Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Taylor Hawkins (Foo Fighters)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Αν θεωρείς a priori ότι χρήση = έλλειψη σοβαρότητας, τότε κακώς συμβούλευες ανθρώπους με τέτοια προβλήματα. Η νομική υπεράσπιση δεν καθιστά κριτήριο γνώσης ψυχολογίας, εξαρτήσεων και αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων.

 

Διαφωνώ με την οπτική σου πάνω στο θέμα συνολικά, δεν αμφισβητώ ούτε το νομικό σου background, ούτε τις καλές προθέσεις που μπορεί να έχεις.

Σοβαρέψου= Αναγνώρισε ότι έχεις πρόβλημα, πάρτο σοβαρά.

Το 99% ξέρεις τι μου έλεγε;

Γιατί μας παν κατηγορούμενους; ΔΕΝ πειράξαμε  κανέναν.....εμείς πίνουμε

 

Βρες Βοήθεια= Απευθύνσου στους ειδικούς.

 

Και αν θες την άποψη μου , εγώ είμαι κατα της ποινικοποίησης των ναρκωτικών...μόνο τα καρτελ βολευει.

Διαφώνησε όσο θες, όταν φτάσεις 50 (και αν ζω ) έλα να ξανά κάνουμε την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να τελειώνω το θέμα.

Δεν σου πουλάω βαθμό , ως μεγαλύτερος.

 

Απλά κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός το Αύγουστο.....που έλεγαν οι παλιοί. 

Όσο μεγαλώνεις , καταλαβαίνεις (και δυστυχώς είναι βιωματικό) που χάνεις χρόνο και που να εστιάσεις.

 

Κρίνεις πιο μαλακά / ήπια τους νεότερους (γιατί τα έχεις κάνει και εσύ), αλλά είσαι πιο σκληρός με τους συνομηλίκους γιατί ξέρεις what it takes.....και δεν είναι όλα ρόδινα στη ζωή, και εκεί η ωριμότητα πρέπει να προτάσσεται.

 

Όταν βλέπω 50αριδες με μαλλιά και σκουλαρίκια και να κάνουν head banking Βασίλειε.....ΔΕΝ με πείθουν.

Είτε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά, είτε γιατί είναι κόπανοι.

 

Στην ηλικία σου κατανοώ να το βλέπεις πιο συναισθηματικά.

Εγώ αυτή τη στιγμή ακούω ΜΟΝΟ miles davis π.χ.    και SInatra.....πλην όμως τους θεωρώ σαν προσωπικότητες εντελώς ηλίθιους.....για διαφορετικούς λόγους τον καθένα .

Αυτό δεν με εμποδίζει να απολαμβάνω τη μουσική τους.

 

Και στο αμάξι αν οδηγάω και πετύχω στο ράδιο το learn to fly και θα το αφήσω και θα το δυναμώσω ίσως....., αλλά μεχρι εκεί.

Ωραίο τύπο θα θεωρούσα π.χ. τον Ζωρζ Περέκ και θα ήθελα να πιώ καφέ μαζι του να συζητήσω για τις «Χορείες Χώρων» .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

 

Όταν βλέπω 50αριδες με μαλλιά και σκουλαρίκια και να κάνουν head banking Βασίλειε.....ΔΕΝ με πείθουν.

Είτε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά, είτε γιατί είναι κόπανοι.

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων έχεις δίκιο.

Αλλά δες και λίγο αλλιώς (για τους μουσικούς μιλάω).

 

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι, που αυτό ήθελαν να κάνουν μικροί (γνωστό και λογικό).

Όταν το έκαναν, εκτός από την μεγάλη τους κατάκτηση, έχτισαν έναν ανάλογο τρόπο ζωής γύρω του, έκαναν ανάλογες παρέες, οι οποίες λόγω επαγγέλματος έμειναν στάσιμες.

Αυτοί οι άνθρωποι, δεν έμαθαν ποτέ να κάνουν κάτι άλλο, δεν χρειάστηκε, έγιναν γνωστοί και πλούσιοι από το όνειρό τους, και έμειναν εκεί.

 

Τα κατάφεραν, αλλά αυτό τους το κατόρθωμα τους ρούφηξε, και μαζί και αυτός ο τρόπος ζωής που ενστερνίστηκαν.

 

Τώρα πχ αυτό το παλικάρι, έκανε το όνειρό του πραγματικότητα, έκανε παρέα με τους υπόλοιπους της μπάντας, αυτοί είναι οι κώδικές τους καλώς ή κακώς, τους ενσωμάτωσε.

Έγινε πλούσιος και διάσημος, ζούσε μια στατική ζωή, δεν είχε κίνητρο να φύγει από εκεί, να μιλάει/εκφράζεται διαφορετικά από τους συμπαίκτες του στην μπάντα, έμεινε με τους κώδικες της εφηβείας του, και του άρεσε αυτό, τον κάλυπτε, και ήταν και το περιβάλλον του ανάλογο.

Τα ενδιαφέροντά του επίσης έμειναν στάσιμα, δεν εκτιθόταν σε άλλα ερεθίσματα (κάποια στιγμή που είχε πάθει overdose, άρχισε το mountain bike, αλλά μέχρι εκεί).

 

Καλό ή κακό δεν έχει σημασία, και δεν είμαι αυτός που τον κρίνω.

Απλά το επισημαίνω ως γεγονός.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων έχεις δίκιο.

Αλλά δες και λίγο αλλιώς (για τους μουσικούς μιλάω).

 

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι, που αυτό ήθελαν να κάνουν μικροί (γνωστό και λογικό).

Όταν το έκαναν, εκτός από την μεγάλη τους κατάκτηση, έχτισαν έναν ανάλογο τρόπο ζωής γύρω του, έκαναν ανάλογες παρέες, οι οποίες λόγω επαγγέλματος έμειναν στάσιμες.

Αυτοί οι άνθρωποι, δεν έμαθαν ποτέ να κάνουν κάτι άλλο, δεν χρειάστηκε, έγιναν γνωστοί και πλούσιοι από το όνειρό τους, και έμειναν εκεί.

 

Τα κατάφεραν, αλλά αυτό τους το κατόρθωμα τους ρούφηξε, και μαζί και αυτός ο τρόπος ζωής που ενστερνίστηκαν.

 

Τώρα πχ αυτό το παλικάρι, έκανε το όνειρό του πραγματικότητα, έκανε παρέα με τους υπόλοιπους της μπάντας, αυτοί είναι οι κώδικές τους καλώς ή κακώς, τους ενσωμάτωσε.

Έγινε πλούσιος και διάσημος, ζούσε μια στατική ζωή, δεν είχε κίνητρο να φύγει από εκεί, να μιλάει/εκφράζεται διαφορετικά από τους συμπαίκτες του στην μπάντα, έμεινε με τους κώδικες της εφηβείας του, και του άρεσε αυτό, τον κάλυπτε, και ήταν και το περιβάλλον του ανάλογο.

Τα ενδιαφέροντά του επίσης έμειναν στάσιμα, δεν εκτιθόταν σε άλλα ερεθίσματα (κάποια στιγμή που είχε πάθει overdose, άρχισε το mountain bike, αλλά μέχρι εκεί).

 

Καλό ή κακό δεν έχει σημασία, και δεν είμαι αυτός που τον κρίνω.

Απλά το επισημαίνω ως γεγονός.

Καμία ΕΞΕΛΙΞΗ λέγεται αυτό που περιέγραψες σωστά αλλά μακροσκελώς 😛

Αυτό ακριβώς ισχύει.

Καλό ή κακό , δεν έχει σημασία όπως λές.

Εμένα απλά δεν μου κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, LK είπε

Για να τελειώνω το θέμα.

Δεν σου πουλάω βαθμό , ως μεγαλύτερος.

 

Έχει πολλές προεκτάσεις η κουβέντα και είναι η πρώτη σχετικά χαλαρή Κυριακή που είχα τις τελευταίες βδομάδες, οπότε δε θα πλατιάσω.

 

Αρχικά δεν παρεξηγώ την αφετηρία σου που έρχεται από τις εμπειρίες ζωής που έχεις. Όπως είπα και προηγουμένως, ο τρόπος που έκρινα (και συνεχίζω να κρίνω καμιά φορά) τον εαυτό μου ήταν το όχημα για να κάνω το ίδιο και στους άλλους. Το θέμα είναι ότι αυτό άλλαξε με χρόνια ψυχοθεραπείας, αντιλαμβανόμενος ότι θα μπορούσα να βρεθώ σε τέτοια θέση αν η ζωή μου ήταν πιο πιεστική, στρεσογόνα, ατυχής, κλπ.

 

Μαθαίνοντας για περιπτώσεις όπως του Cornell, ή τώρα του Hawkins, βλέπω σκοτεινές προεκτάσεις του εαυτό μου και αυτό με κρατάει από το να κρίνω αβίαστα. Το να έχεις καταθληπτικά, αγχώδη, ή άλλα συμπτώματα δε σταματάει με λεφτά, δόξα, γυναίκα και παιδιά. Όλα αυτά, συν τα ναρκωτικά, παρέχουν παροδική ανακούφιση.

 

Όπως είπε και παραπάνω ο Φούσιος, αυτοί οι άνθρωποι ζουν σε πολύ κλειστά/συγκεκριμένα πλαίσια, με ό,τι επιρροή μπορεί να έχει κάτι τέτοιο στην εξέλιξή τους και στην ψυχική τους υγεία. Λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψη, προσπαθώ να μην καταδικάζω και να συμπάσχω με αυτές τις δραματικές διαστάσεις της ζωής.

 

Δε θέλω να μπω σε ηθικές/φιλοσοφικές συζητήσεις του τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να κάνει ο Hawkins ως 50άρης με παιδιά. Προτιμώ να σκεφτώ ότι για να έκανε τις επιλογές που έκανε παρά τον οικογενειακό παράγοντα, θα πρέπει να υπήρχαν σοβαρά προβλήματα από πίσω, από σωματικά θέματα λόγω πρωταθλητισμού 40 ετών (γιατί αυτό είναι το να παίζεις drums σε τέτοιο επίπεδο) έως ψυχολογικά θέματα που αναπτύσσει κανείς από ζωή με τέτοιες απαιτήσεις, τέτοιους ρυθμούς, κλπ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Το να έχεις καταθληπτικά, αγχώδη, ή άλλα συμπτώματα δε σταματάει με λεφτά, δόξα, γυναίκα και παιδιά. Όλα αυτά, συν τα ναρκωτικά, παρέχουν παροδική ανακούφιση.

 

Όπως είπε και παραπάνω ο Φούσιος, αυτοί οι άνθρωποι ζουν σε πολύ κλειστά/συγκεκριμένα πλαίσια, με ό,τι επιρροή μπορεί να έχει κάτι τέτοιο στην εξέλιξή τους και στην ψυχική τους υγεία.

 

το έγραψα πιο πάνω και πέρασε απαρατήρητο.

Όταν φτιάχνεις τέτοια καριέρα (ή στη φτιάχνουν) το τίμημα της συντήρησής της είναι τεράστιο.

Ελάχιστοι χαλκέντεροι επέζησαν, ίσως από τύχη, ίσως από βοήθεια φίλων. Ο Elton John με 9 δίσκους στα πρώτα του 5 χρόνια τη γλύτωσε με μια μόνο απόπειρα και είχε καταπιεί ό,τι ουσία υπήρχε. Ο βασιλιάς έφυγε ενώ θα μπορούσε να συνεχίσει για 3η δεκαετία. Ο MJ επίσης. Ο Prince. Ο Cornell ... ο Keif είναι ζωντανός επειδή επέζησε από την φοινικιά και του το είπε ο γιατρός νέτα σκέτα. Ακόμα και ο McCartney πέρασε τεράστια κατάθλιψη. Ο Lennon επειδή είχε τη Yoco που του έβαλε τα δυό πόδια σε ένα παπούτσι.

Όταν η καριέρα σου συντηρεί ένα στρατό έχει ξεφύγει το πράγμα

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@BillTrantos

 

Βασίλειε και εγώ βάσει του αυτού μου κρίνω, και μάλιστα τον εαυτό μου τον κρίνω πολύ πιο αυστηρά από τους άλλους.

Δεν μου συγχωρώ ούτε αμέλεια, την οποία πάντα μου την καταλογίζω ως έλλειψη προνοητικότητας.

Δεν αμφιβάλλω πως  ο καθένας έχει τους δαίμονες του, ενδεχομένως και ο Hawkins , αλλά πίστεψε με έχω γνωρίσει πολύ πιο βασανισμένους ανθρώπους από ό,τι μπορώ να υποθέσω ότι ήταν ο Ντράμμερ (γιατί μόνο να υποθέσω μπορώ - δεν ξέρω) οι οποίοι φάγανε και τρώνε τα χαστούκια το ένα μετά το άλλο, και ακόμα την παλεύουν.

 

Δεν μίλησα για φήμη, ούτε για δόξα ούτε για γυναίκες.

Αυτά αφορούν έναν άντρα το πολύ μέχρι τα 30.

 

Μίλησα μόνο για λεφτά, γιατί τα μαμημένα, δεν ξέρω αν αγοράζουν ευτυχία, αλλά αγοράζουν ΠΟΛΛΑ πράγματα και δεν γίνεται δυστυχώς χωρίς αυτά, και ΣΙΓΟΥΡΑ αγοράζουν πολύ καλλίτερη υγεία (βιολογική - ψυχική).

 

Και τα χε.

Και θα μπορούσε να σωθεί...για τα παιδιά του, όχι γιατί ήταν καμιά μουσική ιδιοφυΐα και θα χάσει η Βενετιά Βελόνι. 

Δεν φταίει αυτός; Οκ .

Η Γυναίκα του; Ο Κολλητός του ο Γκρολ; Δεν τον έβλεπαν;

Το περιβάλλον του;; ....δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
33 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το έγραψα πιο πάνω και πέρασε απαρατήρητο.

Όταν φτιάχνεις τέτοια καριέρα (ή στη φτιάχνουν) το τίμημα της συντήρησής της είναι τεράστιο.

Ελάχιστοι χαλκέντεροι επέζησαν, ίσως από τύχη, ίσως από βοήθεια φίλων. Ο Elton John με 9 δίσκους στα πρώτα του 5 χρόνια τη γλύτωσε με μια μόνο απόπειρα και είχε καταπιεί ό,τι ουσία υπήρχε. Ο βασιλιάς έφυγε ενώ θα μπορούσε να συνεχίσει για 3η δεκαετία. Ο MJ επίσης. Ο Prince. Ο Cornell ... ο Keif είναι ζωντανός επειδή επέζησε από την φοινικιά και του το είπε ο γιατρός νέτα σκέτα. Ακόμα και ο McCartney πέρασε τεράστια κατάθλιψη. Ο Lennon επειδή είχε τη Yoco που του έβαλε τα δυό πόδια σε ένα παπούτσι.

Όταν η καριέρα σου συντηρεί ένα στρατό έχει ξεφύγει το πράγμα

Καλά τώρα εσύ βάζεις στον ίδιο τρουβά , Front Men και Μουσικές προσωπικότητες.....με  την τελευταία τρύπα στον ζουρνά....έναν ντράμερ, που στη θέση του θα μπορούσαν να ναι άλλοι 100.

Στην Αμερική ντραμμερ σαν τον Χόκινς υπάρχουν 10 σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.  (από άποψη πίεσης που μπορεί να υφίσταται το λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά τώρα εσύ βάζεις στον ίδιο τρουβά , Front Men και Μουσικές προσωπικότητες.....με  την τελευταία τρύπα στον ζουρνά....έναν ντράμερ, που στη θέση του θα μπορούσαν να ναι άλλοι 100.

Στην Αμερική ντραμμερ σαν τον Χόκινς υπάρχουν 10 σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.  (από άποψη πίεσης που μπορεί να υφίσταται το λέω)

Δεν θα το ξανακανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν θα το ξανακανω

Έτσι να σαι καλό παιδί.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου