Προς το περιεχόμενο

Πωλητής ή βιρτουόζος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Δεν ειχα αγοράσει ποτέ μου καινούργια κιθάρα μέχρι τα 40 μου (από τα 20 μου είχα εντρυφήσει με...μανία στις vintage κιθάρες και ενισχυτές με συνεχείς αγοραπωλησιες και σοβαρή μελέτη πάνω στο ....αθλημα) και μετά τις ελάχιστες καινούργιες ,μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριου ,που είχα πάρει τις έπαιρνα on line.

Γενικά προτιμώ μεταχειρισμένες κιθαρες  και ενισχυτές. 

Επίσης ούτε εδώ,ούτε στο εξωτερικό έχω γνωρίσει πωλητή με περισσότερες γνώσεις γύρω από το guitar gear από....εμένα  :)  οπότε δεν έχω εμπειρία από το θέμα αλλά ούτε και θέλω να αποκτήσω  :)

Άσε που είχα την μεγάλη τύχη να παίζω με εξαιρετικούς μουσικούς και κιθαρίστες από 17 ετών οπότε πολύ δύσκολα θα μπορούσα να ανεχτώ ή ακόμα περισσότερο να...εντυπωσιαστω ή να...ψαρωσω από ακόμα έναν ροΟυκ κιθαρίστα που ανεβοκατεβαζει πεντατονικες με 300 χιλιόμετρα την ώρα και με το ντιστορσιο στο 200  :) όπως δυστυχώς συμβαίνει με τη συντριπτική πλειοψηφία των πωλητών στα περισσότερα κιθαρομαγαζα (όχι μόνο εδώ...και στο εξωτερικό)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έτυχε να αγοράσω ένα delay πετάλι, το κουμπώνει σε δύο ενισχυτές να ακούσει το στέρεο ο παλίκαρος και χάνεται... Δεν έπαιζε παπάδες, αλλά γούσταρε τον ήχο. Σε λίγη ώρα μου λέει

"Μου το πούλησα! Φοβερή επιλογή, το θέλεις";

"Θα δω ένα ακόμα κ αν δε μου αρέσει περισσότερο, επιστρέφω αύριο". 

Το ίδιο βράδυ είδα στο site τους ότι το προϊόν είχε εξαντληθεί...

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα κάτι που δεν συνέβη στη μάνα μου.

 

Η μάνα μου δεν είχε καμία σχέση με τη μουσική, και για να μας κάνει αγορές και δώρα περί μουσικής (όταν ήμαστε μικρά) πήγαινε σε ένα τοπικό κατάστημα στο κέντρο του Ηρακλείου (Κρήτης). Εκεί την εξυπηρετούσε πάντα ο ίδιος τρόμπας που μάλλον ήταν το αφεντικό.

 

Όσο μεγάλωνα, καταλάβαινα τι κλέφτης και ψεύτης ήταν. Της πουλούσε πράγματα σε διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές, χωρίς υπερβολή. Κάποια στιγμή μου είχε πάρει ένα κλαρίνο και νόμιζε ότι έκανε 1000+ ευρώ, ενώ πέρυσι κιολας έμαθα ότι έκανε 250 καινούργιο, και το μπουζούκι μου της είχε πει ότι ήταν χειροποίητο ενώ αργότερα κατάλαβα ότι δεν ήταν.

 

Το χειρότερο ήταν όταν της ζήτησα να μου πάρει ένα bundle set πιατινών της Zildjian, νομίζω το zbt πρέπει να ήταν. Αυτός της προώθησε το αντίστοιχο της Solar (σαν να λέμε η Epiphone της Sabian) το οποίο μάλλον το χε έτοιμο. Αλλά τι παίχτηκε? Αντί να της δώσει το σετ όπως ήταν (hi-hat, crash, ride σε μια κούτα) της έδωσε ένα πακέτο με το hi-hat και το crash, και ένα ride το οποίο ήταν ΦΟΥΛ οξυδωμένο, μιλάμε για ΜΑΥΡΟ, εκτός πακέτου, σε μια ζελατίνη. Της είπα ότι της πούλησε μεταχειρισμένο για καινούργιο και να του το πάει πίσω. Αυτή πήγε και αυτός επέμενε ότι ήταν καινούργιο.

 

Μιλάμε για κλάμα. Ο τύπος για μένα ήταν για φυλάκηση. Οπότε ναι. Θέλω show-men. Θέλω γνώστες. Θέλω να κάτσει να παίξει να μου δείξει ότι ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα πάντως, το οποίο έχει να πει πολλά όταν πρόκειται να αγοράσουμε κιθάρα από φυσικό μαγαζί.

Πρώτον: εννοείται ότι όταν θες να δοκιμάσεις το όργανο θα ξεχάσεις ότι ήξερες να παίζεις...

Δευτερον: Το λέω συνέχεια στον εαυτό μου όταν πάω σε μαγαζί με μουσικά είδη. Δεν είσαι εκεί για να εντυπωσιάσεις κανέναν με τις παικτικές σου δεξιότητες, αλλά να ακούσεις το όργανο. Ούτε για να εντυπωσιαστείς από κανέναν είσαι εκεί, άρα θέλει συγκέντρωση.

 

Υγ: υπάρχει ένας μπαγλαμάς ονόματι Jon Dretto στο Tiktok και στο YouTube που κάνει ακριβώς αυτό, μπαίνει σε μαγαζια και παριστάνει τον αρχάριο, παίζει καναδυό μπούρδες στην αρχή και μετά αρχίζει το ανελέητο shredding σα να μην υπάρχει αύριο για να εντυπωσιάσει τον πωλητή και τους followers. Το ακροατήριο του είναι αμιγώς teenagers. Ας τον δείρει κάποιος... (joking)

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη πιο πρόσφατη εμπειρία.

Πριν καμιά 10αριά χρόνια, έχω βγει στην γύρα να πάρω μια ακουστική για δώρο στην κόρη μιας φίλης.

Περπάτησα όλο το κέντρο και μπήκα σε όλα τα μαγαζιά, έπαιξα αρκετές κιθάρες.

Προσπάθησα να παίξω και φθηνές (τέτοια έψαχνα) αλλά και ακριβές, για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

Μπαίνω και σ' ένα κατάστημα λοιπόν, και βλέπω μια Lag, μέσα στο budget μου.

 

- Μπορώ να την δοκιμάσω?

- Βεβαίως

 

Την κατεβάζει από το stand, την πλαγκάρει και αρχίζει, ακκόρντα από δω (chord solo εννοώ), σολίδια μπλουζίστικα από εκεί.

Αφού ξεχαρμάνιασε (έτσι νόμιζα) μου την έδωσε.

Την δοκίμασα για λίγο και συνέχισα να κοιτάω στο stand τι άλλες κιθάρες είχε.

Βλέπω μια Lakewood.

 

- Μήπως μπορείς να την κατεβάσεις να την παίξω για λίγο ως μέτρο σύγκρισης? του λέω.

- Αυτή είναι πολύ ακριβή, μου λέει.

- Το ξέρω, του λέω, απλά λίγο να την παίξω να την συγκρίνω με την άλλη, να δω αν μπορώ να καταλάβω πόσο υστερεί η lag.

 

Με κοιτάει, την κατεβάζει και .... η κόλαση κατέβηκε στην γη.

Αντί να μου την δώσει, την πιάνει, και ως νέος Paco De lucia αρχίζει να γαζώνει.

Ακκόρντα ταυτόχρονα με φράσεις, chord solo, και σόλα μαζί, και για επιδόρπιο, αρχίζει στο τέλος σόλο με τεχνητές αρμονικές.

 

- Τι ωραία κιθάρα, μονολογούσε.

 

Και μετά, αντί να μου την δώσει, την ξανάβαλε στο stand.

 

Εννοείται ότι τον απάλλαξα από την παρουσία μου αμέσως.

  • Χαχα 8

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και μετά, αντί να μου την δώσει, την ξανάβαλε στο stand.

Ήταν πολύ ακριβή για τον πελάτη 😂

  • Like 1
  • Χαχα 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
43 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Άλλη πιο πρόσφατη εμπειρία.

Πριν καμιά 10αριά χρόνια...

😂😂😂

  • Χαχα 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Yannis Methenitis είπε

😂😂😂

 

Ναι βρε, γιατί η πρώτη ήταν καμιά 25αριά χρόνια πριν.

Αλλά δεν έχω πολύ πρόσφατες εμπειρίες από καταστήματα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου