Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και τα δίτροχα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bike messenger??

 

Κυκλοφορώ με ποδήλατο συχνά μέσα στην πόλη, προσπαθώντας να ακολουθήσω

το ρυθμό των αυτοκινήτων όπου αυτό είναι δυνατό. Εχθές προχωρούσα σε στενάκι

με 25χλ (στο συγκεκριμένο δρομάκι πρέπει να είσαι ηλίθιος για να κινηθείς με πάνω

απο 30 με αυτοκίνητο, ίσα που χωράει) και ακούω να πλησιάζει αυτοκίνητο με

θορυβώδη εξάτμιση, ανεβαίνω στα 30χλ σαν καλό παιδί, μετά απο 5 δευτερόλεπτα

κορνάρει, γυρνάω και βλέπω ένα πιτσιρικά με rallye και την γκομενίτσα του δίπλα.

Συνεχίζω και μετά απο 5 δευτερόλεπτα ξανά κόρνα, στην 3η κόρνα λοιπόν φρενάρω

απότομα ωστέ σχεδόν να πέσει πάνω μου, παίρνω τη πιο απειλητική πόζα που μπορούσα

με την μαλλούρα και το ογκώδες μπουφάν και στέκομαι πάνω απο το καπό. Κάνει να

ανοίξει το παράθυρο και φωνάζω ''που νομίζεις οτι θα πας ρε μ******ένο'', κλείνει το

παράθυρο, σηκώνει τα χέρια ως ένδειξη ήττας και κοιτάει κάτω. Σκέφτηκα να το κάνω

πιο δραματικό κλωτσώντας τον προφυλακτήρα ή φτύνοντας στο καπό ;D αλλά είχε

κόσμο γύρω. Το πόσο το ευχαριστήθηκα ρε παιδιά δεν λέγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

βασικα στην ελλαδα μονο αν κυκλοφορεις με τανκς στο δρομο εισαι ασφαλης ετσι οπως οδηγουν οι ελληναρες... με ποδηλατο στην αθηνα παιζεις τη ζωη σου κορωνα γραμματα καθε μερα... εγω τουλαχιστον δε θα τοκανα με τιποτα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες σε περιπτωση καγκουρα.... Τι να πεις...

Παντως στο αμστερνταμ πηγαν να με σκοτωσουν 5-6 φορες.. Βεβαια εφταιγα παντα εγω που εχω συνηθισει να στηριζω την αντιληψη μου στις εξατμισεις (βαβουρα) των ανωθεν , κ οχι στα αθορυβα ποδηλατα......

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες σε περιπτωση καγκουρα.... Τι να πεις...

Παντως στο αμστερνταμ πηγαν να με σκοτωσουν 5-6 φορες.. Βεβαια εφταιγα παντα εγω που εχω συνηθισει να στηριζω την αντιληψη μου στις εξατμισεις (βαβουρα) των ανωθεν , κ οχι στα αθορυβα ποδηλατα......

 

 

Πάντως στο Αμστερνταμ οι ποδηλάτες είναι θεοπάλαβοι και πολύ επιθετικοί, προς πεζούς, οδηγούς, άλλους ποδηλάτες, γάτες, σκύλους :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποδηλατο στην αθηνα παιζεις τη ζωη σου κορωνα γραμματα καθε μερα..

 

Χωρια οτι ΤΥΠΙΚΑ (απο τον ΚΟΚ) απαγορευεται η κυκλοφορια των ποδηλατων σε δρομους που κινουνται αυτοκινητα ...θα μου πεις τοσα και τοσα γινονται στο δρομο,τα ποδηλατα μας πειραξαν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο Αμστερνταμ οι ποδηλάτες είναι θεοπάλαβοι και πολύ επιθετικοί, προς πεζούς, οδηγούς, άλλους ποδηλάτες, γάτες, σκύλους :p

 

Και απίστευτα γρήγοροι! Απίστευτα όμως! Τους βλέπεις και λες αμόλυβδη κατάπιε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολιτισμένη χώρα υπάρχει αλληλοσεβασμός και αρμονική συνύπαρξη ποδηλάτων και αυτοκινητιστών, χωρίς "μίση" και αλληλοσπαραγμό. Το γνωρίζω γιατί το ζω κάθε μέρα, οδηγώντας ποδήλατο. Ατυχήματα υπάρχουν (επίσης το γνωρίζω προσωπικά γιατί... ήμουν το θύμα) αλλά δεν αναιρούν τον κανόνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολιτισμένη χώρα υπάρχει αλληλοσεβασμός και αρμονική συνύπαρξη ποδηλάτων και αυτοκινητιστών, χωρίς "μίση" και αλληλοσπαραγμό.

 

σαφώς. και επειδή εδώ στην Ελλάδα δεν είμαστε ακόμα τόσο πολιτισμένοι σε κάποια θέματα, τα βήματα εμπρός είμαστε αναγκασμένοι να τα κάνουμε όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου