Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Φιλελεύθερος: Για τα data μου φροντιζει το αορατο χερι της αγορας, εγω δεν κουναω δαχτυλακι

 

 Σοσιαλιστης: Εγω πρεπει να κανω back up; Που ειναι το κρατος;

 

 Κομμουνιστης ( Ελλαδα ) : Εχουμε ειδικη καβατζα για τα data στον Περισσο, αντεχει και πυρηνικο πολεμο

 

 Κομμουνιστης ( Ανατολικη Γερμανια ): Και να χασω τα προσωπικα μου δεδομενα, παω στη Σταζι και παιρνω αντιγραφα.

 

 Ρεπουμπλικανος ( ΗΠΑ ): Αν δεν εχει τα αντιγραφα η Σταζι, ελα στη CIA να σου τα δωσουμε εμεις

 

 Νεοναζι: Αν κανη καμεια μαλακοια τετια το πισι θα το σπασο στο κσυλο

 

 Συριζα: Θα κανουμε ριστορ με ενα νομο και ενα αρθρο

 

 ΝΔ: Θα καθαρισει ο Πιερρικακης σκοιλ εκιλικου

 

Πασοκ: Μετα το θανατο του Αντρεα, δεν υπαρχουν αρχεια αξια για σωσιμο

 

 Πατερ Κλεομενης: Ουστ 666 υπολογιστες

 

 Τακης Τσουκαλας: Δεν κανατε τριπλο back up ε; ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ !

Aχχχ, πόνεσε η κοιλιά μου από το γέλιο, χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣👌

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx ΔΕΝ παίζεσαι αδερφέ, να είσαι καλά, σπαζμοί με έπιασαν απο τα γέλια 🤣

 

Αυτό που λέμε, it's funny because it's true...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση κρίσεως

τι ισχύει με τα στικάκια ή με τις sd κάρτες?

πχ σε κάμερες και φωτογραφικές μηχανές γράφεις και σβήνεις συνέχεια.

η dashcam που έχω στο αυτοκίνητο γράφει σβήνει τα δεδομένα κάθε 10 μέρες επί 6 χρόνια τώρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ερώτηση κρίσεως

τι ισχύει με τα στικάκια ή με τις sd κάρτες?

 

καμιά φορά μπορεί να δεις και σε αυτά "παρουσιάστηκε σφάλμα δεδομένων-κυκλικός έλεγχος πλεονασμού"😀

 

 Το έπαθα πρόσφατα με μια SMART MEDIA παλιά και έτσι από 4 έχω τρεις και είναι δυσεύρετες και τις έχω για το triton (ευτυχώς έχω back up των δεδομένων) και με μια microSD που πλέον μου κολλάει το tablet και αναγκάστηκα να την βγάλω και στο tablet την διαβάζει μεν αλλά όταν προφανώς κάνει προσπέλαση σε κάποια δεδομένα κολλάει και τρώει κόλλημα το tablet, στα card reader μου  δεν την διαβάζει καθόλου.

 

 RIP

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ερώτηση κρίσεως

τι ισχύει με τα στικάκια ή με τις sd κάρτες?

πχ σε κάμερες και φωτογραφικές μηχανές γράφεις και σβήνεις συνέχεια.

η dashcam που έχω στο αυτοκίνητο γράφει σβήνει τα δεδομένα κάθε 10 μέρες επί 6 χρόνια τώρα

 

Στικάκια usb μου έχουν "φυγει" πολλά και ξαφνικά (καποιες φορές ήταν το σημείο που συνδέεται τις υπολοιπες μαλλον κάτι είχε αφήσει χρόνους απο τα ηλεκτρονικά components, κανένα δεν νομίζω να έφυγε απο υπερβολικά πολλά writes), SD κάρτα ακόμα καμία (οπως και εσύ και εγω έχω dashcam με 64Gb κάρτα, σεταρισμένη όταν τελειώνει ο χωρος να γράφει και πάλι απο "πάνω", ξεκινάει αυτόματα με το που βάζω μπρός το αυτοκινητο, 6 χρόνια and counting και έχω τραβηξει με αυτήν και πάνω απο ένα τέρα video και φωτογραφίες με την ψηφιακή μου κάμερα) αλλά έχει τυχει φορές να έχουν γινει corrupt τα δεδομένα τους (οπότε format και επανέρχονται στα ίσα τους, δεν ειναι οτι σταμάτησαν να δουλευουν). Εννοειται οτι όταν τραβάω φωτο/βιντεο με την ψηφιακή με την πρώτη ευκαιρία τα περνάω κατευθειαν σε σκληρους δισκους

 

Αυτά τα μέσα ποτέ δεν δημιουργήθηκαν για backup σκοπους ούτως ή αλλως (εχει καεί κόσμος και κοσμάκης που δεν το είχε συνειδητοποιήσει και με usb στικάκια και μια φιλη μου ερασιτέχνης φωτογράφος που αντί να αγοράσει εναν εξωτερικό και να μεταφέρει απο τις καρτες και να τις ξαναχρησιμοποιεί, απλά αγόραζε κάρτες και άφηνε τις φωτο εκει), οπότε και πάλι μην αγχώνεσαι, χρησιμοποιησε τα μέχρι να πεθάνουν.

 

Ειδικά τα στικάκια προσωπικά τα θεωρώ αναλώσιμα.

 

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα...

στα στικάκια ή sd (εκτός χρήσης dashcam) ισχύει και εκεί το ας πούμε 60% ή όχι

Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση?

Λίγο απο όλα?

Εντάξει έχω στο πισι του daw και internet γιατί χρειάζεται, αλλά τυχαίνει μέρες που κάνω "ηχογράφηση" να χρειαστώ κάτι να δω, και μπάινω και ξεχνιέμαι και εκεί.

για γενική αποθήκευση archiving πχ φωτο, video, τι συμφέρει ? ssd μισοάδεια ? και εκεί ισχύει το μισοάδεια?

στικάκια (γιατί να κινδυνεύουν αν γραφτούν once read many?)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

για γενική αποθήκευση archiving πχ φωτο, video, τι συμφέρει ?

 

HDD με μεγάλη χωρητικότητα.

Όχι μόνο ένας όμως.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αρα...

στα στικάκια ή sd (εκτός χρήσης dashcam) ισχύει και εκεί το ας πούμε 60% ή όχι

Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση?

Λίγο απο όλα?

Εντάξει έχω στο πισι του daw και internet γιατί χρειάζεται, αλλά τυχαίνει μέρες που κάνω "ηχογράφηση" να χρειαστώ κάτι να δω, και μπάινω και ξεχνιέμαι και εκεί.

για γενική αποθήκευση archiving πχ φωτο, video, τι συμφέρει ? ssd μισοάδεια ? και εκεί ισχύει το μισοάδεια?

στικάκια (γιατί να κινδυνεύουν αν γραφτούν once read many?)

 

Στικάκια και SD cards όχι για long term storage σε πράγματα που δεν πρέπει να χαθουν, κοινώς όχι για backup.

 

Για τους SSD το πόσο ελευθερο χώρο έχει δεν έχει καμία σχέση με την αξιοπιστία, έχει σχέση με την απόδοση που στην δικη σου περίπτωση που σε ενδιαφέρει απλά σαν long term storage, δεν σε ενδιαφερει. Αν οικοκομικά σε συμφέρει και για κάποιον λογο θέλεις και μπορεις να πας σε SSD (προσωπικά δεν βλέπω κανέναν λόγο) γέμισε τον και 100%, αφου θα ειναι για backup δεν σε ενδιαφέρει πλέον η απόδοση. Τωρα αν παρεις 120Gb SSD, έχεις 110Gb backup και παίρνεις καθε μέρα απο την αρχή (οχι incremental) backup (αρα κάθε μέρα τον γράφεις ολοκληρο) ε τότε θα υπάρξει φθορα αλλα τα είπαμε και πιο πριν δεν έχει νοημα να αγωχνεσαι για αυτο.

 

Και για την απόδοση το 60% δεν ειναι σκαλισμένο σε πέτρα που λέμε, εχουν αλλάξει πολλά εδω και 2 δεκαετίες που εσκασαν μυτη οι SSD και δεν έχουν όλοι τους ιδιους controllers, μνήμες, software κοκ. Γεμισε τον εσύ όσο θέλεις και κανε την δουλεια σου και αν αντιληφθεις διαφορα απλά πάρε έναν μεγαλυτερο...

 

Τι συμφέρει? Εμένα που εχω αργή γραμμη (100Κb/s upload το πολυ, αν ήταν να ανεβασω τωρα backup πρωτα θα καιγοντουσαν ολοι οι SSD μου και θα εσκαγαν οι σκληροι), πολλά data (μερικά Terra), δεν μου αρέσει τα δεδομένα μου να είναι σε 3ους (συγνώμη αλλά έχω και λόξα με cybersecurity/privacy) και δεν θέλω να πληρώνω και άλλη μια υπηρεσία με συμφερουν οικονομικά και πρακτικά οι μηχανικοι σκληροι δισκοι.

 

Κάποτε ξεκίνησα με 500Gb μηχανικους, τα data μου ήταν περιπου 250Gb. Πάντα αγοράζονται τρεις-τρείς (και απο διαφορετικα μαγαζιά μπας και πέσω σε προβληματικο batch, οχι δεν ειμαι τρελλος, την εχω πατήσει και ήταν οι εποχη που δεν υπήρχαν SSDs και εστηνα σε αυτους tri-boot Win98, Win2000 και XP), ενας στο desktop, δύο που δεν ειναι συνδεδεμένοι με καμία συσκευή εκτός και αν είναι να πάρω backup ή να κάνω retrieve κατι απο εκει.

 

Μετά απο χρόνια αυξηθηκαν τα data μου, παίρνω έναν 1Tb για το desktop άλλον έναν 1Τb για backup και χρησιμοποιω και 2 απο τους παλιους 500αρηδες για backup (και περισευε και αλλος ενας). Μετά απο μερικά χρονια το ίδιο σενάριο με 2Τβ, μετα με 4Τb και τώρα με 8Tb (ένας 8Tb στο desktop, 2 ζευγαρια των 4Tb για τα backups).

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Νικόλα, συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Όσο έχει ένας ssd 2TB κοστίζει ένας HDD πάνω από 10TB.

Στο backup δεν σε νοιάζει η ταχύτητα στην πρόσβαση των δεδομένων άρα δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στους ssd.

 

Τώρα στην αποθήκευση δεδομένων προς καθημερινή πρόσβαση (όχι backup) χρησιμοποιώ hdd.

Εκεί σίγουρα ένας ssd θα βόλευε καλύτερα, αλλά προτιμώ να μπορώ να τον γεμίσω και να έχει την ίδια σταθερή απόδοση (έστω και πιο αργή), και επίσης το κόστος του ssd είναι σημαντικά μεγαλύτερο.

 

Λειτουργικά, software, DAW, κλπ σε ssd, NVMe, σίγουρα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Στράτο αφου τα λές καλύτερα και με λιγα λογια τι με αφήνεις να γράφω σεντόνια 😉

  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου