Προς το περιεχόμενο

Not Enough


Artofsound

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

To video ηταν μια χαρα κατα την άποψη μου.

Από πλευρας ήχου, αν είχαμε τζιτζικια, ήταν δικό σας θέμα και όχι του ηχολήπτη. Η ισοροπία στα όργανα δεν έπασχε.

Αν πχ πέρασε τις κιθάρες στην κονσόλα χωρίς ενισχυτές για να κάνει λιγότερη δουλειά, δεν θα'πρεπε να του το επιτρέψετε. Δική σας ευθύνη και θα πρέπει μια και είστε νέοι να τα προσέχετε στο μέλλον αυτά.

Δικοί σας ενισχυτές, με μικρόφωνα στην κονσόλα.

Για το παίξιμο να πω ότι το rhythm section τα πήγε καλά.

Οι τρεις μπροστά πρέπει να δουλέψετε στην ερμηνεία.

Τα σόλο, αν και γρήγορα, δεν πρόσθεσαν στο κομμάτι.

Η κυρία που τραγουδάει χρειάζεται αυτοπεποιθηση.

Οι διασκευές είναι ένα μέσο για να δέσετε και να παίζετε κομμάτια που ξέρει ο κόσμος και μπορεί να διασκεδάσει.

Είναι όμως και το μέσο και μέτρο σύγκρισης με τους δημιουργούς του.

Γι αυτό είναι ευχή και κατάρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά, ευχαριστούμε πάρα πολύ για την κριτική σου Yameth. Πραγματικά όσα γράφεις, τα θεωρούμε πολύ εποικοδομητικά, καθώς λες όσα πρέπει να πεις πολύ λακωνικά και ξεκάθαρα.

 

Το συγκεκριμένο βίντεο λοιπόν είναι από ένα φεστιβάλ που έγινε στην Αργυρούπολη, τον Ιούνιο, για πρώτη φορά. Συμμετείχαν και τις δυο μέρες που διήρκεσε περίπου 20 μπάντες (10 κάθε ημέρα). Όπως είναι απολύτως κατανοητό, ενώ θα έπρεπε, η ηχοληψία δεν μπορούσε να είναι ξεχωριστή για κάθε συγκρότημα και προφανώς sound check δεν έγινε. Ανεβήκαμε, ενώ παίζαμε ρύθμιζαν οι ηχολήπτες τις στάθμες κτλ κτλ, ενώ από την πλευρά του εξοπλισμού, δεν ήταν δυνατό να φέρει η κάθε μπάντα τον δικό της και αυτός που είχαν εκεί...χμ...εμένα προσωπικά μου φάνηκε απαίσιος. Φανταστείτε έπαιζα σε έναν Marshall που δεν είχε καν ποτενσιόμετρα. Πως είναι ένα ποτενσιόμετρο όταν του βγάζεις το πλαστικό κάλυμμα? Ε, ακριβώς αυτό εννοώ. Anyway, επιλογή μας ήταν να παίξουμε εκεί. Ο κιθαρίστας έπαιζε σε έναν fender αν θυμάμαι σωστά ενισχυτή και ο μπασίστας σε έναν άλλο που δεν έλεγε να βγάλει bass με τίποτα. Μόνο treble. hehe.

 

Εγώ επίσης έπαιζα με το floor pod της line 6 το οποίο ναι μεν σπίτι και στο studio έβγαζε μια χαρά ήχο, εκεί όμως....τζιτζίκαρε πάρα πολύ κι όπως καταλαβαίνετε κάθε προσπάθεια να βελτιώσω αυτό που έβγαινε προς τα έξω, δεν απέδωσε καρπούς. Αισθητή η διαφορά στον ήχο, από τον άλλο κιθαρίστα, που έπαιζε με pod live xt. Άλλης κλάσης το συγκεκριμένο εργαλείο προφανώς. Anyway, κι ο εξοπλισμός είναι δική μας ευθύνη.

 

Έχουμε μελετήσει πάρα πολύ τα εν λόγω βίντεο και γνωρίζουμε πως από το να παίξεις σε ένα μέτριο live καλύτερα να μην παίξεις καθόλου. Το πάθημα έγινε μάθημα. Την επόμενη φορά θα είμαστε σίγουρα πιο απαιτητικοί και πιο προσεκτικοί...

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθω, ξεχασα να βαλω το πλακας σε "" "" εισαγωγικα, καθοτι τρεφω ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΕΒΑΣΜΟ και στα 2 κομματια (που δεν τα θεωρω ΚΑΘΟΛΟΥ της "πλακας") αλλα ΚΥΡΙΩΣ σε αυτες τις 2 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μπαντες, οι οποιες εμενα τουλαχιστο, αυτες με εκαναν να πιασω κιθαρα και να μαθω (αν εμαθα) μουσικη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χααααα! καιρό έχω να γράψω εδώ! Θέλω να σταθώ σε ένα σημείο..φίλε guitaristx το να μη παίζεις ένα κομμάτι-σουπα(ψαρόσουπα, χορτόσουπα κτλ κτλ) δε σημαίνει ότι δε το σέβεσαι..αλλά νταξει το smoke είναι ένα κομμάτι που το ξέρουν ΟΛΟΙ και το παίζει ο ΚΑΘΕΝΑΣ...δεν ειναι εθνικος υμνος ομως να τον βαραμε σε καθε γεγονος(λαιβ στην προκειμενη)..Κατά τη γνώμη μου οι διασκευές πρεπει να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου, και πρεπει να ειναι κομματια που ολοι τα γουσταρουν μα κανεις δε περιμενει να παιξεις..η τουλαχιστον σχεδον κανεις...οπως και να το κανεις αλλο να παιξεις perfect strangers και αλλο highway star...εκει ειναι που θα γουσταρει περισσοτερο ο κοσμος..

 

σκεφτειτε τι θα γινοταν αν επαιζε ο καθενας οσα κομματια θεωρει "ιερα" μονο και μονο για να μην ειναι ασεβης!

 

προσωπικα κανω μια 3ωρη playlist στο χαλαρο με τετοια κομματια και τη λεω και στους theater (ασχετο εντελως το τελευταιο)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

playloud Σύμφωνα με αυτά που άκουσα στο space σου, φαίνεται πως έμαθες  πάρα πάρα πολύ καλά μουσική. Λέω ότι ακούω !!!  :)

 

maze Να υποθέσω πως δεν είσαι υποστηρικτής του pod xt, έτσι ?? Σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με 4 - 5 αναλογικά πετάλια, κομμένα και ραμμένα στα μέτρα του κάθε κιθαρίστα φυσικά, κι ίσως με μια ντουλάπα racks από πίσω, αλλά είναι μια προσιτή, σχετικά οικονομική και κυρίως εύκολη στη μεταφορά λύση. Και σχετικά με τον ήχο της, όπως συμβαίνει με κάθε πετάλι, αν τον μελετήσεις μπορείς να βγάλεις διαμάντια. Αν οχι, τότε μην περιμένει κανείς πως επειδή πληρώνει την φίρμα, θα έχει και ήχο. Όλα είναι θέμα γούστου φυσικά.

 

 

 

criss_mpleeth7 Κάποτε, με άλλη μπάντα παίζαμε διασκευές τύπου Mistreated, people are strange κτλ, κομμάτια γνωστά μεν, που δεν τα ακούς συχνά Live όμως. Κι ομολογώ πως ναι...είχαν μεγαλύτερη απήχηση, ξάφνιαζαν κι εντυπωσίαζαν τουλάχιστον σαν επιλογές. Οι διασκευές είναι σαν την "ώρα του παιδιού" για μια μπάντα, αρκεί αυτή η ώρα να συνοδεύεται από σοβαρότητα και σεβασμό προς το κομμάτι. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσατε σαν συνολο!

λιγο περισσοτερο τσαμπουκα θελει η κοπελα

κ ενα πιο"ενδιαφερ" σολο κιθαρα sto smoke on the water.(οκ καλα ειναι κ τα γρηγορα κ χρειαζονται αλλα θελει κ λιγο πιο μελωδικα/ρυθμικα σολο

καλη συνεχεια κ αμα σκασετε Σαλονικα χτυπα ενα πμ ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω το pod  απο το 99..(τα τελευταια χρονια καπου μαζευει σκονη).το εχω δουλεψει σε διαφορες καταστασεις και πιστευω πως σε live ο καλυτερος ηχος θα βγει αν το στειλεις στην κονσολα κατευθειαν ,ειδικα αφου ανεφερες οτι οι ενισχυτες ηταν μαπα.αλη μια καλη λυση ειναι να εχεις ενα καλο τελικο.α..και το προηγουμενο σχολιο ειναι γιατι νομιξω οτι τα 2 που ανεφερες ειναι το ιδιο απο αποψη ποιοτητας ηχου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου