Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC 2008


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω κάτι και εγώ;

Διάλεξε RAM με 1066 MHz (FSB) και όχι με 800.

Αλλά φρόντισε η μητρική να υποστηρίζει την συγκεκριμένη συχνότητα.

 

Επίσης, θα πρότεινα να άλλαζατε και την asus (γιατι έχουν αναφερθεί προβλήματα). προσωπικά θα πήγαινα για Abit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης, θα πρότεινα να άλλαζατε και την asus (γιατι έχουν αναφερθεί προβλήματα). προσωπικά θα πήγαινα για Abit.

Πάρα πολύ καλές οι Abit, όντως. Πάντως η συγκεκριμένη Asus που λέει ο Τάσος (με το X38 chipset) δεν έχει ιδιαίτερο ιστορικό σε προβλήματα. Μήπως τη μπλέκεις με τις Asus που έχουν P35 chipset;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τροποποιήσω αυτά που πρότεινα εδώ : http://www.noiz.gr/index.php?topic=156407.msg202383#msg202383

 

CASE : HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK (Άπαιχτο και φτηνό !!! )

Αν του βάλεις Ricofon Εσωτερικά έχεις ένα Silentmaxx !!!  ;D στο 1/3 της τιμής .... πέρα από πλάκα, το Silentmaxx φαίνεται πάρα πολύ καλό ... μη δώσεις λεφτά για το Zalman case

 

PSU : TAGAN TG600-U33 600W 2-FORCE II         

Tagan Rulez !!! με μόλις 21 db !! - Αν και το Coolermaster φαίνεται πιο καλό - μόλις 16 db !!

 

CPU : INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 

Ο ταχύτερος DUO - Oi Quad είναι μάλλον ακριβοί χωρίς να δίνουν πολλά παραπάνω ... τον παίρνεις από τη διαφορά τιμής από το case ...  ;D

 

Mobo : GIGABYTE X38-DS5 

Δοκιμασμένη και Silent !! - Μην πάρεις ASUS  ...

 

RAM : G.SKILL F2-8500CL5D-4GBPK DDR2 4GB (2X2GB) CL5 PC8500 1066MHZ

4GB και να καίνε !!!  στα 1066

 

VGA : MSI NX8600GT-TD512EZ/D2 512MB PCI-E RETAIL 

Μια αξιοπρεπής SILENT κάρτα ...

 

HD : SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2

2 τεμάχια RAID - προτιμώ την Seagate από την WD και δε θα έπαιρνα τον Raptor ...

Οπωσδήποτε όμως πάρε αυτό : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912204

ή αυτό : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807917

 

... και πόσα dvd (on the fly) θα αντιγράψεις ? ... κάποτε θα βαρεθείς ... ;D

(όποιος έχει πάρεi διπλό DVDR ... απλά δεν χρησιμοποιεί το ένα από αυτα .... πόσο μάλλον αν είναι και plextor ...  ::) )

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα πρότεινα να αλλάζατε και την asus (γιατι έχουν αναφερθεί προβλήματα). προσωπικά θα πήγαινα για Abit.

 

Θα συμφωνήσω με τον Alchemist - Μια χαρά είναι η P5E - και θα παραθέσω και μερικές δικές μου σκέψεις.

 

HD: προσωπικό μου γούστο είναι η σειρά της WD RE2, αθόρυβοι και σκυλιά.

Οι Raptor φημίζονταν για το θόρυβο τους (αν και λέγεται ότι το τελευταίο καιρό η WD έχει βελτιωθεί πάρα πολύ στο θέμα θορύβου) και προσωπικά δεν βρήκα φοβερή διαφορά μεταξύ 10Κ στροφών και 7.2Κ (το Raid, αν είναι σωστά στημένο αποδίδει περισσότερο)

 

Τροφοδοτικό: Seasonic σειρά S12 δαγκωτό!  ;D

 

Κάρτα γραφικών: Asus και εκεί. Η 8600 GT (512) της αποδίδει πάρα πολύ καλά (για ελάχιστο κόστος παραπάνω) ΕΑΝ το κουτί έχει σωστή ψύξη (αερισμό).

 

DVD/RW: Τα Plextor είναι όντως υπερτιμημένα πια  ::). Τα χρησιμοποιούσα για χρόνια, αλλά οι αποδόσεις και η ποιότητα των τελευταίων της μοντέλων, όντως δεν δικαιολογεί τη τιμή τους (υπάρχει άλλωστε και η υποψία ότι τα PX-800 είναι rebaged NEC).

Θα προτιμούσα ένα NEC, π.χ. 7200 (χωρίς lightscribe, εννοείται).

 

Στις μνήμες προτιμώ τη σταθερότητα των κλασσικών Kingston (εάν και εφόσον το overclock δεν επιθυμείται)

 

Στο κουτί τώρα:

Άποψη μου είναι ότι ήσυχο κουτί είναι το καθαρό κουτί, δηλαδή ένα κουτί που να καθαρίζεται τακτικά και εύκολα (και που φυσικά έχει μόνο 120αρηδες ανεμιστήρες).

Σαφώς δεν θα έδινα με τίποτα τα χρήματα που ζητάει η Zalman και πιστεύω ότι με λιγότερο κόστος μπορείς να έχεις ενα αξιοπρεπέστατο (και εμφανίσιμο) ήσυχο κουτί.

Σε αυτό υπάρχουν 2 δρόμοι:

Ο πρώτος (που διαλέγω προσωπικά) είναι να πάρεις ένα καλό φτηνό κουτί και να το κάνεις αθόρυβο (σωστή επιλογή ανεμιστήρων, προσεκτικό στήσιμο με sleeving, ricofon ειδικά αυτοκόλλητα, κτλ)

Και ο δεύτερος να πάρεις ένα "αποκαλούμενο" silent κουτί (σε λογική τιμή) και να του κάνεις ελάχιστες βελτιώσεις - π.χ. Antec P180 (που θέλει όμως ένα πραγματικό μερακλή για να το στήσει καλά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU : TAGAN TG600-U33 600W 2-FORCE II         

Tagan Rulez !!! με μόλις 21 db !! - Αν και το Coolermaster φαίνεται πιο καλό - μόλις 16 db !!

Ολοκαίνουργιο ιδιο tagan, μου κάηκε μετα απο διακοπές ρεύματος/υψηλή τάση, άλλα 2 φθηνά τροφοδοτικά που ήταν ανοιχτά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβαν Χριστό! τι να πω..

 

Πάρα πολύ καλές οι Abit, όντως. Πάντως η συγκεκριμένη Asus που λέει ο Τάσος (με το X38 chipset) δεν έχει ιδιαίτερο ιστορικό σε προβλήματα. Μήπως τη μπλέκεις με τις Asus που έχουν P35 chipset;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι η p5e έχει πρόβλημα με μερικές κάρτες μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι η p5e έχει πρόβλημα με μερικές κάρτες μνήμης.

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μπαίνεις στην asus (τη global), βρίσκεις το mobo και κατεβάζεις απο τα δεξιά ένα pdf που το ονομάζει QVL (Qualified Vendors List).

Εκεί μέσα θα βρεις όλες τις μνήμες (κατασκευαστής & μοντέλα) που η Asus δηλώνει ότι λειτουργούν τέλεια με το κάθε της mobo.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααααααα............

για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρε GIGABYTE Motherboard

Νομίζω ότι δεν έχει και πολύ σημασία το αν θα πάρει Asus, Gigabyte, Abit, DFI ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο. Από κάποιο σημείο και μετά, όλες αυτές οι εταιρίες προσφέρουν mobos υψηλής ποιότητας (τουλάχιστον) και απόδοσης και οι διαφορές παίζουν σε λεπτομέρειες που ίσως και να μη θεωρούνται ουσιώδεις.

 

Με απλά λόγια, όταν είσαι έτοιμος να δώσεις ένα σεβαστό ποσό και να πάρεις ένα mobo με πολύ καλό chipset και από μια καταξιωμένη εταιρία του χώρου (ας πούμε μία εκ των τεσσάρων που ανέφερα παραπάνω), δύσκολα θα σου προκύψει μούφα το πράγμα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αθόρυβο PC δεν είναι και ότι καλύτερο οι Raptor,

+1 για raid(υπάρχει πάντα και το 5 για ασφάλεια ;) )

Προτίμησε τις καινούργιες σειρές: Στην WD με το "Υ" ή αντίστοιχα 7200.11. της Seagate

Για κουτί συμφωνώ με τους παραπάνω ,δες καλύτερα κάτι πιο φθηνό

Και το τροφοδοτικό πολύ καλό, μόνο που σε περίπτωση που στο μέλλον θελήσεις καμια κάρτα γραφικών ...ενεργοβόρα σε συνδυασμό με πολλούς σκληρούς καρτες pci κτλ ίσως να έχει πρόβλημα!

 

α?ΣΧΕΤΙΚΟ:Θα πάρει ένας φίλος PC με Phenom(τετραπύρηνο) όπου μπορείς να δεις σε πραγματικό χρόνο τη χρήση του κάθε πυρήνα(amd overdrive). Περιμένω να δώ  ??? τι γίνεται στο Cubase(π.χ. κάθε plugini μπορεί να τρέχει σε ξεχωριστό πυρήνα ??? )

Απλά σαν σκέψη για πόσο οφελεί ο τετραπύρηνος σε μουσικό PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? τι γίνεται στο Cubase(π.χ. κάθε plugini μπορεί να τρέχει σε ξεχωριστό πυρήνα ??? )

 

Ουτε στα πιο τρελλα μας όνειρα (εκτος αν γίνει τυχαία) Η CPU δεν καταλαβαίνει high level program assemblies κτλ

Εκτος αν γραφτεί Dedicated plugin (ψιλοθεωρητικά πάντα ... γιατι στην πράξη ειναι ποοοοολυ δυσκολό και πρεπει να το υποστιρίξει και η Intel και πολυ πιθανον να μην υποστιρίζεται απο Windows)

 

Οσο για το ΜΒ... ολα πιθανότητες είναι και μπορεί να μείνεις και καταευχαριστημενος με οτιδηποτε ..... πορει να παρεις ενα φτηνό ASUS και να μην σου βγάλει τιποτα η μπορει (οπως το τελευταιο μου setup) να παρεις ενα  abit IS7 (των 150 ευρω τότε με super κριτικές και test result) και να π@π@ρίζεται ο HDD controler .... για ολα υπάρχουν λύσεις ..... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ... παρε gigabyte (που επίσης το είχα και ήταν άψογο) ... παρόμοιες περιπτώσεις εχω δεί (σε PC που έχω κάνει Support) και έχω ακούσει για ASUS (τα φτηνά κυρίως) .... για gigabyte ομως ποτέ .... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ τι να πώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου