Προς το περιεχόμενο

Q pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κόστος πρώτων υλών
μεροκάματα του κατασκευαστή

κέρδος

 

Δε θα πληρώσει ο πελάτης το άθροισμα των παραπάνω; Δεν πληρώνει παντού ο πελάτης το άθροισμα των παραπάνω (τουλάχιστον);

Κι αν δεν πάει έτσι, πώς και τόσο καιρό δε βρέθηκα εγώ ή εσύ ή κάποιος άλλος να κάνει το μεγάλο βήμα; Να πάρουμε πέντε κουβάδες parts και να πουλάμε set μαγνητών με τιμή λιανικής ένα δεκάρικο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω γιατί δεν το έκανες, εμένα σαν επιχείρηση δεν μου λέει κάτι, δεν με τράβηξε ποτέ. Γιατί δεν έχει καμιά σουπερ φιλοσοφία.

 

πάντως εγώ το λεω με την λογική όταν ο sd χρεώνει 200 και 300 το σετ, είναι λογικό ο κροάτης που είναι σίγουρα οικογενειακή επιχείρηση να ζητάει 100 και 150 που δεν είναι usa, διότι στο κάτω κάτω πηνιόσυρμα και πλαστικά είναι.

απο την άλλη δηλαδή πως γίνεται και ο Bill Lawrence που είναι usa χρεώνει 50-60 δολάρια τον μαγνήτη?

 

ορισμένοι έχουν καβαλήσει το τραίνο του μαρκετινγκ και όλα τρέχουν, με διαφημίσεις κλπ και σουπερ καταστήματα και προώθηση στα μαγαζιά.

Αν είσαι ιδιώτης ή μοναχικός καβαλάρης και τυλίγεις στο χέρι και δεν έχεις και παραγωγή και πελατολόγιο να περιμένει μια χαρά μπορείς να βγάλεις λεφτά με το λογικό κέρδος. Αν θες να αγοράσεις μηχανή που να τυλίγει μαγνήτες με το σωρό και να την αποσβέσεις χρεώνοντάς την στον πελάτη ΟΚ. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

4ον το ηχόχρωμα που έχουν είναι πολύ του γουστου μου. Γεμάτος και ισορροπημένος ήχος.

Και πως ξέρετε τι θέλετε ρε παιδιά;

Εκ των πραγμάτων, τους μαγνήτες δεν μπορείς να τους δοκιμάσεις. Οκ, διαλέγεις specs. Αλλά τα βιντεάκια στο Youtube δεν μπορούν να αποτελούν αξιόπιστο κριτήριο. Το τελικό αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί εν πολλοίς και απ' το όργανο στο οποίο θα βάλεις τους καινούριους μαγνήτες. Άρα πως ξες που θα κινηθείς;

 

Δηλώνω άσχετος στο θέμα, αλλά αν ακούσεις φτασμένους μουσικούς με signature μαγνήτες, διαπιστώνεις ότι δεν ήξεραν κ αυτοί που πήγαιναν. Εβλεπα συνέντευξη και λέει "Ζήτησα απ' τον κατασκευαστή να έχει καλό bottom end, high end, clarity και articulation και μου έφτιαξε αυτούς τους μαγνήτες οι οποίοι ακούγονται απίστευτα ωραίοι". Δηλαδή όλοι οι άλλοι τι θέλουμε; Μαγνήτες που λασπώνουν ή μαγνήτες που ακούγονται μάπα;

 

Υπάρχει μια τεράστια αγορά aftermarket μαγνητών, όπου αν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο (πχ ο @Superfunk σε προηγούμενο post μου είχε πει πάρε τους Fender 65 για τον κλασικό stratty ήχο που αγαπήσαμε). Οκ, αυτό είναι κάτι συγκεκριμένο, ξέρεις που πας και τι θέλεις, αλλά αν απλά ψάχνεις να βελτιώσεις τον ήχο σου, τα βίντεο του YouTube δεν είναι αξιόπιστο κριτήριο κατά τη γνώμη μου. Βλέπεις Fender Custom Shop μαγνήτες, ωραίοι. Βλέπεις Duncan, ωραίοι. Βλέπεις Q, ωραίοι. Ακόμα και Ελλάδα να στηρίξεις, και οι GAS ωραίοι ακούγονται! 

 

Τι ζητήσαμε οι άνθρωποι, ένα upgrade την κιθάρα μας να κάνουμε, πυρηνική φυσική είναι το ζήτημα λαίμαι...

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Τι ζητήσαμε οι άνθρωποι, ένα upgrade την κιθάρα μας να κάνουμε, πυρηνική φυσική είναι το ζήτημα λαίμαι...

 

Τα πάντα ειναι πυρηνική φυσική εάν τα ψειριζεις. Ο superfunk θα βγάλει τον ίδιο ήχο με ο,τι σετ μαγνητων και εάν του δώσεις, σε μια τελε, είτε κάνουν 30, είτε 330 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για μένα. Ο τελικός ήχος θα βγει ο ίδιος.

 

Το θέμα, όμως, δεν είναι στον τελικό ήχο μιας εγγραφής, αλλά σε όλα όσα προηγούνται. Το πώς θα δέσει το eq και το φυσικό compression του μαγνήτη με τον εκάστοτε ενισχυτη, το ποσό θα χρειαστεί να ρυθμίζεις για να πετύχεις τον σωστό ήχο, το τι αίσθηση θα εχει στο χέρι, το πόσο καλά ισορροπεί/συνεργαζεται ο neck με τον bridge, και πολλά άλλα.

 

Για παράδειγμα, το σετ που αντικατεστησα δεν μου άρεσε. Οι μαγνήτες μόνοι τους, αλλά και σε συνδυασμό, δεν με ενέπνεαν. Μου ξυνιζει το eq τους, και η ανισορροπία μεταξύ τους. Και ήξερα ακριβώς τι να παραγγείλω για να είναι ο ηχος όπως τον θέλω. Βέβαια, εαν ακούσεις ηχογραφησεις, είναι μικρές οι διαφορές στον τελικό ήχο. Αλλά, όπως είπα, δεν με ενδιαφέρει ο τελικός ήχος, τόσο, καθώς είναι αποτέλεσμα κυρίως της προενισχυσης και των εφέ.

 

 

 

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, βασει εμπειρίας, και δε σημαίνει ότι αυτά που λέω είναι και σωστά...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ο superfunk θα βγάλει τον ίδιο ήχο με ο,τι σετ μαγνητων και εάν του δώσεις, σε μια τελε, είτε κάνουν 30, είτε 330 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για μένα. Ο τελικός ήχος θα βγει ο ίδιος.

Είναι αυτό που έγραφα προ ολίγου καιρού σε άλλο νήμα: Από ένα (παικτικό) σημείο και πέρα, από ένα επίπεδο εμπειρίας και πάνω, καθώς το αυτάκι έχει "κουρδίσει" σε έναν ήχο, τον "κατεβάζει" στο χέρι. 

 

Οπότε, ότι και να πιάσεις, όπως και να παίζει, εσύ θα πας να βγάλεις "αυτόν" τον ήχο. Οι μαγνήτες,  το κουτσουράκι, θα σου τον φέρουν λιγότερο ή περισσότερο- αλλά σε γενικές γραμμές θα είναι "αυτός" ο ήχος.

Αν τα μαγνητάκια είναι κοντά σε αυτό που έχεις στο αυτί, όλα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα... 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είναι αυτό που έγραφα προ ολίγου καιρού σε άλλο νήμα: Από ένα (παικτικό) σημείο και πέρα, από ένα επίπεδο εμπειρίας και πάνω, καθώς το αυτάκι έχει "κουρδίσει" σε έναν ήχο, τον "κατεβάζει" στο χέρι. 

 

Οπότε, ότι και να πιάσεις, όπως και να παίζει, εσύ θα πας να βγάλεις "αυτόν" τον ήχο. Οι μαγνήτες,  το κουτσουράκι, θα σου τον φέρουν λιγότερο ή περισσότερο- αλλά σε γενικές γραμμές θα είναι "αυτός" ο ήχος.

Αν τα μαγνητάκια είναι κοντά σε αυτό που έχεις στο αυτί, όλα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα... 

 

 

Λόγια σοφού ανδρός....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου