Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Χρειάζεται;

 

Για το Amplitube vs tube amp ίσως όχι, αλλά σε άλλα έχουμε δει κατά καιρούς τρελά...

Have you ever pulled someone's pants down? - Quora

  • Χαχα 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Χρειάζεται;

Για το τυπικό της υπόθεσης.

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενταξει, θα προτιμησουμε τον κανονικο λαμπατο και οχι την εξομοιωση. Ειναι πολυ ευκολο αλλωστε να χωρεσει ενας λαμπατος στο live room που εχουμε τα ντραμς. Εδω χωρεσε ολοκληρο πιανο με ουρα. 

 

Θα κοστισει βεβαια κατι παραπανω, αλλα δεν πειραζει, τοσα χρηματα εχουμε δωσει σε κομπρεσσορες και ρακ, χωρια τα δεκαδες χιλιαρικα για την κονσολα. Για να μη μιλησουμε για το χωρο.

 

 Πως; Με plug in τα ντραμς και τα πληκτρα; Και με plug in ολα τα εφε, και εικονικη η κονσολα; Και ο χωρος λιγο χυμα; Α ρε γαμωτο, εναν λαμπατο ενισχυτη αμα ειχαμε, το ειχαμε σωσει 🙃

 

 Υ.Γ. Απο ολα τα παραπανω, το πιο ευκολο με διαφορα για να γινει σε home studio ειναι να γραψεις τον ενισχυτη της κιθαρας. Μην εχουμε ομως και προσδοκια οτι θα κανει και καμια φοβερη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα, διοτι αν σκοπος μας ειναι η βελτιστη εγγραφη τοτε η καλυτερη λυση ειναι ενα επαγγελματικο στουντιο και κυριως οι αναλογοι συνεργατες. Απο τη στιγμη που τα αφηνουμε αυτα και πειραματιζομαστε μονοι στο σπιτι, εχουμε συμβιβαστει τραγικα περισσότερο απο την τυχον διαφορα μεταξυ ενισχυτη και plugin.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Ρε συ Nekkon, όποτε σε διαβάζω μου δίνεται η εντύπωση ότι σου χτυπάνε την πόρτα κάθε μέρα Μάρτυρες των Πλαγκίνς και σου ζητάνε να μπουν σπίτι σου για να μιλήσετε σχετικά με την αλήθεια της Fractal και της Neural DSP.

Bill δηλώνω θύμα, φίλος... 😄Screenshot_20230124_083914_Viber.thumb.jpg.be74e1102b18aedd7039093875e38367.jpg

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ και εγώ με τον @BillTrantos

Βασικά δεν τίθεται θέμα ή το ένα ή το άλλο.

Μπορείς κάλλιστα να έχεις και τα δύο.... ή μάλλον όλα ή και τίποτα.

Προσωπικά έχω έναν λαμπάτο, όταν θέλω το real thing.

Έχω ένα Modeling , όταν θέλω απλά να παίξω χωρίς πετάλια και ιστορίες.

Έναν vintage πλέον solid state , έτσι για την 80ίλα....... και ένα σκασμό plugings κυρίως για lazy recording (όταν δεν θέλω μανούρα με mics, stomp boxes , racks κ.λ.π)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, manosx είπε

Μην εχουμε ομως και προσδοκια οτι θα κανει και καμια φοβερη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα, διοτι αν σκοπος μας ειναι η βελτιστη εγγραφη τοτε η καλυτερη λυση ειναι ενα επαγγελματικο στουντιο και κυριως οι αναλογοι συνεργ

 σε εμένα ΚΑΝΕΙ τεράστια διαφορά. 

βέβαια ΕΙΜΑΙ ηχοληΦταρας :) :) και κΣερω να μικροφώνΙαζω σωστά τους ενισχυτές μου (σιγά το rocket science μεταξύ μας...και  στα Hansa Studios που έγραψα στα νιατα μου και στα....Παγκράτι ...studios :) που γραφω τώρα το ίδιο δυναμικό μικρόφωνο κολλημένο στην ίδια θέση στη γρίλια του ίδιου ενισχυτή χρησιμοποίω....ενταξει αντι για ΜD409 ειναι τωρα Ε906 αλλά εχεσθην η φοράς εις το αλώνιον  :) )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tο μόνο συν που βλέπω (και ακούω..) σε μια ηχογράφηση κιθάρας από το real thing πλέον, είναι το ψυχολογικό... Εντάξει, αλλιώς θα παίξεις με τον (sexy) φωτισμό των λυχνιών και τον αέρα από το μεγάφωνο του λαμπάτου να σε χαϊδεύει τα πόδια... ! Μην μιλήσω και για την ζέστα που εκπέμπουν οι λάμπες του τώρα χειμωνιάτικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 σε εμένα ΚΑΝΕΙ τεράστια διαφορά. 

βέβαια ΕΙΜΑΙ ηχοληΦταρας :) :) και κΣερω να μικροφώνΙαζω σωστά τους ενισχυτές μου (σιγά το rocket science μεταξύ μας...και  στα Hansa Studios που έγραψα στα νιατα μου και στα....Παγκράτι ...studios :) που γραφω τώρα το ίδιο δυναμικό μικρόφωνο κολλημένο στην ίδια θέση στη γρίλια του ίδιου ενισχυτή χρησιμοποίησα)

Το όλο θέμα είναι για μένα , τί ύφος θες να προσδώσεις στο mix σου/ παραγωγή σου.

Το αποστηρωμένο studi-ακό των 80'ς.

Κάτι πιό brutal/ natural.... κ.ο.κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

 Tο μόνο συν που βλέπω (και ακούω..) σε μια ηχογράφηση κιθάρας από το real thing πλέον, είναι το ψυχολογικό... Εντάξει, αλλιώς θα παίξεις με τον (sexy) φωτισμό των λυχνιών και τον αέρα από το μεγάφωνο του λαμπάτου να σε χαϊδεύει τα πόδια... ! Μην μιλήσω και για την ζέστα που εκπέμπουν οι λάμπες του τώρα χειμωνιάτικα....

Και η μυρωδιά...;;;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 σε εμένα ΚΑΝΕΙ τεράστια διαφορά. 

 

 

 Και σε μενα κανει διαφορα 😄 οταν ακουω σαν κιθαριστας 😄 δηλαδη να ψειριζω τη μαιμου στην κιθαρα και τα υπολοιπα στα @@ μου 😄αλλα τις περισσοτερες φορες  δε με νοιαζει και προτιμω τη βολη μου, γιατι αν και οντως ακουγεται καλυτερα, για κανα τζαμαρισμα και κανα χαβαλοντεμακι διαφορα δε θα κανει. Αν στην πορεια μου βγει το καινουργιο σουπερχιτ ουλτρακομματι, 😄 και θελω να το κανω οσο καλυτερο γινεται, τοτε να σοβαρευτουμε😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου