Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εντωμεταξύ εγώ αγοράζω με αριθμητική πρόοδο, δηλαδή έχω κάνει τον υπολογιστή γιουσουρούμ με:

Mushkin pci-e 120Gb.

Kingston 240Gb

Samsung 850 480Gb

Samsung 860 960 Gb.

 

Άρα τώρα πρέπει να πάω m2 970 1920Gb για να συνεχίσω το σερί; Ή να αρχίσω να αντικαθιστώ τους παλιούς και μικρούς σιγά σιγά; Βλαστημάω την κλωνοποίηση του βασικού δίσκου του συστήματος, και διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα αλλάξει το αποτύπωμα του υπολογιστή και θα θέλουν reauthorize τα προγράμματα κ.τ.π..

 

Αν ένας απο αυτούς έχει το OS και όλα σου τα εγκαταστημένα προγράμματα τότε ίσως να είσαι ΟΚ με τον μόνο αστερίσκο το αν θα την "ακούσουν" τα Win και όλα τα υπολοιπα ακριβώς επειδή ουσιαστικά ο νέος θα είναι σε νέα "θύρα/θέση". Ολοι εκτός απο τον πρώτο πο εχεις στην λιστα ειναι 2.5" SATA3, σωστά? Αν ναι, αυτό που δεν εχει χρειαστεί να κάνω ποτέ οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει, είναι να κανω restore image (με OS και προγραμματ;α ετσι?) σε μέσο που πλέον είναι σε άλλη θέση. 🤔

 

Αν ηταν στην ιδια θέση/interface σίγουρα δεν θα είχες θέμα, τι διάτανο, πριν απο λίγες μέρες το εκανα και ουτε η χωρητικότητα έχει σημασια (αρκειο προφανως ο καινοριος να χωράει τα παλιά). Ούτε τα WIn είχαν θέμα ούτε τα προγραμματα που ειχα εγκατεστημένα.

 

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γιατί αν κάνεις deauthorize σε έναν υπολογιστή, ΔΕΝ μπορείς να ξανακάνεις authorize. Οπότε πρέπει να ξέρω από πριν αν θα αλλάξει το αποτύπωμα πριν το κάνω, ή αλλιώς να πιάσω να φρεσκάρω τα γαλλικά για το σαππόρτ, να κάνω την κουτουράδα να κάνω την αλλαγή, κι αν δε δουλέψει να αρχίσω τα ιμέιλ πέρα δώθε.

 

Ακυρο, τωρα το διάβασα, δεν έχω γνώση ουτε άποψη...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομαξατε και ειμαι και εντελως ασχετος...

Ανοιγω θεμα... 🤣

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Pianoteq... πρόβλημα. Γιατί αν κάνεις deauthorize σε έναν υπολογιστή, ΔΕΝ μπορείς να ξανακάνεις authorize.

 

Γιατί να κάνεις deauthorize?

Κλωνοποίησε τον σκληρό σου, βγάλε τον παλιό (χωρίς να πειράξεις τίποτα) και βάλε τον καινούριο.

Δες τι γίνεται με την άδεια (μπορεί να τον βλέπει σαν τον ίδιο υπολογιστή, εκτός και παίρνει το serial του σκληρού) και αν δεν το θεωρεί authorized ξαναβάλε τον παλιό σκληρό επάνω.

Θα υπάρχει πρόβλημα εκεί?

 

Δεν ξέρω.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Δες τι γίνεται με την άδεια (μπορεί να τον βλέπει σαν τον ίδιο υπολογιστή, εκτός και παίρνει το serial του σκληρού) και αν δεν το θεωρεί authorized ξαναβάλε τον παλιό σκληρό επάνω.

Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανοιξα γιατι με τρομοκρατειΤΑΙ ακομα...

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Βλασφημω την κλωνοποίηση του βασικού δίσκου του συστήματος, και διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα αλλάξει το αποτύπωμα του υπολογιστή και θα θέλουν reauthorize τα προγράμματα κ.τ.π..

 

Απόπσοις;

Δεν θα αλλάξει τίποτα.

Μην ανησυχείς.

Σου προτείνω σε για clone το macrium reflect (είναι free).

Το χω κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

Απλά ο κλώνος να είναι ίδιος σε μέγεθος ή μεγαλύτερος από τον αρχικό (αλλιώς δεν γίνεται).

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Σου προτείνω σε για clone το macrium reflect (είναι free).

Το χω κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

 

Ε πες μας και ΠΩΣ το κανεις, ΑΠΛΑ ε? Ξερω τοσα απο PC οσα εσυ για telecaster set up 😅

 

 

 

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ε πες μας και ΠΩΣ το κανεις, ΑΠΛΑ ε? Ξερω τοσα απο PC οσα εσυ για telecaster set up 😅

 

 

 

 

Υπάρχει η απαντηση στο θέμα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Ali Barout

Πρόβλημα με κλώνο (που δεν είναι πρόβλημα) και το αποτύπωμα του σκληρού μπορεί να έχεις μόνο σε πολύ  παλιους υπολογιστες και με πολύ παλιό bios, που εκει στο bios πρέπει να ξανα κάνεις detect τον σκληρό γιατι έχει π.χ. άλλους κυλίνδορους κλπ.

Αλλά και εκεί το ξανα κανεις detect και δεν τρέχει τίποτα.....και δεν νομιζω να σε αφορά.

Μιλάμε για 90s pc.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

Εγώ με κάτι τέτοιο πάλι δεν το έχω ακούσει. Τώρα αν μιλήσουμε για την κάρτα γραφικών... εκεί υπάρχει θέμα.

 

αυτό έχω,

https://www.thermaltake.com/smart-rgb-600w-230v.html

αλλά από αυτό που ακούω δεν ξέρω ποιός είναι ο φταίχτης, τεσπα, αυτού που ακούω, που δεν είναι και πολύ 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου