Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τις Αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τις 2πλές και τρίδιπλες αγγελίες το πρόβλημα ίσως λυνεται με περιορισμό των αγγελιών που μπορείς να καταχωρήσεις ανάλογα τα μηνύματά σου.

 

παράδειγμα

αν εγώ γράφτηκα στο φορουμ με αφορμή να γράψω για τη συναυλία AC/DC (τελειως τυχαίο παραδειγμα) και έχω 3 ποστς, τότε θα έπρεπε το maximum οριο αγγελιών να είναι ας πούμε 1. έτσι, αν θέλω να κάνω αλλαγή τιμής στην αγγελία μου θα διαπιστώσω οτι πρέπει να σβήσω την παλιά ή τελοσπάντων να μην κάνω διπλοεγγραφή

 

αν απο την άλλη είμαι ο superfunk με μηνύματα που μετριούνται με δυνάμεις του δέκα, αυτό σημαίνει οτι κατα πάσα πιθανότητα θα είμαι και ευσυνειδητο μέλος του φόρουμ και θα φροντίσω να βάζω σωστά/σωστές αγγελίες

 

ας πούμε οτι μέχρι α μηνύματα βαζεις 1 αγγελία, απο α εως β 2, απο β έως γ 5 .. τα νούμερα θα διαλεχτουν απο τους μοντερειτορς.

Πιστεύω πως είναι μια καλή μέθοδος που γλυτώνει πολύ απο το χρόνο του moderator

 

το κάρμα έχω την εντύπωση οτι είναι ένα feature του φορουμ μάλλον ξεχασμένο ή τέλος πάντων δυσκίνητη μέθοδος αξιολόγησης των μελών.. με τη δική μου λογική μου φαίνεται πως άλλοι οι λόγοι για να πάρει κανείς κάρμα και άλλοι για να έχει δικαίωμα να πουλήσει το πεταλάκι του

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η πιο πρακτική (και εύκολη για τους διαχειριστές) λύση είναι να έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις αγγελίες μόνο όσοι έχουν συμπληρώσει έναν συγκεκριμένο αριθμό μυνημάτων,π.χ. μέχρι το βαθμό του member. Εαν έχει μπει κάποιος στον κόπο να συμμετέχει σε συζητήσεις και έχει παρακολουθήσει την λειτουργία του forum,υποθέτω πως θα έχει και την ικανότητα να ακολουθήσει και τους κανόνες των αγγελιών.

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις 2πλές και τρίδιπλες αγγελίες το πρόβλημα ίσως λυνεται με περιορισμό των αγγελιών που μπορείς να καταχωρήσεις ανάλογα τα μηνύματά σου.

 

παράδειγμα

αν εγώ γράφτηκα στο φορουμ με αφορμή να γράψω για τη συναυλία AC/DC (τελειως τυχαίο παραδειγμα) και έχω 3 ποστς, τότε θα έπρεπε το maximum οριο αγγελιών να είναι ας πούμε 1. έτσι, αν θέλω να κάνω αλλαγή τιμής στην αγγελία μου θα διαπιστώσω οτι πρέπει να σβήσω την παλιά ή τελοσπάντων να μην κάνω διπλοεγγραφή

 

Φιλε μου, αυτο που θα καταφερεις ειναι ο χρηστης που εκανε account μολις πριν 10 ωρες ισα για να πετυχει να βαλει 4 αγγελιες, να βαλει και 500 σχολια μεσα σε μια μερα οπου ναναι, με κειμενο "LOL", "συμφωνω", "σουπερ", "μπραβο"...

 

Ετσι θα εχουμε και μπουρδες comments και μπουρδες posts και μπουρδες αγγελιες. και ολα αυτα μεσα σε μιση μερα.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δε συμφωνω με το να πρεπει να εχει καποιος ενα α αριθμο ποστ για να μπορει να βαλει καποια αγγελια. Το noiz ειναι ενας χωρος (με την ιντερνετικη εννοια) που συχναζει πολυς κοσμος και αποτελει ενα καλο χωρο αγοραπωλησιων για πολυ κοσμο. Υπαρχει πολυς κοσμος που δεν εχει το χρονο ή τη διαθεση να συμμετεχει ενεργα στο φορουμ, κοσμος που αρκειται στο απλα να διαβαζει το φορουμ και δε βλεπω γιατι αυτο θα πρεπει να τους στερει το δικαιωμα αναρτησης αγγελιων. Το να μπαινουν πολλες αγγελιες καλο ειναι γιατι υπαρχει ποικιλια για αυτους που ψαχνουν κατι και κινειται περισσοτερο ο χωρος των αγγελιων, με την προυποθεση βεβαια οτι ολες αυτες οι αγγελιες μπαινουν σωστα.

 

Το να αναγκασουμε οσους θελουν να ποσταρουν μια αγγελια να εχουν 10 ποστ στο φορουμ μπορει να γυρισει μπουμερανγκ, καθως πολλοι δε θα μπουν στον κοπο και θα αρκεστουν στο να δημοσιευσουν τις αγγελιες τους σε αλλα φορουμ και site αγγελιων (χανονται ετσι πιθανον καλες ευκαιρειες σε εξοπλισμο/προιοντα που θα ενδιεφεραν αρκετα μελη του noiz) και υπαρχει επισης η πιθανοτητα το φορουμ να γεμισει ηλιθια/ανουσια ποστ του τυπου παραθεση-με-ενα-smiley-απο-κατω απο κοσμο που προσπαθει να φτασει το οριο ωστε να μπορει να βαλει την αγγελια του...

 

 

Edit με προλαβε και ο Evris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αυτο που θα καταφερεις ειναι ο χρηστης που εκανε account μολις πριν 10 ωρες ισα για να πετυχει να βαλει 4 αγγελιες, να βαλει και 500 σχολια μεσα σε μια μερα οπου ναναι, με κειμενο "LOL", "συμφωνω", "σουπερ", "μπραβο"...

 

Ετσι θα εχουμε και μπουρδες comments και μπουρδες posts και μπουρδες αγγελιες. και ολα αυτα μεσα σε μιση μερα.

 

καταλαβαίνω τι λές αλλά δεν εξαρτάται αυτό και απο τα νούμερα(προυποθέσεις)?

αν πρέπει να έχεις 100 μηνυματα για να βάλεις 1 αγγελία δε νομίζω κανείς να κάτσει να γράφει μπούρδες μονο και μόνο για μια αγγελία στο νοιζ.

 

δε λέω οτι είναι το πιο δικαιο συστημα, απλά ίσως λειτουργήσει κάπως καλύτερα απο το τωρινό και δε θα φάει άπειρο χρόνο των modulator να τσεκάρουν αγγελίες

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δε συμφωνω με το να πρεπει να εχει καποιος ενα α αριθμο ποστ για να μπορει να βαλει καποια αγγελια. Το noiz ειναι ενας χωρος (με την ιντερνετικη εννοια) που συχναζει πολυς κοσμος και αποτελει ενα καλο χωρο αγοραπωλησιων για πολυ κοσμο. Υπαρχει πολυς κοσμος που δεν εχει το χρονο ή τη διαθεση να συμμετεχει ενεργα στο φορουμ, κοσμος που αρκειται στο απλα να διαβαζει το φορουμ και δε βλεπω γιατι αυτο θα πρεπει να τους στερει το δικαιωμα αναρτησης αγγελιων. Το να μπαινουν πολλες αγγελιες καλο ειναι γιατι υπαρχει ποικιλια για αυτους που ψαχνουν κατι και κινειται περισσοτερο ο χωρος των αγγελιων, με την προυποθεση βεβαια οτι ολες αυτες οι αγγελιες μπαινουν σωστα.

 

Το να αναγκασουμε οσους θελουν να ποσταρουν μια αγγελια να εχουν 10 ποστ στο φορουμ μπορει να γυρισει μπουμερανγκ, καθως πολλοι δε θα μπουν στον κοπο και θα αρκεστουν στο να δημοσιευσουν τις αγγελιες τους σε αλλα φορουμ και site αγγελιων (χανονται ετσι πιθανον καλες ευκαιρειες σε εξοπλισμο/προιοντα που θα ενδιεφεραν αρκετα μελη του noiz) και υπαρχει επισης η πιθανοτητα το φορουμ να γεμισει ηλιθια/ανουσια ποστ του τυπου παραθεση-με-ενα-smiley-απο-κατω απο κοσμο που προσπαθει να φτασει το οριο ωστε να μπορει να βαλει την αγγελια του...

 

 

Edit με προλαβε και ο Evris

 

Pending queue ειναι η λυσις κυριοι. Τις γραφετε, τις αλλαζετε, τις βλεπετε αλλα κανεις αλλος. Περναει καπου καπου ο admin και εγκρινει οσες θελει για να γινουν δημοσιως ορατες.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pending queue ειναι η λυσις κυριοι. Τις γραφετε, τις αλλαζετε, τις βλεπετε αλλα κανεις αλλος. Περναει καπου καπου ο admin και εγκρινει οσες θελει για να γινουν δημοσιως ορατες.

 

 

αυτό φαίνεται καλή ιδέα

το έχω δεί σε comments απο κάποια blogs, ρωτάς κάτι και "your comment awaiting moderation" για να το δει άλλη IP

απλά να μαζέψουμε λεφτά για προτομή του moderator που θα ασχολείται με αυτό ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό φαίνεται καλή ιδέα

το έχω δεί σε comments απο κάποια blogs, ρωτάς κάτι και "your comment awaiting moderation" για να το δει άλλη IP

απλά να μαζέψουμε λεφτά για προτομή του moderator που θα ασχολείται με αυτό ;D ;D

 

Τωρα τα πραγματα υποψιαζομαι οτι ειναι πιο τραγικα. Γιατι οι αγγελιες μπαινουν οσες να'ναι, οποτε να'ναι, οπου να'ναι, απο οποιον να'ναι, οπως να'ναι. Και η ενασχοληση του admin ειναι ετσι αναγκαστικη, καθημερινη και πυροσβεστικη και μαλιστα υπο την πιεση του χρονου και των καταστασεων: "ρε, μπες γρηγορα και σβησε το ταδε, εχει γινει ο χαμος, καποιος εβαλε 200 αγγελιες παντου". Τουλαχιστον με τον αλλο τροπο, αν ο admin λειπει και 5 μερες, δεν εγινε και τιποτα, το πολυ πολυ η αγγελια μου να αργησει και 5 μερες να εμφανιστει. Σιγα μην και πεσει εξω η επιχειρηση μου απο την αλλαγη της τιμης πιατσας των Gibson VOS στο 5ημερο!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν δεν αναγραφουν ουτε και μεσα στην αγγελια τις τιμες, τοτε ναι, συμφωνω...  ;)

Αυτό τηρείται σήμερα, δηλαδή σβηνονται χωρις επιμερους τιμές, αν και στις οδηγίες ανα φέρεται ότι η καθε αγγελια αφορά ένα πράγμα. Επίσης το 1 ευρώ, αν και δεν βλέπω ο λόγο (να μου πεις όλοι περιμενουμε το θαυμα του δώρου ;D ), μένει και στις ανταλλαγές. Μήπως να υπάρχει η δυνατότητα δημοπρασίας για τους γκάμπλερς, αυτούς που δεν θελουν να ανακοινωσουν τιμή;

Η λύση επικύρωσης των αγγελιών υπάρχει. Να το δούμε λέτε;

Παντως να είστε σιγουροι ότι προσπαθώ να βρω μια λύση με περισσοτερες δυνατότητες από τις προσφερόμενες σήμερα. Αν αποκλειστούν ή περιοριστούν οι αγγελίες στα τακτικά μέλη, ίσως τότε να μην έχουν την ποικιλία και το αυξημένο ενδιαφέρον που παρουσιάζουν σήμερα. Απλά θελει καλό νοικοκυριό και σεβασμό από τους χρήστες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι δεν συμφωνω οι αγγελιες να ΜΗΝ γινονται ξεφτιλα αλλα οχι και να πληρωνουμε. Σε ποιο φορουμ (εγχω η και εξω) γινεται κατι τετοιο?

 

Δεν βγαίνεις πολύ έξω ε?  ;D ;D

 

http://www.thegearpage.net/board/index.php

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου