Προς το περιεχόμενο

Ακουσατε Ακουσατε: Νέο Nord Lead


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι μετά από μια εβδομάδα απουσίας (λόγοι υγείας γαρ) και βλέπω ένα ωραιότατο flame. Τι ωραία' date=' καιρό είχαμε να πλακωθούμε βρε παιδιά! :lol:

 

Λοιπόν, καταρχήν να ευχαριστήσουμε τον φίλο Speedheel για την ενημέρωση. Εγώ βλέπω αυτή την κίνηση της Clavia πολύ καλή γιατί πραγματικά είχε μείνει πίσω στα Lead και τα είχε αφήσει για χρόνια ως είχαν, πιθανώς επαναπαυμένη από την απόλυτα επιτυχημένη πορεία τους.

Ήταν καιρός να βγει ένα νέο Lead ή το Wave αν προτιμάτε. Εγώ είμαι της άποψης ότι καλό είναι να βάλουν και εφφέ αυτή τη φορά αλλά επειδή ο ήχος των Lead είναι ωραιότατος (ακόμα και dry), δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα κολλήσει στα εφφέ αν του ταιριάξει στο αυτί ο ήχος του οργάνου. Ευτυχώς, εφφέ μπαίνουν και εξωτερικά, ήχος όχι! :wink:

 

Το μόνο που θα πω για το φίλο ruffneck είναι ότι μπορεί να είναι γνωστός και πετυχημένος παραγωγός και μουσικός αλλά... φίλε μου, πως περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά όταν μου λες ότι έχεις 9 αναλογικά synths και απαριθμείς ένα αναλογικό και 8 ψηφιακά VA; Και επέμεινες κιόλας ότι είναι αναλογικά!!!

Μόνο και μόνο με αυτή την πατάτα, κατάφερες να χάσεις όλο σου το κύρος! Οπότε, no hard feelings αλλά πρέπει να ψάξεις και να γνωρίσεις καλύτερα το gear που κατέχεις ή να προσέξεις την επόμενη φορά που θα κάνεις flame να το κάνεις σωστά.

Φιλικά προς όλους...[/quote']

για τα v/a ηταν πανω στα νευρα μου.οσο για το nord δεν μιλησα μονο για εφε αλλα και για αλλα πραγματα(δες συζητηση).Δικαιωμασας να το θεωρειτε καλητερο σαν ηχο.δικαιωμα μας εγω και αλλη 500 djs να δουλευουν πολυ περισσοτερο korg,roland,access kai waldorf για τον ηχο τους και αυτα που

προσφερουν σε σχεση με το nord.Για μας καλυτερος ηχος ειναι αυτες η εταιριες και θα ειναι γιατι απο το 80 μας στιριζουν στις δικες μας απαιτησεις

και καταλαβενουν τι καινουριο ζηταμε.Με σεβασμο traxtorm,id&t,neophyte,enzyme,rotterdam rec,armada,dht,edel,moh k.τ.λ.

ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τα v/a ηταν πανω στα νευρα μου.οσο για το nord δεν μιλησα μονο για εφε αλλα και για αλλα πραγματα(δες συζητηση).Δικαιωμασας να το θεωρειτε καλητερο σαν ηχο.δικαιωμα μας εγω και αλλη 500 djs να δουλευουν πολυ περισσοτερο korg' date='roland,access kai waldorf για τον ηχο τους και αυτα που

προσφερουν σε σχεση με το nord.Για μας καλυτερος ηχος ειναι αυτες η εταιριες και θα ειναι γιατι απο το 80 μας στιριζουν στις δικες μας απαιτησεις

και καταλαβενουν τι καινουριο ζηταμε.Με σεβασμο traxtorm,id&t,neophyte,enzyme,rotterdam rec,armada,dht,edel,moh k.τ.λ.

ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ.[/quote']

Κοίτα φίλε μου, εγώ δεν είπα ποτέ ότι το Lead έχει καλύτερο ήχο από π.χ. το Virus. Είπα καθαρά ότι μου ακούγεται ωραιότατος ο ήχος του Nord, αν εσένα δε σου αρέσει ή σου αρέσει πιο πολύ ο ήχος του Waldorf Q, δικαίωμά σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να μπαίνεις σε σύγκριση με άλλες εταιρίες, ο καθένας δουλεύει με ό,τι τον βολεύει και του αρέσει.

Τα υπόλοιπα σημεία βελτίωσης που ανέφερες είναι δεκτά αλλά όχι κρίσιμα για την επιλογή ενός synth (ταπεινή μου άποψη). Δεν θα με πείραζε να πάρω ένα synth με το μισό multi-timbrality από ένα άλλο αν αυτό το synth έχει τον ήχο που μου αρέσει. Αν το βλέπεις αλλιώς, είναι και πάλι δικό σου δικαίωμα.

 

Όσο για αυτό το point με τα VA, δεν το πολυκατάλαβα. Εννοείς ότι πάνω στα νεύρα σου υποστήριξες ότι τα synth που ανέφερες είναι αναλογικά αντί για VA; Αν ναι, θα σου πρότεινα να μη νευριάζεις για μια ιντερνετική κουβέντα (δεν αξίζει) ώστε να μη θολώνει η κρίση και οι γνώσεις σου...

 

Πάντα φιλικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ruffneck μην μπερδευεις τα πραγματα DJ δεν σημαινει απαραιτητα κ μουσικος και δευτερον δεν υπαρχει μονο η ηλεκτρονικη μουσικη στον κοσμο.Υπαρχουν και αλλα ειδη μουσικης που χρησιμοποιουν VA's και Αnalog.Αλλωστε τα πρωτα in production αναλογικα πρωτοχρησιμοποιηθηκαν και(οχι μονο αλλα και...) σε Rock μπαντες.Kαλως η κακως υπαρχουν Studio Synths και Live Synths χωρις αυτο να ειναι απολυτο.

To Setup μου εχει μπολικα μηχανηματα.Αυτο δεν σημαινει οτι τα κουβαλαω ολα.

Και πιστεψε με στο εξωτερικο Live μουσικο oxi DJ...μουσικο χωρις ενα Κοκκινο στο gig του Δυσκολα θα βρεις.Και η Clavia δεν ειναι ουτε Korg oυτε Kurzweil για να εχει οικονομικη δυνατοτητα να προσλαβει μεγαλους μουσικους ΠΧ Rudess.Χωρις να σημαινει παλι οτι η Korg Δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου

 

Φιλικα Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ruffneck μην μπερδευεις τα πραγματα DJ δεν σημαινει απαραιτητα κ μουσικος και δευτερον δεν υπαρχει μονο η ηλεκτρονικη μουσικη στον κοσμο.Υπαρχουν και αλλα ειδη μουσικης που χρησιμοποιουν VA's και Αnalog.Αλλωστε τα πρωτα in production αναλογικα πρωτοχρησιμοποιηθηκαν και(οχι μονο αλλα και...) σε Rock μπαντες.Kαλως η κακως υπαρχουν Studio Synths και Live Synths χωρις αυτο να ειναι απολυτο.

To Setup μου εχει μπολικα μηχανηματα.Αυτο δεν σημαινει οτι τα κουβαλαω ολα.

Και πιστεψε με στο εξωτερικο Live μουσικο oxi DJ...μουσικο χωρις ενα Κοκκινο στο gig του Δυσκολα θα βρεις.Και η Clavia δεν ειναι ουτε Korg oυτε Kurzweil για να εχει οικονομικη δυνατοτητα να προσλαβει μεγαλους μουσικους ΠΧ Rudess.Χωρις να σημαινει παλι οτι η Korg Δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου

 

Φιλικα Νικος

 

Φιλε Νικο δεν διαφωνώ σε αυτα που λες.εγώ απλώς τόνισα τι μπορεί να κανει τη clavia καλύτερη.Δεν μπορείς να στριζεσαι μια ζωη στον όνομα και στον ήχο θέλει και άλλα πράγματα πλέον μια εταιρία για να πάει ακόμα καλύτερα αν θέλει να συνεχιση.τα ίδια έπαθε και η novation με το ks4 σε σχέση με το soupernova 2 που ήταν πιο καλό και κατέληξε να μην βγάζει άλλα synth πλέον και αυτό για τι.επειδή κατέβασε τον πήχη.Τα ίδια έγιναν και με την ΕΜU που χάλασε το καλό της ήχο .Aς μην γίνει και με τη clavia.Το ότι έχουν nord η οποιαδήποτε άλλη μάρκα μουσικοί και dj είναι και

θέμα promotion της κάθε εταιρίας.Π.χ.το nord 3 δεν το αγόρασα μου το έδωσαν τζάμπα για να κάνω τη διαφήμιση στα live thou Αmsterdam όταν παίζω και για να το βλέπουν όλοι οι νέοι παραγωγοί και να τρέχουν να το αγοράζουν και όχι μόνο σε μένα αλλά και σε πολλούς άλλους γνωστούς  dj.Και για να μην παρεξηγηθώ το ίδιο γίνετε και σε όλες τις άλλες εταιρίες.Εγω δεν

νιώθω ωραία να κάνω τον άλλο ερμεο σε μια μάρκα αλλά να έχει τα μάτια του ανοιχτά και στις υπόλοιπες ώστε να κάνει μόνος του τις συγκρίσεις και να καταλήξει  εκεί που θέλει γι΄αυτό ήμουν αυστηρώς με τα χαρακτηριστικά της nord.ούτε έχω τίποτα με την εταιρία ούτε είμαι εχθρός της ίσα ίσα με πληρώνει κιόλας για το promotion τις.Για μας το τι αγαπάμε σαν synth και μας κάνει είναι μυστικό το τι προμοταρουμε όμως είναι ολοφάνερο για το λόγο που αναφέρομε.Αυτο ισχύ  και στους μουσικούς και στους djs.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου