Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

bloody: αν το καλοσκεφτείς έχει νόημα. Το απλό νόημα: Αφού μιλάμε για παραπλήσιους ιούς, με ίδια διαδωση (Εύη;) και τον εποχιακό πιο επικύνδινο, γιατί δεν κάναμε θρεντ για τον εποχιακό, και να επιμένουμε για εμβολιασμό, και κάναμε για τούτον; Μήπως παίζει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πάντως ότι από ένα σημείο και μετά μπαίνουμε σε θέματα που απαιτούν ειδικές γνώσεις όχι μόνο για να κατανοηθούν πλήρως αλλά και για να μη δώσουν λάθος εικόνα. Ίσως θα ήταν καλό να μείνουμε έξω από αυτά λοιπόν.

 

Πάντως επειδή έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι σοβαρά νοσούν ΜΟΝΟ άτομα με σοβαρά προβλήματα, να παραθέσω κάτι που μόλις διάβασα (παραθέτω, τυχαία, από το tvxs.gr, υπάρχει όμως σε κάθε ειδησεογραφικό site):

 

Τέσσερις νέους θανάτους ανθρώπων που είχαν προσβληθεί από τη νέα γρίπη ανακοίνωσε το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας. Οι 3 από τους 4 ασθενείς αντιμετώπιζαν χρόνια προβλήματα υγείας.

 

Τα 4 θύματα είναι μία γυναίκα 54 ετών με ανοσοκαταστολή και μεταβολικό νόσημα, μία γυναίκα 80 ετών με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια και σακχαρώδη διαβήτη, μία γυναίκα 70 ετών που νοσηλευόταν με επιπλοκές οξείας παγκρεατίτιδας και μία γυναίκα 40 ετών χωρίς υποκείμενο νόσημα που νοσηλευόταν σε κρίσιμη κατάσταση σε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.

 

(τα bold δικά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@menelaos: ότι πλέον είναι πολύ πιό εύκολο να ανιχνευθούν και ταυτοποιηθούν τα στελέγχη. Νομίζω πως πριν από πχ. πέντε χρόνια δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα σε αυτό τον βαθμό. Υπήρχαν οι τεχνικές, απλά τώρα είναι πολύ διαδεδομένες. Σαν αποτέλεσμα, μπορεί κάτι παρόμοιο που συνέβει πριν από 5 χρόνια να πέρασε απαρατήρητο, ακριβώς επειδή δεν μπορούσαμε να "δούμε". Και εσύ, αν ξαφνικά σου δωθεί η δυνατότητα να δεις τα άπειρα ζουζούνια που περπατάνε πάνω σου, θα φρίκαρες λίγο, έτσι δεν είναι?  :)

 

@bloody: πολύ Philip Dick το πιστολάκι... Είναι βιομηχανία όμως, έτσι? Και όλοι στο τέλος υποθέτουνε για το ρίσκο. Οπότε μπαίνεις στο τριπάκι να υποθέσεις πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε, στα bold σου ξέχασες να σημειώσεις ότι η 40ρα ήδη νοσηλευόταν σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο. Κατά 99% την πάτησε από την άθλια υγιεινή στα νοσοκομεία.

 

Νικόλα, όχι εγώ ο ΠΟΥ τα λέει. Μια αναζήτηση αρκεί και τα λέει τουλάχιστον όσον αφορά τη μεταδοτικότητα του ιού.

 

Αυτό που εξηγεί είναι πως ο ιός αυτός ΕΙΝΑΙ καινούριος με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να μην έχουν αντισώματα γι αυτόν.

Τώρα ένας υγιής άνθρωπος που θα προσβληθεί, πιθανότατα θα αναπτύξει αντισώματα τσάκα τσάκα, βέβαια θα κολλήσει και 2 3 δίπλα, οι οποίοι μπορεί να μην είναι υγιείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

menelaos@ τι να πω, δεν ξέρω.  ???

 

Evilnye@ η Ισπανική Γρίπη ήταν Η1Ν1. Σε αυτή την μορφή του, ο τύπος αυτός πρώτη φορά μας έρχεται, και στην ουσία είναι υβρίδιο από παλιούς υποτύπους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα και πριν τους αντιμετώπιζαν ρατσιστικά, απλά μετά τις 11/9 έμαθε και ο μέσος Αμερικάνος ότι υπάρχουν μουσουλμάνοι.

Μέχρι πριν τους θεωρούσαν γενικά μαύρους.

Γκρρρ >:(

 

ΟΚ είμαι ευαίσθητος  ;D  :D ;) :)

 

Οι ΗΠΑ είναι πολύ μεγάλη χώρα για να γενικευτεί κανείς. Σίγουρα στον Περήφανο Νότο (yeehahhh!) δεν τους πολυαπασχολούσε το θέμα αλλά στο Βορρά γενικά (π.χ. Νεα Υορκη) δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις ταξί που ο οδηγός να μην είναι Πακιστανός, Ινδός ή κάτι γειτονικό σ'αυτά (μιλάμε πριν το 9/11).

 

Στην τελική ο Ράμπο δίδαξε με το IΙΙ στο Αφγανιστάν το 1988 Με Σπύρο Φωκά  ;D ;D ;D

 

Σίγουρα υπήρχε κάποτες η διασύνδεση μουσουλμάνοι-μαύροι, βλ. Macolm X, αλλά πάνε αρκετά χρόνια από τότε. Εδώ που τα λέμε οι δεσμοί των ΗΠΑ με τη Μέση Ανατολή είναι deeeep εδώ και δεκαετίες.

 

Λίγα σχετικά με το θέμα αφροαμερικάνοι, μουσουλμανισμος και Αμέρικα εδώ (ναι είναι wikipedia μη βαρατε)

http://en.wikipedia.org/wiki/African_American_Muslims

 

Ακόμα δεν έχω κάνει εμβόλιο.

Ούτε έχω ψηφίσει στο Poll.

Θα διοριστώ στο Δημόσιο αν ψηφίσω ΝΑΙ;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My bad, υπερέβαλλα ελαφρά κάτι μεταξύ χιούμορ, κάτι μεταξύ καφρίλας. Αλλά σε πιστεύω :)

 

Ούτε εγώ έχω ψηφίσει ;D

 

Darshan δεν ξέρω πιο πολλά επ αυτού για να απαντήσω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύρη, δεν ξέρω αν έγινε η ερώτηση, αλλά αν έγινε, ζητάω συγνώμη...

 

- Η εποχιακή γρίπη ΔΕΝ έχει ΠΙΟ σοβαρά συμπτώματα από την των χοίρων; Έχει μικρότερο ποσοστό διαδόσεως, αλλά κατ'ουδένα λόγο αμέλητέο.

 

Μήπως θα έπρεπε να επιμένουμε να γίνεται απ'όλους το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης, πάρα της των χοίρων;

 

 

Δεν ξερω γιατι θεωρουν αυτον ως πανδημικο κινδυνο και οχι καποιον αλλο. Κατι θα υπαρχει. Κατα βαση κρατη, επιτροπες, ερευνητες κλπ δεν ειναι τρελοι.... Πιστευα οτι εχει να κανει με την επιθετικοτητα της διαδοσης. Η Ευη βρηκε ομως αξιοπιστες πηγες που λενε οτι ειναι ισοδυναμα ως προς την ταχυτητα.

 

Αλλα δεν παιζει και ρολο εδω που τα λεμε...

 

Απο τη στιγμη που καλως η κακως ευαισθητοποιηθηκαμε για το προφυλακτικο η την ρυπανση του υδροφορου οριζοντα η το να πινεις και να οδηγεις η το να κολλας την γριππη σε αλλους μπορεις να πραξεις υπευθυνα και αναλογα.

 

Ποιο το νοημα να το αποφυγεις αναγοντας το σε κατι αλλο "αφου ενα σωρο κοσμος αφηνει τα σκουπιδια του εξω απο το σκουπιδοτενεκε και ειναι αιτια πανουκλας, τωρα ξαφνικα μας πηρε ο πονος για να εμβολιαστουμε;", "τα προηγουμενα εφτα εμβολια τα εκανες? γιατι να κανεις τοτε αυτο?"...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα που φέρνεις δεν είναι ίδια με την προφύλαξη της γρίπης.

Και επιμένεις να αγνοείς την επιχειρηματολογία σχετικά με τις επιφυλάξεις των υπολοίπων ως προς τον εμβολιασμό.

Έκανες το εμβόλιο μετά από την εκτίμηση των συνισταμένων και την βαρύτητά τους από την δική σου σκοπιά και καλά έκανες.

Αυτό το συνεχές "αφού δεν σας πειράζει, κάντε το", μετά από 13 σελίδες επιχειρηματολογίας, ένθεν και ένθεν, έχει κάποιο νόημα πλέον;  

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου