Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με PC


Nikitas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου έχεις ηχογραφήσει και έχεις το wave με θόρυβο, πήγαινε και επέλεξε ενα μικρό σημείο της κυματομορφής που να έχει μόνο θόρυβο. Τώρα επέλεξε από την επεξεργασία του cool edit το noise reduction (δεν θυμάμαι ακριβώς που το έχει,κάπου στα μενου) και πάτα στο take sample (κάπως έτσι το λέει και παίρνει δείγμα του θορύβου). Μετα κλείστο και πήγαινε και επέλξε ΟΛΟ το αρχείο (κυματομορφή) άνοιξε πάλι το noise reduction και πάτα ok και θα καθαρίσει όλο το αρχείο από τον θόρυβο.

Αυτό που είπε ο φίλος ο Cugito είναι εκπληκτικό. Όντως κάνει πολύ καλλή δουλειά. Έχω όμως την εντύπωση ότι μετά που θα έχει φύγει ο θόρυβος με την εφαρμογή του noise reduction έχει κάπως αλλοιωθεί η ποιότητα του ήχου. Ακούγεται μια μικρή παραμόρφωση, κάτι σαν συριγμός.

Γνωρίζεται κάτι γι αυτό?

 

Αυτό που είπε ο άλλος φίλος

Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ τσέκαρε στα properties του μικροφόνου από το μενού της κάρτας ήχου σου αν το Boost είναι τσεκαρισμένο (που μάλλον είναι) . Ξετσεκαρέ το, και το 70% του προβλήματος λύθηκε.

Νομίζω πως με αυτή τη ρύθμιση δεν γίνεται τίποτε. Όταν το ξετσέκαρα δεν λειτουργούσε το μικρόφωνο καθόλου. Δεν γινόταν εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των πραγμάτων το Noise reduction πειράζει και συχνότητες που δε θα έπρεπε, αφαιρώντας το "υπόβαθρο". Ο μόνος τρόπος να έχεις καλύτερα αποτελέσματα είναι να παίξεις λίγο με τα settings του μικροφώνου και της ενίσχυσής του και πιθανότατα να πάρεις μια κάρτα που να δέχεται κανονικό μικρόφωνο και όχι pc mic. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα πιο λειτουργικό -και σίγουρα με λιγότερα artifacts- noise reduction είναι το x noise της Waves...Απλό σε ρυθμίσεις (κι εδώ με δείγμα θορύβου με την επιλογή learn) συν την δυνατότητα εύκολου και αρκετά πιστού monitoring του αφαιρούμενου σήματος, το οποίο αν προσέξεις θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα...Υπάρχει βέβαια και το καταπληκτικό λογισμικό της algorithmix, αλλά είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο άλλος φίλος

Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ τσέκαρε στα properties του μικροφόνου από το μενού της κάρτας ήχου σου αν το Boost είναι τσεκαρισμένο (που μάλλον είναι) . Ξετσεκαρέ το, και το 70% του προβλήματος λύθηκε.

Νομίζω πως με αυτή τη ρύθμιση δεν γίνεται τίποτε. Όταν το ξετσέκαρα δεν λειτουργούσε το μικρόφωνο καθόλου. Δεν γινόταν εγγραφή.

 

Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι η είσοδος μικροφώνου είναι πολύ "χαμηλή" εγγραφή γίνεται (δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνει) απλά επειδή η είσοδος είναι χαμηλή υπάρχει πρόβλημα, εξ ' ου και ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές "φροντίζουν" από τους οδηγούς της κάρτας να είναι η επιλογή Boost τσεκαρισμένη. Δεν βοηθάς πολύ διότι δε διευκρινίζεις ποιά συγκεκριμένη Live 5.1 έχεις. Το πιό σωστό θα ήταν να ανατρέξεις σε πιό νέους οδηγούς για την κάρτα σου. Αν αι πάλι δεν δεις ασπρη μέρα, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις για μια πιό "ριζική" αλλαγή.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νικίτας, κι όμως ο ήχος μπορεί να παραμείνει τέλειος! Αυτό που πρέπει να προσέξεις στο cool edit noise reduction είναι μια μπάρα που την κουνάς και εχει από μηδεν εώς 100% και δείχνει κατα πόσο να εφαρμοστεί αυτό το φίλτρο στο αρχέιο σου. Βάλτο γύρω στο 70 και θα έχεις τέλεια αποτελέσματα.

Οσο για το μικρόφωνο βγάλε το boost και μετά πήγαινε στις επιλογές ηχογράφησης και δυνάμωσε το μικρόφωνο τέρμα πάνω. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tugito είσαι φοβερός!!!

 

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι όταν αφαιρώ το Βοοστ από το μικρόδωνο μετά γράφει πολύ χαμηλόφωνα. Ακόμη και όταν κάνω normalize 100% δεν αυξάνεται αρκετά η ένταση.

Μήπως πρέπει να αλλάξω μικρόφωνο?

Αν ναι θα μου προτείνεις κάποιο οικονομικό που να κάνει δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε,

 

'Εκανες κάτι απ' αυτά που σου είπα;

Και αν ναι, τι έγινε;

 

Η προσπάθεια να σε βοηθήσουν οι φίλοι είναι αξιέπαινη αλλά πάει πλέον αλλού το θέμα.

 

Οταν μαγειρεύουμε φροντίζουμε να μη κάψουμε το φαι.

Αυτό που κουβεντιάζετε πλέον είναι με πιό τρόπο θα το "ξεκάψετε" !!!

Κοίτα πρώτα γιατί το καις!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απλό ή συνηθισμένο μικρόφωνο.

Προφανώς χρησιμοποιείς κάποιο που δίνεται με τα PC.

 

1. Ακόμα και ένα μικρόφωνο των 20-30 ευρώ με μικρό καρφί θα σου διορθώσει στο μεγαλύτερο ποσοστό το πρόβλημα σου. Η σειρά της Audio Technica διαθέτει κάτι που θα σου κάνει.

 

Απ το χαμήλωμα της έντασης του μικροφώνου δεν βγήκε τίποτε. Μένει να αγοράσω το μικρόφωνο. Είχα ψάξει παλιότερα στα μαγαζιά που πουλάνε PC για ένα καλύτερο αλλά δεν υπήρχε. Πήρα ένα νομίζω γύρω στα 10 ευρώ από ότι θυμάμαι (δεν γράφει μάρκα και τύπο επάνω).

Αυτά της Audio Technica που μπορώ να τα βρώ? Πιστεύεις ότι θα έχει σημαντική βελτίωση ο ήχος? Να μην ξεχνάμε ότι μετά θα πρέπει να τα συμπιέζω τ ααρχεία σε mp3. Αλλο πρόβλημα και αυτό! Δεν ξέρω πόσο να τα συμπιέσω με 128 kbit ή με λιγότερο που φτάνει μέχρι τα 8 kbit. Ή με τη συχνότητα 44100 ή λιγότερο? ή με το στερεο ή mono? Οσο αυξάνεται η ποιότητα πιάνουν μεγαλύτερο χώρο. Ποια θα ήταν η καλύτερη μορφή συμπίεσης?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου