Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μένω στο σπίτι που είχαμε για "εξοχικό" στα 80ς. 

Το έφτιαξα και το έκανα "καινούργιο" πριν 4 χρόνια. 

90% της δουλειάς γίνεται από το γραφείο εδώ - στο φυσικό γραφείο πηγαίνω μια φορά τη βδομάδα (και αν). 

Η αλληλεπίδρασή μου με την Ελλάδα είναι μικρή.

Στον κήπο έχω μανταρίνια, πορτοκάλια, λεμόνια, ρόδια, μούσμουλα και μπανάνες. 

Με ενοχλεί μόνο ο ντελιβεράς, που έρχεται με κομμένη εξάτμιση και χωρίς κράνος και κορνάρει για να βγει η απέναντι και να της παραδώσει έναν καφέ σε πλαστικό ποτήρι με φούσκα 😃.  

Με ενοχλεί και το τηλεφωνικό μαρκετινγκ των τραπεζών (wtf - welcome to 1980s) που με παίρνουν τηλέφωνο για μια προσφορά δανείου/κάρτας. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harilatron είπε

Με ενοχλεί μόνο ο ντελιβεράς, που έρχεται με κομμένη εξάτμιση και χωρίς κράνος και κορνάρει για να βγει η απέναντι και να της παραδώσει έναν καφέ σε πλαστικό ποτήρι με φούσκα 😃.

 

Για εσάς υπάρχει λύση: κάθε πρωί θα της φτιάχνετε εσείς και θα της πηγαίνετε ένα καφέ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες, με την μικρή "υποσημείωση" ότι η Ζυρίχη έχει το "προβληματάκι" να είναι η πόλη του πλανήτη με το μεγαλύτερο κόστος ζωής. Βέβαια, ότι πληρώνεις, παίρνεις. 

Την έχω επισκεφθεί δύο φορές και ήταν ο ορισμός της έννοιας "αλφάδι".

 

ευτυχως το διορθωσες παρακατω γιατι νομιζα οτι ειχες αρχισει τα τσιπουρα πΟυρΝο πΟυρνο 😅

 

58 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τα ξέρω, έχω συγγενείς που ζουν στην Ελβετία και για την ώρα δεν σκοπεύουν να επαναπατριστούν καθώς διαβούν σε ένα κορυφαίο επίπεδο ζωής. 

 

 

το μεγαλυτερο κοστος ζωης ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ  δεν το εχουν χωρες σαν την Ελβετια (χωρες που παραγουν αγαθα και υπηρεσιες υψηλης προστιθεμενης αξιας δηλ.)..."αλλες" χωρες το εχουν.....😉

 

https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp?title=2023&displayColumn=1

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Για εσάς υπάρχει λύση: κάθε πρωί θα της φτιάχνετε εσείς και θα της πηγαίνετε ένα καφέ.

 

Αυτή παιδί μου μπορεί να θέλει φρεντοτσινο με γάλα αμυγδάλου,  πεπερονι και 4 τυριά. Που να φτιάξω τέτοιο πρα(γ)μα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, harilatron είπε

Μένω στο σπίτι που είχαμε για "εξοχικό" στα 80ς. 

Το έφτιαξα και το έκανα "καινούργιο" πριν 4 χρόνια. 

90% της δουλειάς γίνεται από το γραφείο εδώ - στο φυσικό γραφείο πηγαίνω μια φορά τη βδομάδα (και αν). 

Η αλληλεπίδρασή μου με την Ελλάδα είναι μικρή.

Στον κήπο έχω μανταρίνια, πορτοκάλια, λεμόνια, ρόδια, μούσμουλα και μπανάνες. 

Με ενοχλεί μόνο ο ντελιβεράς, που έρχεται με κομμένη εξάτμιση και χωρίς κράνος και κορνάρει για να βγει η απέναντι και να της παραδώσει έναν καφέ σε πλαστικό ποτήρι με φούσκα 😃.  

Με ενοχλεί και το τηλεφωνικό μαρκετινγκ των τραπεζών (wtf - welcome to 1980s) που με παίρνουν τηλέφωνο για μια προσφορά δανείου/κάρτας. 

 

Ζεις στον επίγειο παράδεισο, σε τόπο αρχαίο και δοξασμένο, στο πιο όμορφο μέρος του κόσμου.

 Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να φτιάξεις ένα custom iron dome για να προστατευτείς από τα drones και τους πυραύλους.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harilatron είπε

Αυτή παιδί μου μπορεί να θέλει φρεντοτσινο με γάλα αμυγδάλου,  πεπερονι και 4 τυριά. Που να φτιάξω τέτοιο πρα(γ)μα. 

 

Λύση Δύο: πάρτε της ένα κουδούνι, να μη χρειάζεται η κόρνα.

Λύση Τρία: πάρτε μία εξάτμιση στον ντελιβερά

Λύση Τέσερα: <λογοκρίθηκε>

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harilatron είπε

Αυτή παιδί μου μπορεί να θέλει φρεντοτσινο με γάλα αμυγδάλου,  πεπερονι και 4 τυριά. Που να φτιάξω τέτοιο πρα(γ)μα. 

Ξέρω μια ταινία με τέτοιο σενάριο, το νου σου Χαρίλατρε.

  • Like 1

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ευτυχως το διορθωσες παρακατω γιατι νομιζα οτι ειχες αρχισει τα τσιπουρα πΟυρΝο πΟυρνο 😅

Να διαβάζεις μέχρι το τέλος φίλος. Και να μην μου χρεώνεις αυθαίρετα συμπεράσματα, διότι το Σάββατο δεν θα σου έρθω με ένα, αλλά με δύο πεντάχορδα 😂

 

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα με γυροφέρνει η ιδέα για ένα τεσσάρι και ένα πεντάρι, έτσι για να πειραματιστούμε 😎 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, trolley είπε

Να είσαι σίγουρος ότι στην Ελβετία θα μπορούσες να είσαι αυτό που είσαι, ακόμη περισσότερο. Και αυτό ισχύει για όλους μας... το Ελλάδα δεν...

Σαν προγραμματιστής που λες πως είσαι σίγουρα θα έχεις την δυνατότητα να έχεις πολύ καλό πακέτο αποδοχών.


Να μετακομίσει κάποιος στην Ελβετία που έχει το υψηλότερο κόστος ζωής ; Που 5Κ το μήνα φτάνουν ίσα ίσα ;
Μόνο αν παίρνεις ΠΟΛΛΑ, έτσι ώστε να μην σε νοιάζει η εξωφρενική ακρίβεια

 

Εχω γνωστό που μετακόμισε στην Ολλανδία με 7ψήφιο ετήσιο μισθό και ζει σε μια οργανωμένη χώρα με πολλά συν.
Καλά είναι όλα αυτά αλλά καθε 3 και λίγο νοσταλγεί την Ελλαδίτσα και όχι μόνο λόγω του καιρού (μουντάδα, βροχή, συννεφιά και κρύο όλο τον χρόνο)

Ζούμε στην  ωραιότερη χώρα του κόσμου, με τα νησιά μας, τις θάλλασες και τα βουνά, με το καλύτερο κλίμα και ήλιο όλον τον χρόνο.

Λίγο καλύτερο και πιο οργανωμένο κράτος να ειχαμε και θα ειμασταν στον Παράδεισο

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bathan είπε

Λίγο καλύτερο και πιο οργανωμένο κράτος να ειχαμε και θα ειμασταν στον Παράδεισο

 

καλα.... και η γιαγια μου αν ειχε ρουλεμαν θα ηντουστασανε πατινι....

τουλαχιστον εχουμε αποτελεσματικη αντιμετωπιση του κυβερνοΕΝγκληματος

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου