Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει νομοθέσια σχετικά με την ένταση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πρόβλημα μάγκες.

 

Ναι, καλά καταλάβατε παρόλο που παίζω τύμπανα αποκλειστικά από 7-8.30μμ έχουμε θέματα στην πολυκατοικία.

 

Αλλά πέρα από την κοινή ησυχία υπάρχει νομοθεσία για τις ώρες μη κοινής ησυχίας; ή είμαι νόμιμος;

 

Επίσης αν μπορούσατε να προτείνετε καμιά φθηνή λύση πέρα από το μαξιλάρι μπροστά από την μπότα και την παχιά κουβέρτα από κάτω, για την μόνωση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή έχουμε ένα χώρο προβών με κάτι φίλους και έχουμε ρωτήσει την αστυνομία, δεν υπάρχει πλέον η έννοια της "ώρας κοινής ησυχίας". Υπάρχει μόνο η έννοια της "διατάραξης της οικογενειακής γαλήνης". Ακόμα και στις λογικές ώρες μπορεί κάποιος να σου φέρει την αστυνομία, γιατί π.χ κάνεις φασαρία και δεν μπορεί να κοιμηθεί το νεογέννητο μωρό του και διάφορα άλλα τέτοια. Το καλό είναι ότι ο περισσότερος κόσμος, καθώς και οι περισσότεροι αστυνομικοί, δεν τα γνωρίζουν αυτά οπότε πάνε ακόμα με την συνηθισμένη λογική της "ώρας κοινής ησυχίας".

Σχετικά με μόνωση, ο υαλοβάμβακας σε πόρτες και παράθυρα κάνει αρκετή δουλειά και μπασοπαγίδες, π.χ μια ωραία και πρακτική λύση είναι μεγάλα κιούπια με άμμο μέσα και λαστιχένιο καπάκι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται τραγικό το να σκεφτόμαστε το πως να είμαστε νομικά καλυμμένοι έναντι του να σκεφτόμαστε το πως να μην ενοχλούμε;

 

Να βρεις έναν τρόπο να κάνεις ηχομόνωση ή να μελετάς σε κάποιο στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί σε παλαιότερο πόστ αντομετόπιζα το ίδιο πρόβλημα με φασαρία (αν και έπαιζα κιθάρα όχι τύμπανα) και αυτό που έκανα ήταν να βάλω ένα φίλο να παίζω σε μια κάποια ένταση και να πάω εγω ο ίδιος στο διπλανο διαμέρισμα και να δ'ω κατα πόσο έκανα φασαρία (μιας και ο καθένας λέει ότι θέλει). Μάθε εάν υπάρχει κάποιο όριο σε ντεσιμπέλ που μπορείς να παίξει αν και νομίζω πως το να τσεκάρεις ο ίδιος τη φασαρία πηγαίνοντας απλά στα διαμερίσματα που παραπονιούντε είναι αρκετο.

Άλλωστε φέις του φέις πίστεψε με δε θα κάνουν τα ίδια παράπονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη, έχω δει γείτονες που γουστάρανε όταν κοπανάγαμε ροκιές και άλλους που δεν θέλανε να ακούγεται ψίθυρος. Αν όλα γίνονται σε λογικές ώρες και εντάσεις δεν ενοχλούν, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να καταπιέσεις τον ντράμερ να παίζει μόνο ήρεμα. Αν θέλουν οι γείτονες να μην τους ενοχλούμε, να μας δίνουν λεφτά για στούντιο. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σπίτι μου μένοντας μόνη μου υπάρχουν μέρες που θα ακούσω ότι να ναι. Αλλά δεν ενοχλώ κανέναν. Όταν δεν είμαι μόνη δεν κάνω ότι μου καπνίσει. Είναι απλός σεβασμός προς τον συνάνθρωπο. Δεν περιμένω πότε θα μου διαμαρτυρηθούνε για να πω ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

Βρίσκω λάθος την νοοτροπία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη, έχω δει γείτονες που γουστάρανε όταν κοπανάγαμε ροκιές και άλλους που δεν θέλανε να ακούγεται ψίθυρος. Αν όλα γίνονται σε λογικές ώρες και εντάσεις δεν ενοχλούν, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να καταπιέσεις τον ντράμερ να παίζει μόνο ήρεμα. Αν θέλουν οι γείτονες να μην τους ενοχλούμε, να μας δίνουν λεφτά για στούντιο. :)

 

δεν είμαι ντραμμερ....αλλά ...σωπα ρε! λεφτά για στούντιο... ;D

 

μάλλον πρέπει να γινω ντραμμερ τελικά...

 

σοβαρά όμως..όλοι οι ντραμμερ έχουν την ιδια "καταρα"...οπότε...ή παίρνετε ηλεκτρονικά ντραμς...ή νοικιάστε κανενα δωμάτιο στον πειραια...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι θα κάνεις; Μουσική παίζεις.

Να στο θέσω αλλιώς. Εμένα με ενοχλεί η εκκλησία της γειτονιάς μου που έχει ηχεία και ακούω την λειτουργία από το σπίτι μου. Να πάω να τους κάνω φασαρία; Περιμένω και κάποια στιγμή σταματάει.

Δυστυχώς κάποια πράγματα κάνουν φασαρία. Αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε κομπρεσέρ.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει, έχω προσπαθήσει να παίξω σχετικά σιγά όσο επιτρέπει το όργανο βέβαια.

Οτί και να κάνω το σνομπάρουν κάποιοι, δεν βρίσκω λόγω να ασχολούμαι πλέον μαζί τους παίζω πάρα πολύ συγκεκριμένες ώρες και τους σέβομαι, καιρός είναι να με σεβαστούν και αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι θα κάνεις; Μουσική παίζεις.

Να στο θέσω αλλιώς. Εμένα με ενοχλεί η εκκλησία της γειτονιάς μου που έχει ηχεία και ακούω την λειτουργία από το σπίτι μου. Να πάω να τους κάνω φασαρία; Περιμένω και κάποια στιγμή σταματάει.

Δυστυχώς κάποια πράγματα κάνουν φασαρία. Αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε κομπρεσέρ.

Πραγματικά αυτό με την εκκλησία δε το είχα σκευτεί ποτέ!!!

Ορίστε λοιπόν με αυτό το επιχείρημα δε πρόκειτε να σου πεί κανείς τίποτα... Πές οτι μελετάς βυζαντινή μουσική με κρουστά  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου