Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις περι μουσικής ένα πρωϊνό Μ. Παρασκευής


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

@Alex Raptakis

Δυστυχώς δεν υπάρχει ο χρονος που υπήρχε στα 15-20. 

Κ επειδή ο χρόνος είναι λιγότερος πρέπει να είσαι πιο επιλεκτικός στο τι ακούς. Αυτό δε σημαίνει πως κάποιος είναι σνομπ όμως. 

 

Ισχύει 100% εννοείται. Και όσο μεγαλώνεις αλλάζουν και οι προτεραιότητές σου.

Και δεν είπα ότι μιλάμε για κανονικούς σνομπ, όχι. Μιλάω για κάτι που συμβαίνει υποσυνείδητα, λόγω συνήθειας, παρελθόντος, κουλτούρας, ή ότι άλλο μπορεί να έχει επηρεάσει τις προτιμήσεις του ακροατή. Φυσικά και είμαστε επιλεκτικοί. Αλλά - ο OP λέει για το ότι ακούει φοβερά πράγματα αλλά του αρκεί που τα ακούει μία φορά. Εγώ όταν ακούσω κάτι που το χαρακτηρίζω έτσι, έχει μπει στην playlist στο repeat μέχρι να έρθει το επόμενο. Αν δεν το κάνει, τότε τι φταίει? Ε εγώ λέω το υποσυνείδητο bias που πιθανόν έχει, και όλοι έχουμε με διαφορετικές σταθερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

.Αλλά - ο OP λέει για το ότι ακούει φοβερά πράγματα αλλά του αρκεί που τα ακούει μία φορά. 

Ο OP μάλλον εννοεί πως τα πράγματα αυτά είναι φοβερά ως παίξιμο/ήχος/παραγωγή αλλά μάλλον τους λείπει το βασικότερο όλων. Το συνθετικό. Τουλάχιστον έτσι το ερμηνευσα εγω. Ίσως γιατί κάπως έτσι το βλέπω κ εγώ σε πολλές περιπτώσεις. Αλλιώς αν υπάρχει κ το συνθετικό γιατί να μην το ακούσεις πάλι? OP βάλε ένα χεράκι βοήθειας, τι ενοουσαντε?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο op εννοει οτι τουλαχιστον μεχρι το 1980 συνθετικα κυριως αλλα και ως περιτυλιγμα τα πραγματα βαδιζανε σταθερα στην ανοδο οπως και μετα τις αρχες του 1930 40.

Και η χρονολογία παει εκει μονο οσον αφορα στο περιτυλιγμα διοτι μετα απο το οροσημο αυτό διασωζονται ηχογραφησεις.

Εννοειται οτι ο op δεν εμμενει αυστηρα στις δεκαετιες 50 60 70 κι ας αποτελουν το ψωμοτυρι του. Η κλασική προφανως και υπερισχυει των πάντων, αλλωστε η δισκοθηκη μου σε τιτλους κλασικής ξεπερναει αυτη της συγχρονης μουσικης.

Ομως η κλασική παντα ηταν των πιο ελιτ. Ο λαος ακουγε αλλα. Ευτυχως μετα απο 100 και 200 χρονια μπορει να αναπαραχθει πιστα. Δεν θα ισχυει το ιδιο ομως για εναν σύγχρονο οπως ο Χεντριξ (τυχαια επιλογη). Αυτα ευτυχως σωθηκαν ως εκτελεσεις συνθεσεις και ως τετοιες θα μεινουν. Γι αυτο και μεροληπτω υπέρ τους διοτι δεν εχουν το αβαντάζ της καταγεγραμμενης αυστηρα και ανα πασα στιγμή επανεκτελεσιμης κλασικής.

Πχ πως θα μπορουσε καποιος να αναπαραγαγει αυριο το dark side οπως ηχογραφηθηκε? (Οχι τυχαια επιλογη).

Αυτα λεει ο op

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο op εννοει οτι τουλαχιστον μεχρι το 1980 συνθετικα κυριως αλλα και ως περιτυλιγμα τα πραγματα βαδιζανε σταθερα στην ανοδο οπως και μετα τις αρχες του 1930 40.

Και η χρονολογία παει εκει μονο οσον αφορα στο περιτυλιγμα διοτι μετα απο το οροσημο αυτό διασωζονται ηχογραφησεις.

Εννοειται οτι ο op δεν εμμενει αυστηρα στις δεκαετιες 50 60 70 κι ας αποτελουν το ψωμοτυρι του. Η κλασική προφανως και υπερισχυει των πάντων, αλλωστε η δισκοθηκη μου σε τιτλους κλασικής ξεπερναει αυτη της συγχρονης μουσικης.

Ομως η κλασική παντα ηταν των πιο ελιτ. Ο λαος ακουγε αλλα. Ευτυχως μετα απο 100 και 200 χρονια μπορει να αναπαραχθει πιστα. Δεν θα ισχυει το ιδιο ομως για εναν σύγχρονο οπως ο Χεντριξ (τυχαια επιλογη). Αυτα ευτυχως σωθηκαν ως εκτελεσεις συνθεσεις και ως τετοιες θα μεινουν. Γι αυτο και μεροληπτω υπέρ τους διοτι δεν εχουν το αβαντάζ της καταγεγραμμενης αυστηρα και ανα πασα στιγμή επανεκτελεσιμης κλασικής.

Πχ πως θα μπορουσε καποιος να αναπαραγαγει αυριο το dark side οπως ηχογραφηθηκε? (Οχι τυχαια επιλογη).

Αυτα λεει ο op

Οχι βρε ΟΠΙ μου γενικως.

Λες στο πρωτο ποστ πως στις καινουριες μουσικες (ακομα κ των μεταξυ μας) βρισκεις καταπληκτικα πραγματα τα οποια δεν αντεχουν στο χρονο. Γι αυτα κ μονο αναρωτιεμαι τοτε πως τα βρισκεις καταπληκτικα? Κ συμπερανα (κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια) πως ενω  τα παιξιματα, οι παραγωγες, το υφος κλπ μπορει να ειναι καταπληκτικα, τους λειπει το βασικο που ειναι η συνθεση αυτη καθε αυτη. Αλλιως αν συνθετικα ειναι καταπληκτικα γιατι δεν αντεχουν στο χρονο? Αυτο ειναι το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω. Πως ενω ειναι γυαλισμενα κ γουστοζικα (ενιοτε) τους λειπει η ουσια. Αυτη ειναι η δικη μου ερμηνεια. Με αυτα που εγραψες πιστευω κατι παρομοιο εννοεις γι'αυτο ζητησαμε τη δικη σου ερμηνεια.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω αλλο παραδειγμα. Δεν ζησαμε να δουμε τον Λιστ ή τον Παγκανινι αλλα ...ενα οργανο ηταν. Ενας Γκουλντ ή Καβακος ισως μας πεισουν σημερα.

Οπως αντίστοιχα το περιτυλιγμα σνος Django ηταν παντα μετριοτατο. Ευτυχως βρεθηκε σημερα ενας Lagrene ή ενας Rosenberg να μας καλυψει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι γνωστό φαινόμενο. Όσο γεράζουμε τόσο σου φαίνονται ανούσια "τα μοντέρνα". 

 

https://psychology-spot.com/new-music-when-we-get-older/

(Δείτε και τη βιβλιογραφία στο τέλος )

 

Βάλτε και το γεγονός ότι η mainstream μουσική σήμερα εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό από αυτόν που εξυπηρετούσε πριν 30 χρόνια (συχνά μπορείς να χωρέσεις όλο το κομμάτι σε ένα snippet 15 sec)  και... καταλάβατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρισκω καταπληκτικα but cannot relate to them.

 Ειναι καταπληκτικά ως ενα ειδος που περασε και εφυγε.

Σημερα δεν υπαρχει κατι σαν τους beatles τον Davis την Fitzgerald τον Jarrett  ή τον Corea να δημιουργησει εκεινο το impact του τοτε. 

Σημερα πχ μπορει να ακουσω τον Rubalcaba που σνταξει δεν ειναι σημερινος και να μη μου κανει το ιδιο κλικ με τον Corea. Πού να πω για νεους.

Εννοείται οτι στο soundcloud και συνθετες μπορει να εχει αλλα πλεον εχω αρχισει να λέω κιθαριστες και πιανιστες 10 στο σωρό...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, harilatron είπε

Βάλτε και το γεγονός ότι η mainstream μουσική σήμερα εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό από αυτόν που εξυπηρετούσε πριν 30 χρόνια (συχνά μπορείς να χωρέσεις όλο το κομμάτι σε ένα snippet 15 sec)  και... καταλάβατε.

Μαλλον αυτο σχολιαζουμε τοση ωρα απλα εσυ το ειπες πιο ευστοχα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα θέλουμε να τα κανογμε ολα γρηγορα.

Αντε να αναπτυξεις την ποιμενικη σε 15 δλ

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολλοί διαμαρτύρονται για την κατεύθυνση της μουσικής βιομηχανίας  και της mainstream μουσική και μου θυμίζουν αυτούς που διαμαρτύρονται για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

" cresc. : Μα δεν έχει αυτονομία, δεν έχει υπάρχει δίκτυο ταχυφορτιστών, δεν ξέρουμε τις θα γίνει άμα χαλάσουνΕ οι μπαταρίες, ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΧΕΡΙ - ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ". 

Μα δεν το έβγαλαν για σένα ρε φίλε που μένεις στην Κυψέλη να το φορτίζεις με μπαλαντέζα από τον 3ο όροφο.

Το έβγαλαν για τον καλιφορνέζο που έχει άλλα 2 αυτοκίνητα στο γκαράζ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου