Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@dataentry1968 μαλλον ηταν καλα τα βιντεα σου. Καθομαι κ χαζευω βιντεα του hydrasynth χωρις να παιζω πληκτρα....

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@dataentry1968 μαλλον ηταν καλα τα βιντεα σου. Καθομαι κ χαζευω βιντεα του hydrasynth χωρις να παιζω πληκτρα....

Μπορείς να παίξεις όμως με το Hydrasynth ή οποιοδήποτε άλλο synth με την κιθάρα σου. Μια MIDI κιθάρα ή κάποιον guitar to MIDI converter χρειάζεσαι, ένα-δύο-δέκα synths και τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.😌

Επεξεργασμένο από dataentry1968

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Μπορείς να παίξεις όμως με το Hydrasynth ή οποιοδήποτε άλλο synth με την κιθάρα σου. Μια MIDI κιθάρα ή κάποιον guitar to MIDI converter χρειάζεσαι, ένα-δύο-δέκα synths και τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.😌

Στον νταταεντρυ μίλησα, ο μαραθον μου απάντησε....😆 

 

Πέρα από την πλάκα πραγματικά ωραίο μηχάνημα...

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Στον νταταεντρυ μίλησα, ο μαραθον μου απάντησε....😆

 

Και όμως έχει δίκιο.

Εγώ που έχω σαχλόφωνο, με το που έπαιρνα κάποιο vst (συνθοειδές), καθόμουν με τις ώρες και άκουγα κάθε preset ήχο, έπαιζα με αυτόν, να δω που θα με πάει το παίξιμο με αυτό τον ήχο.

Ώρες επί ωρών, άχρηστες ίσως, αλλά πάρα πολύ διασκεδαστικές.

Μια νότα στην αρχή, να τον ακούσω, να τον χωνέψω.

Προσπαθούσα να φτιάξω ηχητικά τοπία στο μυαλό μου.

Υπέροχες άχρηστες ώρες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Και όμως έχει δίκιο.

Εγώ που έχω σαχλόφωνο, με το που έπαιρνα κάποιο vst, καθόμουν με τις ώρες και άκουγα κάθε preset ήχο, έπαιζα με αυτόν, να δω που θα με πάει το παίξιμο με αυτό τον ήχο.

Ώρες επί ωρών, άχρηστες ίσως, αλλά πάρα πολύ διασκεδαστικές.

Μια νότα στην αρχή, να τον ακούσω, να τον χωνέψω.

Προσπαθούσα να φτιάξω ηχητικά τοπία στο μυαλό μου.

Υπέροχες άχρηστες ώρες.

Μα δεν είπα πως δεν έχει. 

Αλλά πρώτον δεν έχω σαχλοφωνο, δεύτερον υπάρχει μεγάλη εσωτερική ανάγκη να μάθω πιανο-πληκτρα κ triton (le) κάνομεν πλάκα 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Πέρα από την πλάκα πραγματικά ωραίο μηχάνημα...

Γι αυτό το έχω φίλος, γιατί είναι ωραίο μηχάνημα.😎 Αρχικά είχα σκοπό να πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο, το Hydrasynth Keyboard, αλλά δεν με έπαιρνε από...χωροθετικής άποψης. Για καλή μου τύχη είδα την Explorer έκδοση, η οποία είναι το ίδιο ακριβώς synth σε μικρότερο "πακέτο" και έτσι το πρόβλημα λύθηκε. Και οι 4 εκδόσεις του Hydrasynth (Explorer, Desktop, Keyboard, Deluxe) κουβαλάνε την ίδια ακριβώς sound engine, οπότε καλύπτουν τις ανάγκες σχεδόν κάθε χρήστη. Για κιθαρίστες/μη-πληκτράδες θα πρότεινα την Desktop έκδοση.

Δες και το παρακάτω αρκετά κατατοπιστικό βίντεο.

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μα δεν είπα πως δεν έχει. 

Αλλά πρώτον δεν έχω σαχλοφωνο,

 

Ναι βρε, το ξέρω ότι δεν το είπες, απλά το λέω εγώ.

Να πάρεις σαχλόφωνο, στις αγγελίες βρίσκεις πια κοψοχρονιά, και σου ανοίγει νέους εκφραστικούς δρόμους.

Πχ, σε κάποιο κομμάτι που έπαιζα sax στην κιθάρα, έπρεπε να σκέφτομαι σαν σαξοφωνίστας, να αφήνω αναπνοές, και να προσπαθήσω να φραζάρω σαν σαξοφωνίστας επίσης (κάθε όργανο σε πάει σε άλλο φραζάρισμα).

Είναι φοβερό και σαν πρόκληση, και σαν προσπάθεια.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

@dataentry1968 Το είδα πριν όταν σου είπα πως τα βίντεο σου μ'εβαλαν στο τριπακι να βλέπω βίντεο hydrasynth στο γιουτιουμπι😆

 

@fusiongtr όχι Φιουζιε. Ούτε σαχλοφωνο ούτε axe fx. Λάμπα κ τελεκαστερ θα πάρω. Κ συνθ να πάρω πάλι τελεκαστερ θα ειναι😆. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες πάντως μεγάλη. Το ίδιο με το τραμσκραημπ σε αλλά όργανα (κ ειδικά πνευστά) ένα πράγμα 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr Ότι χειρότερο, να ακούω/βλέπω πληκτρά να παίζει με ήχο sax σε κάποιο arranger/synth...🤢 
Όσο και καλά σαμπλαρισμένος να είναι ο ήχος, το παίξιμο του στα πλήκτρα τον καταστρέφει. Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και αν πας να παίξεις ήχο πιάνου ή Hammond με κάποιο MIDI wind controller.😁 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dataentry1968 είπε

@fusiongtr Ότι χειρότερο, να ακούω/βλέπω πληκτρά να παίζει με ήχο sax σε κάποιο arranger/synth...🤢 
Όσο και καλά σαμπλαρισμένος να είναι ο ήχος, το παίξιμο του στα πλήκτρα τον καταστρέφει. Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και αν πας να παίξεις ήχο πιάνου ή Hammond με κάποιο MIDI wind controller.😁 

 

Για κιθάρα μιλάω.

Και πια υπάρχουν άπειρες παράμετροι που μπορεί να ελέγξει κάποιος για να κάνει τον ήχο του πιο αληθοφανή (άσχετα αν εγώ βαριέμαι να τις χρησιμοποιήσω).

Μου φτάνει η πρόκληση όμως, και ο τρόπος που σκέφτεται κάποιος μουσικός που παίζει άλλο όργανο.

Για εσάς τους πληκτράδες είναι σύνηθες να παίζετε με ήχο άλλων οργάνων, αλλά εγώ όταν πρωτάκουσα άλλο όργανο παίζοντας κιθάρα, έφαγα μια τρελή φρίκη.

Σχεδόν δεν το πίστευα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου