτά είναι μεγάλα.

 

 Για πρακτικότητα είπα και πάντα όπως ειπώθηκε πιο πάνω μιλώντας σύμφωνα με τις μέσες ανάγκες ενός home χρήστη που θα γράψει με μια κάρτα μερικά όργανα και θα ακούει τη μίξη του με ένα ηχοσύστημα. Σαν εμένα δηλαδή.

 Εγώ κομματάρες γράφω με το sonar και βρίσκω πιο εύκολο το GUI και τις θέσεις από το cubase.

 Δεν πήγα να τα συγκρίνω ποτές και να πω ποιο είναι καλύτερο γενικά. Και αν το είπα μια δυο φορές έκανα καλαμπούρι.

 

 Στην τελική οι ανάγκες μου στην εγγραφή είναι απλές και όλα θα με κάλυπταν το ίδιο.

 

Απλά το sonar μου ταίριαζε πιο πολύ όπως είπα πιο πάνω και έμεινα σε αυτό.

 Η έκδοση που έχω θα με καλύπτει μέχρι τα βαθιά γεράματα και η πιο χρήσιμη προσθήκη (για εμένα) ήταν το pro channel στο inspector που είναι εργονομικό και "τα κάνει όλα"

 

 Ευτυχώς συνεργάζεται και με το controller μου και είμαι πολύ ευτυχισμένος.

 Για εμένα δηλαδή για τις δικές μου ανάγκες το SONAR EINAI TO KAΛΥΤΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Το cubase για τις ανάγκες μου θα ήταν ένα περιττό έξοδο και θα έπρεπε να έχω και dongle μην το χάσω. 🤣

 Καλύτερα το παπί ή το πατίνι.🤣

 

 Ο Νικόδημος τα είπε όλα. Και αυτά που είπε τα έχουμε ξαναδιαβάσει και ξαναπεί εδώ και πολλά χρόνια.

 

 Το thread αυτό ήταν μια ευκαιρία για παρέα και λίγο καλαμπούρι, ε?

 

 

 

  • Συμφωνώ 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου