Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα λοιπόν, εφόσον αποδειχθεί τελικά δεν είναι "ειναι μια παγκοσμια συνομωσια κατα του προλεταριατου ενορχηστρωμενη απο ευνουχους Αρειανους και καπιταλιστικα γουρουνια απο την Ανδρομεδα" πρέπει να το κάνουμε το εμβόλιο ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως λέω να το ζητήσω από όποια μπάντα πάω να παίξω.

Ναι, γειά σας παίζω μπάσο, το εμβόλιο το έχετε κάνει;

Σκέψου μέσα στο στούντιο τι θα γίνεται; Θα κολλήσουμε όλοι ανεξαιρέτως. Μέχρι και ο ντράμερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να ξεκινήσω από τα βασικά.

Ναι, υποτιμώ την νοημοσύνη των (περισσότερων) ανθρώπων. Ο κόσμος είναι γεμάτους από εκ γεννητής λοβοτομημένους. Η ηλιθιότητα είναι ο κανόνας.Τα παραδείγματα που με κάνουν να καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα είναι τόσο πολλά που μάλλον θα συνέφερε να αναφέρει κανείς τις εξαιρέσεις. Μπορεί να είναι just me, αλλά (δυστυχώς για εμένα) αυτό πιστέυω.

 

@Menelaos

Προς θεού τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο, ούτε υποστηρίζω ότι από την στιγμή που κάτι αποδείχθηκε πολύ μικρότερων διαστάσεων δεν υφίσταται καν. Αρα εδώ συμφωνούμε για το θέμα του πανικού και της μεγένθυσης των κακών μαντάτων. Ως εκ τούτου, μην παίρνεις την λέξη "άνθρακες" ως απόλυτη εκμηδένιση.

 

@bloody_sunday

Η Αλ Κάιντα είναι ίσως το ισχυρότερο παράδειγμα διασποράς τρόμου σε παγκόσμιο επίπεδο με την μικρότερη πραγματική δυνατή επιρροή σε χώρες πλήν δύο-τριών (που και εκεί πάλι υπάρχει υπερβολή). Αρα, είναι ένα σωστό παράδειγμα. Εκτός βέβαια αν μιλάμε μόνο για αρρώστιες.

 

Aπό τη μια χαρακτηρίζεις την τιβί "χαζοκούτι", και καλά κάνεις. Μετά όμως ισχυρίζεσαι πως πολλές "θεωρίες καταστροφής" αποδείχθηκαν τζούφιες (η Αλ Κάιντα δεν έχω ιδέα πώς μπήκε εκεί και πού κολλάει, αλλά τεσπα). Απο τη στιγμή που τις βαφτίζεις έτσι κι εσύ (και παράλληλα τις υποβαθμίζεις σαν κατασκευάσματα ευρείας κατανάλωσης) φέρεις και διαδίδεις την "χαζοκουτίαση".

 

Δηλαδή τι ακριβώς προτείνεις; Να μην μιλάμε γι' αυτά μήπως και υποβαθμιστούν στην "πραγματική" τους διάσταση; Δεν παρουσιάστηκαν σαν καταστροφικά σενάρια στα media; Δεν αυξάνουν την τηλεθέαση; Δεν σε καταλαβαίνω, γίνε πιο σαφής.

 

Ξανά λοιπόν..

Οι ειδήσεις των 8 δεν χρειάζεται να πούνε "...θα πεθάνουμε όλοι, τρέξτε να σωθείτε..." για να πιστέψουν ακριβώς αυτό κάποιοι (οι οποίοι είναι μάλλον πολλοί).

 

Η πραγματική κλίμακα, όσο περίεργο και να ακούγεται, είναι άσχετη. Το μόνο που έχει σημασία είναι τι παρουσιάζουν τα media, το οποίο μετά, με μαθηματική ακρίβεια, πιστεύει ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού.

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπάλα έχει χαθεί προ πολλού, όχι μόνο στον απλό κόσμο αλλά και στην επιστημονική κοινότητα. Αν ξέρει κάποιος για κάποια σοβαρή εργασία που να αποδυκνείει την βαρύτητα του φετινού strain του Η1Ν1 σε σχέση με άλλες χρονιές και άλλους τύπους και υποτύπους, παρακαλώ να το μοιραστεί.

 

To διδακτορικό ενός από τους καλύτερούς μου φίλους που δούλευε εδώ και τέσσερα χρόνια πάνω σε αυτήν σου κάνει? (εννοώ στην γρίπη των χοίρων, και μόλις έγινε και το μπαμ στην μετάδοση σε ανθρώπους). Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο ονλάιν παρά μόνο στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου μου. Mερικά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά έχουν δημοσιευτεί ή είναι στη διαδικασία της αποδοχής, αλλά είναι copyrighted. Δεν θέλω να σε ειρωνευτώ (μια χαρά συνομιλητής είσαι) αλλά δεν προσφέρoνται ούτε για bedtime reading, ούτε για αλίευση τσιτάτων σε τιβιπαραθυρικό ή ακόμη και φορουμικό στυλ ενημέρωσης φαστ φουντ.

 

Επίσης, ο συμψηφισμός των επιλογών "Δεν πήγα" με το "Δεν θα πάω με τίποτα" δεν είναι σε καμία περίπτωση σωστός, γιατί το ένα δεν ισοδυναμεί αναγκαία με το άλλο. Μερικοί δεν πήγαν ακόμη. Άλλοι τηρούν στάση αναμονής και θα πάνε στο μέλλον, αφού δουν περισσότερα αποτελέσματα από τα trials. Άλλοι δεν έχουν αποφασίσει ακόμη (η γνωστή κατηγορία ΔΞ/ΔΑ που είναι πάντα απαραίτητη). Πού είναι αυτές οι επιλογές?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν θα κανει καποιος το εμβολιο η οχι εξυπακουεται πως ειναι προσωπικη του επιλογη.

 

Απο εκει και περα εχω βαρεθει να βλεπω και εξυπνους ανθρωπους να υιοθετουν τις γνωστες αποψεις "συνομωσιας" των φαρμακευτικών, και να ανεβαζουν παντου ηλιθια βιντεο απο το youtube προκειμενου να δικαιολογησουν τη συνωμοσιολογια τους. Εδω φτασαμε ιατροι, για δικους τους συνδικαλιστικους λογους να βγαινουν παντου και να κανουν απιστευτα, ανυποληπτα σχολια για το εμβολιο και την υποτιθεμενη επικινδυνοτητα του.

 

Εξαλλου και το εμβολιο εμπιπτει και αυτο στα γνωστα:

- εδω και χρονια οι φαρμακευτικες εχουν βρει το φαρμακο για τον καρκινο αλλα δεν το βγαζουν στην κυκλοφορια προκειμενου να πουλανε τα υπαρχοντα αντικαρκινικα.

 

- το AIDS οφειλεται σε ιο που διαφυγε απο καποιο εργαστηριο.

 

- Το εμβολιο κατα της νεας γριππης ειναι φτιαγμενο για να τα κονομησουν οι φαρμακευτικες. Οχι μονο αυτο αλλα και η νεα γριππη ειναι σχεδιο για να μειωθει ο υπερπληθυσμος της γης.

 

 

Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι.

 

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Το ότι γράφω (κάπως) σοβαρά είναι ανησυχητικό, λέτε να κόλλησα τίποτα; :P

 

Όχι, καλά κάνεις γιατί το θέμα είναι σοβαρό.  ;)

 

Είναι αδιαμφισβήτητο ότι έχουμε μια πανδημία. Μια πανδημία που στην παρούσα της μορφή δεν θέτει σε κίνδυνο πολλές ζωές. Θέτει όμως σε κίνδυνο την καθημερινότητά μας.

Χθες δεν δούλεψα, γιατί η κόρη της babysitter αρρώστησε. Επίσης αρρώστησε και η εναλλακτική babysitter. Και σήμερα δεν θα δουλέψει η γυναίκα μου. Και το σχολείο έκλεισε. Η διπλανή οικογένεια "έκλεισε ρολά" καθώς 2 από τα 4 παιδιά έχουν 40 πυρετό εδώ και 3 μέρες. Χθες ήταν μια δύσκολη μέρα για μένα, με πολλές υποχρεώσεις που τελικά έμειναν πίσω. Και αυτό, θα συνεχίζεται για 2 χρόνια. Τον άλλο μήνα η απέναντι οικογένεια, τον επόμενο μήνα εμείς. Μικρές, καθημερινές ιστορίες "δυσλειτουργίας".

Αυτό όμως είναι δευτερεύον.

-----

 

O Η1N1 και το εμβόλιο εναντίον του κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μια ιστορία με μικρό impact σε παγκόσμια κλίμακα. (Με τεράστιο impact όμως για τις οικογένειες των λίγων (ελπίζουμε λίγων) που θα πεθάνουν).  

 

Το σημαντικό εδώ, είναι ότι λίγους μήνες από τον εντοπισμό ενός ιού που θα προσβάλλει όλον τον πλανήτη βρέθηκε σε κάθε χωριό ένα εμβολιαστικό κέντρο με επάρκεια δόσεων σχεδόν για το σύνολο του πληθυσμού.

 

Μπροστά στο ενδεχόμενο αυτή η ιστορία να επαναληφθεί σε 1, 5, 15 χρόνια με έναν πραγματικά επικίνδυνο στέλεχος με κάνει να:

1. Θέλω να δω ότι μπορεί να έχει κινητοποιηθεί (και λειτουργήσει) το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπινου είδους (ως σύνολο) όπως αυτό εκφράζεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, τα κέντρα αναφοράς, τα ερευνητικά του κέντρα, τις εταιρείες και κάθε κρίκο της αλυσίδας μέχρι την τοπική αυτοδιοίκηση.

2. Θέλω οι εταιρείες να ξέρουν πως γίνεται να φτιάξουν ένα νέο εμβόλιο σε τέτοια κλίμακα μέσα σε λίγους μήνες και να έχουν ήδη βελτιστοποιήσεις τις διαδικασίες παραγωγής.

3. Θέλω οι επιδημιολόγοι και οι μαθηματικοί να έχουν τα καλύτερα δυνατά μαθηματικά μοντέλα εξάπλωσης πανδημιών, πρόγνωσης και προσομοίωσης του κοινωνικού impact.  

 

 

Φοβάσαι τις παρενέργειες και αρνείσαι να "γίνεις πειραματόζωο των πολυεθνικών"? Συγχαρητήρια. Είσαι ψαγμένος.

 

Η ανθρωπότητα δοκιμάζει τις δυνάμεις της (και τους μηχανισμούς της) απέναντι σε ένα πολύ πραγματικό μελλοντικό κίνδυνο για την εξαφάνισή της. Η για την εξαφάνιση του κόσμου όπως τον ξέρουμε. (Ευτυχώς αυτή τη φορά ο κίνδυνος είναι μικρός (έως ανύπαρκτος)). Και ο ψαγμένος, δεν μπορεί να δει πέρα από "το ρίσκο". Και πέρα από το γεγονός ότι η ζωούλα του δεν κινδυνεύει απο τη γρίπη. Από αυτήν εδώ τουλάχιστον.

 

Να ξέρετε όμως, αν ο συγκεκριμένος ιος ήταν σαν "το πουλερικό", με 50% θνησιμότητα σήμερα τα σύνορα θα ήταν κλειστά. Και ο κόσμος δεν θα πήγαινε στις δουλειές του. Και ο Ελλην (ο ίδιος, -ο ψαγμένος-) θα έβαζε το γνωστό του βουλευτή να μεσολαβήσει για να εμβολιαστεί πρώτος αυτός και οι οικογένειά του. Και μετά θα έβριζε τις εταιρείες που "έσπειραν" αυτό το νέο ιό.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως εάν η κατάσταση ήταν αυτή,

 

Να ξέρετε όμως, αν ο συγκεκριμένος ιος ήταν σαν "το πουλερικό", με 50% θνησιμότητα σήμερα τα σύνορα θα ήταν κλειστά. Και ο κόσμος δεν θα πήγαινε στις δουλειές του.

 

Δε θα ήταν έτσι και οι ανάμικτες αντιδράσεις των περισσότερων ανθρώπων.

Σύμφωνοι υπήρξε αρκετή κινητοποίηση, και καλό είναι να ξέρεις πως εν ανάγκη υπάρχουν αυτοί οι μηχανισμοί, απλά νομίζω πως πρέπει να το βλέπουμε το γεγονός στην πραγματική του διάσταση.

 

Το να μην εμβολιαστώ εγώ, ή όσοι άλλοι δήλωσαν, για αυτή τη γρίπη, δε μας κάνει ψαγμένους ή αντιρρησίες συνείδησης ή ξέρω γω τι άλλο. Απλά δεν πανικοβλήθηκα προσωπικά με το όλο γεγονός, ώστε να σκέφτομαι

Αν θα ταξιδέψω.

Αν θα μιλήσω σε άνθρωπο.

Αν θα πεθάνει κάποιος δικός μου από αυτή τη συγκεκριμένη αιτία.

 

Too much. Δόθηκε υπερβολική έκταση και τρομοκράτησε κόσμο σε σημείο υπερβολής. Αυτό προσπαθώ να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τρομοκρατία έρχεται και από τα δύο στρατόπεδα όμως. Και οι εμβολιασμένοι λένε "κάντε το γιατί η γρίπη δεν είναι παίξε-γέλασε, έχει πεθάνει κόσμος" αλλά και οι "αντιεμβολιαστές" (!) λένε ατάκες του στυλ "το εμβόλιο προκαλεί σκλήρηνση κατά πλάκας".

 

Οι γιατροί από την άλλη είναι ακόμα πιό χιουμορίστες. Σου λένε "κάντο με δική σου ευθύνη".

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron

+1

 

Η επιρροή στην καθημερινότητα, αν και όχι τόσο ουσιώδης, έχει την βαρύτητά της. Για να μην αναφέρουμε π.χ. τι θα γινόταν στα χρηματιστήρια αν τα πράγματα ήταν λίγο χειρότερα.

 

Αν πεθάνει κάποιος, πλέον δεν μιλάμε για απλή επιρροή στην καθημερινότητα αλλά κάτι πολύ χειρότερο (πιστέψτε με ξέρω).

 

Αν όλο το σκηνικό θεωρηθεί ως μια prova generale για κάτι χειρότερο, τότε ναι έχει την χρησιμότητά του.

 

Η ανθρωπότητα δοκιμάζει τις δυνάμεις της (και τους μηχανισμούς της) απέναντι σε ένα πολύ πραγματικό μελλοντικό κίνδυνο για την εξαφάνισή της. Η για την εξαφάνιση του κόσμου όπως τον ξέρουμε. (Ευτυχώς αυτή τη φορά ο κίνδυνος είναι μικρός (έως ανύπαρκτος)).

 

Εδώ υπερβάλλεις λίγο.

 

Το να αρνείται κάποιος να κάνει το εμβόλιο γιατί "βγάζουν λεφτά οι πολυεθνικές" είναι σίγουρα χαζό, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός της μερικής αλήθειας στην διαπίστωση αυτή, η οποία δίνει τροφή για συζήτηση και μόνο.

 

Too much. Δόθηκε υπερβολική έκταση και τρομοκράτησε κόσμο σε σημείο υπερβολής. Αυτό προσπαθώ να πω.

 

Και εδώ είναι το ρεζουμέ της συζήτησης και το βασικό ζήτημα.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody sunday, ούτε εγώ θέλω να σε ειρωνευτώ, αλλά όχι, δεν μου κάνει έτσι απλά μία διδακτορική μελέτη. Αν θες να γίνεις πιό συγκεκριμένος με κάποια ονόματα, θα μπορούσα να το ψάξω στο pubmed. Και, trust me, μία άκρη θα βγάλω.  ;)

harilatron, σωστά τα λες στα "θέλω" σου, σε έναν όμορφο κόσμο, αγγελικά πλασμένο, έτσι θα είναι τα πράγματα. Έχοντας δει κάποια πράγματα εκ των έσω, θα διαφωνήσω μόνο με την αισιοδοξία σου. Και ναι, ο H5N1 θα είχε μεγάλη πλάκα... Και όχι, κανείς δεν ξέρει πραγματικά αν οι εμβολιασμένοι θα έχουν καλύτερη ή χειρότερη ανοσολογική απόκριση στο πιθανό υβρίδιο.

Θα ήθελα να ήμουν λίγο πιό αναλυτικός, αν είχα λίγο χρόνο. Δεν είμαι υπέρ, ούτε κατά του εμβολίου (δεν εμβολιάζομαι γενικά, με εξαίρεση τα παιδικά, του στρατού και του HBV), απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα (και έχω την δυνατότητα να κάνω το εμβόλιο εδώ και κανα μήνα). Δυστυχώς, τα πράγματα δεν είναι ακόμα ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου