Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν εμβολιάστηκα και από ότι ξέρω κανένας στην οικογένειά δεν έχει σκοπό να το κάνει... Ναι θεωρώ ότι φουσκώνουν τα πράγματα τα ΜΜΕ αλλά ο λόγος που δεν εμβολιάζομαι δεν είναι μόνο ιδεολογικός. Είναι και ότι από γιατρό που ρώτησα αυτό που μου είπε είναι "Αν έχεις πνευμονικά προβλήματα κλπ εμβολιάσου, αν όχι θα την περάσεις ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ αλλά δεν θα πάθεις τίποτα, οπότε δεν έχει νόημα"...

Οφ τόπικ: Οι περισσότεροι θάνατοι σε εργασιακούς χώρους στην Αμερική ετησίως είναι από αυτόματους πωλητές αναψυκτικών και καφέδων...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οφ τόπικ: Οι περισσότεροι θάνατοι σε εργασιακούς χώρους στην Αμερική ετησίως είναι από αυτόματους πωλητές αναψυκτικών και καφέδων...

Δηλαδή;

Πέφτει ο αυτόματος πωλητής και σε πλακώνει και πεθαίνεις;

Κάτι στη διατύπωση δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτει ο αυτόματος πωλητής και σε πλακώνει και πεθαίνεις;

Αυτό ακριβώς... Αν και το είχα διαβάσει πριν 3 χρόνια κάπου αυτό και δεν έχω εμπεριστατωμένα στοιχεία... Απλώς μου είχε κάνει εντύπωση τότε...

Δεύτερο στη σειρά ερχόταν οι θάνατοι από φωτοτυπικά μηχανήματα λόγω ηλεκτοπληξίας (σου κολλάει το χαρτί μέσα βάζεις το στυλό η το χέρι και ζζζζζζζζζζ)

μα καλά οικοδομές δεν έχουν αυτοί οι άνθρωποι???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαρίσω κάτι, στην περίπτωση που δεν έχει γίνει ακόμη αντιληπτό με όσα έχω γράψει στο θρεντ: σαν προσωπική άποψη δεν σας λέω σώνει και καλά να πάτε να το κάνετε, αλλά ούτε και να κρατάτε πλακάτ ενάντιά του. Απλά να έχετε κριτική σκέψη, να διαλέγετε σωστά τις πηγές πληροφόρησής σας, να διασταυρώνετε τις πληροφορίες σας, να μην φανατίζεστε υπέρ ή κατά αυτού, και την τελική σας επιλογή να την κάνετε κατόπιν συζήτησης όχι στον καφενέ αλλά με τον έμπιστο οικογενειακό σας γιατρό. Κάτι ευκόλως εννοούμενο, δηλαδή, αν και δυστυχώς πρέπει να υπογραμμιστεί αντί να παραλειφθεί.

 

Ναι, η επιστημονική κοινότητα (μη με θεωρείτε τμήμα της σας παρακαλώ, δεν έχω καν τα φόντα για κάτι τέτοιο) δεν έχει και τα καλύτερα communication skills. Ψύχραιμες και πολύ αξιόλογες επιστημονικές απόψεις όμως υπάρχουν, ακόμη και σε μια αξιοπρεπή κυριακάτικη εφημερίδα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν.

 

Το αν έχουν αυξηθεί οι αλλεργίες στον ανθρώπινο οργανισμο τα τελευταία χρόνια, κυρίως αποδίδεται στην έκθεσή μας σε πάρα πολλούς παράγοντες, από χημικά σε καθαριστικά που χρησιμοποιούμε επάνω μας, στερεά σωματίδια που εισπνέουμε σε καθημερινή βάση, άλλα χημικά πτητικά που εισπνέουμε επίσης σε καθημερινή βάση, και άλλα που τρώμε που περνάνε από την τροφική αλυσίδα βήμα βήμα.

 

Kαι όχι μόνο αυτό αλλά και από έναν άλλο χρόνιο και ίσως πιο επικίνδυνο παράγοντα: το γεγονός πως ο μοντέρνος βακτηριοφοβικός τρόπος ζωής μας φέρνει από την παιδική ηλικία σε επαφή με ένα φάσμα βακτηρίων πολύ πιο περιορισμένο από παλαιότερες εποχές που η έκθεση ήταν πιο άμεση και φυσιολογική. Ως αποτέλεσμα, ο οργανισμός μας έχει σοβαρές ελλείψεις στο χτίσιμο των αμυνών του.  Η βακτηριοφοβία βέβαια δεν είναι κι εντελώς ανεδαφική όταν πηγάζει από περιπτώσεις βακτηρίων-Τερμινέιτορ, δυστυχώς όμως αυτές απλά συμπληρώνουν έναν φαύλο κύκλο που μας κάνει να οχυρωνόμαστε πίσω από τόνους χλωρίνης και Ντετόλ.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξεκίνησε η υστερία από τα αμερικανικά ΜΜΕ (η επιδημία στο Μεξικό υπήρχε από το 2008)

 

SF mode on:

 

Ξεκίνησε πολύ λογικά και σωστά για τους απλούς λόγους ότι:

 

α) Υπάρχει ΜΕΓΑΛΟ θέμα μετανάστευσης (λαθραίων και μη) για εργασία από το Μεξικό προς τις ΗΠΑ. Ειδικά στη γενέτειρά μου, την ΤΕΡΑΣΤΙΑ πολιτεία του Τέξας, είναι σύνηθες να περνάνε τα σύνορα για να δουλέψουν π.χ. 1-6 μήνες, να γυρνάνε στο Μεξικό για κάποιο καιρό και μετά ξανά στο Τέξας για δουλειά.

 

β) Ενα σεβαστό ποσοστό των μεταναστών αυτών είναι ΛΑΘΡΑΙΟΙ με ότι πιθανόν να συνεπάγεται αυτό.

 

γ) Ο κρατικός μηχανισμός του Μεξικό είναι ΙΔΙΟΣ (αν όχι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ) με τον ελληνικό (μα πως γίνεται αυτό; ;D) οπότε λογικό να κλ@σουν ΜΠΑΜΙΕΣ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαρίσω κάτι, στην περίπτωση που δεν έχει γίνει ακόμη αντιληπτό με όσα έχω γράψει στο θρεντ: σαν προσωπική άποψη δεν σας λέω σώνει και καλά να πάτε να το κάνετε, αλλά ούτε και να κρατάτε πλακάτ ενάντιά του. Απλά να έχετε κριτική σκέψη, να διαλέγετε σωστά τις πηγές πληροφόρησής σας, να διασταυρώνετε τις πληροφορίες σας, να μην φανατίζεστε υπέρ ή κατά αυτού, και την τελική σας επιλογή να την κάνετε κατόπιν συζήτησης όχι στον καφενέ αλλά με τον έμπιστο οικογενειακό σας γιατρό. Κάτι ευκόλως εννοούμενο, δηλαδή, αν και δυστυχώς πρέπει να υπογραμμιστεί αντί να παραλειφθεί.

 

Ναι, η επιστημονική κοινότητα (μη με θεωρείτε τμήμα της σας παρακαλώ, δεν έχω καν τα φόντα για κάτι τέτοιο) δεν έχει και τα καλύτερα communication skills. Ψύχραιμες και πολύ αξιόλογες επιστημονικές απόψεις όμως υπάρχουν, ακόμη και σε μια αξιοπρεπή κυριακάτικη εφημερίδα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν.

 

Kαι όχι μόνο αυτό αλλά και από έναν άλλο χρόνιο και ίσως πιο επικίνδυνο παράγοντα: το γεγονός πως ο μοντέρνος βακτηριοφοβικός τρόπος ζωής μας φέρνει από την παιδική ηλικία σε επαφή με ένα φάσμα βακτηρίων πολύ πιο περιορισμένο από παλαιότερες εποχές που η έκθεση ήταν πιο άμεση και φυσιολογική. Ως αποτέλεσμα, ο οργανισμός μας έχει σοβαρές ελλείψεις στο χτίσιμο των αμυνών του.  Η βακτηριοφοβία βέβαια δεν είναι κι εντελώς ανεδαφική όταν πηγάζει από περιπτώσεις βακτηρίων-Τερμινέιτορ, δυστυχώς όμως αυτές απλά συμπληρώνουν έναν φαύλο κύκλο που μας κάνει να οχυρωνόμαστε πίσω από τόνους χλωρίνης και Ντετόλ.

 

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

 

Αυτό που λένε οι γιαγιάδες. "Άσε το παιδί να παίξει στα χώματα, καλό του κάνει."

 

@Jasemeister: κατανοητό. Είδες όμως ωραίο κοκτέιλ που φτιάχνουν οι κοινωνικές συνθήκες, η εξωτερική πολιτική, οι επιστήμονες και πολλοί άλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jasemeister: κατανοητό. Είδες όμως ωραίο κοκτέιλ που φτιάχνουν οι κοινωνικές συνθήκες, η εξωτερική πολιτική, οι επιστήμονες και πολλοί άλλοι?

 

Να πω την αλήθεια δε σε πιάνω που θέλεις να καταλήξεις (ίσως φταίει το ότι μόλις έφαγα και ο εγκέφαλος έχει εστιαστεί στην απορρόφιση των εξαιρετικά ελάχιστων θρεπτικών συστατικών που περιείχε το ετοιματζίδικο που κατανάλωσα).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε βρε και πείνασα και εγώ...

 

Λέω πως ξεκινάει ο πανικός και πόσο εύκολα χάνεται η μπάλα του ορθολογισμού. Πόσο εύκολα η επιστημονική κοινότητα μπορεί να επιρρεαστεί από την κοινή γνώμη και από τους διαμορφωτές της. Δεν λέω πως η επιστημονική κοινότητα κάνει λάθος, αλλά είναι αυτό που αναφέρει και ο bloody, οι επιστήμονες δεν είναι πολιτικοί. Δεν ξέρουν να πουν τα πράγματα με τον σωστό τρόπο και συνήθως ότι λένε παρερμηνεύεται κατά το δοκούν. Σε αντίθεση με τους πολιτικούς, που ότι λένε συνήθως δεν σηκώνει καμία ερμηνεία. Είναι αναξιόπιστο και ασαφές εξ αρχής.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα οτι περι τους 15.000 ανθρωπους εμβολιαστηκαν προχθες.

 

Αν αυτο αληθευει, στα -χοντρικα- 15 εκ (11 και κατι δεν ηταν μια επισημη απογραφη προ τριετιας ? το στρογγυλευω και  λιγο για λογους πραξεων) που μενουν εδω οι χοντρικα 15.000 που εμβολιαστηκαν ειναι το 0.1%. Πληθυσμος  στα ορια του στατιστικου σφαλματος. Νιωθω σαν την καρετα-καρετα. Οινκ, οινκ.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου