Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε παρατηρήσει πως κοιτάνε όποιον βήχει ή φτερνίζεται σε ένα ΜΜΜ; Λες και είναι λεπρός.

 

Δεν το έχω παρατηρήσει... Ποτέ βασικά.

Επίσης βάζω έστω το χέρι μου πάντα μπροστά στο στόμα μου όποτε βήχω ή φτερνίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και καλά κάνεις, όχι για τον ιο αυτόν ή άλλον, αλλά από ευγένεια.

Και όμως συμβαίνει, συνέχεια, ειδικά από κάποιες κατηγορίες ανθρώπων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα πείραμα. Όταν είσαι σε ένα λεωφορείο και δίπλα σου υπάρχουν ηλικιωμένοι κάνε ότι βήχεις και θα δείς. Δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά επειδή χρησιμοποιώ καθημερινώς τρένο και λεωφορείο το έχω παρατηρήσει σαν φαινόμενο.

Το πείραμα θα πετύχαινε ακόμα περισσότερο αν ήσουν "περίεργος" μαντραχαλάς.

 

Έχω την αίσθηση, μπορεί να κάνω και λάθος, ότι ο φόβος για τον ιό έχει εντείνει κάποιες κοινωνικές διακρίσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Octapus:  Δεν είμαι ρατσιστής, ούτε ευκολόπιστος ΟΥΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ μη πάθω κανένα μεγάλο κακό έτσι και κολλήσω τη γρίπη. (Αν με ήξερες απο κοντά, θα διαπίστωνες ότι δεν φοβάμαι σχεδόν τίποτα και κανέναν ;D ;D)

Δεν θέλω όμως να κολλήσω. Δεν θέλω να χάνω τις μέρες μου τάβλα στο κρεβάτι. Ούτε να πονάω. (Και δεν μιλάω μόνο για τη συγκεκριμένη γρίπη. Μιλάω για κάθε μια από τις ιώσεις που εμφανίζονται κατά καιρούς. )

 

Για μένα είναι προφανές ότι όποιος δεν μεριμνά για να περιορίσει την εξάπλωση ενός ιού που φέρει (έστω κι αν δεν είναι θανατηφόρος) είναι τουλάχιστον όσο αγενής είναι κάποιος που καπνίζει σε κλειστό χώρο.

Για να μην είμαι ένας από αυτούς (που κολλάνε τους γύρω τους βήχοντας) εμβολιάστηκα.

 

Αν καταλάβατε δηλαδή, έκανα το εμβόλιο για τους άλλους.

(Και ο πρώτος λόγος που ανέφερα... για τους άλλους ήταν. Για μένα..... πφφφφφ. Δεν παθαίνω τίποτα εγώ.)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ bro, δεν λέω ότι είσαι ρατσιστής προς θεού. Αλλά πως μπορείς να ξέρεις ότι όταν βήχει κάποιος έχει κάτι μεταδοτικό και δεν είναι απλά π.χ. αλλεργικός; Δεν είναι κάπως κρίμα να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους με αυτόν τον τρόπο βάσει ενός κριτηρίου παντελώς ανθρώπινου και συνηθισμένου; Εσύ δηλ. δεν έχει βήξει ποτέ σε δημόσιο χώρο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα πείραμα. Όταν είσαι σε ένα λεωφορείο και δίπλα σου υπάρχουν ηλικιωμένοι κάνε ότι βήχεις και θα δείς. Δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά επειδή χρησιμοποιώ καθημερινώς τρένο και λεωφορείο το έχω παρατηρήσει σαν φαινόμενο.

 

Kαταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος βήχει δεν θα πρέπει να παίρνεις μια άλφα προφύλαξη, swine flu or not. Οι ηλικιωμένοι μάλιστα θεωρούνται και πιο ευπαθής ομάδα. Εγώ μόλις ερχόμουν από Μεξικό φοβόμουν πως αν τυχαία φταρνιζόμουν θα με έκλειναν σε καραντίνα μέχρι να ξεχάσουν ότι υπάρχω. Με κάνει αυτό "θύμα κοινωνικής διάκρισης"?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και αυτό απλά μέρος της εξίσωσης. Και ναι, σε κάποιο βαθμό σε κάνει θύμα κοινωνικής διάκρισης. Ειδικά δε αν σε ταλαιπωρούσαν να δείς πως θα σου κακοφαινόταν και θα παραπονιώσουν συνέχεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλάβατε δηλαδή, έκανα το εμβόλιο για τους άλλους.

 

Μα αυτό θέλω να ξεκαθαρίσουμε. Το εμβόλιο προλαμβάνει τη μετάδοση ή προστατεύει τον οργανισμό ΣΟΥ από την ταλαιπωρία.

Από ότι έχω καταλάβει προστατεύει απλά εσένα.

 

Octapus, δεν ισχύει ιδιαίτερα αυτό αλήθεια.

Αν πάντως βήξεις στη μούρη μου και δεν έχεις κ έστω το χέρι σου μπροστά μάλλον θα σε αγριοκοιτάξω (το λιγότερο) και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά δε αν σε ταλαιπωρούσαν να δείς πως θα σου κακοφαινόταν και θα παραπονιώσουν συνέχεια.

 

Και με ταλαιπώρησαν, και δεν μου κακοφάνηκε, και δεν παραπονέθηκα καθόλου. Θα ήταν και εντελώς άχρηστο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου