Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Octapus, δεν ισχύει ιδιαίτερα αυτό αλήθεια.

Αν πάντως βήξεις στη μούρη μου και δεν έχεις κ έστω το χέρι σου μπροστά μάλλον θα σε αγριοκοιτάξω (το λιγότερο) και εγώ.

Πιθανώς να μην παίρνουμε την ίδια γραμμή  ;D

 

Παιδιά αν φτάσουμε στο σημείο να κατακρίνουμε τους ανθρώπους που βήχουν, την κάτσαμε την βάρκα. Και φυσικά δεν εννοώ αυτούς που θα σου βήξουν μέσα στην μούρη.

 

Κάπως έτσι μετα την 11/9 στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού παρουσιάστηκαν ρατσιστικά φαινόμενα πρός μουσουλμάνους.

 

Και με ταλαιπώρησαν, και δεν μου κακοφάνηκε, και δεν παραπονέθηκα καθόλου. Θα ήταν και εντελώς άχρηστο.

 

Εεε τι να πω, είσαι τέρας υπομονής και κατανόησης. Εγώ στην θέση σου θα χρειαζόμουν χάπια για την πίεση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάπως έτσι μετα την 11/9 στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού παρουσιάστηκαν ρατσιστικά φαινόμενα πρός μουσουλμάνους.

 

Μπα και πριν τους αντιμετώπιζαν ρατσιστικά, απλά μετά τις 11/9 έμαθε και ο μέσος Αμερικάνος ότι υπάρχουν μουσουλμάνοι.

Μέχρι πριν τους θεωρούσαν γενικά μαύρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλάβατε δηλαδή, έκανα το εμβόλιο για τους άλλους.

 

Τιθεσαι υπερ του εμβολιου ως ενα μεσο να εμποδιστει η εξαπλωση του ιου και παρα πολυ καλα κανεις κατα τη γνωμη μου.

Δε θεωρεις ομως οτι θα επρεπε να ειναι σεβαστη και η αποψη του οτι δε θελω να κανω το εμβολιο και ΑΝ κολλησω θα κατσω σπιτι μου για να μη μεταδωσω την ασθενεια?

 

Προσωπικα στις αρχες-μεσα Οκτωβρη κολλησα γριπη και μαλιστα ιδιαιτερα ισχυρη (39 πυρετο για 3-4 μερες και ταλαιπωρια για πανω απο βδομαδα). Δεδομενου και του οτι βρισκομαι σε μια χωρα με σχετικα μεγαλη εξαπλωση του ιου και του οτι ειχα ταξιδεψει με τρενο, μετρο κλπ μερικες μερες προτου εμφανισω συμπτωματα και του οτι ειχα πολλα χρονια να αρωστησω τοσο σοβαρα απο γριπη, δεν ειναι καθολου απιθανο να ειχα τη γριπη των χοιρων...τα συμπτωματα ταιριαζαν απολυτα. Μπορει βεβαια να ηταν και μια απλη γριπη, μπορει να ηταν απλα ενα ασχημο κρυωμα. Οπως και να εχει, κλειδωθηκα σπιτι μου μεχρι να μου περασει και στις σπανιες περιπτωσεις που εβγαινα εξω οχι μονο δεν εβηχα/φταρνιζομουν, ουτε χειραψια δεν εκανα!

 

Θεωρεις οτι επειδη για ηθικους/προσωπικους λογους τιθεμαι εναντια του εμβολιου (και καθε εμβολιου για μικροασθενειες που κυκλοφορει καθε λιγο και λιγακι) ειμαι de facto ενας στενομυαλος "ψαγμενος" που αδιαφορει για το μελλον της ανθρωποτητας? 

 

Ο μονος λογος που μπαινω στον κοπο να γραψω τα παραπανω ειναι οτι βρηκα το προηγουμενο κειμενου σου πραγματικα υπερβολικο και με στεναχωρησε λιγο, καθωτι δεν ειμαι συνηθισμενος να βλέπω κατι τετοιο απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι ρε συ bro, δεν λέω ότι είσαι ρατσιστής προς θεού. Αλλά πως μπορείς να ξέρεις ότι όταν βήχει κάποιος έχει κάτι μεταδοτικό και δεν είναι απλά π.χ. αλλεργικός; Δεν είναι κάπως κρίμα να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους με αυτόν τον τρόπο βάσει ενός κριτηρίου παντελώς ανθρώπινου και συνηθισμένου; Εσύ δηλ. δεν έχει βήξει ποτέ σε δημόσιο χώρο;

 

Μα δεν έχω βρίσει ποτέ κανέναν επειδή εβηξε. Δεν είπα ότι δεν κάνει να βήχουμε. Είπα ότι δεν κάνει να βήχουμε σε κλειστό χώρο με άλλους όταν είμαστε άρρωστοι. Και να φροντίζουμε να μην αρωσταίνουμε όταν αυτό είναι δυνατόν. (Όπως τώρα που είναι δυνατόν.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχω βρίσει ποτέ κανέναν επειδή εβηξε. Δεν είπα ότι δεν κάνει να βήχουμε. Είπα ότι δεν κάνει να βήχουμε σε κλειστό χώρο με άλλους όταν είμαστε άρρωστοι. Και να φροντίζουμε να μην αρωσταίνουμε όταν αυτό είναι δυνατόν. (Όπως τώρα που είναι δυνατόν.)

 

Now you talking dude.

 

+1 @odis13

Είπαμε δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο. Μπορείς να μην θες να κάνεις το εμβόλιο και ταυτόχρονα να μην είσαι στενόμυαλος, ξερόλας και παρτάκιας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.....και παρτάκιας.

 

Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να απομονωθείς (όπως π.χ. ο Odis) είσαι και λίγο παρτάκιας. Έτσι δεν είναι?

 

@Evilnye: Είμαστε εργαστήρια καλλιέργειας του ιού. Με τον να μην κολλάμε, εμποδίζουμε και την εξάπλωσή του.

 

 

Γενικά: Ο Π.Ο.Υ προτείνει μαζικό εμβολιασμό. Αυτό σημαίνει ότι έχει εκτιμήσει ότι από το εμβόλιο και τις παρενέργειές του θα χαθούν λιγότεροι από ότι από τον ιό.

Από τον ιό αυτό, αν αφεθεί ανεξέλεγκτος, θα κυκλοφορήσει 2-3 χρόνια και θα χαθούν περίπου όσοι άνθρωποι χάνονται και από την κοινή γρίπη: 1.000.000 άτομα στα 2 χρόνια. Αν εμβολιαστούμε όλοι, αυτό μπορεί και να μην συμβεί. Αυτό δεν σας βάζει σε σκέψεις? 1.000.000 Άνθρωποι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83324&cid=4

 

Επαναλαμβάνω οπως είπαν και άλλοι. Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο. Και όχι δεν ειναι παρτάκιας αυτός που βήχει μαζί με άλλους γιατί δεν έχεις ιδέα αν αυτός ειναι κάποιος που πήρε ήδη το εμβόλιο ή όχι, δεν ξέρεις αν βήχει επειδή έπηξε από την βρώμα στο 550 και έκλεισε ο λαιμός του, δεν ξέρεις αν βήχει επειδή του έκατσε ο λαχανοντολμάς το μεσημέρι.  :o ;D

Αντικειμενικά τα εμβόλια έχουν κατηγορηθεί για πολλά πράγματα. Από την άλλη είναι μια πρόληψη. Από την άλλη όμως ειναι πρόληψη και το να μεινεις σπίτι σου αν νιώσεις ότι εισαι άρρωστος. Απο την άλλη όμως υπάρχουν κίνδυνοι εξάπλωσης. Απο την άλλη ομως ειναι πιο ήπια η γρίπη και απο την κοινή γρίπη. Από την άλλη επίσης υπάρχουν απειρες μελέτες και κοινότητες γιατρών ολόκληρες που λένε όχι. Απο την άλλη θα το αφήσουμε να εξαπλωθεί; Απο την άλλη εχει μόλυβδο.

Και απο την μια ΚΑΙ απο την άλλη δεν είναι ούτε ασπρο ΟΥΤΕ μαύρο. Είναι γκρι και ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Το θέμα δεν ειναι τι θα κάνει. Το θέμα ειναι να προστατεύσει και τον εαυτό του και τους άλλους. Και αυτό θα γίνει είτε για τους μεν με το εμβόλιο, είτε για τους δε με την κλασική απομόνωση-καραντίνα που πάντα ακολουθούμε σε περίπτωση που αρρωστήσουν και δεν εχουν κανει το εμβόλιο.

Ο σεβασμός πρέπει να ειναι πίσω από όλα και όχι ο πανικός και η ισχυρή γνώμη του καθενα μας. Ειδικά σε τέτοια θέματα που αντικειμενικά ποιο πολλές έρευνες υπάρχουν για την siemens παρά για το εμβόλιο. Beta testing ειναι βασικά τώρα που το σκέφτομαι. Λέτε να είναι καμια microsoft απο πίσω; ( ;D ;D)

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνουμε μια σούμα.

Όσον αφορά το αν πρέπει/θέλουμε ή όχι να κάνουμε το εμβόλιο υπάρχουν δύο "σχολές":

 

1) Αυτοί που δεν θέλουν γιατί

 α) θεωρούν την απειλή υπαρκτή, αλλά

   i) δεν νομίζουν ότι το χρειάζονται

   ii) δεν θέλουν να υποστούν τις όποιες παρενέργειες.

   iii) θεωρούν ότι τα media έχουν παραφουσκώσει το θέμα

    iv) θεωρούν ότι είναι μια συνομωσία των φαρμακευτικών κ.α. οικονομικών λόμπι

 β) δεν θεωρούν την απειλή υπαρκτή γιατί

   i) θεωρούν ότι είναι μια συνομωσία των φαρμακευτικών κ.α. οικονομικών λόμπι

   ii) θεωρούν ότι τα media έχουν παραφουσκώσει το θέμα.

 

και

 

2) Αυτοί που θέλουν να κάνουν το εμβόλιο γιατί

 α) θεωρούν οτι είναι υποχρέωσή τους απέναντι στον συνάθρωπο

 β) φοβούνται για την υγεία τους γιατί

   i) ανήκουν στις λεγόμενες ευπαθείς ομάδες

   ii) απλά φοβούνται

 γ) φοβούνται για την υγεία των οικίων τους γιατί

   i) αυτοί ανήκουν στις λεγόμενες ευπαθείς ομάδες

   ii) απλά φοβούνται για αυτούς

 

Εγώ μάλλον ανήκω στο 1-α-iii

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου