Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρολο που δεν ειμαι μεγαλος φαν των Foo Fighters, δεν γινεται να αμφισβητησουμε την μεγαλη συνεισφορα του Grohl και του Novoselic στο τελικο κραμα των Nirvana. Ειναι μαγα λαθος να πιστευει κανεις αυτο, ασχετα με την τεραστια προσωπικοτητα του Cobain. Κατι ηξερε ο Cobain και τον πηρε στην μπαντα. Αλλωστε κατα την εποχη In Utero καποια κομματια ο Cobain τα εγραφε μαζι με τον Grohl.

If you are going through hell, keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εννοώ ότι υπάρχουν ολόκληροι κόσμοι μουσικής (και μουσικών) για τους οποίους οι Νιρβάνα απλώς δεν έχουν καμία σημασία, ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Όλοι το ξέρουμε (και ασφαλώς το ξέρει και ο SF), απλά νομίζω ότι μερικές φορές το ξεχνάμε.

 

Ή για να το πω αλλιώς: εγώ που δεν ακούω πλέον ροκ, σκοτίστηκα για το ρόλο που έπαιξαν οι Νιρβάνα.

 

Σωστά. Η φράση περί πρίν και μετά ισχύει, όπως και τα περισσότερα πράγματα στην τέχνη, μέσα σε συγκεκριμένους μικρόκοσμους και υποσύνολα και υπό συγκεκριμένες οπτικές. Απλά η μεγάλη επιρροή του Kurt τυγχάνει να είναι κάπως πιο αποδεκτή σαν γεγονός σε σχέση με άλλα "γεγονότα" στην ιστορία της μουσικής. Φυσικά για κάποιους είναι τελείως αδιάφορη.

 

Π.χ. προσωπικά εκτιμώ και αποδέχομαι την αξία της Κάλλας, αλλά δεν δίνω δεκάρα. Και εκεί υπάρχει μουσική πρίν και μετά, η άποψή μου ή καλύτερα τα γούστα μου δεν το αλλάζουν αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια μετά το nevermind, ακόμα δε μου κάθεται καμία συζήτηση για αυτοκτονία Cobain και μουσική των Nirvana. Πολύ μπλα-μπλα για απλή και straight-forward μουσική. Κρίμα που αυτοκτόνησε, ζωή σε λόγου μας, rest in peace και τέλος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια μετά το nevermind, ακόμα δε μου κάθεται καμία συζήτηση για αυτοκτονία Cobain και μουσική των Nirvana. Πολύ μπλα-μπλα για απλή και straight-forward μουσική. Κρίμα που αυτοκτόνησε, ζωή σε λόγου μας, rest in peace και τέλος.

Να μεταφερθεί στα απαντημένα παρακαλώ.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι υπάρχουν ολόκληροι κόσμοι μουσικής (και μουσικών) για τους οποίους οι Νιρβάνα απλώς δεν έχουν καμία σημασία, ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Όλοι το ξέρουμε (και ασφαλώς το ξέρει και ο SF), απλά νομίζω ότι μερικές φορές το ξεχνάμε.

 

Ή για να το πω αλλιώς: εγώ που δεν ακούω πλέον ροκ, σκοτίστηκα για το ρόλο που έπαιξαν οι Νιρβάνα.

 

:)

 

 

 

+1000

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αυτονόητο είναι πλέον η εξαίρεση.

Οι Nirvana είναι όντως ένα πολύ μεγάλο γκρουπ... στα πλαίσια του δικού τους γυάλινου μουσικού μικρόκοσμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν γινεται να αμφισβητησουμε την μεγαλη συνεισφορα του Grohl και του Novoselic στο τελικο κραμα των Nirvana.

 

+1, πίστεύω ότι αποτελούσαν τουλάχιστον το 40% αυτού του κράματος (πολύ σημαντικό).

Τι να πεις για τον Grohl ως ντράμμερ? Ο Butch Vig είπε πως όταν τους άκουσε πρώτη φορά να παίζουν το SLTS έπαθε εγκεφαλικό από την ένταση που έβγαζε ο Grohl χωρίς μικρόφωνα ανάμεσα στους εκκωφαντικούς ενισχυτές των άλλων δύο. Επίσης, όταν o Jack Endino τους ηχογραφούσε τα ντέμο του In Utero, ήρθε η αστυνομία στο στούντιο γιατί παραπονέθηκε γείτονας στην άλλη γωνία (πρώτη φορά στα 5 χρόνια που λειτουργούσε το στούντιο! :o)

Για τα υπέροχα basslines του Novoselic που παίζει άλλα πράγματα από την κιθάρα και κάνει το μπάσσο εξίσου σημαντικό με αυτή, τι να πεις? (Lithium π.χ)

Τίποτα δεν είναι τυχαίο όπως λένε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως haryy, συμφωνω απολυτα. ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι, ο Grohl ειναι φοβερος drummer, και το pop rock που παιζει στους Foo Fighters δεν θα πρεπει να μας ξεγελα. οι Nirvana επαιζαν τελειως διαφορετικη μουσικη, αρα και ο Grohl τοτε ειχε τελειως διαφορετικο υφος και ηχο. Οσο αφορα τον Novoselic, εισαι μεσ'στο μυαλο μου...Lithium...

If you are going through hell, keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αυτονόητο είναι πλέον η εξαίρεση.

Οι Nirvana είναι όντως ένα πολύ μεγάλο γκρουπ... στα πλαίσια του δικού τους γυάλινου μουσικού μικρόκοσμου...

 

και προσθετω αυτο το thread για τους nirvana,  εχει 5-6 οσες σελιδες και στην αναζητηση δε  βγαζει καν ενα thread για τους led zeppelin ασ' πουμε. Παλιωσανε? Τους επισκιασαν οι τεραστιοι nirvana. Δε λεω το thread ειναι για την μνημη του Kurt Cobain. Οποτε συνδεω αυτα που λεω με το οτι οι Led Zeppelin ηταν μια απο τις αγαπημενες μπαντες του κομπεην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προσθετω αυτο το thread για τους nirvana,  εχει 5-6 οσες σελιδες και στην αναζητηση δε  βγαζει καν ενα thread για τους led zeppelin ασ' πουμε. Παλιωσανε? Τους επισκιασαν οι τεραστιοι nirvana. Δε λεω το thread ειναι για την μνημη του Kurt Cobain. Οποτε συνδεω αυτα που λεω με το οτι οι Led Zeppelin ηταν μια απο τις αγαπημενες μπαντες του κομπεην.

Αν κάνεις κέφι, άνοιξε εσύ ένα θέμα για τους Ζέπελιν, και βάλε πληροφορίες και υλικό να διαβάσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο εγραψα και εγω λιγο παραπανω... ;)

 

αλλα και στην ιδια την προταση που "κουοταρες"...

 

όταν παραθέτουμε λόγια κάποιου άλλου, δεν το κάνουμε απαραίτητα για να διαφωνήσουμε, αλλά, κατά περίπτωση, και για να συμπληρώσουμε/υπερθεματίσουμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου