Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι αγαπημένες σας μπύρες;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μαύρες ζεστές όχι.

 

Αυτο ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει (μονο απο λαθος ή ΦτΩση Ρεβματος θα σου σερβιρουν ζεστη μαΒρη μπυρα οπουδηποτε στον κοΖμο)  

 

Η εταιρεια του ΑΠΟΛΥΤΟΥ νεκταρ συστηνει τους 7 βαθμΟΙ για την απολυτη μαυρη μπυρα

 

https://www.koestritzer.de/biere/koestritzer-kellerbier

 

https://www.koestritzer.de/biere/koestritzer-schwarzbier

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

θα σου σερβιρουν ζεστη

"Μήπως η μπύρα σας δεν είναι χλιαρή, να σας τη ζεστάνω;"- Άγγλος πανδοχέας (ο Αστερίξ στη Βρετανία).

  • Χαχα 4

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Flotzen είπε

Αν ποτέ τη βρείτε, γιατί είναι καρα-σπάνια, Σόλο Ασκιανός, την καπνιστή όμως.

 

Με αφορμή αυτό, δηλαδή τις Κρητικές Solo που αξίζουν προσοχής, έχω να πω οτι η Ελληνική μικροζυθοποιία τα τελευταία χρόνια έχει πραγματικά κάνει άλματα και η δοκιμή τους είναι must (και για το support φυσικά).

 

Χθες ήπια μια Volkan Santorini Blonde Pilsner και μου έκανε εντύπωση η τόσο όμορφα διακριτική καπνιστή γεύση της (γενικά όπου βλέπω καπνιστό είμαι επιφυλακτικός γιατί εύκολα ισοπεδώνει...)

  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, gmoukou είπε

γενικά όπου βλέπω καπνιστό είμαι επιφυλακτικός γιατί εύκολα ισοπεδώνει...

Σωστή παρατήρηση. Και εγώ συμπαθώ τις καπνιστές- αν βρεθώ σε κάποια μπυραρία με μεγάλο κατάλογο, δοκιμάζω. Αλλά κάποιες ήταν υπερβολικές.

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
50 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

"Μήπως η μπύρα σας δεν είναι χλιαρή, να σας τη ζεστάνω;"- Άγγλος πανδοχέας (ο Αστερίξ στη Βρετανία).

 

Κοίτα, στην χώρα μας πίνουμε μπύρα το καλοκαίρι κυρίως ως αναψυκτικό με 5% αλκοόλ.

Πίναμε κρασί μέχρι που ήρθε ο Fix. Πάγωνε τη παραγωγή με πάγο και μετά το '25, σε ψυγείο.

 

Παλιά, όλο το αέριο CO2 απελευθερωνόταν στη διαδικασία παραγωγής. Ήταν flat και με την πάροδο του χρόνου, με τις νέες τεχνολογίες, το CO2 της μπύρας προστέθηκε υπό πίεση.

 

Όταν η μπύρα είναι ανθρακούχα δίνει μια αίσθηση δροσιάς και το CO2 είναι επίσης υπεύθυνο για τις φυσαλίδες που δημιουργούν τον αφρό που είναι σημαντικός για τη διατήρηση της θερμοκρασίας της μπύρας. Ο όγκος του CO2 στο εσωτερικό της μπύρας σχετίζεται με τη συνοχή του αφρού. Οι διαφορετικοί τύποι μπύρας απαιτούν διακριτούς όγκους CO2.

Ορισμένοι μπορεί να είναι πιο flat, όπως το English Ale και άλλοι πιο ανθρακούχοι, όπως η Weiss.

 

Επίσης, μην ξεχνάς πως οι Γαλάτες δεν είχαν πσυγεία.😄

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

στην χώρα μας πίνουμε μπύρα το καλοκαίρι κυρίως ως αναψυκτικό με 5% αλκοόλ

Χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτή την παρατήρηση...

Αναψυκτικά πίνουμε, δεν πηγαίνουμε να μπεκρουλιάζουμε όπως θεωρούν οι συμβίες μας όταν λέμε: πάω να πιω καμία μπύρα με τα παιδιά 😂

 

ΥΓ: Από εδώ και στο εξής, κομμένες οι Noiz μπυροποσίες. Ζήτω οι Noiz αναψυκτοποσίες 😎  

  • Like 1
  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ανοίξω παράπλευρο θέμα επι τη ευκαιρία, να πιούμε κανα αναπσυκτικό μιας και το 'φερε η κουβέντα.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2022 στις 7:02 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

1. Κάτσε ρε μάστορα. Εσύ είσαι στα Χανιά δεν είσαι?

Ή μήπως είσαι στα Νέα Χανιά?:classic_tongue:

 

2. Να τον πάρεις από το χέρι αφού είναι κολλητός σου, και να τον πας αμέσως να τον δει ένας γιατρός.

Έχει σοβαρό πρόβλημα το παλικάρι.

Ζω στα Χανιά από το 2005 αλλά από Αθήνα είμαι.Βυρωνα.Ανεβαινω 2-3 φορές το χρόνο.Γονεις αδέρφια κολλητοί όλοι είναι ακόμα εκεί.Τωρα για το δεύτερο σκέλος...ο τύπος είναι all weather.Δεν μπορώ να του πω κάτι....μπορεί να πιει από AMSTEL κουτάκι ΖΕΣΤΗ (σα τους λιμενεργάτες στο Πέραμα έως...τα πάντα ολα ) Πήγε Βέλγιο στο Leuven μόνο και μόνο για ξενάγηση στο εργοστάσιο ζυθοποιίας....

 

Εγώ δεν τρελαίνομαι για μπύρες....

Αν βρω θα πάρω καμιά Grolsch να κρατήσω τα κόκκινα λαστιχακια για strap locks η καμιά Fischer....μόνο και μόνο επειδή έτσι έλεγαν τον αγαπημένο μου σκακιστή!!!Κατά τ αλλά άσχετος....ότι βρεθεί στο τραπέζι θα το πιω.

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια σκληρή ημέρα εργασίας, κάτω από τον καυτό ηλιο (καλά, την πιο πολλή ώρα οδηγούσα), ήρθε η ώρα να φορτίσω μπαταρίες. 

 

Την πρώτη δεν πρόλαβα να την πάρω φωτό. Στη δεύτερη ρύθμισα το κλείστρο στο 1/1000sec ώστε να προλάβω... 😄

 

IMG_20220610_144020.thumb.jpg.57f60887d953154bcac4c00ce0495e2d.jpg

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου