Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Τα ανοιχτά club τα βλέπουν όλοι.

Τα βλέπουν αλλά αν δεν είσαι μέλος δεν μπορείς ούτε να γράψεις ούτε να ακούσεις κλιπ.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το νόημα των club.

Πχ στο συγκεκριμένο, πρέπει να μπήκα όταν φτιάχτηκε και αμφιβάλλω αν ασχολήθηκα ή έκατσα ποτέ να σκεφτώ αν είδα ή διάβασα κάτι ότι ήταν σ αυτό.

Ποιό το όφελος συγκριτικά με μια άλλη υποκατηγορία?

 

Το ίδιο και για τα jazz manouche.

ασχοληθήκαμε ένα φεγγάρι, τώρα ό,τι έχουμε να πούμε πάει όπου ναναι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι επειδή είσαι γρήγορος και τα ξεπετάς τα θέματα.😄

 

Η αλήθεια είναι πως δεν εφαρμόστηκε η πραγματική λογική της πλατφόρμας και συνεχίσαμε να το αντιμετωπίζουμε ως απλό φόρουμ. Π.χ. στο FB αν δεν κάνεις follow κάμποσους δεν θα δεις τίποτα, ενω εδω τη λειτουργία αυτή δεν την χρησιμοποιεί ο κόσμος και έτσι χάνονται τα ειδικά και κοινά ενδιαφέροντα που μπορεί να έχει καποιος με 50 άλλους ωστε να αναπτυχθούν. Το ίδιο και με τα Club. Αντιμετωπίζουμε το φόρουμ και τις κατηγορίες του σαν ένα ανοιχτό κλαμπ που όλοι συμμετέχουμε, είτε έχουμε κοινά, είτε όχι και γίνεται μια σούπα.

Εχει ενδιαφέρον να δει κανείς πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζει τις πλατφόρμες ο κόσμος, ενω αυτές συγκλίνουν όλο και περισσότερο. Φυσικά εγω φταίω πιο πολύ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είναι επειδή είσαι γρήγορος και τα ξεπετάς τα θέματα.😄

 

 

έχουν γίνει διάφορα που χαλάνε την ροή.

Την ροή την έχουν οι βασικές κατηγορίες.

Τα κλαμπ...χάνονται. Τουλάχιστον όπως είναι δομημένα

Το ίδιο γίνεται και στο music. (με τα σχόλια ιδίως, αφού οι κριτικές απέτυχαν). 

Είναι σαν να είναι εκτός ροής.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα, τα club δεν φαίνονται στην πρώτη σελίδα, και αυτό μειώνει τους πιθανούς "θεατές" του θέματος.

Οπότε αν κάποιος θέλει να ανοίξει ένα νήμα με θέμα σχετικό με κάποιο club, θα προτιμήσει να το ανοίξει στο forum.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επανέρχομαι στο θέμα, αλλά μου άρεσαν πολύ και οι δύο ηχογραφήσεις.

Σαφώς προτιμώ τον ενισχυτή. Έχει μια "ζωντάνια" που δεν την έχει το plugin, και νομίζω δε θα την αποκτήσει ποτέ. Όπως και το cd και το mp3 δεν απέκτησαν ποτέ τον ήχο που άκουγες με το βινύλιο. Αλλά ποιος ακούει από πικάπ πλέον. Είναι και θέμα πρακτικότητας από ένα σημείο και μετά.  Όμως, νομίζω ότι όλοι πέφτουμε στο τρυπάκι να το συγκρίνουμε με το the real thing. It's not the real thing, άρα πρέπει να επικεντρωθούμε στο αν ακούγεται αρκετά "κοντινό" σε αυτό που θέλουμε να ακούσουμε. Προσωπικά επικεντρώνομαι στο αν ακούγεται ωραίο. Μου αρέσει. Οκ, διαφορετικό eq, λίγο πιο compressed από τον ήχο που έχω συνηθίσει, αλλά εφόσον ακούγεται ωραίο, γιατί να το ψειρίζουμε; Εκεί που διαφωνώ μόνο είναι στο ότι τα plugins ήρθαν για να αντικαταστήσουν τους λαμπάτους ενισχυτές (ειδικά όταν πλασάρεται με επιχειρήματα του στιλ ότι η λάμπα δεν είναι φιλική προς το περιβάλλον κλπ). Οκ, ακούγεται ωραία, αλλά ακόμα και οι YouTubers που έχουν signature plugins όταν τα προμοτάρουν φαίνονται καμία δεκαπενταριά λαμπάτες κεφαλές στο φόντο τους, και δεν είδα και κανέναν από δαύτους να πετάει τον ενισχυτή του για να παίζει ΜΟΝΟ με plugins. Καταλαβαίνω το θέμα της γειτονιάς κλπ, απλά όπως λέμε δεν είναι πρακτικό να κουβαλάς ενισχυτές και μικρόφωνα για να ηχογραφήσεις, έτσι δεν είναι και πρακτική λύση να πρέπει να πατήσεις το κουμπί του υπολογιστή για να ακούσεις την κιθάρα σου φίλε μου... Με χαλάει το να ΠΡΕΠΕΙ να είναι ή το ένα ή το άλλο...

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2023 στις 11:57 ΠΜ, Jazzjoker είπε

Λοιπόν, επειδή ξανακούγοντας τα κλιπάκια νομίζω ότι τελικά το αδίκησα το amplitube στην ηχογράφηση, παρακάτω ακολουθεί ένα τεστ που είχα ξανακάνει πριν χρόνια. Το τεστ έχει ως εξής:

 

Μέσα από τη στέρεο έξοδο πεταλιού μου, έστειλα ένα καλώδιο στον ενισχυτή ('65 Fender Deluxe Reverb Reissue) και ένα καλώδιο στην είσοδο της κάρτας. Σέταρα το amplitube στον ΄65 Deluxe Reverb και να έχει όσο κοντινότερα settings με αυτά του φυσικού ενισχυτή ενώ χρησιμοποίησα και για τις δύο ηχογραφήσεις 2 μικρόφωνα. Στον πραγματικό ενισχυτή ένα δυναμικό off axis κι ένα ribbon στο κέντρο του μεγαφώνου. Στο amplitube ίδια χωροταξία και στάθμες απλά τα μικρόφωνα είναι άλλη μάρκα μια και τα πραγματικά δεν τα έχω σε ψηφιακή μορφή. Πάντως δυναμικό και ribbon ξανά.

 

Τα δύο σήματα που ηχογραφήθηκαν μπορείτε να τα ακούσετε παρακάτω και αν θέλετε να μαντέψετε ποιο είναι το amplitube και ποιο ο ενισχυτής:

 

 

 

Μέχρι να ακούσω το 2ο clip έλεγα ωραίος ήχος.

 

Μετά όμως άκουσα το 2ο....

Περιγράφοντας τον με "τεχνικούς" ορους 😄 μου ακούστηκε πιο παχύς και ζεστός ήχος. Πιο απολαυστικός να τον ακούς.

Είναι όντως ο ενισχυτής στο 2ο clip? Δεν είδα την "επίσημη" επιβεβαίωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Με χαλάει το να ΠΡΕΠΕΙ να είναι ή το ένα ή το άλλο...

 

 

Ρε συ Nekkon, όποτε σε διαβάζω μου δίνεται η εντύπωση ότι σου χτυπάνε την πόρτα κάθε μέρα Μάρτυρες των Πλαγκίνς και σου ζητάνε να μπουν σπίτι σου για να μιλήσετε σχετικά με την αλήθεια της Fractal και της Neural DSP.

 

Δεν ήρθε κανείς να σου κατασχέσει τον λαμπάτο, ούτε θα πληρώσεις ποτέ φόρο πολυτελείας για τον λαμπάτο.

 

Απλά κάποιοι καψεροί σαν και του λόγου μου επιμένουμε (ίσως κακώς) ότι πλέον υπάρχει ΚΑΙ άλλη λύση, η οποία στις καθημερινές συνθήκες των 9/10 κιθαριστών είναι πιο βολική, χωρίς ταυτόχρονα να κάνεις ηχητικούς συμβιβασμούς. Η κουβέντα περί feel, amp in the room, κλπ είναι εντελώς διαφορετική, άσχετα που οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν.

 

Ζούμε στην καλύτερη εποχή για guitar gear με διαφορά. Θα έλεγα να την απολαύσεις αντί να βλέπεις συνομοσίες περί plugin/digital ατζέντας.

  • Like 2
  • Χαχα 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpamps είπε

Είναι όντως ο ενισχυτής στο 2ο clip? Δεν είδα την "επίσημη" επιβεβαίωση.

Χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου