Προς το περιεχόμενο

Τι μου τη σπάει σε κιθάρες κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου τη σπάνε

1) η πολλή προσήλωση στις τεχνικές λεπτομέρειες σε βαθμό που χάνεται η μουσική (έχει την αξία του και το "τυχαίο")

2) το κήρυγμα για το τι είναι "σωστό" στη μουσική (whatever works)

3) Τα πλαστικά pickguards

4) οι βαριές κιθάρες (σε βάρος)

5) τα πολλά καλώδια και η ώρα που τρώει στο στήσε-ξέστησε στο στούντιο

6) το φρετ μπαζ

7) το ατέλειωτο τύλιγμα των χορδών κάθε φορά που τις αλλάζω

8) που οι κοπέλες είναι είδος υπό εξαφάνιση στις μπάντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου τη σπάνε

1) η πολλή προσήλωση στις τεχνικές λεπτομέρειες σε βαθμό που χάνεται η μουσική (έχει την αξία του και το "τυχαίο")

λλάζω

8) που οι κοπέλες είναι είδος υπό εξαφάνιση στις μπάντες

Μιλώντας αποκλειστικά για μένα, μια ατάκα σαν το 1, θα ήταν λόγος άμεσης αποχώρησης  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τα Floyd Rose

2.Οταν η κιθάρα έχει ίδιο χρώμα(π.χ. ασπρο) σε σώμα και μανίκι αλλά το headstock παραμένει μαυρο

3.Black nickel(ή αλλιως cosmo black) hardware που με τον παραμικρό υδρώτα γίνονται ασημί

4.Βουτιά μανικιού όταν πρόκειται για κερατοειδή σχήματα

5.Τα στούντιο που δεν έχουν σωστή κατανομή ενισχυτών και ντραμς και κουφένεσε για να κανεις μια πρόβα

6.(συνέχεια) λιωμένα τύμπανα και πιατίνια από αδέξιους ντράμερ και αδιαφορία των ιδιοκτητών στο θέμα αυτό

7.κιθαρίστες που χτυπάνε σε χαμηλή ένταση τόσο δυνατά τις χορδές που οι ίδιες ακούς να ζητάνε βοήθεια

8.κιθαρίστες που παίζουν μόνο παπάδες αλλά ρυθμικά μηδέν

9.ντράμερ που όταν πορώνονται αυξάνουν ρυθμό και στην διακοπή όλων των άλλων δεν λένε να σταματήσουν

10.η αρρώστια της κιθαρομανίας που δεν μας αφήνει να αναπαυτούμε εν ειρήνη και μας κανει να θέλουμε και 2 και 3 και 10 κιθάρες χωρίς να μας είναι χρήσιμες

10+1.τα inlays απο της ESP HORIZON

10+2.βρώμικες και απεριποιητες κιθάρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά...μας δουλεύεις κι από πάνω ;D ;D

 

oxi

 

εχω γνωματευσει την ασθενεια μου πλεον ...

και εχω συχαθει που δεν βρισκω γιατρια .

 

:o

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

1)Σ'αυτή τη χώρα για να βρεις κιθάρα που πραγματικά αξίζει τα λεφτά της πρέπει να πάρεις γουρουνι στο σακί από το thomann ή απλά να έχεις λιώσει και να σαι πολυ πολυ τυχερός.

2)Σε οποιαδήποτε χώρα οι τιτανοτεράστιες αμερικάνικες μάρκες(ξέρετε για ποιες μιλάω) μοστράρουν την ονοματάρα τους πάνω στο Headstock για να σου πουλήσουν το ίδιο πράμα που άλλες μάρκες που ψάχνεις και δε βρίσκεις σου το δίνουν 30% (και λίγα λέω) φτηνότερα.

Παράδειγμα: schecter c1 classic: 700 ευρω thomann,duncan designed pickups.Cort kx custom,503 ευρω στο euroguitar,δεν την βρισκεις στην Ελλαδα,original duncans.Βεβαια,μ'αυτους τους γαλλους για διάφορους λογους ρισκαρεις αν θες ν'αγορασεις κατι μου μας επιστρεφει στο 1)

3)Για να βρεις 24ταστη κιθάρα πρέπει να τις κοτσάρεις κι ένα floyd rose απάνω,στο 80% των περιπτώσεων.

4)Αν βρεις το σώμα που θελεις(θελω μαονι ρε παιδι μου!) δε θα βρεις τον κατάλληλο λαιμό(βλεπε 3).Αν βρεις το σωμα και το λαιμο που θελεις δε θα βρεις τους μαγνητες etc etc.

5)Φτανει πια με τους active μαγνητες!Μερικοι θελουν να παιξουν κι αλλα πραματα εκτος απο metal με την κιθάρα τους!Αν δω αλλο ενα μοντελο που θα μ'αρεσει με τους 85/81 πανω θα παω να κοψω τα δαχτυλα μου με κουζινομαχαιρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το μικρό strat headstock(ειδικά σε μαύρη strat με μαύρο pickguard)!! είναι σαν ο ιδιοκτήτης του να έχει γράψει στο μέτωπό του "ΕΙΜΑΙ ΦΛΩΡΟΣ! ΕΙΜΑΙ ΦΛΩΡΟΣ!!" :o

 

2) οι κιθαρίστες-συλλέκτες-κάτοχοι μουσείου κιθαρών, που σε σνομπάρουν γιατί δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις καλύτερο-περισσότερο εξοπλισμό αλλά τελικά ο ήχος τους και το παίξιμό τους είναι εντελώς κλάιν! ::)

 

3) η μελέτη με ακουστικά! ειδικά με βρωμιά!!

 

4) οι χορδές που έχουν πρασινίσει! και σου λέει ο ιδιοκτήτης "μα δεν τις έχω παίξει καθόλου!" αλλά τις έχει 2 χρόνια φορεμένες! :-\

 

5) κάποιες ψωνισμένες boutique εταιρίες που χρεώνουν μέτριας ποιότητας εξοπλισμό διπλάσια από όλες τις άλλες boutique εταιρίες θεωρώντας τον εαυτό τους boutique of the boutique!!

 

6) οι φθηνοί marshall! δεν είναι marshall! ποιο marshall είναι η roland και η line6 με την modeling προσπάθειά τους! :-*

 

7) το μικρόφωνο on axis στο κέντρο του μεγαφώνου (ειδικά στα βρώμικα)! καμία σχέση με το τι ακούμε κανονικά! πιο πολύ μοιάζει σαν να γράφεις line και χωρίς speaker simulator!

 

8 ) η πολλή βρωμιά με single coils! όποιος το κάνει ή θέλει να τραβάει την προσοχή, ή θέλει να τραυματίσει τα αυτιά μας! >:(

 

9) τα μανίκια με λούστρο! είναι σαν να σέρνεις τα πόδια σου ξυπόλητα σε παρκέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ειναι λιιιιιγο παλιο θεμα αλλα πολυ χαβαλεδιαρικο!

 

-Μου τη σπαει που δε βγαινει Gibson Stratocaster :P :P

-Μου τη σπαει στις Fender που το σωμα ειναι Olympic White ας πουμε,rosewood ταστιερα κ maple headstock!Εμφανισιακα ομως,μη παρεξηγηθω!

-Μου τη σπανε οι combo!

-ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα floyd rose!!

-Μου τη σπανε τα πολυ-εφφε!

-Μου τη σπανε οι Humbucker σε μεγεθος single!(ετσι χωρις λογο)

-Μου τη σπαει η Gibson Firebird γιατι μετα απο πολυωρο τζαμαρισμα εψαχνα βελονιστη να μου "διορθωσει" τη μεση!

-Μου τη σπανε οι κιθαριστες που δεν ξερουν ποτε να σταματησουν να παιζουν σολο και χαλανε ολο το συνολο!Και δε "γεμιζουν" και σωστα το κομματι!

-Μου τη σπανε παλι οι κιθαριστες που παιζουν πιο γρηγορα κ απ'τη σκια τους και απο ρυθμο δεν ειναι ουτε αρχαριοι!

 

 

Αυτα για την ωρα! ;)

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου