Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την τύχη να γνωρίσω κάποιους ανθρώπους σε διαφορετικούς επαγγελματικούς χώρους, οι οποίοι γνώριζουν το αντικείμενο τους σε ιδιαίτερο βάθος και τα επαγγελματικά τους αποτελέσματα δεν μπορείς παρά να τα θαυμάζεις με ανοιχτό στόμα.

 

Αυτή εδώ η ιστορία μου θυμίζει σε αρκετά σημεία την πιο θαυμαστή από αυτές τις περιπτώσεις ταλαντούχων ανθρώπων. Ενός ανθρώπου που στον τομέα του ξεχώριζε σαν την μύγα μες το γάλα και θεωρούσες μεγάλη τύχη το να συνεργάζεσαι μαζί του. Είχε όμως ένα πολύ βασικό ελάττωμα: γνωρίζοντας ο ίδιος την αυθεντία του, είχε γίνει αλαζόνας, ειρωνευόταν και προσέβαλε (σοβαρούς) ανθρώπους, οι οποίοι μπορεί να τύχαινε να έχουν έστω και ελαφρώς διαφορετική άποψη από τη δική του ακόμα και σε θέματα που χαρακτηρίζονται ως υποκειμενικά και ταυτόχρονα αποδεχόταν μόνο όσους αναπαρήγαγαν κατά γράμμα τις θέσεις του και εκθείαζαν το μεγαλείο της δουλειάς του.

 

Ο άνθρωπος αυτός κατέληξε να απαξιώσει πλήρως το επίπεδο του χώρου στον οποίο εκινείτο και σε δεύτερο στάδιο το επίπεδο της χώρας στην οποία βρισκόταν. Βρήκε λοιπόν τα αρ..... να μεταναστεύσει για άλλες πολιτείες, οπού θα έπιαναν τόπο οι μοναδικές του γνώσεις και ικανότητες, παρά να ασχολείται με τους άσχετους και αυθάδεις έλληνες. Δυστυχώς, απ' ό,τι μαθαίνω, εκεί που βρίσκεται τα πράγματα δεν είναι ακριβώς ειδυλιακά, ελπίζω προς το παρόν. Είναι βέβαια κρίμα για όσους μείναμε πίσω, να αναρωτιόμαστε (υποθετικά) τι θα μπορούσαμε να έχουμε επιτύχει, αν αυτός ο εξαιρετικά κατηρτισμένος και ταλαντούχος άνθρωπος ήταν και στοιχειωδώς συννενοήσιμος.

 

Καταλήγω στο ότι πολλές φορές ο γιαλός δεν είναι απαραίτητα στραβός, όσο κι'αν είμαστε πεπεισμένοι γι' αυτό, αλλά εμείς είμαστε αυτοί που αρμενίζουμε στραβά.

 

Eyeprotocol, σου εύχομαι κάθε επιτυχία στις αυξημένες υποχρεώσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γνωρίζω τις αντιφάσεις που μπορεί να προκαλέσει στην άμεση κοινωνική ζωή μας η δραστήρια συμμετοχή σε ένα φόρουμ, στο οποίο υπερτερούν οι εικοσάρηδες.

 

 

?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θα πρέπει να είμαι απο αυτούς που χαίρονται που φεύγεις eye , μιας και οι κόντρες έχουν  γραφτεί στην ιστορία του νοιζ. Απο την άλλη όμως , λίγη κόντρα είναι που κρατάει και μια κοινότητα ζωντανή. Και φυσίκα το γεγονός ότι έχεις προσφέρει πολλές φορές χρήσιμες γνωσεις στην κοινότητα.

 

Αλλά πάνω απο όλα είναι η έντονη συμμετοχή σου που πάντα αποτελούσε κίνητρο για διάλογο και απάντηση , που είναι σίγουρα τόσο απαραίτητο στο νοιζ. Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ...

 

Ώς γνωστόν δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με τον Wow! και θέλω να υπογραμμισω ότι αυτά που θα πω δεν έχουν επηρεαστεί ούτε στο ελάχιστο απο αυτό.

 

Ξεκινώντας να πω τις απόψεις μου: Το νοιζ είναι ένα φόρουμ. Μπαίνουν όσοι θέλουν και γράφουν σε αυτό. Δεν υπάρχει καμμία είδους προσωπική επαφή, μόνο αυτή του γραπτού λόγου.

 

Έχοντας ως βάση αυτό δεν μπορούμε να πούμε ότι αναπτύσονται φιλίες ή παρέες μεταξύ των μελών (εκτός απο κάτι μπυρομποσίες). Απο τα 6304 μέλη που έχει το νοιζ τώρα, αμφιβάλλω αν γνωρίζονται μεταξύ τους πάνω απο 50 άτομα.

 

Επίσης το τί είναι κανείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε απο αυτά που γράφει μόνο. Μπορεί να μην τα πιστεύει κάν και απλώς να το "παίζει". Δεν μπορείς να σχηματίσεις γνώμη για την προσωπικότητα των μελών του νόιζ με τις απόψεις τους για ενισχυτές για τα Vista ή ακόμη και για θέματα που προβάλουν την προσωπικότητα και τα πιστεύω του καθενός (όπως το θέμα με την γνώση/βιβλία κλπ).

Οι προσωπικότητές μας κρύβονται πίσω απο ένα  avatar. Εγώ μπορώ άυριο να φτιάξω ένα νέο λογαριασμό, να μπώ στο νοιζ, να γράφω πράγματα που δεν πιστεύω (ότι μου αρέοσυν οι φέντερ, ο vintage ήχος να είμαι σεμνός καλός και γλυκός κλπ κλπ κλπ) και να με συμπαθήσετε όλοι. Τί σημαίνει αυτό? Ότι ο λαμπροτζιτζής είναι καλός? Όχι. Απλώς μπορεί χωμένος πίσω απο την μάσκα και την ανωνυμία που του προσφέρει το ιντερνετ να είναι ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ και όχι όποιος πραγματικά είναι.

 

Σκεπτόμενος έτσι καταλήγω στο ότι όλα τα μέλη του νοιζ είναι ίσα για μένα. Πραγματικά όταν απαντάω σε κάποιον δεν σκέφτομαι ούτε ποιος ΛΕΕΙ ότι είναι, ούτε αν είναι moderator, ούτε ποσα posts έχει, ούτε πόσο χρονών ΛΕΕΙ ότι είναι. Αν κάποιος δεν θέλει να τον αντιμετωπίζουν έτσι, ας μην μπαίνει εδώ. Αυτά είναι οι κίνδυνοι του διαδυκτίου...

 

Όσο αφορά τον Wow! εγώ το μόνο που έβλεπα ήταν μια μόνιμη αντιλογία και επιμονή στην γνώμη του, στολισμένη και παρουσιασμένη όμορφα μεσα απο καλογραμμένο κείμενο. Πέρα απο αυτό τίποτα. Ούτε ένα κλιπάκι, κάτι τέλος πάντων να δούμε τί μουσικός είναι ο eye και τί άλλο μπορεί να δημιουργήσει πέρα από όμορφα κείμενα. Δεν είναι βουλή των εφήβων το νόιζ να κάνουμε πόστς-εκθέσεις ιδεών....

Επίσης μου φάνηκε ΠΟΛΥ άσχημο και τον κακοχαρακτήρισα απο το γεγονός ότι άνοιξε καινούριο θέμα βγάζοντας λόγο στο κοινό για να μας ανακοινώσει ότι φεύγει. Θέλεις να φύγεις? Φύγε σαν κύριος. Μην ξαναμπείς, μην ξαναγράψεις, ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΗΣΤΗ (έλεος δηλαδή τί ήταν αυτή η καμπάνα??? δεν λέω πως το λένε αυτό στο χωριό μου γιατί θα μου πείτε ότι κάνω υβριστικά και εριστικά σχόλια ενάντια στα μέλη)

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά με ποιο σκεπτικό ο eye ανοίγει θέμα στο about noiz (αφορά το ίδιο το νοιζ δηλαδή) για να πεί ότι αποχωρεί, και απο κάτω να περνάει ο κόσμος όπως στις κηδείες και να αφήνει συλλυπητήρια. Νιώθεις τόση ανάγκη να ανακοινώσεις ότι φεύγεις? Πέστο στ περι ανέμων να μην χτυπάει στην πρώτη σελίδα τουλάχιστον.

 

Προσωπικά δεν λυπάμαι που φεύγει ο eye, ούτε και χαίρομαι. OXI EΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.  Όποιος μέλος του νοιζ και να ήταν θα με άφηνε αδίαφορο. Δεν είναι παρέα μου, δεν είναι φίλος μου. Κάθεται και αυτός σε μια οθόνη και γράφει γράφει γράφει. Προφανώς κάποιους τους συμπαθούμε και κάποιους του αντιπαθούμε, αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δένομαι.

Επίσης σχηματίζουμε μια γνώμη για τον καθένα εδω μέσα. Προσωπικά με όσα μέλη του νοιζ έχω συναντηθεί οι "μεγάλοι" του νοιζ μου φάνηκαν μικροί και οι "μικροί" του νοιζ μου φάνηκαν μεγάλοι (και μην πείτε όσοι έχουμε συναντηθεί "εμενα εννοεί ο μ@λ@κ@ς...)

 

Για να κλείσω, θέλω να κάνω μερικά σχόλια στην ομιλία του eye.

 

πρέπει να αρχίσω να ξεπερνάω τα διάφορα μετεφηβικά μου σύνδρομα τα οποία εδώ μέσα θεριέυουν.

 

Τί να πουν οι 50άρηδες του φορουμ δλδ....  ::) ::) ::)

 

Όμως έχω καταλήξει να πιστεύω ότι ένα φόρουμ ΔΕΝ είναι ο κατάλληλος τρόπος για τη δημιουργία και συντήρηση εγκυκλοπαιδικού content,

 

Δημιουργία και συντήρηση εγκυκλοπαιδικού content (κρίμα σε τέτοιο ωραίο λόγο να υπάρχουν αγγλικοί όροι) απο χρήστες γίνεται στο wikipedia. Μπορείς να την επισκεφτείς και να γράψεις τις γνώσεις σου.

 

ειδικά σε μία χώρα όπου η σχέση των πολιτών με την τεχνολογία είναι πραγματικά αναιμική.

 

Που ξέρεις εσυ τι κάνει ο έλληνας πολίτης ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ του με την τεχνολογία. Και μην μου πείς ότι "για να μην αποδέχεται ότι τα Vista είναι μια χαρά είναι προφανώς άσχετος" γιατί θα δαγκώσω...

 

στο noiz μπαίνει όποιος θέλει και γράφει ότι θέλει, συχνά αγνοώντας θεμελιώδεις αρχες για τον γόνιμο διάλογο, συχνά περιφρονώντας τη γνώμη ανθρώπων που είναι ολοφάνερα εμπειρότεροι, συχνά περιφρονώντας ακόμη και τους ιδιωτικούς θεσμούς που έχουν τα φόρουμ ανά τον κόσμο (όπως αυτός του modulator).

 

Γκουχου γκούχου... Κάποιον μου θυμίζει(ς) αυτός που λές.

 

Έτσι, αντί το noiz να μοιάζει με μία βιβλιοθήκη στην οποία μπορεί να μπει κανείς και να ερευνήσει, μοιάζει περισσότερο με τραίνο που κινείται με μεγάλη ταχύτητα,

 

Είδες πουθενά να αναφέρεται το νοιζ ώς βιβλιοθήκη? Φόρουμ είναι με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

 

Παρ' ότι πολλά μέλη το περνάνε στο ντούκου, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν δεκάδες μουσικά θέματα τα οποία δεν έχουν συζητηθεί ποτέ, ολόκληροι τομείς μουσικής τεχνολογίας που δεν έχουν θιγεί. Μία κοινότητα (δικτυακή, έστω) πρέπει να διέπεται από κοινές αρχές και κοινούς στόχους, αλλιώς δεν είναι καθόλου "κοινότητα", ούτε καν "παρέα". Εδώ μέσα κανείς δε συμφωνεί "επί της αρχής" με κανέναν για τίποτε - δεν μπορούμε καν να συζητήσουμε τι είναι ελληνική μουσική, ή αν πρέπει να πληρώνουμε για το software που χρησιμοποιούμε.

 

Τότε γιατί δεν άνοιξες εσύ τα θέματα που δεν έχουν συζητηθεί? Θεωρείς χρησιμότερο να ανοίγεις θέμα για να δηλώσεις ότι φεύγεις?

Ποιός είπε ότι πρέπει να συμφωνήσουμε?

 

Αντίστοιχα, σε τεχνολογικό επίπεδο κάποιοι ακόμη ψάχνουν ποιο είναι το καλύτερο vst για drums ενώ όλοι θα του πούνε ότι είναι το BFD διότι πράγματι αυτό είναι το καλύτερο από όσα κυκλοφορούν "σπασμένα", ενώ το πραγματικά καλύτερο δεν ξέρει κανείς ποιο είναι (τρία χρόνια περιμένω να το πεί κάποιος).

 

Εστω οτι όντως υπάρχει ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ vst για drums αντικειμενικά (όχι με το ποιό αρέσει/καλύπτει τις ανάγκες του καθένα). ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

Ελπίζω τώρα που φεύγεις να μας κάνεις τουλάχιστον αυτό το μικρό δώρο. Να μας αποκαλύψεις το όνομα ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ vsti για ντραμς μην μας ρωτήσει κανείς και γίνουμε ρεζίλι.

(αν ρωταγες εμένα ποιο θεωρώ καλύτερο για τα δικά μου γούστα, θα σου έλεγα το XLN Addictive Drumms. Αλλα τι λέω ο άσχετος? Και αυτό σπασμένο κυκλοφορει...)

 

Ασφαλώς, θα συνεχίσω να παρακολουθώ, για τη χαρά της ανάγνωσης και την μικρή πιθανότητα να εμφανιστεί κάποια αξιοποιήσιμη πληροφορία, αλλά δεν θα συμμετέχω πλέον γράφοντας με το παρόν nickname - αν ποτέ επιστρέψω, θα είναι με άλλο nickname και άλλη δικτυακή μουτσούνα.

 

Ελπίζω να έχεις βρεί ήδη το νέο σου αβαταρ σου διότι αν όντως έχεις "ξαναφύγει" όπως είπε o jmone θα επιστρέψεις σύντομα. Και μην νομίζεις ότι αν συνεχίσεις να γράφεις τα ιδια δεν θα σε καταλάβουμε...

 

Ευχαριστώ για όλα.

 

Κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ!!!

 

Φίλε eye, αν όντως ήσουν τόσο ανώτερος άνθρωπος πνευματικα, σε ποσότητα και ποιότητα γνώσεων δεν θα έχανες το χρόνο σου παριστάνοντας το μεσσία για να σώσεις τους άπιστους με  3851 ποστς σε ένα φόρουμ, αλλα θα ήσουν στο πλάι του Βούδα.

 

Αυτά απο μένα, +10 στον jmone που τσίνισε πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσο για το αν δίνουμε αξία σ'αυτο το πόστ που δεν αρμόζει να υπάρχει σε αυτή την θέση ή του οτι το χουμε καταντήσει κηδεία απ' το συλλυπητήριο δεν φταίει ο Wow! αλλα ο eyeproκώλ(ος) ο δικός μας.

 

Αν δεν θέλετε να πείτε κάτι μην το λέτε,δεν φταίει ο συγκεκριμένος για το μέγεθος σημασίας του πόστ αυτού.Φυσιολογικότατο να το ανακοινώσει οτι αποχωρεί απο συζητήσεις κ να κάνει οτι θέλει ο καθένας μας.Θα μπορούσε να το κλειδώσει αν δεν ήθελε σχόλια, απ την άλλη  χεχ ο μόνος λόγος υπαρξης του www.noiz.gr είναι.....τα σχόλια κ η συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jmone δεν εννούσε ότι έφυγε και ξαναήρθε με άλλο νικ, αλλά ότι πολλές φορές έλεγε ότι θα φύγει και ότι βαριόταν εδώ μέσα, αλλά ποτέ δεν έφευγε.

 

Σο μεταξύ τόσο χολή lambrogg που την βρήκες; Που και να μην ήθελες να την πεις στον eye.

Χώρια που το xln δεν είναι το καλύτερο drum vst. Ίσως να εννοεί κανά dramagog, αλλά λίγη σημασία έχει, καθώς δε νομίζω να απαντήσει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

newbie ειμαι, αποψη δεν εχω επι του συγκεκριμενου forum, το οποιο οντως ειναι "αργο" αλλα με πολλα "αρχ..ια" γνωσης μαζεμενα. Αλλα μου ερχεται στο μυαλο μια ατακα του Zappa...

 

"Talking about music is like fishing about architecture."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου